HELDERSCHE Jlieuros- en Zaturdag <flÖoertentie--6faÖ. 12 November. M 987. Tiende Jaargang. 1870. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post 1.25 Men abonneert zich bij allo Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertektien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentidn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. gedeelte. BEKENDMAKING. Het GEMEENTEBESTUUR van DEN HELDER brengt ter kennis van ■de daarbij belanghebbende ingezetenen, dat op Vrijdag den 25 November 1870, des voormiddags tusschen elf en twaalf ure, aan het Raadhuis der gemeente, eene vergadering van kiesgeregtigden zal worden gehouden, om de plaatsen aan te vullen van de twee leden der alhier gevestigde Kamer van Koophandel en Fabriekeu, die met het einde van dit jaar aan de beurt van aftreding zijn. De lijst der kiezers is van heden af op de gewone kantooruren ter Secre tarie der gemeente ter inzage nedergelegd. Bezwaren tegen die lijst kunnen gedurende de eerstvolgende acht dagen hij het Gemeentebestuur worden ingeleverd. Van deze vergadering worden geen afzonderlijke kennisgevingen verzonden. Voorts wordt in herinnering gebragt dat men om kiezer te zijn l,. Nederlander, meerderjarig, ingezeten der gemeente en in het volle ge not der burgerlijke en burgerschapsregten moet zijn. 2. Ter zake van eenig bedrijf van handel of fabriekwezen in het patentregt moet zijn aangeslagen tot een bedrag van minstens zeven gulden. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 22 October 1870. L. VERHEY, Secretaris. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat gevonden twee VROU WEN-ZAKKEN waarin eenig geld en kleinigheden voorts «en PRENTENBOEKJE en eene Zilveren NAAIRING. De regtmatige eigenaars kunnen ze ten burele van den on- dergeteekende terug bekomen. Helder, llNov. 1870. A. C. BOONZAJER, Commissaris van Politie. POLITIE. Dezer dagen is binnen deze Gemeente verloren, de som van f2150.aan bankpapier, en wel2 bankbilletten ad f 1000. oen bankbillet van f 100.en een bankbillet van f50. De vinder wordt verzocht zich aan te melden bij den Com missaris van politie te Hélder, zullende hij genereus beloond worden. De Commissaris voornoemd A. C. BOONZAJER. ifèiet-nffictcrt gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 11 Nov. 1870. Door de politie zijn dezer dagen alhier de navolgende arrestatien gedaan 1°. Een matroos der marine, die in een logement alhier zich schuldig had gemaakt aan diefstal van dekens, waarvan bij zijne arrestatie nog eene in zijn bezit was. 2°. Twee Engelsche koopvaardij matrozen die zich aan boord van hun schip hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een kabeltros. Naar men zegt zijn twee ingezetenen dezer gemeente daaraan medepligtig. 3°. Een inwoner dezer gemeente, die zich zoude hebben schul dig gemaakt aan diefstal van spek, ten nadeele zijns meesters. Door de onder-officieren van het 3e bataillou 7e reg. infanterie, werd gisteren avond een werk van barmhartigheid volbragt, op een wijze die de goedkeuring mogt wegdragen van een talrijke schare. Eene tooneel-voorstelling werd door hen gegeven ten vöor- deele der algemeene armen dezer gemeente. Zeer verdienstelijk werd bij die gelegenheid opgevoerd schiller's drama "Het Gezoeteneen stuk vol treffende pas sages, moeijelijke scènes en bedrijvige tooneelen, die allen met den meesten lof werden uitgevoerd; inzonderheid moge geroemd worden de goede orde die er heerschte bij de voorstelling van wanordelijke roovergevechten. De goede opvatting en flinke uitvoering van de rollen van Trans en Karei, hebben zeker zeer veel bijgedragen tot het welgelukken dezer voorstelling; niettemin waren de overige rollen met de meeste zorg bestudeerd eu allen goed weder gegeven, tot zelfs in de kleinste bijzonderheden. Het nastukje "De Loteling" blijspel met zang, werd op eene wijze afgespeeld, die het publiek iu een regt vrolijke stemming bragt. De door het publiek betoonde blijken van goedkeuring en belangstelling, moge dit gezelschap aanspore, om het niet bij deze eerste proeve in dit saizoen te laten. De doeltreffende verbeteringen die het lokaal Tivoli in den laatsten tijd successivelijk heeft ondergaan, zal reeds door iederen bezoeker zijn opgemerkt, toch kunnen wij niet nalaten daarvan met een enkel woord melding te maken en inzonderheid van de geheele vernieuwing van het tooneel- deeoratief, dat door een zeer bekwame hand is bewerkt, geheel en al overeenkomstig aan de tegenwoordige veel omvattende eischen van kunst en goede smaak. Wij brengen opentlijk hulde aan den heer Kalishoek voor de aanzienlijke geldelijke opofferingen, die hij zich herhaalde lijk getroost ten gen oege zijner bezoekers; doch wij vertrou wen, dat zijn streven om steeds met den tijd mede te gaan, door het publiek dan ook zeer gewaardeerd zal worden. Het gezelschap TLrnst en Scherts hield gepasseerden Maandag eene eerste buitengewone vergadering in dit saizoen in het lokaal Tivoli. Ten tooneele werd opgevoerdhet his torisch tooneelspel t/Eene stoute daad" behelzende eene han deling in den tachtigjarigen oorlog, en wel de ontvoering van Bouwen Bouwenz., zoou van den scheepskapitein bij de watergeuzen Bouwen Ewoudsz. uit de magt der Spanjaar den, in het jaar 1573; vervolgens het meer bekende vrolijke nastukje Wie zal de Schoonzoon zijn t" terwijl iusschenbeide door een der leden een luimige voordragt werd gehouden. Werd in het eerstgenoemde stuk de aandacht der aanwezigen door het goed geacheveerde spel der werkende leden geboeid, vooral ook door het volhouden der duidelijk gemarkeerde karakters der daarin voorkomende personen, terwijl men on tegenzeggelijk de ingenomenheid der leden met den inhoud van het stuk kon bespeuren, niet minder werd door het losse spel van het nastuk eu de daarin voorkomende aardige uitvallen, de lachlust opgewekt en gaande gehouden. Het bestuur heeft daardoor weder blijken gegeven steeds getrouw aan den naam van het gezelschap //Ernst en Scherts" te zijii ■en de strekking van dat motto goed te begrijpen. Heeft dit gezelschap door de verwijdering van een aantal kunstlievende leden niet alleen, maar ook van eenige wer kende leden, een niet onbeduidend verlies geleden, het bestuur en werkend personeel heeft bewezen door onvermoeide vlijt en volharding, gesteund door onverstoorde eend ragt, het ver lies te zijn te boven gekomen. Althans bij deze buitengewone vergadering was er niéts van waar te nemen. "Wij mogen niet nalaten hierbij nog te vermelden dat het schooue decoratief van het tooneel niet weinig tot opluiste ring van het geheel heeft bijgedragen; de meesterhand van den heer Batist Pigis was daarin wel te erkennen. Een vrolijk bal besloot deze genoegelijke bijeenkomst, die door een groot aantal leden met hunne dames werd bijgewoond. Door den brandraad in deze gemeente werd jl. Woens dag avond, 9 dezer, eene vergadering gehouden, gewijd aan de belangen van het brandwezen. De opperbraudmeester, dc heer K. J. Krul, opende als voorzitter deze vergadering met eene gepaste toespraak, waarin hij zijne tevredenheid uit drukte over de wijze waarop brandmeesters en manschappen

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1