NIEUWSTIJDINGEN. K. door een gekwetst gevoel van eigenliefde zich liet mede slepen, om als het ware met een soort van minachting over een district te spreken, waarin hij overtuigd is een overgroot getal vereerders te bezitten. Wij weten al te wel, dat hij boven dergelijke attaques verre verheven is, maar toch meenen wij aan onze lezers verpligt te zijn hen daarop te wijzen, ten einde over sommige groote bladen een meer juist oordeel te vellen dan soms het geval is. Wij hadden het bovenstaande reeds geschreven, toen wij vernamen, dat de heer v. F. na den ontvangst van het schrij ven van den heer K. zijn ontslag als lid der Tweede Kamer heeft ingediend, en wij zien geen reden het vorenstaande te veranderen of te wijzigen. Het doet ons nu dubbel leed, dat de heer v. F. vooraf heeft gemeend den heer K. te moeten schrijven. Wij zullen wel de gelegenheid hebben nader op deze zaak terug te komen; wij bepalen ons thans tot eene enkele vraag, die ongemerkt bij ons oprijst: wanneer de heer K. eens niet konde besluiten de candidatuur te aanvaarden, en alle (zegge alle) liberale kiezers bleven eens eenparig van de stembus weg, wat zou dan het gevolg zijn Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 7 Oct. 1870. Bij gunstig weder zal het Harmonie-gezelschap zich doen hooren op het Molenplein Zondag a. s. van vier tot zes uur des namiddags. Bij genoegzame deelneming zal het prijsschieten van het Artillerie Vrijkorps plaats hebben Zondag 16 Oct. e.k. Het Bestuur van Helders comité der vereeniging uJiel Roode Kruis'' verzoekt ons den ontvangst te berigten van uit den spaarpot van twee 'kinderen f 3.2 linnen lakens van W. D. S.van Mevr. G. 6 linnen lakens en verband linnen van Mej. v. d. B. 2 linnen lakens en verbandlinnen van den Heer B. R. de Breuk de somma van f600. zijnde de eerste storting van de opbrengst van een door hem ten voordeele van het Roode Kruis uitgegeven gedicht. Men schrijft ons van Amsterdam: Hier ter beurse wordt met zekerheid verteld dat de re gering een groot gedeelte van de haven het Nieuwediep, en wel dat gedeelte, dat thans voor de meest diepgaande koop vaardijschepen wordt gebruikt, heeft afgestaan ten gebruike van de Maatschappij .Nederland, als los en laadplaats voor hare stoomschepen, die met 1 Mei a. s. in de vaart zullen worden gebragt op Java, door het Suez-kanaal. Hit zou bij eenigzins drukke vaart of bij aanhoudende weste wind wel eens een groot inconvinient worden voor onze (Ainsterdamsche) rederijen en ook voor de overige scheepvaart, waarvoor dikwijls geen genoegzame ruimte zal overblijven. Op de havendijk daar ter plaatse zullen pakhuizen gebouwd worden tot het opslaan der ladingen. De geheele maatregel is echter slechts tijdelijk, tot dat lach niet Holland op zijn smalst bevaarbaar zal zijn. Bij beschikking van 5 Oct 1870 heeft de minister van Binnenlandschn Zaken bepaald dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofd-kiesdistrict Alkmaar, noodzakelijk geworden ten gevolge van het door den heer jhr. mr. C. van Foreest genomen ontslag als zoodanig, zal geschieden op Dingsdag 25 October aanstaande, en dat, zoo eene herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op Dingsdag 8 November daaraanvolgende. De verkiezing van een lid voor den gemeenteraad alhier, zal ten zelfden dage plaats hebben. Aan het Departement van Marine te 'sGravenhage zal op 18 Oct. a. s. worden aanbesteed: Het leveren van vijf loodskotters, met beschieting en maslgestel. Men schrijft van Terschelling dd. 4 October 1870. Op de jaarlijksche veemarkt te Midsland alhier, den 24 Sept. 11. gehouden, waren van dit eiland aangebragt 103 runderen, 18 veulens, 6 paarden en 3 schapen. De handel was Uaauw en betrekkelijk een klein getal runderen en veulens zijn verkocht, vermoedelijk tengevolge der heerschende vee ziekte in naburige rijken. Bevorderd tot doctor in de regten de heer P. van Foreest, geb. te Alkmaar, na verdediging van stellingen. Eenige militiens te Amsterdam wijzen er in een in gezonden stuk in het Handelsblad op, naar aanleiding hunner in de laatste maanden verkregen ervaring, dat een vriend schappelijke omgang tusschcn officieren en militairen van min deren rang de krijgstucht niet benadeelt en het leven van den militien zeer veraangenaamt. Inzonderheid wordt, wegens humanen omgang met zijne onderhebbende manschappen, door hen hulde gebragt aan den kapitein der 3e comp. van het 3e bat. 7e reg. infanterie, in garnizoen aan den Helder, den heer Santhagens. Volgens het //Amsl. Effectenblad" zijn de onvoorziene rampen, waarop de commanditaire sociëteit onder de firma Paul van Vlissingen Dudok van Heelte Amsterdam zich bij hare aanvrage om surséance van betaling beroeptde volgende //dat wegens de tegenwoordige tijdsomstandigheden vele credieten, die zij genoot, zijn ingetrokken en betalingen uitgebleven; dat door het uittrekken van militiens haar vele werklieden, en daaronder specialiteiten, die moeijelijk zijn te vervangeu, zijn ontnomen; terwijl zij door het daardoor ver oorzaakte oponthoud in de afwerking van het voor de Ko ninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij op stapel staande schip Stella> twee betalingstermijnen ten bedrage van f 135,001) derft." Naar men verneemt, is de directie van het Paleis voor Volksvlijt voornemens, in hare zalen eerlang eene interna tionale tentoonstelling van schilderwerken te openen. Volgens brief van Groningen, van 1 Oct., is op het Baltrummerrif aangespoeld, een gekenterd scheepshol, ver moedelijk van een haringbuis, waarin zich vier lijken bevon den, reeds in staat van ontbinding, zoodat geen signalement kon opgegeven wordendezelve zijn op Baltrum begraven wijders bevonden zich aan boord eenige kleedingstukken, touwwerk en ledige vaten, benevens een zak gein. G. C. Smeele. Bij Noordwijk is een stoomboot aangekomen met dui kertoestellen om te visschen naar de f40,000 aan tin, die daar met de Amphitrite 12 jaar geleden gezonken zijn. Aan het bureau van de Tijd is reeds meer dan f 800. ter vergoeding der reiskosten voor de terugkeerende Pauselijke Zouaven ontvangen. De Exhïbition CJironicle zegt dat, op de tentoonstelling te Londen van door werklieden vervaardigde artikelen, in het Nederlandsche departement een achterlaadgeweer is ten toongesteld, gemaakt volgens het door den heer G. Zeiler te 's ITage, ontdekte nieuwe systeem. Te Wimbledou werd dit geweer in tegenwoordigheid van vele Engelsche officieren beproefd, en allen getuigden dat het groote verdiensten had. Door deze vinding wordt de werking zoo eenvoudig en tevens zoo krachtig mogelijk. The Mechanics Magazine deelt de bijzonderheden der nieuwe constructie mede. De heer J. H. Ferguson te Aruba in onze West-Indien is door het centraal-comité van de Pruisische Vereeniging tot ondersteuning van gewonde of zieke soldaten, bekroond met 100 Friedriehs d'or, voor de beantwoording van de door dit comité den 27 April 1869 uitgeschreven prijsvraag over de meest geschikte middelen om aan de schipbreukelingen, ge wonden en zieken, in een zee-oorlog hulp toe te brengen. Men verneemt, dat de uitgevers van het Geillusireerd Stuivers-magazijnGebroeders Belinfante te 's Gravenhage, het voornemeu hebben opgevat met 1 Januarij a. s. hun Magazijn te veranderen in eeu populair Weekblad onder den naam van de Olijf-tak. Geïllustreerd Stuivers-magazijn^ dat ook mededeelingen omtrent den Vredebond zal bevatten. In den morgen van 12 September jl., werd, volgens aangifte, aau het station van den Hollandschen Spoorweg te Leiden, aan den conducteur der brievenposterij overhandigd een brief in eene gewone inet gom gesloten enveloppe, waarin 2 bankbiljetten, ieder van f200 en 1 dito van f60, welke brief geadresseerd aan //B. Wubbe en Zn. te Amsterdam" en afgezonden door F. A. Grundeman te Leiden, niet aan zijn adres is bezorgd. De officier van justitie te Leiden verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. Een bediende van het wissel- ef effectenkantoor M. en Co. te Rotterdam is dezer dagen spoorloos verdwenen met een bedrag van f7000 a 8000. Men vermoedt, dat hij de wijk heeft genomen naar Engeland. De knecht van den ontvanger te Pernis, van wien gemeld is dat hij met eene som van f900 spoorloos was verdwenen, is volgens thans ontvangen berigt, naar Noord- Amerika vertrokken. Het departement 's Hertogenbosch der maatschappij //tot Nut van 't Algemeen" heeft besloten tot oprigting van een school voor middelbaar onderwijs voor meisjes. Er is f19,000 beschikbaar gesteld voor kosten vau aankoop van het gebouw en eerste inrigting. Te Bareveld gaven twee jagers hun kruidhoorn ter bewaring aan een jongetje, die het aardig vond den inhoud op het vuur te strooijen, waardoor eene ontploffing ontstond, die aan twee kinderen, een heer en een meid hevige brand wonden bezorgde. «<©SSE,0®SBERH«TE1I. Versailles 5 October. (Officieel). De koning nam heden de positïen van het zesde legercorps in oogenschouw en ver legde het hoofdkwartier naar Versailles. Volgens officiële berigten uit Berlijn van 6 dezer is alles gereed om een geregelden aanval te doen op de vestingwer ken van Parijs en de stad te bombarderen. Het belegerings geschut is in positie gesteld. Een telegram uit Tours van 2 October meldt, dat men sedert drie dagen het kanon hoorde in de rigting vanPont- A-Mousson. Maarschalk Bazaiüe roert zich weder en laat den vijand die hem heeft ingesloten geen rust. Of het hem echter iets baten zal Van Parijs komen niets dan berigten over aanvallen door de Franschen op de Pruisische werken ondernomen die zonder uitzondering worden teruggeslagen. Volgens een berigt uit Metz, hebben de Pruisen Zondag de brug, door de Franschen over de Moezel gelegd, verwoest, I en hebben zij Mouilly-lez-Metz en Nouilly verbrand.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2