NIEUWSTIJDINGEN. maatschappelijke ziekte te vinden, kan zamenwerking niet an ders dan wenschelijk zijn. Daarom schijnt ons de uitdrukking van zeker schrijver, dat men even goed een cholera-verbond tegen de cholera als een vrede-bond tegen den oorlog kon op- rigten, toe, meer geestig dan waar te zijn. Alles komt dus daarop neer de oorzaken op te sporen die den oorlog doen ontstaan, om daarna over de middelen te kunnen oordeelen. Wij willen daarop in een volgend artikel onze aandacht vestigen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 4 Oct. 1870. De Rijks telegraafpost op het fort Kijkduin is thans weder opgeheven ook die te Egmond aan Zee. Naar men verneemt, heeft de heer jhr. mr. C. van Foreest, na de ontvangst van een schrijven van den heer Knoop (zie onder de rubriek ingezonden stukken), zijn ont slag als lid der Tweede Kamer ingediend. Men schrijft ons van Schagen 3 October Het doet mij genoegen te kunnen melden dat de afdeeling t/Schagen en omstreken" der Maatschappij van Landbouw, zich Donderdag 11. heeft geconstitueerd, en de verwachting 'dat zii spoedig een honderdtal leden zal tellen, niet beschaamd zal wordenreeds nu toch bedraagt het zes en zeventig. Tot voorzitter der afdeeling is gekozen de heer Jb. Stammes alhier, tot onder-voorzitter de heer C. Smit, burgemeester der gemeente Barsingerhorn c. a., tot secretaris de heer H. R. de Meer en tot penningmeester de heer S. Buis, beiden alhier woonachtig. De namen der overige bestuursleden (commis sarissen) zijn mij onbekend. -Het bevestigd zich, helaas dat de naamlooze vennoot schap //de fabriek van stoom- en andere werktuigen", -onder directie der heeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel te Amsterdam, surcéauce van betaling heeft aangevraagd. Het verwekt algemeen verontwaardiging, dat deze treurige staat van zaken blijkt, zoo kort nadat de leening van f 500,000 is volteekend en zelfs gestort. Men verdiept zich deswege in allerlei gissingen. De financiëele wereld houdt zich ernstig bezig met dit geval. In een door den heer Domela Nieuwenhnis te Harlingen belegde vergadering van ingezetenen is goedgekeurd een concept-adres aan Z. M. den Koning, betrekkelijk den afstand van het regt van oorlogsverklaring. Ook te Almelo is besloten tot het afzenden van een adres van gelijke strekking, maar aan de Tweede Kamer. De Gebrs. van Es te Amsterdam stellen voor om een oigaan voor de belangen des vredes, onder den titel van de Vredebond, voorloopig eenmaal 's weeks uit te geven. Uit Arnhem en omstreken vertrekken thans vele tim merlieden, metselaars enz. naar de Rijnprovinciën om aldaar tegen hoog dagloon, naar men zegt tot 2 thaler toe, te arbeiden. Tn de Tijd wordt eene inschrijving geopend ten be hoeve der uit Rome terugkeerende zouaven. Als eerste bij drage schrijft de redactie van dat blad voor f 50. in. In het begin der volgende week zal de Nederlandsche Ambulance van het Roode Kruis te Saarbriicken opbreken •en het personeel naar Utrecht terugkeeren. De bulletins van de Nederlandsche vereeniging nhet Roode Kruis'' uitgegeven bij M. M. Couvée te 's Hage, be velen wij ieder Nederlander ter lezing ten dringendsten aan. Thans is weder verschenen de Nos. 9 en 10. Behalve de opgaven van de ingekomen gelden en goederen en de ver zendingen naar de verschillende ambulances, maken de in die bulletins voorkomende berigten en rapporten ons ook bekend met de waardige wijze waarop Nederland op het slagveld wordt vertegenwoordigd door zoovele edele mannen eu vrouwen uit verschillende plaatsen van Nederland. Bij de lezing van vele passages zwelt u het hart in den boezem en bezielt u een edele trots, tot die natie te behooren, die bij Saarbriicken en Sedan, Straatsburg en Metz de grootste overwinning steeds behaald in het strijdperk, met zoovele andere natiën van Europa, op het gebied van liefdadigheid en hulp vaardigheid. Bij dezelfde uitgever ligt ter perse ten voordeele van nhet Roode Kruis'' een werkje getiteld Ken uitstapje naar Lux emburg, Trier en Saarbriicken en een kijkje in de ambulances <oan het Roode Kruis. Prijs 25 Cts. Men schrijft uit Meppel 1 October Binnen een maand tijd zijn hier p. m. 2000 vette varkens geslagt of naar Holland getransporteerd. Het spek, gedroogd en gerookt, bij duizende ponden voor rekening van Prui sische handelaars tegen 50 a 55 ct. per pond opgekocht, wordt geregeld bij groote partijen geëxpedieerd. Onze slagters maken tegenwoordig goede zaken. De Duitscliers koopen in en om Utrecht groote hoe veelheden zoowel nat als gerookt spek tegen hooge prijzen op, om het per Rijnspoor naar Duitschland te verzenden. Een Engelsch blad roemt hoogelijk de afdeeling Ne derland op de Tentoonstelling te Londen. //Nederland", zegt het, //heeft veel gedaan om de resultaten te toonen, die het technisch onderwijs oplevert, en zond ons voorwerpen toe, welke ten zeerste getuigenis afleggen van die technische op voedingdie door heel Groot-Brittanje luide is geroemd, maar wortel geschoten heeft in Hollaud en ontwikkeld is door zijne zonen." Verder zegt het blad, dat een tal onzer inzendingen, schoon niet zoo aantrekkelijk van uiterlijk als vele voor werpen door andere natiën ten toon gesteld, echter zooveel gedachte, zorgvuldige studie, teekening, practisch nut en kunstvaardigheid verraden, dat Nederland aanspraak kan ma ken op een erkenning van zijn verdiensten in deze, welke het een hoogst eervolle plaats onder zijne mededingers verzekert. Te BarceloDa in Spanje is de geele koorts uitgebroken, waarschijnlijk aangebragt door een West-Indisch schip 28 personen zijn er aan gestorven, en 28 nieuwe gevallen voor gekomen. Ongeveer 60,000 personen hebben uit vrees de stad verlaten. Goederen uit Barcelona werden in de omliggende plaatsen geweigerd. De stad Batang, in Thibet, gelegen aan de rivier Kin- chianking of boven Yangtse, is door eene vreeselijke aardbe ving verwoest. Dit had plaats op den lln April, en was van zoo hevigen aard, dat men op den 13n enorme rots-massa's van de bergen had zien rollen. Sedert waren de schuddingen gaandeweg verminderd, tot op 9 Mei, toen zij naauwelijks meer voelbaar waren. Het was te 10 uur in den morgen, dat de eerste schok werd gevoeld, en daar op dat uur in alle huizen vuren branden, verspreidde zich kort na het instorten der wo ningen een algemeene brand over de stad. Meer dan twintig Chinesche soldaten, en verscheiden Thibetanen, al delnland- sche hoofden, vier honderd Laraas, en omstreeks vier duizend menschen van de bevolking zijn onder de puinhoopen verbrand. Samarangsche Courant. OOKLOGSBERIGTEi. In Rome is thans bij volksstemming beslist dat die stad met het koningrijk Italië is vereeuigd onder regering van ko ning Victor Emmanuel. De verspreide geruchten omtrent oorlogstoebereidselen door Rusland gemaakt, worden weder tegengesproken. De verkiezingen voor de constituerende vergadering in Frankrijk zijn thans definitief vastgesteld op 16 October. De Fransche berigten van gevechten, die 28 en 29 Sep tember bij Parijs zouden gehouden zijn, zijn verdichter is niet dén schot gelost. Den 30n hebben de Franschen een aanval gedaan op de verschansingen van het 6e legerkorps, waarbij zij na veel verliezen in wilde vlugt aftrokken. De verliezen der Pruisen zijn nog niet naauwkeurig bekend, maar in elk geval niet van belang. Eenïge honderden Fran schen zijn gevangen genomen. Ofiiciëel wordt uit Mundelsheim gemeld, dat Vrijdag de intogt binnen Straatsburg plaats haddaarna was er plegtige godsdienstoefening in de Thomaskerk. 500 officieren gaven hun woord van eer, dat zij in dezen oorlog niet meer zouden strijden; 50 100 blijven krijgsgevangen. Het geheele aantal gevangenen is nog niet bekend. De oorlogsbuit is groot 1070 stukken geschut, 2 millioen Ir. in bankpapier, staatseigendom, 8 millioen fr. waarvan de eigenaars niet zeker zijn, zeer veel krijgsvoorraad en linnen. Volgens de Staatsanzeiger is het aantal Fransche Krijgs gevangenen in Duitschland reeds 150,000. Een correspondent deelt aan de Times mede dat de Pruisen roDdom Metz een telegraafdienst hebben georganiseerd, waar door zij binnen vijftien minuten (wij herhalen binnen een kwartier) 8000 man op een gegeven punt kunnen vereenigen. Daardoor wordt verklaard, hoe soms de uitvallen van Bazaine zooals nog dezer dagen, reeds tamelijk ver volvoerd, op een zeker punt door de aandringende Pruisen worden terugge drongen. Men schrijft uit Metz dat de bezetting nog goed van levensmiddelen voorzien is, maar dat er volslagen gebrek aan zout bestaat. Volgens de wElecteur Lïbre" bevinden zich teVersailles niet minder dan omstreeks 80,000 Pruisen. De nationale garde is niet door hen ontwapend; zij blijft voortgaan den politie dienst in die stad te verrïgten. Naar luid van tijdingen uit Versailles van 29 Sept., uit eene andere bron, is de luchtreiziger Courtin die te Parijs opgestegen was, den vorigen dag in den omtrek van Nantes neêrgekomen, van waar hij zich naar Tours zou begeven. Hij berigt dat er te Parijs 600,000 goed gewapende en vastberaden manschappen zijnmaar voor het succes der nationale zaak is het uoodig, dat de manschappen uit de departementen de hoofdstad te hulp komen, door den vijand voortdurend inden rug aau te vallen. Drie legercorpsen van 50,000 man zouden toereikeud zijn, om den Pruisen allen toevoer van levensmid delen af te snijden. Rondom Parijs is men gedurig met den vijand slaags. De "Echo du Nord" deelt eene vermetele overrompeling van de Fransche vrijschutters mede. Toen nl. de rijtuigen met de Pruisische vorstelijke personen een bosch in den omtrek van Reims passeerden, onder geleide van een geheel regement kurassiers, moesten zij een weg door, zoo naauw, dat slechts ddn rijtuig tegelijk er door kon en aan weêrszijden omgeven door groote rotsblokken. De ruiterij reed voor en achter de

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2