BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE DELDER. BURGERLIJKE STAND DEli GEMEENTE ZIJPE BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ANNA PAULOWNA. POSTERIJEN. lieden een eigen regering, als het een regering heeten mag, instelt en slechts de verwezenlijking harer droombeelden na strevend, zich niet bekommert over het gevaar des lands. De heer Kératry, den 11 dezer uit Parijs per lucht ballon vertrokken, is bij Bar-le-Duc neergekomen, maar aan den vijand ontsnapt. Hij is aan het hoofd en den voet ligt gewond, door den spoedigen val van den luchtballon. Men verzekert, dat de heer de Kératry naar Tours zal vertrekken Te Lyon is bij aanplakbiljetten bekend gemaakt, dat zich een Comité du Salut Public geconstitueerd heeft. De Rooden hebben het groote seminarie geplunderd, zonder dat de over heid er iets tegen deed. De prefect van Saint Etienne heeft het dagblad le Défenseur geschorst, wegens storing van de openbare vrede en ophitsing tot haat en minachting der regering. De prefect van Haute Marne heeft verscheidene ingezetenen uit zijn departement gezet. Flourens wordt geregtelijk vervolgd, omdat hij op den 10 dezer, met oproerige bedoeling, de nationale garde tegen het stadhuis wilde aanvoeren. De »Times" houdt het er voor, dat von Bismarck wel moet inzien, dat de verlenging van den oorlog hem meer na deel dan voordeel moet aanbrengen. In Duitschland kan hij nu doen wat hij wil, en van Fraukrijk kan hij nu voldoende waarborgen voor den vrede krijgen. Maar indien hij op zijn eiechen, aan Favre gedaan, blijft staan, haalt hij zich groote moeijelijkheden op den hals. Het blijkt dat Parijs niet zoo gemakkelijk in te nemen is, en intusschen leeren de departe menten zich ook zonder Parijs te behelpen. Het is mogelijk, dat de oorlog even onverwacht eindigt als hij begonnen is. maar deugdelijke grond voor die hoop is er nog niet. De Warr. Corresp. wijst op het tot dusver mislukken der pogingen om eene overeenstemming tusschen de neutrale mo gendheden, te bewerken, ten einde den vrede tot stand te brengen; voor Oostenrijk is het ondoenlijk om voor dat doel alleen op te treden. In weerwil van do mislukte pogingen, is het Weener kabinet toch voortdurend er aan werkzaam, om hinderpalen uit den weg te ruimen, die de neutrale mo gendheden nog terughouden, om met $1 haar gewigt tot her stel des vredes te arbeiden. Het ministerie van buitenland- sche zaken is uitsluitend met deze zaak onledig. Versailles, 9 Oct. In de eerstvolgende dagen wordt hier een aanzienlijk deel der troepen, die voor Straatsburg gelegen hebben, verwacht. Een ander deel is vandaar naar het zuiden gezonden. Er is hier een groote voorraad levensmiddelen aangekomen, voortspruitende uit de oorlogschattingen, in den omtrek van Orleans geheven. De vijand rigt uit Mont-Va- lèrien steeds zijn kanonvuur op Malmaison en Bougival. De door de Duitschers opgeworpen aardenwerken beginnen 't lastig te maken voor de bezettingdoor de Duitschers wordt, tot tijd en wijle dat het bombardement een aanvang neemt, een defensive houding aangenomen. Dit stelsel wordt slechts dan opgegeven, als de vijand een uitval doet; in dat geval wordt hij met de grootste energie teruggeslagen. Het Duitsche leger voor Parijs wordt, volgens een be- rigt van de Daily Newsaanhoudend versterkt. Of er daar, na het gevecht van Sept. bij Villejuif en Choisy-le-Roi, een gevecht van eenig belang plaats gehad heeft, mag, in weerwil der Fransche buletins met grond betwijfeld worden. Dat de Duitsche krijgsgevangenen in Metz niet zoo slecht behandeld worden als sommigen beweren, blijkt uit een verhaal van een onderofficier, die in handen der Franschen gevallen was. De bevolking was zeer vriendelijk jegens de gevangenen, zegt hij in het hospitaal werden zij uitstekend behandeld en het is niet waar, dat de gevangenen bij het verlaten der ves ting in hetgezigt gespuwd en mishandeld worden. Geen enkele beleediging werd vernftnen. Slechts een straatjongen riep hen toe"Daar zijn de schelmen"! Een oud heer bragt hem krachtig tot zwijgen. Toen een gevangene den heer wilde danken, zeide deze een gevangene is een onschendbaar per soon. Op straat werden sigaren en wijn uitgedeeld, waarbij volstrekt geen onderscheid gemaakt werd tusschen Duitschers en Franschen. Onder de bevolking om Metz schijnt de ver bittering tegen de Duitschers grooter te zijn. Er kwam na melijk eene vrouw bij eene afdeeling artillerie brandewijn ver- koopen de eerste die het vocht proefde vond er een zonder linge bijsmaak aan toen hij dit zeide, werd de vrouw bleek; men onderzocht het vaatje en er lag op den bodem een laag luciferskopjes. De vrouw is in arrest. Bij Champery werd een soldaat voor een deur staande doodgeschoten een officier ijlde naar buiten, en de kogels floten ook hem langs de ooren van de sluipmoordenaars was geen spoor te vinden. Het leven van Duitschers, die zich alleen of in klein getal wagen, is weinig zeker meer. De Pruisische regering heeft last gegeven alle vrijwillige scherpschutters te fusileren, als zij niet tot een geregeld, door een officier aangevoerd korps behooren. De »Echo du Parlement" meldt uit Berlijn, dat de Pruisische landdag zal bijeenkomen, om eene nieuwe oorlogs- leening in behandeling te nemen. Hetzelfde blad meldt uit Nancy, dat de generaal Boyer, adjudant van den maarschalk Bazaice, uit Metz te Versailles is aangekomenom over de capitulatie van Metz te onderhandelen. Kapitein Meier van de Engelsche stoomboot City meldt, dat Woensdagnamiddag 7 Fransche oorlogschepen voorbij Hel- goland kwamen. De City werd door 5 schepen vervolgd en voor de Eider gedwongen, om bij te draaijen. Een aan boord gekomen Fransch officier verlangde nieuws bladen, en zeide, dat zijn escader uit de Oostzee terugkwam en naar Frankrijk ging. Men had de Cityom zyne zwarte en witte schoorsteen voor een Pruisisch schip gehouden. De «Siècle bevat een brief aan den heer Pietri, particulier secretaris van keizer Napoleon III, waarin men o. a. leest «Mijne betrekking te Parijs stelde mij in dc gelegenheid om naauwkeurig kenuis te nemen van de financien van Louis Napoleon Bonaparte en ik vrees niet dat zijn tresorier, de heer Thelin, een zeer eerlijk man, mij zal tegen spreken. Zie hier wat Louis Nap. Bonaparte in den vreemde heeft geplaatst In 1S54 bij Baiing Brothers te Londen 4 millioen. u 1S55 in de Bank of Victoria te Londen 6 1856 bij Kiudlett Co. te Weenen 3 1860 bij J. P. Jccker, Mexico 14 o 1863 in de leening vau Tunis 3 1S64 in dc Turksche leeniug 5 1866 te New-York, op hypotheek door bemiddeling van Gebroeders Brovvn 10 1867 in de Russische leeniug, door Fiinder Co. en von Blilz, bankier te St. Petersburg 6 1869 heeft de keizerin op haar eigen naam gekocht eene bezitting bij Santander, door tusschen- komst vau Don Trupita voor 3 1870 door dezelfde persoon een eigendom te Alcoy bij Alicaute voor 2 Te Amsterdam geplaatst bij Berg van Dussen lot aankoop van verschillende effecten 7 Totaal f 63 millioen. «Gij, Mijnheer," zult kunneu vertellen hoeveel uw meester in do Fransche fondsen heelt geplaatst. Ik ken slechts eene inschrijving ten behoeve vau een dametje, maar ik zal het bedrag niet noemen, noch den naam. 1 Oct.'70. «Max Pol." Van de te 's Gravenhage opgerigte Vredebond ontvingen wij dezer dagen een reglement en een verslag van de ge houden eerste meeting, die voor alle belangstellenden aan de drukkerij van dit blad ter inzage liggen. Uit de daarbij gevoegde circulaire nemen wij het volgende over Het bestuur van den vredebond, te 's Gravenhage, heeft zich bereids met het buitenland in betrekking gesteld, zoo als blijken kan uit de »Peace Herald" van 1 October jl. Het roept ieder Nederlander op, om lid te worden van eene of andere Vrede-maatschappij, en opent daartoe ook de gelegen heid bij zijne instelling. Hiervoor is alleen noodig, zich schrif telijk bij een der ondergeteekenden aan te melden, met franco overmaking van 50 cents per postwisselals bijdrage over 1870. Ook eene bloote verklaring van toetreding zonder eenige bijdrage is vrijgelaten. Liefst echter mogen zich eenige per sonen vereenigen, om eene afdeeling van minstens twintig leden te vorcuen, en één of meer bestuurders te benoemen, met wie het bestuur alhier zich in betrekking stellen kan. Mogt deze roepstem niet te vergeefs tot u komen, en de aanvankelijk zwakke poging van enkelen krachtig worden door de instemming vau duizenden Zoo onverhoopt de gelegenheid u mogt outbreken, om zelf in het belang der zaak werkzaam te zijn, wellicht is dan een uwer bekenden hiertoe genegen, en zal eene uitnoodiging van uwentwege daartoe kunnen bevorderlijk zijn. Gaarne wordt de uitslag van uwe bemoeijingen vernomen. Het bestuur van den Vredebond te 's Gravenhage, Mr. J. A. JOLLES, Voorzitter. Dr. J. J. F. WAP, Vice-Voorzitter. Mr. D. VAN NECK, c A. MOENS, kecretarissen. F. N. DE CHARRO, Penningmeester. Ph. j. bachiene. Dr. P. BLEEKER. Wij laten hier volgen een gedicht, vervaardigd door den heer Jb. Denijs Jz. te Schagen, die daardoor heeft bewezen dichter lijke bekwaamheid te bezitten, gevoegd bij eene edele bedoeling; daar genoemd stuk bestemd is om als prijs te worden opge zonden naar de weldadigheids loterij te 's Gravenhage, ten behoeve van het Roode Kruis. De uiterlijke waarde als zoo danig is niet weinig verhoogd, doordien het stuk calligraphisch is bewerkt door de bekwame hand van den heer P. H. Polak alhier, en geplaatst is in een sierlijke schrijfmap. Het luidt; Aan de in den vreemde werkzame Neder- landsche leden der vereeniging „HET KOUDE KKUIS." Geen zee van bloed bruist uwe glorie Geen sulferdamp, geen stedenbrand, Vermelden vreess'lijk uw victorie, O dapp'ren van mijn Vaderland Geen schutgevaart, geen kogelregen Geen zwaardenrood van kostbaar bloed Geen Broeders stervend neergezegen. Getuigen van uw heldenmoed. Maar voor U klinktaan 't bed der smarten, In 't uur des lijdens droef en bang, Uit Gallische en Germaanscbe harten 't ErkeDt'lijk woord, als zegezang. Dat woord is 't lied van Uw victorie, Wier strijdkreet is: "Humaniteit"! De lof van duizenden Uwglorie En hulp te biêu Uw heldenfeit Den oorlogsman de zegevanen De ijd'le kruis- en sterrenpracht; Voor U der dankbr'eu stille tranen En de eerbied van een gansch geslacht! ORedt nog menig dierbaar leven Aan Moezel, Seine, Maas en Rijn Strijdt voorthoudt fier Uw kruis geheven Gansch Neêrland zal Uw helper zijn Schagen, Oct. '70. Jb. DENIJS Jz. CORRESPONDENTIE. De nieuwsberigtjes vau Texel, gedateerd 11 en 12 October zijn voor het vorige nommer te laat ontvangen en thans ter zijde gelegd, als zijnde nu van te oaden datum. De brief van een gewonden Pruisischen kapitein is voor dit nommer tc laat ontvangen en zal in het volgende worden opgenomen. Van 7 14 Oct. 1870. ONDERTROUWD A. Blok, sjouwerman, 28 jaren, wonende thans alhier en voor minder dan zes maanden to Amsterdam en M. C. Piquendaire, 20 jaren. P. Bood, schipper, 26 jaren en A. van Wijngaarde, 22 jareD, wonende te Becmster. E. C. Kwist, schoenmaker, 24 jaren en M. Boll, 22 jaren. GEHUWD C. L. Loder en S. J. Luteijn. P. van der Donk en M. J. van Hemert. P. Kieviet en M. A. Govers. A. Langkemper en A. E. van der Poll. J. Hoogerweri' en J. J. de Boer. BEVALLEN D. E. van der Hoeven geb, Raat, D. E. ven der Ben gcb. Dijker, Z. G. Vlam geb. Kunst, Z. S. Hoep geb. Bakker, Z. N. de Ruijter geb. Rcnsmaag, D E. H. Gorter geb. Jansen, D. A. Eindhoven, D. A. Duinker geb. Berg, D. OVERLEDEN W. B. Bosch geb. Colijn, 32 jaren. A. Heijkoop, 3 weken. F. W. van der Vegtc, 14 dagen. B. C. A. Graat, 9 dagen. E. R. Simonides, 22 jaren. J. II. Jansen, 10 weken. C. C. Buijs, 34 jaren. P. NV. Smit, 7 maanden. II. W. Gutzloe, 27 jaren. Van 1 -15 Oct. ONDERTROUWD Simoa Schrijver, 27 jaren en Neeltje Twisker, 27 jaren. Hendrik Bakker, weduwnaar, 37 jaren en Jannetje Beek, 34 jaren. Jan Boon, weduwnaar, 30 jaren en Antje Bellis, 19 jaren. GETROUWD Geen. GEBORENMaartjc. dochter van J. Ton en R. Raven. Johannes Franciscus, zoon van E. Pot en A. Mekken. Aaltje, dochter van P. Kool en G. Visscher. Johan, zoon van H. Iiazebclt en S. de Jong. Ariaanlje, dochter van K. Dissel en A. Slikker. Gecrtruida Petronella, dochter van P. Schermer en G. Kriek. OVERLEDEN Willem, 2 maanden, zoon van G. Veerkampen M. Dekker. Haartje van Duin, 45 jaren, echtgenoote van A. Bakker. Aagje Smit, 62 jaren, echtgenoote van J. Kater. Theodorus, 20 maanden, zoon van D. Mul en E. C. Meijer. Aaltje, 6 weken, dochter vau J. v. d. Oord en G. Dolver. Pietertjc Dapper, 71 jaren, weduwe van J. Bes. Levenloos aangegeven 1. Van 1 15 Oct. ONDERTROUWD eu GETROUWD Gecne. GEBOREN Aaltje, dochter van K. Bakker en A. de Graaf. Hende- rica Ottolina, dochter van J. C. Geerligs en J. Schothorst. OVERLEDEN Trijntje, 6 maanden, dochter van P. Langedijk en T. Kater. MAIIKTBER1GTEIV. ROTTERDAM, 17 Oct. Dc prijzen der aardappelen waren als volgt Zceuwsche Jammen f 3. a 3.25, Fransche dito f2.10, Gcldcrsche ronde Wolkammers f 2.40, Stoele- matters 13.Met redelijken aanvoer. ALKMAAR, 15 Oct. lieden zijn ter markt alhier aangevoerd: 13 Paard f 40 tot 96; 4 Kocijen f 110 a llO, 7 nuchtere Kalveren f9 tot 16, 406 Schapen f7 a 36 60 magere Varkens f 10 tot 20, 316 Biggen beneden 10 weken f5 tot 8, 12 Bokken cu Geiten f4 tot 7, Boter per kop van 0.630 Kilo f0.85 a 0.90. HOORN, 15 Oct. 1 hectol. Tarwe f9.25 a -, 4 hcctol. Rogge f7.50 a-, 110 hcctol. Garst f6 «6 50,72 hectol Haver f 4.75 a 5.25, 20 hectol. witte Erwten f 10.a 12.40 hectol. groene Erwten f 12 a 13.50, 35 hectol. graauwe Erwten f 14 17.—, 32 hectol. Vale Erwten f8 a 14.50, 62 hectol. bruine Boonen f12 14, 30 hectol Paardenboonen f8 a 8.50, Mosterdzaad f 18 a 19, Karvvei- zaad f 14 a 15.50, 33 Paarden f 60 a a 180, 490 Schapen f 15 a 34.50, 7 Kal veren f9 a 16, 80 Varkens f 15 a 24, 12 Zeugen f 30 a 50 550 Biggcu f5 a f 10.50, Bokken f a 65 Kippen f 0.45 a 1.50, 4000 Kipeijeren f4.— a per 100 st. 2000 kop Boter 0.65 a 0.70 per kop, 200 hectol. Aardappeleu f3.a 3.25, 830 manden Appelen f0.60 a 1.50 per hectol. 220 manden Peren a 1.a 3.50 per mand. LONDEN, 17 Oct. Ter veemarkt waren aangevoerd 3630 Runderen, 18,550 Schapen ea Lammeren, 256 Kalveren, 220 Varkens. Prijzen: Beste Runderen 6Scha pen en Lammeren 6/2, Kalveren 6/-, Varkens 6/-. Aangekomen Schepen te Batavia vóór 30 September. Allegonda Jacoha Schiedam Susanna .fo kanna. VERTROKKEN AntjeBastiaan Pot. Woensdag 19 dezer vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Triest, met de trein van 6.25 's morgens. Het publiek wordt herinnerd, dat de eerstvolgende vertrek dag der Indische post via Triöst, voor den Helder, op aan staande Woensdag den 19 October (trein van 6.25 'smorgens) invalt. Hoewel de verzending via Marseille naar Nederl.- Indie, een dag later zou kunnen geschieden, indien de eenige openstaande gemeenschapsweg naar het zuiden van Frankrijk vrij blijft, is het echter zeer aan te bevelen, bij de daarom trent bestaande onzekerheid, bij voorkeur van den weg via Triest gebruik te maken. Aangeteekende brieven voor Parijs worden tot nadere aan kondiging 'niet aangenomen. De Directeur van het Postkantoor HERWEIJER.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3