HELDERSCQE COURANT. Jiieuros- en Zaturdag <flöt)cr(enliC'Ofn&. 8 October. M 977. Tiende Jaargang. 1870. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post n 1-25 Men abouneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Ad verten tien van 14 regels is 00 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. GILT J ES. Officieel gedeelte. POLITIE. Ten burele van den ondergeteekende gedeponeerd EEN BREIWERK. A. C. BOONZAJER, Commissaris van Politie. J2ict-ntfiriccl gedeelte. De briefwisseling tusschen Jhr. van FOREEST en Generaal KNOOP. Wij hebben over de aanbieding van den heer v. F. tot heden gezwegen, omdat wij eerst het juiste antwoord van den heer K. wenschten te kennen. Wij wisten wel, dat de heer K. had geweigerd, en dat was van elk man van eer te ver wachten, hoeveel te meer van een onzer eerste aanvoerders van het leger; maar waarom? in welke termen? Dat wisten wij niet, en wij beschouwden het als onbescheiden ons oordeel uit te spreken, alvorens het te weten. Nu is het antwoord ons allen bekend, en wij verheugen ons een candidaat te hebben ondersteund, wien blijkbaar de eer boven alles gaat. Des te meer betreuren wij echter de houding van die kiezers in ons district, welke hebben mede gewerkt, om dien man, althans voorloopig buiten de Kamer te houden, en wij betwijfelen of de conservatieve partij door den loop, dien de zaak thans heeft genomen, niet meer heeft verloren dan gewonnen. De heer v. F. heeft vroeger verklaard, bij het aanvaarden zijner candidatuur, «voornemens te zijn zijn mandaat neder te leggen, zoodra de omstandigheden deu heer K. zullen ver- oorlooven de actieve dienst te verlaten en zijn zetel weder te kunnen innemen, dewijl het hem tegen de borst zou stuiten, om het terugkeer en in de Kamer onmogelijk te maken aan een man, die haar uit vaderlandsliefde verlaten heeft." Wij hebben toen in ons blad de loyauteit van den heer v. F. niet betwijfeld, maar toch tevens ronduit verklaard, met dat voornemen weinig te zijn ingenomen, le. omdat het lidmaatschap der Kamer niet eene taak is, die men uit be leefdheid aanvaardt, of nedcrlegt, of aan een ander overdoet; 2e. omdat de heer v. F. indien hij naar overtuiging conser vatief is, niet vrijwillig mag Doch kan aftreden zonder zijne partij te beleedigen en aan zijne overtuiging te doen twijfelen. Wij hebben dat tegenover sommige, zelfs liberale bladen, staande gehouden en zelfs als ons gevoelen uitgesproken, dat, indien het niet de heer van F. ware, die het zeide, wij aan sirenentaal zouden denken. Naar het ons voorkomt behoeven wij niets van het gezegde terug te nemen. Wat zien wij toch nu wel en wat zien wij niet gebeuren? De heer v. F. vraagt den heer K. of hij de actieve dienst wenscht te verlaten, en bereid is de candidatuur aan te ne men, in welk geval de heer v. F. zijn mandaat volgens belofte zou nederleggen. Die schriftelijke vraag geeft veel stof tot denken. Zou de heer v. F. niet hebben ingezien, dat dergelijk aanbod door een man van eer niet kan aangenomen worden, zonder zich te compromitteren? Men stelle zich voor: de generaal K. zou zijn lidmaatschap te danken hebben aan de goedheid, de be leefdheid van den heer v. F. den medeaanvoerder zijner tegenpartij Wij gelooven niet, dat hier de bedoeling bestond deu heer K. te beleedigenwij willen liever veronderstellen, dat de heer v. F. zich door goedhartigheid tot dien zonderlingen stap heeft laten vervoerenanders toch zouden wij aan si renentaal moeten denken. Doch waaraan moeten wij zijne bereidwilligheid om af te treden dan toeschrijven? Behoeft de partij van den heer v. F. zijn bijstand in de Kamer niet, omdat zij ook zonder hem sterk genoeg is? Maar dat weet toch iedereen wel beter. Of verkeert zij soms in een toestand, dat de medewerking van den heer v. F. niet meer kan baten Maar de gezagvoerder verlaat zijn schip niet, zoolang er nog redding mogelijk is. Of zou soms verwacht zijn geworden, dat de edele daad van den heer v. F. hem zoodanig de sym pathie der kiezers zoude hebben verworven, dat hij naar alle waarschijnlijkheid toch op nieuw zou zijn gekozen, waardoor zijne partij zich op een luisterrijken zegepraal had mogen beroemen Ofschoon wij die verwachting niet koesteren toch zouden wij dan al wederom aan sirenentaal beginnen te den ken. Wij herhalen het, die bereidwilligheid geeft veel stof tot denken. Wat wij echter niet zien gebeuren De heer v. F. had, zonder schriftelijke vragen tot den hr. K. te rigten, zijn mandaat kunnen nederleggen. In dat geval zou de heer K. de candidatuur hebben kunnen aanvaarden, zonder verpligtingen te hebben aan zijn tegenstander; in dat geval zou de heer v. F. (hij boude het ons ten goede) zijne belofte op loyale wijze hebben gehouden, terwijl hij die nu, gelijk wij vroeger hebben voorspeld, wel niet schendt, maar toch zoodanig vervalt, dat zij alle waarde geheel verliest. Het komt ons voor, dat dit nog veel meer stof tot denken geeft. Stellen wij hier nu tegenover het antwoord van den heer K. Hij erkent bereid te zijn de actieve dienst te verlaten. Hij komt er openlijk voor uit, dat het lidmaadschap der Kamer aan zijne eerzucht beantwoordt. Maar met mannelijke taal, met de taal van den soldaat, verwerpt hij elk gunstbe toon van ieder, maar vooral van tegenstanders, die hem, den man van eer, gebrek aan loijauteit hebben durven verwijten, alsof dat verwijt zelf niet het grootste bewijs ware, dat hij die het doet, al ware het zelfs de redacteur van het Haag- sche Dagblad, niet weet wat loijauteit is, Wanneer wij nu eene vergelijking maken tusschen de handeling van den heer K. en die van zijne tegenstanders, dan laten wij de conclusie aan onze lezers zeiven over. De loop, dien de zaak heeft genomen, moge ons dus den heer K. doen hoogachten, des te meer verwonderen wij ons, dat het «Vaderland" en het «Handelsblad" de handelwijze van den heer v. F. schijnen goed te keuren. Met allen eer bied voor de beide bladen, schroomen wij niet openlijk als ons gevoelen uit te spreken, dat dit geen diep doordenken bewijst. Men kan de daad van den heer v. F. niet toejuichen, zon der die van den heer K. bepaald af te keuren en naar ons oordeel is deze toch van dien aard, dat zelfs zijne tegen standers ze inwendig moeten goedkeuren althans regt laten wedervaren, al komen zij er niet openlijk voor uit. In dit gevoelen worden wij bevestigd door het berigt, dat het Haag- sche Dagblad daarvan geeft en in navolging ook zijne dou blure de N. Alkm. Ct. Immers het deelt de zaak mede zonder het te wageu haar te berispen, wat het zeker niet zou heb ben nagelaten indien het daartoe termen had kunnen vinden. Toch moeten wij hierbij eene opmerking voegen, die dat blad wederom geheel karakteriseert. Het schrijft namelijk «dat de generaal Knoop, in antwoord heeft betuigd, geeno candidatuur in het district Alkmaar te begeeren", en dit wordt ook let terlijk aldus in de N. Alkm. Ct. overgenomen. Wij hebben in ons vorig noramer den brief van den heer K. medegedeeld en vragen nu in gemoede, of het niet getuigt van eene schan delijke verdraaijing der waarheid, wanneer men door de weg lating van het woordje «thans" en het slot «wanneer daartoe door den heer v. F. dat lidmaatschap moet worden neder gelegd", de zaak in een ander licht plaatst. Wij zouden geen lust gevoelen critiek te oefenen op de bewoordingen van het Dag blad, dewijl er geen enkel nommer in het licht verschijnt, waarin de waarheid, zoo zij al niet geheel wordt geloochend, dan toch zoo dubbelzinnig voorgesteld wordt, dat zij bijna aan het tegenovergestelde doet deukengetuigen de berigten van den oorlog, zoodra zij ongunstig zijn voor de Franschen. Wanneer wij echter zien, dat andere bladen niet schromen zulke berigten over te nemen, en daardoor den man van ka rakter in een twijfelachtig daglicht te stellen, dan achten wij ons verpligt onze lezers op de onjuistheid van dergelijke be- berigten opmerkzaam te maken. Wij doen dit vooral in dit geval, dewijl daaruit zou moeten worden afgeleid, dat de lieer

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1