BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. BURGERLIJKE STAND DEB GEREEXTE TERSCUELLIXG Twee duizend bommen en granaten worden dagelijks tegen de vesting Bitehe geslingerd. Eene batterij 24 ponders wordt bovendien in het Duitsche leger gewacht. Den 20 Sept. hebben de belegeraars eene batterij opgeworpendie de bas tions bestrijkt en haar welgerigt vuur heett de Franschen van de wallen verdreven, van waar zij moedig en onverschrok ken den vijand bestookten. De zes Beijersche batterijen, die op de hoogten zijn geplaatst, hebben groote verwoestingen aan- gerigtgeheele straten zijn vernield, en de meeste inwoners zijn in de citadel gehuisvest. De kazerne, het hospitaal, en de kapel, die op het rotsvlak gebouwd zijn, 't welk de citadel uitmaakt, zijn niets meer dan een puinhoop. Het belege ringskorps van Phalsburg heeft eene deputatie naar Nancy gezonden om versterking te vragen, of anders verlof om het beleg op te breken. De Telegrapk meent dat het Fransche volk nog te ver deeld is om als een man den vijand te gemoet te gaan. Alle Fransche politici zijn patriotten, maar bovenal zijn zij belijders van het een of ander beginsel. Daardoor feilen en vallen zij, maar Duitschland, eenig en sterk, marcheert zonder medelijden of rustpoos over de partijen heen. De Post betoogt de wenschelgkheid om spoedig eene constitueerende vergadering in Frankrijk te doen verkiezen, doch beaamt daarbij dat die verkiezing alleen dan kan ge schieden, wanneer de vijand het goedvindt, daar hij het uit brengen van stemmen in de door hem bezette steden kan be letten of belemmeren. Zonder gemeen overleg met de Pruisen, zegt de Postis de keus eener vergadering onmogelijk. De Times is vun meening dat de vrijkorpsen, die Frankrijk doortrekken meer nadeel aan hun eigen land dan aan den vijand berokkenen. Geheel Frankrijk begint het gevaar van deze vrijkorpsen te beseffen, die in het veld gebragt onder de beginselen van de roode vlag en in den naam van den sociale republiek, of gelijk de Vendeërs, voor Hendrik Y en de banier der heilige maagd, eerder hun vaderland in burgeroorlog zullen dompelen, dan den oorlog tot een bevredigend einde brengen. De Pruisische autoriteiten hebben aan generaal Bourbaki veroorloofd om weder in Metz terug te keeren, waaruit men hem met een voorgewende boodschap Van de keizerin gelokt had. Onderscheiden dagbladen hebben gewag gemaakt van het overlijden van een aanzienlijk personage te Reims, wiens naam geheim gehouden zou zijn. Die personage zou in zijn rijtuig digt bij de stad zijn overvallen door vrijwillige scherp schutters en zoo ernstig gewond zijn dat hij 24 uren later aan de gevolgen daarvan bezweken zou zijn. Voor eenige dagen fluisterde men elkander toe dat het de generaal von Moltke wasthans wil men verzekeren dat het Adolf Wil helm van Nassau is, die aldus omkwam, en wiens lijk, in een prachtige doodkist, onder een geleide van 3000 Wurtembei'g- sche soldaten een paar dagen geleden te Toul zou zijn ge passeerd. De prins is geb. in 1817 in 1839 regerend her tog van Nassau geworden kavallerie-generaal en komman- eant van het 5e regiment Westfaalsche lanciers bij het Prui sische leger. Hij heeft twee zonen en een dochter. Zijn oudste zoon is prins Wilhelm Alexander geb. Ib52. Nadar en een Duitsch luchtreiziger hebben hoog in de wolken een gevecht geleverd. De Pruis schoot bij verraad op den Franschen ballon. Nadar wist echter de gaten te stoppen, gooide ballast over, steeg omhoog, schoot op zijn tegenstander, die natuurlijk verbrijzeld op de aarde neerkwam, terwijl Nadar zegevierend in den omtrek van Tours neder daalde. In Parijs heeft een heftige petroleumbrand gewoed. Volgens berigten uit Rouaan is Dingsdag nacht jl. een trein met militairen gederailleerd te Critot, op den spoorweg Araiens naar Rouaan: 15 soldaten zijn daarbij omgekomen, 15 doodelijk en 100 min of meer gekwetst. De Neue Freie Presse deelt mede dat Rusland zich wel degelijk tot den oorlog toerust. In alle fabrieken worden mi- trailleuses, geweren en patronen met koortsachtige haast ge maakt, 756 pontons zijn in bewerking, 200 mitrailleuses zijn reeds naar het zuiden gezonden. De spoorweg Moskau-Kursk zal van den 28 September af dagelijks 14 militaire treinen naar het zuiden expediëeren. Het personenverkeer is tot op één trein na geschorst. Soldaten worden uit alle provinciën zamengetrokken, in de Kozakkenstreken spreidt men eene bui tengewone activiteit ten toon. Florence 5 Öctober. Volgens brieven uit Rome, heeft de heer Sella minister van finantiën, den Paus eene som van 50,000 kroonen toegezonden (zijnde het bedrag over eene maand der civiele lijst) en heeft de Paus dit aangenomen. Naar de «Daily Telegraph" meent te weten, zal het Italiaansche gouvernement de Pauselijke schuld tot een bedrag van 2.000,000 francs waarborgen. Men berigt van New-York dat de minister van finan ciën heeft bevolen, gedurende de maand October elke week voor een millioen aan goud te verkoopen en twee millioen aan bonds te koopen. En dat de stoomboot Ville de Paris naar Frankrijk ver trekt met een lading verbeterde wapens en oorlogs amunutie. UIT DE FRANSCHE DAGBLADEN. Te midden der verschrikkelijke tijdsomstandigheden, bezitten sommige groote Eransclie couranten nog den lust om te lagchen. Voor ous is er geen gevaar, om daarmede onze losers eenige aileiding te geven. Zie hier wat de «Liberté" van 27 Augustus ontleent aan deu „Figaro". „Na het gevecht van Jaumout heeft zich een komiek voorval opgedaan bij gelegenheid der gevangeneming van een Pruisisch kapitein, een groote ke rel, die krachtdadig oiidersteuud werd door een jonger officier, welke eindigde met eveneens gevangen genomen te wordeu. Bij onderzoek bleek de kapitein in het bezit te zijn van eenige brieven en ven een photographic, voorstel lende eene jonge blonde dame, met een opou en iuneinend gelaat. Dij on derzoek vau don anderen ollicier, werd deze mede een vrouwenportret ont nomen, dat in een rijke lijst was vervat. Bij vergelijking waren de beide portretten die ccner zelfdede Prauschc officier, een kluchtspel vermoedende, heeft niets gezegd aan den kapitein, die ten overvloede nog verzocht ora met zijn jeugdigen vriend opgesloten te mogen worden in dczelfdo gevangenis, er niet aan denkende natuurlijk, dat hij reeds meermalen met hem eenzelfde gevangenis deelde. EEN LEVENDE DOODE. De zoon van een onzer vrienden, eeu kunstenaar zoo schrijft dc re dacteur van de Liberté, is 8 dagen geleden naar dc grenzen vertrokken mot liet vaste voornemen, om zich in dienst te begeven. Eergisteren, toont meu den vader ecu dagblad, waarin sprake is vaü deu dood zijns zoons. Maar bijna op hetzelfde oogenblik ontvangt de vader van den zoon het volgende briefje: Vader en Vriend! i,Ik schrijf u in haast, om n te verzoeken mij zoo spoedig mogelijk, mijne iigeboorteacte te zeilden zonder welke ik niet kan worden ingedeeld. De vader autwoordt per keerende iiIk zend u haastig het gevraagde stuk. I)oe mij het genoegen, mij op uwe beurtuw acte van overlijden te zenden, waaraan ik behoefte heb ter regt- „regtvaurdiging der dagbladen." De zoon, die geen vriend van talmen is, antwoordt onmiddelijk „I/c zal u mijne doodacte zenden, zoodra gij mij de begrafeniskosten zuil „gezonden hebben, die op 100 frank komen." De begrafeniskosten zijn dcnzelfdeu avond verzonden. Men moet wel de ligtzinnigheid van een Franschman bezitten, om onder de tegenwoordige omstandigheden, nog zoo veel jagt op geestigheid (daarom nog geen geest) te doen blijken. Hopen wij dat de scherts niet aldra wreede werkelijkheid zijn moge, vooral voor den vader. Niet onaardig is hetgeen een der redacteuren van de „Liberté" schrijft, in een artikel «Van mijne schrijftafel" (uies tnblettec). «Sedert een paar dagen is er eeno groote beweging onder de lecgloopers der barrièren on der boulevards. De politie is onverbiddelijk. De eerste handlegging betrof niet minder dan 1500 personen, in den nacht van eergisteren, en die jagt gaat steeds door van herberg tot herberg, van kan kroeg tot kroeg, tot dat Parijs geheel gereinigd zal zijn. De generaal Trochu toch heeft aan den prefect van politic bevolen de verwijdering van de lieden van beider kunne, die leven van de ondeugden, verbonden aan een zeer gevorderden staat van beschaving. Zoo had gij gisteren moeten zien de rue de Halay. Zij was letterlijk ver kropt met personen, die allen vergezeld waren van eeu polietie-agent. Geen grooter contrast is deukbaar dan die aanraking van de lompen van sommige met de zijde van anderen, dan die der blaauwe kielen met het deftige zwarte pak en dit alles gedekt door de uniform der politie. Allen schreeuwende, protesterende, reclamerende, zingende en vloekende. De vrouwen waren in de meerderheid. Rondom dien hoop van menschen vormden de politie-agenteu eeu levenden rand. En achter die politie-ageuten stonden de goede vrienden, die oogjes en loukjes wisselden met de gevangenen. Het was aardig en akelig! Een kreet ging allerwege op Wij zijn geen Pruisen Leve Frankrijk Eu hier en daar de Marseillaise De statistiek heeft het getal van al die lieden zonder beroep, geschat op twintig duizend. CORRESPONDENTIE. Het ingezonden stuk van B. 13. alhier is voor dit nommer te laat ontvangen. De hoofdzaak is een vraag waarom dc jaarlijksche feestdag teSchagen, wanravan ook veie Helderschon profiteeren, zoo lang wordt uitgesteld, hij vreest dat hij een langer wachten het saizoen de feestviering zal beletten. Van 27 Sept. 4 Oct. 1870. ONDERTROUWD Geeue. GETROUWD: Willem van der Vis en Antje Koorn. weduwe van Willem Kuust. GEBOREN Wieske, dochter van Johannes Daalder en Marrctje Plaats man. Sijbrand, zoon van IJsbrand Wille ca Dieuwertje Kuip. OVERLEDEN Ties Ticsen, 47 jaren, weduwnaar van Klaasje Sluisman. Emelia Pctrotiella Dijksea, 2 raaauden, dochter van Sijbrand Dijkseu en Immetje Kuiper. Van 1 30 September 1870. ONDERTROUWD Arie de Breed, zeeman, 22 j. en Trijntje Pais 23 j. Cornelis van Keulen, zeemau, 25 j. en Antje Groendijk, 22 j. GEHUWD Johannes Buijl en Japke Groendijk. Cornelis van Keulen en Antje Groendijk. Arie de Breed en Trijntje Pais. GEBOREN Cornclia, dochter vau Rijnder Pïetcrs Rab en Cornclia do Boer. Thijs, zoon van Arien Kooijmati en Sjoeki Lieuwen. Tjall', zoon van Tjecrd Tjnlfs Haan en Aafje Rijnderts Mier. Wietskc, dochter van Jemke Roos eu Trijntje Swart. Trijntje, dochter vau Arien Jacobs Stada en Aaltje Cornelis Jongeboer Schaap. Anna, dochter van Cornelis Cor nelis Bos en Jankje Jans Mier. Foppe, zoon vau Johannes Buijl en Japke Groendijk. Klaas, zoon vau Gcrrit Pictcrs Zuidmulder en Klaaske Sterrenburg. Arnold Carel, zoon vau Hilbratid van der Meij en Elisabeth Heuriette Kohding. Klaas, zoon van Cornelis Gossens Wortel en Vokellje Dirks Visser. Sake, zoon vau Jan Lcenstra en Dieutjc van der Mculen. Jacob, zoon van Jacob Brouwer en Wilhclinina Schroor. OVERLEDEN Cornelis Disper, 17 dagen. Gerrit Bos, 4 jaren. Rijndcr Buren, 5 weken. Bienk Feijcs Pronker, wed. van Maamke Jacobs Siada, 82 jaren. Anna Srobbe, 4 weken. Tietje Klces, 8 maanden. Martjc Jacobs Nadort, gehuwd met Berend de Haan, 30 jaren. Ambtshalve ingeschreven 1. MARKT BERIGTEN. AMSTERDAM 5 Oct. Prijzen der Granen. Rogge, per 2100 KG. 118 f§ Galatz f186, 113/4 (g Petersburg 178, 110/1 dito fl7G; alles a contant zonder korting. Op leve ring in deze maand f177, 17S; Maart 189, 190. Aaugczegd Lt. 25. To taal in deze maand Lt. 5825. ROTTERDAM, 6 October Do prijzon der aardappelen waren als volgtZeeuwscbc Jammen f2.50 a 2.60, Gcldersche ronde Wolkammers f3.Wcstervelders t'3.Stoele- matters f2.80. Met x'edelijken aanvoer. SC1IAGEN, 6 Oct. 11 Paarden f 40 a 125, 3 Veulen f30 a 45, Ossen f 100 a 160, 5 Stieren f 50 a 120, Geldekocijen f 90 a 150, Kalf koeijen f 140 u 200, Vaarsen f 60 a 90, Gras-Kalveren f22 u 40, 14 Nuchtere Kalvereu flü a 18, 12 Rammen f25 a 50, 141G Schapen, Magere f 15 a 22, Vette f22 a 30, Lammeren 114 a 18, S Bokkeu eu Geiten f2 a 9, 33 Magere Varkens f 12 a 26, 38 Biggen f 6 a 9, 30 Konijnen 15 a 50 ets., 35 Kippen f0.25 a 1.25 ets., 15 Eenden 30 it 50 ets., 12 Duiven 10 a 20 els. 200 kop Boter fl.2G£ a 1.40 per K. G. 30 KG. Kaas 30 a 40 cis. per KG., 2000 Kip- eijeren 1' 3.25 a 3.75 de 100 st.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3