Eene vrije KAMER. BANK VAN LEENING. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. a4ve rtentien. Neringdoende Ingezetenen, te zijn> het aangename met een zekere somberheid, een »scru- pule de tristesse" te sluijeren. De schouwburgen zijn slechts zeer matig verlicht; en de bezoekers, vooral de vrouwen, zijn zoo eenvoudig mogelijk gekleed. Stukken als »Horace" en >»le Misantrophe" worden in de comëdie Fran^aise in gewoon burgercostuum gespeeld. Het is, als zagen we in de Alhambra een ballet opgevoerd door de dames met sleepjaponnen en hooge chemisetten. Of wel, 't herinnert ons aan een oude historie van een prins, die uit jagen ging op den dag van zijn vaders dood, en toen men hem op de ongepastheid daarvan wees, verontschuldigde hij zich door te zeggen, dat hij slechts zeer kleine vogeltjes geschoten had. Bazaine is in Mctz de bete noirede personificatie van alles wat slecht is. Geen woord waarbij zy meer in vuur geraken. Napoleon is bij Bazaine vergeleken een engel, de maarschalk heeft de nationale haat van hem geërfd. Men moge in hooge of lage kringen het woord Bazaine uit spreken, onmiddelijk zal men tot antwoord krijgen; TraUre! Zij zweren een duren eed, dat de maarschalk door de Pruisen is omgekocht, er ontbreekt maar weinig aan of zij verklaren er bij tegenwoordig geweest te zijn, dat het geld werd uitbetaald. De Franschen gelooven alles, het on waarschijnlijkste en zotste het liefst, slechts een ding is hun onbegrijpelijk, namelijk dat zij zijn overwonnen. Van alle troepen, die Parijs insluiten, zijn er geene zoo onverzoenlijk als de landweer. Pardon geven zij niet; hoe meer zij met de Franschen handgemeen zijn, des te beter zijn zij in humeur. De bajonet is hun te kinderachtig; zij gebruiken hunne kolven. Velen der in de laatste uitvallen gesneuvelde mobiele garden werden gevonden met gebroken schedels en beenderen, allen door Pruisische kolfslagen te weeg gebragt. De landweer, bijna geheel uit getrouwde man nen bestaande, heeft dan ook het meeste te lijden van de gevolgen van dezen oorlog. In de N. R. Ct. i3 in een ingezonden stuk opgenomen een brief van den predikant C. Cailliatte te Marsauceux nabij Dreux van 21 Oct. 11., waarin hij een uitvoerig en treffend verhaal doet van de barbaarsche verwoestingen, brandstich tingen en exëcutiën, door de Duitschers in de dorpen in den omtrek van Dreux aangerigt en voltrokken, waarvan onschul dige lieden het slagtoffer werden, alsook zij, wier éénige mis daad daarin bestond, dat zij de hand reikten aan de verde digers van hun vaderland. Men herinnert zich hierbij het telegram in den Times van 5 dezer, waarin gemeld werd dat in de laatste veertien dagen in de omstreken van Orleans, zes dorpen door de Duitschers werden verbrand, omdat de inwoners gemeene zaak hadden gemaakt met de vrijschutters. Pogingen door Engelschen aangewend om de Turco's door uitreiking van bijbels te bekeeren hebben het gevolg, dat het papier daarvan voor cigaretten gebruikt wordt. De dagbladen te Madrid, zonder onderscheid van kleur» geven de verklaring, dat zij besloten zijn om voort te gaan de candidatuur van den Hertog van Aosta te bestrijden. Bleide Leeuwerik en laclifegaal. Vervolg van No. 985. Des anderen daags vroegtijdig trad Richard in Anna's woning. Zij had nog niet lang het bed verlaten, en was in een rijk morgen gewaad. Het ontging haar niet dat Richard er bleek en overspannen nitzag. Anna begon hij, met bevende stem, hare hand vattende laat mij eenige oogenblikken met u spreken Zij schreef zijne meerdere beweeglijkheid toe, aan 't geen zij hem had meegedeeld, en wapende zich nn met hare gansche geestkracht, om bij de uitvoering van haar besluit, waar haar geluk des levens, zoo zij meende, van afhing, te blijven volharden. Zij zette zicli en verzocht ook Richard pluats te nemen. Hij bleef echter staan en begon spoedig Anna wad ik zoo lang stil in mijn hart heb omgedragen, kan nu door mij worden uitgesproken. Ik heb een aanstelling, en wel als groot hertoge lijke hof-kapelmeester, met verzoek er bij, om terstond die betrekking te aanvaarden; van u Anna hangt het af, of ik die betrekking zal aannemen, wilt gij mijne vrouw worden Thans was het de beurt van Anna om te ontstellen; nu dit voorstel terwijl thans het hoogere gevoel in haar was gedoofd en zij met hartstogte- lijk verlangen, eene andere toekomst tegemoet zag, en nu kwam hij, aan wien zij zoo oneindig veel verpligt was, haar zijne hand bieden. Doch haar besluit was spoedig genomen. Het is te laat sprak Anna, niet zonder aandoening. Te laat antwoordde Richard droevig. Ik ga met den graaf naar Italië, Richard, maar ik zal u steeds als een trouwen en liefdevollen broeder blijven gedenken. Richard trad dadelijk ontsteld eene schrede achterwaarts; Anna riep hij smeekende, deuk aan uwe reeds bejaarde ouders Hoe riep zij haastig opziende, maar met gedwongen glimlach, is het dan zoo verschrikkelijk, om gravin te worden, en een reis naar Italië te doen Richard voelde zich op het diepst getroffen. Hij verliet terstond hare kamer zonder afscheid te nemen. Iïï ITALIË. 't Is een schoone vroegen morgen. Een Italiaansche hemel en lucht; zacht en geurig, en overal zonneglans. Anna zat met half gesloten oogen, in een leunstoel, op een open veranda van een buitenverblijf; wijnranken en bloeijende oleander-takken, omslingereu liefkozende hare gestalte; voor haar lag een tooverachtiglandschap, wat verder op, was de Vesuvius, digte rookwolken voortdurende opstijgende in het diepe blaauw des hemels. Anna's wang was bleek, een trek van smart, maar ook van bitterheid omgaf haar schoon gelaat. Eene "huivering overviel haar, niettegenstaande de lucht zeer zoel was; zij drukte de hand op de borst, als voelde zij lig— chamelijke smarte, zij zuchtte en onder de gesloten oogleden vloeiden tranen over de wrangen, die op haren hals afvielen. Na eenige oogenblikken opende zich de deur achter haar en graaf Leopold trad binnen. Anna rigtte zich niet op, maar bleef in de zelfde houding, doch poogde in hare uitdrukking een geheel rustige houding aan te nemen. Anna sprak de graaf, hare hand vattende, ik ben in lang niet bij u geweest. Was het dan zoo lang? vroeg zij, doch in onnatuurlijken toon. Laat zien, Zondag waart gij hier nu is het Woensdag. Is uw moeder aangekomen E Nog niet, ik vrees dat zij ziek is geworden, en nu wilde ik haar te ge- moet reizen, welligt dat ik ze kan opzoeken. Anna zag hem, met bevenden angst doordringend, in de oogen. Gij wilt gaan? mij verlaten? zoo riep zij met stokkeude stem. Weder lag zij hare hand op haar hart. Hij wist dat een arts verklaard had, dat zij een hart kwaal had, doch niet gevaarlijk, wanneer geen sterke gemoedsbeweging hier bij kwam. U verlaten sprak hij eenigsints bezorgd. Hoe kunt gij dat denkeu? Ik wil u hoe eer hoe liever met mijne moeder bekend maken, zoodat ik u zoo spoedig mogelijk als mijne vrouw mee kan nemen. Maar neem mij dan nu maar meê naar uw huis Dat gaat niet Anna, mijne moeder is een strenge vrouw, is met vooroor- dceleu vervuld, en kan zich moeijelijk in betrekking stellen met de zooda- nigeu die niet in geboorte en afkomst eenigermate met haar gelijk staan. Auua's oogen vlamden. Man sprak zij met bevende stem ik door grond u, doch ik heb niet anders verwacht. Uw vrouw? Gij hebt nimmer het voornemen gehad, mij dat te doen worden. Bij den aanvang geloofde ik uwe verzekeringen, nu sints langen tijd niet meer; ik weet gij wilt gaan, om nimmer weder te kceren, Anna Zwijg 1 Huichel niethuichel geen gevoel, 't welk u eeuwig vreemd was, en eeuwig vreemd zal blijven. Ik volgde u, omdat ik u lief had, innig hartstogtclijk lief had, zoo als eene vrouw alleen lief kan hebben; en toch sprak toen reeds een donker gevoel in mij, dat ik een afgrond tegen ging. Ik sloot daarvoor mijne oogen, om het niet te zien, want ik geloofde destijds dat gij mij grenzeloos beminde, gelijk ik u beminde. Helaas 1 het was niet zoo. O, had ik de plek mijner geboorte nimmer verlaten 1 ware ik gebleven wat ik was. De eeovoudige Heide-Leeuwrik, vrolijk en rein gelijk het kleine vo geltje, wiens naam men mij gaf. Het is voorbij, te ver reeds op den donkeren weg doch welligt is de grens niet ver meer. Graaf Leopold had zich ook neer gezet en zag tamelijk onverschillig. Toen Anna zweeg, zag hij haar lagchend aan, en sprak Eu Angelo de schoouc zanger, hoe is het dan met hem Is hij bij u geweest Een geest van verontwaardiging vervulde bij het hooren van deze woorden Anna's gemoed; zij zweeg een minut, maar haar lippen en hand beefden met koortsachtige aandoening. Zij sprong op, 't is waar Leopold sprak zij, luid lagchende, doch in welk lagchen de menschenkenner de voorboden der vertwijfeling zou hebben op gemerkt't is maar een zangeres, eene comediante, hoe kan die trouw ver langen? Is zij niet een speeltuig der aanzienlijken zoo lang haarstemhelder rein, zoo lang haar gestalte jeudig en frisch i3 Het ware dwaasheid en ouuoozel tevens, en misplaatste gevoeligheid, iets te vorderen waarop men geen aanspraak heeft. Daarom houdt u niet langer op, reis af, ik zal mij weten te troosten. Graaf Leopold zag haar eenïgsins twijfelachtig aan, toen zij zoo sprak, doch hare lagchende uitdrukking, hare kalme houding liet hem, die zich nimmer de moeite gegeven had, iets dieper in een vrouwen ziel te lezen, geeu twijfel, dat zij wel meende Wat zij sprak. Anna stond op dit oogenblik zoo schoon voor hem, in haar langen morgen gewaad; er lag zulk een betooverende invloed, in de uitdrukking harer blaauwe oogen, dat hij weder in tweestrijd kwam; zou hij dit genot zich zoo spoedig ontzeggen? Hij de gevierde lieveling der dames, die alle dagen zulk een belangrijke bijeeukomst had met eene schoone Italiaansche. Anna riep hij, hare hand vattende, gij zijt heden weder verrukkelijk schoon. Vindt gij sprak zij lagchend; Angelo zal het dan ook wel vinden, maar heden blijft gij dan nog hier niet waar? Vervolg en slot in een volgend nommer. OVER HELLER'S SPEELWERKEN heeft men zoo dikwijls met roem gesproken, dat het naauwe- lijks noodig is verder daar attent op te maken. Daar men echter op vele plaatsen werken voor Heller's fabrikaat ver koopt, die het inderdaad niet zijn, zoo zijn zij slechts, die zich direct aan ods huis wenden, verzekerd onze werken te ontvangen. Elk werk is van onzen naam voorzien. Iets nieuws is het dat de heer Heller dezen winter eene VERLOTING van Werken in gereedheid brengthet lot a 1 Thaler, Puisisch Ct., 12 loten 10 Thalerom daardoor een ieder in de gelegenheid te stellen zich voor weinig geld in het bezit van zulk een werk te kunnen stellen. Wie een liefhebber van muziek is, verzuime niet aan Fortuna te offeren. Deze loten zijn ook uitmuntend geschikt voor kleine cadeaux. De trekking geschiedt ten overstaan van een bevoegd ambtenaar in het begin van April. Trekkingslijsten worden aan ieder deelnemer franco gezonden. Eene premieverdeeling als in het vorige jaar, ten bedrage van fr. 12,000, heeft op dezelfde manier plaats, zoodat ieder die in dezen winter een werk van ons koopt, naar gelang van het bedrag, een of meer genommerde kaarten ontvangt en daardoor aan de premie verdeeling deel neemt. Prospectussen en prijscouranten worden franco gezonden. Van 3 10 Nov. 1870. ONDERTROUWD Jan Slot en Vrouwtje Zoetelief. GETROUWD Ariën Dalmeijer en Baafje Kalf. GEBOREN Neeltjc, dochter van Jan Kooger en Martje Geus. Kasse, zoon van Meijndert Zegel Tsz. en Maatje van der Wal. Leendert, zoon van Jan Bruin Jansz. en Dieuwertje Bakker. Clement, zoon van wijle Clement Barhorst en Jannetje Dijke. Jan, zoon van Kleijs van Lenten en Elisabeth Peper. Catharina, dochter van Willem Dalmeijer en Har retje Daalder. OVERLEDENSophia Cornelia Meijer, 23 maanden, wonende te Breda, dochter van Emanucl Meijer en Cornelia Buisman. MAKKTBERIGTEN. AMSTEREAM 9 Nov. Tarwe zonder notering. Rogge in loco onveranderd. Galatz f193, 196. Taganrog f195. Petersburger f182, comptant zonder korting. Galatz f202 gewone conditie, alles per 2100 KG., op levering tegen Maaudag onver anderd, Nov. f185, Maart f 198, 199, Mei f 2(-2, 203 per 2100 KG. ROTTERDAM, 10 Nov. De prijzen der aardappelen waren als volgt: Zceuwsche Jammen f3.25 a .3.60, Friesche f2.30 k 2.50, Geldersche ronde Wolkammers f2.90, Roode f2.50, Westcrvelders f3.50 a 4.Met veel aanvoer. SCHAGEN, 10 Nov. 5 Paarden f 40 a 90, - Ezel f400 Runderen: Ossen f70 a 90, Stieren f 90 a 110, Geldekoeijen f 80 a 240, Kalf koeyen f 90 a 170, Vaarsen f 70 k 120, Gras-Kalveren f 15 A 55, 6 Nuchtere Kalveren f9 a 12, SOO Schapen, Magere f 13 a 21, Vette f22 a 35, 24 Magere Varkens f 10 a 16, 68 Biggen f 4 a 7, 15 Konijnen 25 a 60 ct. 50 Kippen f0.40 a 1.25, 20 Eenden 40'a 60 ets., 400 kop Boter fl.40 per KG. 40 KG. Kaas 30 u 42^ ets per KG., 1000 Kipeijeren f 4.a 4 50 de 100 st. PURMEREND, 8 Nov. Aangevoerd *185 stapels Kleine Kaas, 5 Middelbare. Boter van f 1.35 tot f 1.45 per kilog Gemiddeld f 1.40 per kilo. Aangevoerd 361 runderen. Vette Koeijen hooger in prijs, vlugge handel. Melkkoeijen weinig aangevoerd. 34 Paarden, 72 Vette Kalveren. Prijs van 10.80 tot 1.10 per kilogr. Handel minder vlug. 62 nuchtere Kalveren Prijs van f8 tot 17 per stuk. Handel stug 160 vette Varkens. Prijs was van 44 tot 52 Cts per kilogram. Handel matig vlug. 26 magere Varkens van f 10 tot 13 en 400 Biggen van f5 tot 7. Handel stug, 970 Schapen en Lammee- ren. Vette Schapen zeer hoog in prijs vlugge handel. Overhouders prijshou dend, trage handel. 268 Ganzen f2.50 tot 2.75, 12 Zwanen f 8.50 per stuk. 400 hectol Appelen f 1.50 a 3.55 hectol. Peren f 1.25 a 2.50 per hcktol. Kipeijeren f5.de 100 st. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 158 stapels kaas, wegende 46479 kg. De hoogste markt wasvoor kleine kaas 1'32.75. Middelbare f35.75. 627 kg. boter. ENK HUIZEN, 10 November. Kaas aangevoerd 44 stapels, wegende 12814 KG. Hoogste prijs f33.75, laagste f24.Mosterd per hectol. f 18 A 20.50, Karweij per 50 kilo f16.Graauwe erwten per hectol. f 16.Gapucijnders f 12.— a 14.50, Witte Erwten f12.Wijker Valen f9. WORMERVEER 9 Nov. Heden zijn ter markt alhier aangevoerd 28 stapels kaas, 22 kleine, 6 middelbare, hoogste prijs kleine f32.75, middelbare hoogstelprijs f 34.50. LONDEN, 10 Nov. Ter veemarkt waren aangevoerd 830 Runderen, 6780 Schapen en Lammeren 335 Kalveren, 150 Varkeus. Prijzen: Beste Runderen 6/Schapen en Lam meren 6/4, Kalveren 6/-, Varkens 5/10. Afloop der Publieke Veiling- gèhonden op Dingsdag 8 Nov. jl. in het lokaal Tivoli, ten ^Qversi^njraj? den Notaris W. H. BRUNO BOK. No. 1. Huis en Erf, ingerigt tot Slagterij, aan de Zuidstraat. 2. Stalling met Bovenhuis en Erve, annex het voor gaande, in de Trechtersteeg. 3. Huisje en Erf, annex het voorgaande. 4. Huisje en Erf, annex het voorgaande. Gezamentlijk afgemijnd door N. J. Franket voor f2833. 5. Huis en Erf, aan de Zuidstraat, afgemijnd door H. J. Dekema voor f534. 6. Huis en Erf, ingerigt tot Slagterij, in de Middenstraat. 7. Een Loods en Erf, annex het voorgaande. Gezamentlijk afgemijnd door G. Wz. Bakker, voor f660. Zaturdag 12 dezer vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Brindisi. (De tijdige aan komst onzeker.) Dingsdag 15 dezer de West- Indische mail. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot JAN TROOST, in den ouderdom van 45 jaren. Niemoediep Wed. J. TROOST 7 November 1870. geb. SLOOTER. genegen tot de levering van benoodigde GORT, Groene ERWTEN, BOTER, SPEK., KOE VET, ZOET en PEPER aan het Burgerlijk Armbestuur in de gemeente HELDER, gelieven zich vóór of op Zaturdag den 26 November 1870, schriftelijk aan het gewoon lokaal aan te melden, alwaar van af heden de voorwaarden der le vering ter lezing liggen. Er wordt gevraagd voor een eenig Heer welke zijne bezigheden buitenshuis heeft in de nabijheid van de Hoofdgracht, met KOST en BEWASSCHING. Adres bij den Boek- en Papierhandelaar W. P. KOOTJ, Binnenhaven No. 29. Gemeente HELDER. Men zal op WOENSDAG den 7 DECEMBER 1870, des voormiddags ten 10 ure, in de BANK VAN LEEN1NQ OPENBARE VFKKOOPIIG houden van de on- afgeloste panden in die Bank, welke beleend zijn in de maanden JanuarijFebruarij MaartAprilMei en Junij 1869, bestaande in GOUD, ZILVER en KOPER WERK MANS- en VROUWENKLEEDEREN benevens BEDDENGOED. Daags vóór de veekooping zijn de goederen te zien van }s namiddags 2 tot 6 ure. De laatste dag der vernieuwing van beleening is DON DERDAG den 1 DECEMBER e. k.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3