Blijkens eene mededeeling van Zr. Ms. gezant te Londen heeft de Franscke regering, den 21 dezer, aan den Britsche ambassadeur te Tours, de officieele kennisgeving gerigt, dat de blokkade der Duitsclie Oostzee-kavens geheel is opgeheven. Antwerpen, 29 September. Heden naelit ten twee ure brak hier een verschrikkelijke brand uit in de suiker-raffi naderij van Gebr. Meeus, gelegen op het Walburgsplein. De fabriek is geheel vernield. Vier groote aangrenzende huizen zijn inede een prooi der vlammen geworden. De brand duurt voort. Volgens een later berigt was men de vlammen meester. De Vesuvius begint volgens professor Palmieri weder teekenen van leven te geven, en men kan weldra een nieuwe uitbarsting verwachten. Uit een der kraters zag men reeds rook en asch opstijgen. In het Kaapsche Volksblad van 18 Augustus leest men het volgende aangaande de diamant-delverij »Uit alle oorden der kolonie, uit den Vrijstaat, Transvaal en Natal trekt eene verbazende massa menseken naar het verre noord-oosten, om eeuwenlang verborgen schatten opte- sporen. Die aanstekende ziekte is doorgedrongen tot alle rangen en standen der maatschappij, en het schijnt dat zij nog steeds in hevigheid toeneemt. Ónder de bonte mengeling vau 4000 personen, die men zegt, dat zich reeds op het diamant-terrein bevinden, moeten haast evenveel handen zijn, die slechts gewoon waren de pen te voeren of den elle3tok te kanteeren, als die bij ploeg, spade en houweel zijn groot gebragt. Hoe digter bij het iiitlokkend tooneel, hoe erger natuurlijk. Sommige dorpen zijn voor de helft ontvolkt, tot groot nadeel voor handel en nijverheid, waaraan op die wijze de beste sappen worden onttrokken, 't Spreekt wel van zelf, dat velen bedrogen zullen uitkomen, want de zware arbeid zal al heel goede vruchten moeten opleveren, als de verbazende offers, die velen zich ge troosten om aan den uittogt deelteneraen, gedekt worden en ook maar eene matige bclooning overlaten. »Ook bij de zendingsstatie Hebron is een nieuw diamant veld ontdekt. Hebron ligt drie uren verder op dan de tegen woordige delvingen langs de Vaalrivier, en is het verblijf van het opperhoofd Barend Bloem. ©®B8&®GSBES£1I<ÖTE1I. De Carlsr. Zeit. deelt het volgende telegram mede uit Miindolsheim gedagteekend van 28 September Heden had de overgave plaats van Straatsburg, de bezetting is krijgsge vangen en wordt naar Rastatt gevoerd zij bestaat uit 400 officieren en 17000 manschappen. Tours29 September. Een telegram van den Franschen codsuI te Bazel van 28 September 's avonds spreekt bepaald het gerucht tegen dat Straatsburg zich heeft overgegeven. De waarheid is dat drie stormen zijn afgeslagen en de vijand zware verliezen heeft geleden. Verdun is nog steeds omsingeld maar wordt niet krachtig aangevallen. (De waarheidsliefde van genoemden consul wordt echter zeer in twijfel getrokken.) In het vierde nomraer van hot Duilsch officieel blad in den Elzas wordt het volgende vermeld Omtrent Metz wordt medegedeeld, dat de onderhandelingen tusschen prins Freaerik Karei en den maarschalk Bazaine heropend zijn. In de beide vorige onderhandelingen stelde Bazaine tot voorwaarde ge- wapenden aftogt met militaire eer. Thans echter verlangt hij slechts vrijen aftogtongewapend, naar het Zuiden van Frankrijk. Het antwoord hierop was, dat hij zich slechts op genade of ongenade had over te geven. Tevens liet de prins hem aanzeggen, dat wanneer hij dezelfde voorwaarden aanbood als die, waarop Sédan was overgegeven, deze voorwaarden ook zouden worden aangenomen, maar dat, wanneer hierop binnen zes uren geen antwoord was ingekomen, het beschieten zou worden voortgezet. De »Staats-Anzeïger" deelt een rapport mede uit het hoofdkwartier der 3de armee, te St. Germain les Corbeil. Daarin leest men: «Wat de politieke stemming onder de bevolking in de naaste omstreken der hoofdstad betreft, ondervindt men ook hier, even als in Lotharingen en Champagne, dat ieder die eenig vermogen bezit en bij het voortduren des oorlogs iets te ver liezen heeft, de hardnekkigheid, waarmede het voorloopig be wind Parijs aan een beleg schijnt te willen blootstellen en dus het sluiten van den vrede te vertragen, ten stelligste afkeurt. Dit gaat zoover, dat men bezadigde lieden niet zelden den wensch hoort uitendat het Duitsclie leger liever heden dan morgen te Parijs moge binnenrukkenopdat Frankrijk eindelijk van de ellende des oorlogs verlost worde. Van een vast vertrouwen op de mannen die het bestuur der republiek uit maken, is geene sprake. Men Iaat aan het particulier karakter van sommigen hunner alle regl weder varen, maar men twijfelt of het aan het tegenwoordig bewind mogelijk zal zijn, te midden van bet woelen der partijen in Parijs den weg der gematigdheid te blijven bewandelen. Men erkent dat tot nog toe geene regering te Parijs ooit sterk genoeg is geweest tegen den wispelturigen wil der volksmassa's en men vreest dat dit nu weder zal blijken het geval te zijn. Men is overtuigd dat eene regering, die do zekerheid wil hebben dat zij hare besluiten naar de wenschen van de groote meer derheid des volks regelt, overal elders dan te Parijs gezeteld moet zijn; en deze groote meerderheid maakt thans zeer stellig de partij uit, die den vrede weuscht. De krijgstoerustingen van Rusland beginnen Engeland te verontrusten. De Morning Post waarschuwt Engeland om zich gereed te houden, ten einde zijne positie in het Oosten te verdedigen, daar Rusland het met zijne militaire maatre gelen op Turkije schijnt gemunt te hebben. Men heeft te Lyon op de prefectuur bevelschriften tot inhechtenisneming en andere documenten gevonden, waaruit blijkt, dat reeds alles in Frankrijk was voorbereid op een nieuwen coup d'état, die na de eerste de beste overwinning van Mac Mahon zou plaats hebben. Alleen te Lyon zouden 1500 hooggeplaatste tegenstanders van 't persoonlijk gouver nement gearresteerd en naar Cayenne of Lambessa gezonden worden. Tc Pai-ijs is men slimmer geweest. De heer Pietri heeft zorg gedragen, de lettres-de-cachet, ook daar reeds in overleg met Granier de Casagnac en den ex-caesar geteekend, vóór zijne vlugt te verbranden. Brussel, 28 September. De Echo du Parlement behelst een telegram uit Ferrières van den 27n volgens hetwelk uit de mobile gardes van het Parijsche leger troepen van 10 a 30 man deserteeren. 200 zouden gefusilleerd zpn wegens in subordinatie. Napoleon ni zou, volgens een verhaal in de Wanderer, een pogir.g hebben gedaan om zichzelf van kant te maken, na het ontvangen van brieven uit Brussel en Hastings. li"Independance denkt dat het een van de toevallen is geweest, waaraan de ex-keizer sinds jaren onderhevig is, of welligt een indigestie, wat niet onmogelijk is, daar het feit kort na de aankomst der koks van koningin Augusta op Willemshöhe moet hebben plaats gegrepen. Een berigt uit Bombay van den 21 dezer, deelt mede, dat de Duitsche korvet Medusa een gevecht heeft voorgesteld aan de Fransche korvet Diqrteix, en men verwachtte nu eerstdaags de ontmoeting in de Japansche wateren. Daar kan het warm bij toegaan. -Bij de poort van Pantin is een uhlanen officier in bur- gerkleeding; maar getooid met de ke'pi van een kapitein der mobiele garde en met de Italiaansche medaille op de borst, gevangen genomen. De papieren bij hem gevonden, bewezen duidelijk en klaar, dat hij een Pruisisch officier was. Het kostte moeite hem tegen de woede der menigte te beveiligen. Onbewegelijk en met een doek voor de oogen sprak de ge vangene geen woord, maar wachtte zijn lot, den dood door den kogel, af. Daily News levert een schets van het leven binnen Parijs, waarvan nog steeds de grondtoon is die zelfde onbezorgdheid, die het karakter uitmaakt van den Parijzenaar. Men wil wel vechter), maar daarom nog niet zijn goede luim verliezen, alvorens het oogenblïk daar voor gekomen zal zijn. Allo ambassades hebben hunne natievlaggen geheschen. Zoo ook de vreemdelingen, wier land in vriendschap leeft met Frankrijk. Men hoopt daardoor den vijand gevoelens van ge matigdheid in te boezemen, wanneer hij in Parijs Icwam. De vlag van het Roode Kruis wappert overal waar ambulances opgerigt zijn. De Reveilde courant van de roode republiekeinen, be strijdt iedere vredelievende gedachte en wil den oorlog voort gezet zien, totdat de vijand verslageu zal zijn. Deze begeerte om den strijd voorttezetten, zegt de corres pondent van Independancezou slechts te verwezenlijken zijn, door de grootste eendragt van alletoch blijft le Reveil voort durend het gouvernement aanvallen. Iemand die uit Rijssel te Brussel is aangekomen, ver telde, dat in het stationsgebouw van eei-stgenoemde stad niet minder dan drie waggons stonden geladen met brieven voor Parijs uit alle oorden der wereld, welke wegens de afsnijding der gemeenschap niet verder konden worden bezorgd. Een der drie waggons bevatte niets anders dan met waarden be zwaarde brieven. Geen brief aan Napoleon III te Wilhelmshöhe zal meer woi'den bezorgd. De reden van dien maatregel is, dat sedert de keizer daar is gevestigd, minstens 600 brieven hem zijn toegezonden, die op een enkelen na, of beleedigingen of ver zoeken om geldelijke ondersteuning behelsden. De Zwitsersche geneesheeren, die de ambulances van Mac-Mahon gevolgd hadden, zijn weer in Zwitserland terug gekeerd, na door de Duitsckers krijgsgevangen gemaakt te zijn. Zij waren niet bijster te vreden over bun uitstapje. Toen zij bij de Fransche armee kwamen, had de kommandant hun ge last de wapens neer te leggen en hunne uniformen te verwis selen met burger kleederen. Verder hebben zij bijna geen gekwetsten gezien, daar bijna allen in de banden der Duitsckers vielen. De geneesheeren die de Duitsche legers volgen, betuigen integendeel hunne groote tevredenheid over de goede ontvangst die hun is ten deel gevallen. De directie eener tapijtfabriek, in de nabijheid van Keulen, heeft eene premie uitgeloofd voor den Duitscheu mi litair, die te Parijs de eerste Duitsche vlag op het paleis der Tuileriëu zal doen wapperen. In de verschillende garnizoenen van Belgie hebben de soldaten een dag soldij laten staan, ten voordeele der gekwetsten in den oorlog. Particuliere dépêches melden, dat de Belgische en Ne- derlandsehe zouaven door het Italiaansche gouvernement naar hunne woonplaatsen terug gezonden worden. Den 21n was de compagnie onder bevel van den heer Résïmont, bijna ge heel uit Nederlanders bestaande, te Bologna. Zij kwam waar schijnlijk van Bagnorea. Den 22n kwam te Lïvorno een sterk detachement van Civita Vecchia aan. Er waren 250 Belgen en Nederlanders bij. Langs den spoorweg van Saargemiind naar Hagenau en Straatsburg, hadden onophoudelijk troepen transporten der Franschen plaats. Dit te ver hinderen was noodig; ouder het bevel vau den luitenant Von Voigt, onder namen zulks den IC Julij dertig uhlanen. Zij begaveu zich naar Zwcibriicken waar zij nog een paar technische persoucu medenamen cn vervolgens naar Neukirehen, waar een groot aantal moedige bergbewoners zich hij hen aan-

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2