NIEUWSTIJDINGEN. zij voor het volk nadeelig zou werken dan omdat zij in strijd is met het belang hunner partij. Van daar die hoog dravende woorden van het schenden van koninklijke regten en nationale belangen. Van daar eindelijk de zijdelingsche beschuldigingalsof de voorstanders beiden zoeken te vernie tigen. Wij behoeven slechts te wijzen op den huidigen oor log, om een groot gedeelte van hunne beweringen krachteloos te maken. Ook deze is immers begonnen zonder de vrije beschikking over 's lands gelden? Of zal men beweren, dat hij dringend gevorderd werd in het belang des lands? Vraag het den fransehen vraag het den pruisisclien burger slechts. Wanneer het mogelijk ware, dat plotseling de vrede gesloten wierdewij houden ons overtuigddat de soldaten die nu elkander zoeken te dooden elkander zouden omhelzenen wat zouden de vorsten doen En zulk een oorlog noemt men Eationaal Wij komen dus tot het besluit, dat het eerste middel, na melijk den vorsten een deel hunner magt te ontnemen niet tot het doel zal leiden dewijl het thans zeer zeker ontijdig zou zijn en strijdig met het regt, waarop de vorst niet min der aanspraak heeft dan de burger. Op het tweede middel hopen wij nader terug te komen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 28 Oct. 1870. Bij de heden te Alkmaar plaats gehad hebbende opening der stembriefjes ter verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is de uitslag als volgtuitgebragt 2018 geldige stemmen, waarvan 1083 op den heer jhr. mr. C. van Eoreest en 914 op den heer jhr. mr. H. G. C. L. Janssens; zoodat gekozen is de heer Jhr. Mr. G. van EOREEST. De uitslag van de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad alhier, hebben wij Woensdag jl. reeds bij af zonderlijke briefjes aan onze abonnés binnen deze gemeente bekend gemaakt. Eene herstemming moet plaats hebbeu tusschen de heeren W. C. M. van Bruggen die 80 en Ch. van Veen die 32 stemmen hebben bekomen. Woensdag morgen kwam hier uit zee terug Zr. Ms. stoomschip Dommelkommandant van Ilaeften. Genoemde bodem heeft in de Noordzee veel stormweder doorgestaan en, naar wij vernemen, aan de groote mast en de voorsteven meer of min belangrijke averij bekomen, terwijl door het zware werken, het bovendek zeer lek was geworden. Men was de Engelsche kust nabij geweest. Gisteren is bij de directie der marine alhier aanbesteed de uitvoering der werken voor het onderhoud der dok-, sluis- en andere waterwerken van het maritieme etablissemeut Willemsoord, gedurende het jaar 1871. Er waren ingekomen 8 inschrijvingsbilletenals, van de heeren: Gebrs. Klein, voor f12,850; Gebrs. Korff, f12,800; W. van der Woning, f12,777 J. van der Woude, f 12,750; Gebrs. Moorman, f12,400; A. Vos Rzn.f11,900; P. Spruit, f11,870 Gebrs. Janzen, f 10,134. De minister van Marine brengt ter kennis van belang hebbenden dat de quarantaine-maatregelen ook zullen worden toegepast op de schepen, die uit de havens der Zwarte Zee in eene Nederlatidsche haven binnenvallen, naardien gebleken is dat de cholera te Odessa, Taganrog en Charkow heerscht. Door de Commissie voor het afnemen der examens in Nederlandsch Oost-Indie, is de acte van hoofdonderwijzer toegekend aan den heer A. Bommel, hulponderwijzer te Banjermassin, eiland Borneo. Z. M. heeft herbenoemd als burgemeester van Texel den heer C. Loman als burgemeester van Broek op Langedijk J. van Bommel, secretaris aldaar. Men schrijft ons van Texel Maandag jl. is op het strand achter den Hoorn aange spoeld een lijk, gekleed met grijze broek, zwart lakens buisje, wit katoenen hemd en een paar oude laarzen, alles zonder merken. Het lijk was in verren staat van ontbinding en zonder hoofd. Men schrijft ons van Terschelling, 26 Oct. De Amerikaansche bark Kolgaonlangs zonder equipage hier binnen gebragt, is heden door de duiker-stoomboot Antagonist naar zee gesleept, ter opvolging zijner bestem ming naar Hamburg. Behalve den kapitein en stuurman, bestond de geheele equigage uit jeugdige zeelieden van hier. Men schrijft uit Vlissingen 27 October: Heden werd hier, onder bevel van een Eransch marine-officier, binnenge- bragt de prijsgemaakte Noordduitsche schoeuer Elise. Tn het officiepl gedeelte van de Nieuwe Noord-Hollander leest men het volgende *De burgemeester van Alkmaar verklaart '/voor onwaarheid" het berigt, voorkomende in de AIJcm. Cl. van 23 Oct. jl. en geteekend door W. van der Kaay," aangezien door den oudergeteekende geen last aan den commissaris van politie te Alkmaar is gegeven, om den gemeente-aanplakker te ver bieden, billetten betrekkelijk eene aanbeveling van jhr. mr. H. G. C. L. Janssens tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in dezelfde Courant boven dat berigt geplaatst op de gebruikelijke wijze aan te plakken. Dergelijke last zou in strijd zijn met art. 3, 2e lid der instructie van den Stads-aanplakker (Geraeeuteblad van Alk maar No. 68, van 1869), welke verordening den heer W. van der Kaay, als lid van den gemeenteraad, in zijn bezit heeft. //Alkmaar, 25 Oct. 1870. r/De Burgemeester voornoemd //A, Maclaine Pont." Men schrijft uit Amsterdam 25 October Als een tegenhanger van hetgeen te Alkmaar met betrekking tot het aanplakken van verkiezingsbilletten geschiedde, kan van hier worden medegedeeld, dat aan den sladsaanplakker onlangs officieel is kennis gegeven van het wijzigen der be palingen van zijn admissiehet voorschrift dat hij alles wat niet publieke veilingen en dergelijke onschuldige aankondi gingen betrof, vooraf moest onderwerpen aan het oordeel van den hoofdcommissaris van politie, is opgeheven op dit gebied heerscht dus nu in de hoofdstad de meest gewenschte vrij gevigheid. Eenige stappen door den uitgever van het weekblad Asmodee genomen, moeten niet zonder invloed zijn gebleven op de gedragslijn van het dagelijksch bestuur. Door wijlen mejufvrouw Cornelia Egberta van IJsseldiik, onlangs te Amsterdam overleden, zijn de volgende aanzienlijke legaten gemaakt, als: f 12,000, inschrijving 2£ pet. aan de N Hervormde diaconie daar ter stede, en sommen van gelijk bedrag aan de diaconien der zelfde gemeente te Hilversum en te 's Gravenhage. Zooals bij vele strafzaken het geval is, was ook de volgende, die Dingsdag jl. voor de regtbank te Rotterdam behandeld werd, het gevolg van misbruik van sterken drank. Een bakkersknecht was gedurende vijf jaar in dienst bij een bakker aldaar, tegen een loon van f 6.80 "s weeks, en een brood per dag. Op zekeren dag wordt hij, zooals dage lijks geschiedde, met brood en pasgeld uitgezonden, te zamen tot een bedrag van f 33.44J, doch zijn baas wacht te ver geefs op zijne terugkomst: door verleiding en den sterken drank, tot grootere verteringen aangezet dan hij kon bestrijden, wist hij zich niet meer te redden en had hij met een ka meraad de vlugt genomen naar Hellevoetsluis, van waar hij zich alleen met de stoomboot naar Londen begaf. Na aldaar twaalf weken vertoefd te hebben, verhuurde hij zich, door nood gedrongen als kok op een schip, en werd te Sunderland ontslagen, daar hij door een val in het ruim ge kwetst was geworden. Daarna was hij naar Stockholm gegaan, vanwaar hij door middel van den consul naar Copenhagen en vervolgens uaar Amsterdam was gebragt, en zich toen vrijwillig in handen der politie te Rotterdam had gesteld. Tegen den bekl. die groot berouw scheen te hebben over het gebeurde, werd eene cel lulaire gevangenisstraf van twee maanden en eeue boete van f 12.50 gerequireerd. In het Handelsblad leest men „De geruchten, in de laatste dagen verspreid betrekkelijk een voorval, dat in de diergaarde van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap alhier, en wel met een der belangrijkste dieren heeft plaats gevonden, nopen ons de toe dracht der zaak zoo volledig mogelijk mede te deelen „Het is bekend, dat het Genootschap telken jare kosteloos den toegang ontsluit voor weezen en ouden van dagen, door de liefdadigheid verpleegd. Zaturdag 8 October was, op de aanvrage van heeren regenten, aan een klein getal weezen der Christelijk Gereformeerde gemeente, ouder toezicht van drie geleiders, toegang verleend. Vier of vijf der weezen kwamen in het verblijf der nijlpaarden, waarin niemand aanwezig was buiten den oppasser, die al dadelijk aan de weezen moest verbieden de dieren noten toe te werpen, waar mede hun bezoek aanving. Weinige oogenblikkcn daarna vernam hij een eigenaardig gekraak en bemerkte dat het vrouwelijke dier vrij dikke stukken glas tusschen de zware kiezen verbrijzelde. Het gelukte hem slechts een stuk, de hals van een blaauwachtig gekleurde ilesch, uit den muil te grijpeu de jongens waren onder dit bedrijf verdwenen. Onmiddelijk door den oppasser vervolgd, ontkenden zij de dieren iets te hebben toegeworpen. „Teu gevolge der ernstige aanklacht, bij heeren regenten ingediend, is het echter gelukt den schuldige tot bekentenis te brengen. De Ilesch was uit het matrozcühospitaal te Londen herkomstig en door een anderen jongen, met geestrijk vocht gevuld, medegebragt. „Het is verder gebleken, dat een der jongens gewaarschuwd had, dat het worpen der Ilesch in den muil van het dier doodclijko gevolgen kon hebben Juist het laatste feit bewijst, helaasdat de daad niet aan onbedachtzaam heid kan worden toegeschreven, maar in deze slechts aan boosaardig opzet te deuken valt. „Sedert het treurige voorval worden de uitwerpselen der Nijlpaarden naauw- keurig onderzocht, ten gevolge waarvan reeds een aantal fragmenten van de Ilesch zijn ternggevondeu intusschen wordt nagenoeg nog vermist, zoodat de vrees blijft bestaan dat het zoo belangrijke dier op eene jammerlijke wijze kau verloreu gaan ofschoon tot heden geen sporen van lijden zijn te bespeuren. „Doch, hoe ook de alloop zij, diep betreurenswaardig mag het heeten, dat een afschuwelijk misdrijf als dit, geheel nieuw in de geschiedenis van het Genootschap, werd bedreven door een devgeuen, voor wie vrijgevig de gele- gendheid wordt geopend, om zich in du wondercu der schepping te verlus tigen en met dankbaarheid, liefde en eerbied te aanschouwen wat met zooveel moeite, zoovele kosten ter verspreiding van nuttige kennis en wetenschap werd bijeengebragt. „Moge het voorval aan vele de overtuiging schenken, dat tot de vorming van nutige burgers grondig onderrigt, vrijziunige opvoeding met strenge tucht hand aan liaud moeten gaan." Bestuurderen van het Genootschap voornoemd F. C. ZILLESEN, President. E. W. CRAMERUS, Secretaris. Wij zijn het geheel eens met de onderteekenaars. Het voorval werpt een zeer eigenaardig licht op de voortreffelijk- Jieid der beginselen, die men op de christelijke scholen aan de jeugdige leerlingen weet iu te prenten.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2