HELDERSCHE COURANT. Jiieums- en Woensdag <ftDoertentte--6faÖ. 16 November. M 988. Tiende Jaargang. 1870. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post rt «1-25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advebtentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieva men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT J ES. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 15 Nov. 1870. De door de onderofficieren van het 3a bataillon 7e regeraent Infanterie gegeven tooneelvoorstelling, ten voordeele der armen te dezer plaatse, heeft opgebragt, na aftrek der onvermijdelijke onkosten, de som van f 180.94 welke heden wordt afgedragen in handen van den Burgemeester dezer gemeente, die, op verzoek van HH. onder-officieren, zich met de verdeeling en uitreiking wel heeft willen belasten. Door de zangvereeniging Cecilia werd Zondag jl. we derom een concert gegeven. Het met tact en smaak geko zen programma werd met energie gezongen en getuigde van de flinke studie en ambitie die dit gezelschap bezielen. De sopraan-, alt-, tenor- en bas-soli, hier en daar in de ver schillende nommers voorkomende, werden met veel accuratesse voorgedragen en de kooren flink en krachtig geintoneerd. Ook het duet, quartet en terzet in de Landelijke Avondstond voldeden bij uitstek. Het was een goeden inval van het bestuur den aanwezigen den tekst aan te bieden van deze cantate, daar toch de kennis van den woordelijken inhoud het genot der compositie aanmerkelijk verhoogt. Een vrolijk bal besloot dezen genotrijken muzikalen avond. Naar wij vernemen zal er, Zondag den 27 dezer, eene voorstelling worden gegeven in het lokaal Tivoli alhier, door het gezelschap van het Volkstooneel ,te's Gravennage, onder directie van den heer M. Jochems. Ds. J. W. Margadant, predikant te Mellissant, heeft het beroep naar Huisduinen aangenomen. Z. M. heeft de luit. t/z. 2e kl. P. P. baron van Heerdt, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst outslagen. De offic. van gez. Ie kl. L. F. Praeger, dienende op Zr. Ms. drijvende batterij Neptunusen de offic. van admi nistratie le kl. H. P. X. Strengnaerts, laatst behoord heb bende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 6 dezer in Nederlaud teruggekeerd, worden respectivelijk van den lln en den 6n dezer op non-activiteit gesteld. Volgens een bij het Departement van marine ontvangen telegram, heeft het koloniaal stoomvaartuig Argusonder bevel van den luit. t/z. le kl. P. J. Rosenwald, in den morgen van den 13n dezer de haven van Lissabon verlaten, koers zettende naar Malta. Alles was wel aan boord. Vervoer langs den Holl. IJzeren Spoorweg. Lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam. Aantal reizigers gedurende de maand October 1870, 146,253 opbrengst aan reizigers f3 27,915.425 idem aan goederen f40,427.76; totaal f 168,343.IS5. Sedert 1 Januarij aantal reizigers 1,619,506; opbrengst reizigers en goederen f 1,798,021,95. Men schrijft ons van Wieringen, 12 November: De wol is in deze gemeente bijna altemaal opgekocht voor fl.per kilogram, welke prijs nog al redelijk is, en zelfs, naar de tegenwoordige omstandigheden, buiten verwachting. Men schrijft uit Vlissingen, 12 November De Engelsche stoomboot AdmiralDingsdag jl. van Ant werpen naar Hamburg vertrokken, is beden middag hier ter reede teruggekeerd, als kunnende door de menigvuldige tor pedo's, die in de Elbe geplaatst zijn, bare bestemming niet bereiken. Heden is alhier op de reede geaukerd het Noordd. schip Fenna Johannakapt. Schmidt, van Oldersum (in ballast), hetwelk door een Pransch oorlogschip is genomen. De Minister van Marine brengt ter kennis vhn belang hebbenden, dat het N. W. zeegat van Ameland zoodanig is opgedroogd, dat met gewoon laag water niet meer diepte wordt gevonden dan 21 decimetershet N. N. W. zeegaè blijft eene diepte behouden van 45 decimeters, regt doorgaande. In de Staatscourant staat een oproeping van den Pransche zaakgelastigde, waarbij alle Pranschen, die zich hier te lande ophouden en geroepen zijn deel uit te maken van het leger of van de mobile garde, worden uitgenoodigd zich of bij het kanselierschap der legatie of bij het consulaat té Amsterdam of Rotterdam aan te melden, om aldaar omtrent hunne militaire verpligtingen te worden ingelicht. Iu de Tijd leest men het volgende: -rOver de verschillende personen sprekende, die dezer dagen in meer of mindere geloofwaardige geruchten als aanstaande ministers gedoodverfd werden, laat het Vaderland ironisch uitkomen hoe streelend het is voor het nationaal gevoel, dat in ons klein land nog zooveel mannen te vinden zijn, be kwaam en geschikt om thans het bestuur te voeren. Mannen Er bestaat dus, als wij het Vaderland wel verstaan, een plan tot een ministerie, uit mannen zamengesteld Dat zou eene heugelijke verandering wezen. Donderdag jl. had te Utrecht de aangekoudigde bij eenkomst plaats van de belangstellenden in het tot stand komen van een algemeenen Vredebond voor Nederland. De- vergadering, die vrij talrijk werd bezocht, heeft achtereenvolgeni de volgende besluiten genomen 1°. dat er zal zijn aan sluiting van alle Nederlandsche Vredebonden en Vredever- eenigingen 2°. dat er zal komen een algemeene Nederlandsche Vredebond, met een hoofdbestuur in den Haag. Verder heeft de vergadering benoemd eene commissie van uitvoering, welke zich belasten zal met het ontwerpen van statuten. Tot leden dezer commissie werden aangewezen de heeren Asser, de Bosch Kemper, Jolles. Bachiene en Keiler van IToorn. Onder den haam van Nederlandsch Tooneelverbond heeft zich eene Maatschappij gevormd, die zich de verheffing van het tooneel in Noord- en Zuid-Nederland ten doel stelt. Het Nederlandsch Tooneelverbond tracht zijn doel te bereiken doora. De oprigting van een tooneelschool te Amsterdam. I). De bescherming en ondersteuning van verdienstelijke too- neelkunstenaars en tooneelkunstenaressen. c. De aanmoedi ging van oorspronkelijke tooneellitteratuur. d. De uitgave van een tijdschrift, gewijd aan de algemeene belangen van het Nederlandsch tooneel. e. Het houden van voordragten, bijeenkomsten en openbare vergaderingen, f. Het aandringen bij gemeentebesturen en andere autoriteiten op die maatre gelen, welke de zaak van het Nederlandsch tooneel in Noord en Zuid kunnen bevorderen. Door den heer George Quick te Chattam is een nieuw vernielingswerktuig uitgevonden. Proefnemingen zullen nl. worden gedaan met een torpédo, die zich in diep water voort beweegt en bij eiken weêrstoestand kan gebruikt worden. Het werktuig, dat thans voor eene proefneming vervaardigd wordt, heeft 2 voet in diameter en is geladen met 700 pond kruid. Het is in staat op eene diepte van 20 a 30 meters, 2000 meters afstand in 30 seconden af te leggen. De torpédo ont ploft dan, of, zoo het noodig is op korteren afstand. ÖÖflRILOGSlIEKflöTEIfc!. De tijding van een zegepraal, door het FraDsehe Loïre- leger op de Dnitschers onder generaal von der Tann behaald, is bevestigd. De Pranschen hebben, na een strijd van twee dagen, Orléans hernomen en de Duitschers tot den aftogt ge dwongen. Zij maakten daarbij 1000 gevangenen, veroverden twee stukken en vrij wat amunitie en proviand en verloren zelf 2000 man aan gekwetsten en dooden. De critieke positie in aanmerking genomen, waarin Von der Tann zich moet be vonden hebben, bedreigd als «bij werd met het afsnijden zijner gemeenschap met het leger voor Parijs, zou 't ons niet verwon deren, dat zijn verlies zeer aanzienlijk geweest is, en bij de

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1