NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 11 Oct. 1870. Tn de Staats-Courant van heden leest men dat Z. M. thans aan den vice-Admiraal O. A. Uhlenbeck de betrekking heeft opgedragen van kommandant der zeemagt en chef van het departement der marine in Nederlaudsch Indië. Aan den opper-schipper in het vaste korps dek- en ouderoffieieren J. Jongmans en den ln zeilmaker S. H. Yreeze, respectivelijk dienende op Zr. Ms. wachtschepen te Amster dam en Hellevoetsluis, is toegekend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijkeu en trouwen militairen dienst. Zaturdag jl. is alhier overgegaan aan boord van het schip Anna Dignakapt. Zwaneveldbestemd naar Batavia, een detachement suppletie-troepen, sterk 100 militairen, waar onder 8 onderofficieren, onder bevel van den van verlof naar Java terugkeerenden kapitein der infanterie van het leger in Nederl. Indie L. A. v. d. Berg en het medegeleide van de 2e luitenants der infanterie M. W. P. C. de Jonker en H. Bendien. M«n meldt van Terschelling 8 Oct. het volgende Heden is alhier door de loodsschipper G. Molenaar, van uit de buitengronden in de haven binnen gebragt bet bark schip Kolga oj New-Yorkmet ballast, en zonder epuipage. Uit de aan boord gevonden scheepspapieren blijkt dat de gezagvoerder was genaamd Peterssen, en het schip laatst van Antwerpen is gekomen met bestemming naar Hamburg. Het voert de Amerikaansche vlag, doch men vermoedt dat liet een Noord-Duitsch schip is. De equipage schijnt met de giek in overhaasting van boord te zijn gegaan, daar twee groote booten op het dek vastgesjord lagen. Ook waren nog levend aan boord 2 honden en 1 varken, en iu de kajuit was alles achtergelaten, als instrumentenjournaal, horologien, kleederen, enz. Zondag morgen kwam hier ter reede de Nederlandsche stoomboot Uraniavan Kroonstadt naar Arasterdam bestemd; aan boord hebbende bovenbedoelde equipage, welke met eigen boot was gevlugt, zonder iets noemenswaardigs van het schip mede te nemen en in de Noordzee drijvende door de Urania was opgevischt. Na te zijn iugeklaard heeft de Urania met de schipbreukelingen aan boord de reis naar Amsterd. vervolgd. Men schrijft ons van Schagen, 11 Oct. Gister avond is in eene raadszitting alhier, behandeld een adres van onderscheidene ingezetenen, houdende verzoek, dat, met het oog op den voor ons vaderland, wat betreft de kans op het behoud des vredes, verbeterden toestand, de tot heden achterwege gebleven jaarlijkschen feestdag alsnog zou mogen worden gevierd, en, gelijk vroeger, het bij die gelegenheid af te steken vuurwerk van gemeentewege verstrekt. De raad besloot adressanten, met verwijzing voor de verdere behan deling der zaak naar het Dagelijksch Bestuur, een termijn te stellen van vier dagen, in welken dezen moeten opgeven wat hunnerzijds tot opluistering van den feestdag zal worden bijgedragen en gedaandaarna zal omtrent het adres worden beslist. Yan de meer of minder flinke en snelle wijze waarop belanghebbenden en belangstellenden //uit den hoek komen", zal dus waarschijnlijk het //zijn of niet zijn" van den voor Schagen zoo winstgever.den feestdag afhangen. Het is te hopen dat dit goed worde begrepen, en zoowel het geven van bijdragen als het arrangeren der feestelijkheden vlug van de hand moge gaanhet saizoen maakt in elk geval spoed dringend noodzakelijk. Met genoegen vermelden wij, dat eene goedkoope editie der door C. P. Tiele verzamelde Dichtwerken van de Géuestet, iu 24 afleveringen, het licht zal zien bij de uitgevers Ge broeders Kraay te Amsterdam. De eerste aflevering is ver schenen en kost lij inteehening slechts 17*- cent. Wij wen- schen deze uitgaaf den besten uitslag toe en vertrouwen dat zij algemeen met groote sympathie zal worden ontvangen. Blijkens eene rnededeeling van den Nederlandschen consul te Dantzig, is aldaar ouder dagteekening van den 3den dezer bekend gemaakt, dat de versperringen in het vaarwater weggenomen, de vuren weder ontstoken en de zeemerken weder gelegd worden. Men schrijft van Meppel 6 Oct. Wij vernemen, dat nu het koele jaargetijde ingetreden is, de transporten van vette varkens uit Hongarije naar Amster dam weer zullen aanvangen. Deze week is er aldaar reeds een aangekomen. Het behoeft geen betoog, dat deze aanvoeren indien zij althans op even uitgebreide schaal plaats hebben als in den afgeloopen winter van grooten invloed zullen zijn op den prijs der Drentsche varkens. Door den verba- zenden aftrek van het sjiek voor het Pruisische leger is de prijs der varkens in de laatste dagen dan ook reeds tot 58 centen per kilogr. gestegen, en daarbij zou het, meende men, zelfs niet blijven, indien dezelfde omstandigheden voortduurden. Intusschen hoorden wij zooeven, dat de Pruisen zelfs niet meer wenschen te ontvangen wat zij van deze zijde reeds gekocht hebben, en zich nu bepalen tot Hongaarsch spek, waarvan de prijs veel billijker is. Yoor het oogenblik is daarvan bereids een aanmerkelijke verlaging van den prijs der vette varkens op onze markt het gevolgmen besteedt nu niet meer dan 46 a 50 ct. Ook de magere varkens waren heden minder. OOSSLOGSUEK1GTE1. De berigten uit Parijs blijven spaarzaam. De Pruisen hebben weer een paar gewigtige punten ten zuidoosten der stad in handen gekregen, waarbij de kleine voordeelen voor de forten van Bicêtre en Ivry door de Franschen behaald, geheel in de schaduw komen te staan. Het belangrijkste dezer punten is de zoogenaamde Lanterne de Diogène, een rondeau in het park van St. Cloud, met een toren waarvan men een prachtig uitzigt heeft over het Seinedal en Parijs. Het punt kan door de kanonnen van den Mont-Yale'rien niet worden bereikt. Bestond er vroeger nog eenige twijfel over de keuze van het punt waar de aanval op de Parijsche enceinte moest geschieden, al die twyfel is thans weggenomen. De Pruisen hadden veel hoop gesteld op de schans bij Montretout, die door de Franschen was verlaten, de Mont Valérien was daar echter voor hen een al te dreigende nabuur, zoodat het punt moest worden opgegeven. Ruimschoots is hun dat verlies vergoed door de Lanterne de Diogène. De batterijen uit de schans, die thans iu allerijl op die plaats wordt opgerigt, verder uit Sèvres en Meudon, hebben in de bastions van Le Point du Jour een zeer goed mikpunt, dat van die punten in een drievoudig kruisvuur kan worden genomen. De schans van Moulin la Tour, nabij Clamart, kan de forten van Issy en Vanvres tot een puinhoop schieten en zoo zullen de Duitschers op beide Seine-oevers tegelijk den aanval kunnen beginnen. De nummers van het te Parijs verschijnend Journal Officiel" der laatste week zijn te Rouaan per luchtballon aan gekomen. Een telegram geeft een overzigt van hetgeen zij bevatten. Nieuws is daarin al zeer weinig. Merkwaardig is daarin de verzekering, dat op een paar na, alle complotten onder het keizerrijk door de politie op touw gezet zijn. Dit zou namelijk uit de gevonden papieren der keizerlijke geheime politie blijken, Algemeen verwacht men, dat de komst van Gambetta te Tours invloed zal hebben op de organisatie der verdediging. Zijn gewaagde togt in een luchtballon heeft de geestdrift reeds opgewekt en zoo iemand, dan is hij het, die het volk tot wanhopige verdediging kan opwekken. Ook Garibaldi, de grijze held, i3 gekomen om de toover- kracht van zijn naam aan de Fransche republiek te leenen. Van hem kan men verwachten dat hij tot daden dwingen zal. Naar aanleiding van het gerucht betreffende het bestaan van plannen om keizer Napoleon weder op den Franschen troon te plaatsen, worden in de Augsb. Allg. Ztg. de volgende opmerkingen gemaakt Op Duitschland rust niet de taak van Frankrijks lot te re gelen, maar te waken voor de Duitsche belangen. Het zou hoogst verkeerd zijn, zich met het oog op de Duitsche belangen in Frankrijks binnenlandsche aangelegenheden te mengen. Het valt wel niet te ontkennen dat de hardnekkige verblinding der republikeinsche regering ons in groote verlegenheid brengt, en dat er een echt staatsmansgenie toe behoort om dit met goed gevolg te boven te komen maar aan zulk een staatmansgenie ontbreekt het bij onze regering niet. Wij mogen dus vertrouwen dat zy ook ditmaal met den vereischten tact tusschen alle gevaarlijke klippen zal weten door te zeilen. Maar wat zij ook moge doen, zij moet er zich nooit toe leenen om Napoleon weer op de troon te brengen, vooral nooit hem met geweld aan de natie op te dringen. De Duitsche soldaten zijn te goed om tot zulke doeleinden misbruikt te worden. Waarom zou Duitschland den vijand de voldoening verschaffen van te kunnen zeggen, dat hij een regtvaardigen strijd tegen ons voert. Daarin toch zouden de Franschen gelijk hebben, als wij Napoleon tegen hun wil en door kracht van wapenen in de regering wilde herstellen. Of de republiek tot Frankrijks welzijn zal strekken en of zij, zelfs al wordt zij niet van buiten tegengewerkt, zich zal kun nen staande houden, dat is onze zaak niet. Dat moeten de Franschen zeiven weten. Laat men de gevangene, den ongelukkige, grootmoedig en ridderlijk behandelen. Laat men in hem den man eeren, die gedurende twintig jaren als keizer geëerd is geworden. Laat men den man, die plotseling tot magteloosheid is gebragt, niet gruwzaam of vernederend doen boeten voor de schuld, die men hem als magthebbende welligt niet zou hebben toegerekend. Laat men zelfs toegeven, dat al het verkeerde, hetwelk bij de beoordeeling zijner handelingen in het oog valt, minder lag in zijn persoon dan in het beginsel, hetwelk hij vertegen woordigt dat het minder lag in zijn wil, dan in de omstan digheden, in den tijdgeest, in de traditien zijner familie en in de eigenaardigheden van zijn volk. Maar verder mag de grootmoedigheid ook niet gaanwant als me uit dit doet en zoover komt van Napoleon weer op den troon te plaatsen, dan wordt dit eene openbare goedkeuring van zijn stelsel, eene verdediging der beginselen van het tweede keizerrijk. Zoo doende zou Duitschland zijne eigene zaak indentiek ma ken met die van Frankrijk. De geheimraad Engel, directeur van het bureau voor statistiek te Berlijn, van regeringswege naar Straatsburg af gevaardigd tot het opmaken van de schade, enz., heeft voorloopig medegedeeld, dat aldaar ruim 400 huizen zijn verbrand en dat 8 a 10,000 personen geen onderkomen hebben. Er zijn tijdens het beleg 1700 ingezetenen, waaronder 56 manschappen der brandweer, gedood of gewond. Het verlies aan goederen wordt ruw geschat op 180 millioen francs.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2