Het Nederl. barkschip Zaansiroomy kapt. Oepkes, is den 13 dezer bewesten Shoreham (aan de Êngelsche kust) gestrand. Ongeveer 25 passagiers hebben het schip verlaten en zijn met de sleepboot aan wal gebragt. Den volgenden morgen heeft een sleepboot het schip vlot gesleept en zoude het naar Portsmouth brengen, doch daar de wind van het westen opstak heeft de sleepboot losgegooid en is met de loodsen naar Ramsgate vertrokken. Een later berigt meldt dat genoemd schip lek op de reede van Duius teruggekomen is. In keurigen vorm en met een treffend gelijkend por tret staalgravureversierdzijn thans door Gebr. Kraay alhier, de Vermakelijke anekdoten en historische herinnerin geneeue nalatenschap van Mr. Jacob van Lennepin een bundel véreenigd in het licht gegeven. Iedere bladzijde her innert ons den geestigen verteller, deu man bij uitnemend heid om het puntige puntig weer te geven, en wiens onuit puttelijk geheugen aanstonds alles wist te illustreeren met zijne herinneringen en te versieren met de parels uit de schatkamer zijner kennis en belezenheid. AmstCt) Op den 23n a. s. zal te Vlissingeu in 't openbaar worden verkocht een kanon, ruim 8000 kilogram zwaar. Dit verbazend stuk geschut is van een zonderling maaksel't heeft altijd gestaan op den Zeedijk bij de cavalerie-kazerue. In den tijd toen Ylissiugen, bij het tractaat van Eoutainebleau, bij Frankrijk werd ingelijfd, werd dat stuk daar op last van Napoleon geplaatst, om als correspondentiestuk te dienen bommen, met brieven geladen, werden van daar naar Breskens overgebragt, om generaal Bernadotte, die destijds met een groot korps in het 4e district van Zeeland gelegerd was, op de hoogte van de manoeuvres der Engelschen te houden. Bij het gebruik werden al de glasruiten in de omgeving verbrijzeld. Op den 15 en 16 November a. s. vertrekken er van het instructie-batailion te Kampen, 42 korporaals-titulair naar de verschillende regementen infanterie, ten einde aldaar in de effectieven graad van korporaal over te gaan. Blijkens officiële rapporten, loopende tot 6 November, heerschte de runderpest op vier plaatsen in de Rijnprovinciën op twee in Beijeren, in twaalf binnen het arrondissement Saargemund (Duitsch-Lotharingen), op 21 in het arrondisse ment Falkenberg, op 13 in het arrondissement Saarburg en op 18 in het arrondissement Niedersheim. Daarentegen heeft de ziekte opgehouden op 7 plaatsen in de provincie Bran denburg, op 7 in de Rijnprovinciën en op 19 in Beijeren. OOKLOGSBËKI6TE1'. In strijd met hetgeen sommige bladen melden, als zoude de Êngelsche regering bevel gegeven hebben de vloot te wa penen, zegt de «Times" dat aan een gedeelte der manschap pen, dienstdoende bij de marine, verlof is gegeven. Voor het overige ziet het Cityblad zich in staat gesteld te constateren dat in zuidelijk Rusland geen symptoom te ontdekken is van militaire voorbereidingen. Daarentegen zou lord Granville aan verscheidene diplo matieke agenten ten stelligste verklaard hebben, dat Enge land liever zijn toevlugt tot de wapens zal nemen dan de schending van de neutralisatie der Zwarte Zee te dulden. Naar dr. Russell uit Versailles aan de «Times" schrijft, •beginnen de verdedigingswerken der Parijzenaars een meer en meer ontzagwekkend aanzien te verkrijgenzoodat 't geen twijfel lijdt, of het zal daar nog tot een bloedigen en wanhopigen strijd komen, alvorens de stad, door honger gedwongen, zich overgeeft. Talrijke Duitsche officieren, die in de onfeilbaar heid van von Moltke geen volkomen vertrouwen stellen, zou den hun gevoelen niet verbergen, dat het belegeren van Parijs een groote misgreep van de zijde der Duitschers zal blijken. Tours, 16 November. Ongeveer 12000 Pruisen hebben Dijon en de Franschen hebben van hunne zijne Dreux bezet. Mézières is bijna geheel door de Pruisen ingesloten. Versailles, 17 November. Volgens hier ontvangen be rigt en uit Belfort, hebben den 16n drie bataillons met zes stukken geschut een uitval gedaan in de rigting van Besson- court. De vyand werd door de onzen teruggeslagen hij ver loor 200 man aan dooden en gewonden58 man werden krijgsgevangen gemaakt. Brussel, 17 November. (Particulier.) Vreemdelingen, die met toestemming van de Pruisen Parijs verlaten hebben en hier ter stede aangekomen zijn, deelen mede, dat de strijd krachten van Parijs 650,000 man bedragen, waaronder zich 260,000 mobiele gardes bevinden. De voorraad versch vleesch kon Dog veertien dagen duren paardenvleesch was er nog voor eene maand met den voorraad granen kon men het nog wel twee maanden uithouden. Er was een vreemden-legioen op- gerigt, dat reeds 1500 man sterk is. De nationale garde bleef bij hare weigering volharden, om in het open! veld te strijden zij weigert eveneens de forten te bezetten. Men weet dat graaf von Bismarck naar Munchen is vertrokken, ten einde zijne ecbtgenoote te ontmoeten, die zich naar Vevey begeeft, alwaar zij den winter zal passeren. De te Versailles gevestigde correspondent van de Telegrapli knoopt daaraan de navolgende geheimzinnige opmerking vast «Gij zult, vóórdat er vele dagen zullen vervlogen zijn, van graaf Bismarck iets vernemen, waarover gij en de geheele wereld verbaasd zullen staan." Uit Tours wordt aan den limes geschreven Men gaat steeds voort om op groote schaal wapenen aan te maken en in te voeren. Er is eene aanzienlijke hoeveelheid Remmington geweren ontvangen. Te Bordeaux is men ijverig bezig de oude geweren naar de nieuwere stelsels te veranderen en patronen aan te maken. Den beer de Kóatry, die zieb in Bretagne bevindt, zijn een aantal batterijen ter beschikking gesteld. In de werkplaatsen der westelijke havens, en in die van de Chemin de Fer du Midi is men dag en nacht bezig wapenen, affuiten, amunitie, wagens, paardentuig, in één woord al wat noodig is voor de uitrusting van het leger in massa's te vervaardigen. De Franschen blijven beweren, dat hun toe stand niet hopeloos is. Wat zal het einde wezen 't Is moeijelijk te voorspellen. Maar zooveel is zeker dat Duitschland de twee nieuwe provinciën duur zal moeten betalen, 't Wordt met eiken dag duidelijker, dat, hoe langer de strijd duurt, hoe wreeder hij zal worden. Spanje zal eindelijk weer in het bezit komen van een koning; met 191 tegen 120 stemmen is de hertog van Aosta goedgekeurd. Te Madrid is het rustig gebleven bij deze ge beurtenis, hetzij omdat men de toekomstigen monarch zoo kwaad niet vindt, hetzij omdat men de zaak voor iets van minder belang houdt. De correspondent van de Daily News binnen Parijs schrijft bet volgende omtrent de «Amazones van de Seine Felix Belly heeft inderdaad volgelingen gevonden. Een twin tigtal dames uit het kwartier Belleville marcheerden Dingsdag jl. den Fauburg du Temple af en begaven zich naar het stad huis. Zij droegen képis en wijde broeken. Indien zij zich volgens den raad van Belly hadden gewapend met vingerhoeden, opgevuld met Pruisisch zuur, dan hielden zij die verborgen; ze waren althans niet zigtbaar. Zij droegen geen chassepots en hare oogen schenen dienst te moeten doen als revolvers 't moet gezegd worden dat zij een echt patriottisch vuur schoten. Zij waren allen voorzien van een zwaren knuppel. Een harer droeg een vlag, waarop geschreven stond «Wij willen de Commune 1" De vlag was rood een symbool van hare krijgs haftige voornemens en bloeddorstigheid. Door de verbaasde menigte toegejuicht, vervolgden zij haar weg. Hare flinke en vastberaden houding leverde het bewijs dat zij uit overtuiging handelden. Toen zij den Boulevard bereikt hadden, begon het piepjonge Frankrijk den kreet aan te heffen «St. Lazare! St. Lazare St. Lazare nu is eene gevangenis bestemd voor boetvaardige on onboetvaardige vrouwen. De deugdzame ama zonen wilde men dus beleedigen. Toen het jonge Frankrijk zag dat zij ergernis verwekten, begon het eens zoo luide te schreeuwen. Het oude Frankrijk haalde de schouders op. Het Frabkrijk van middelbare jaren dreigde en hoonde de jeugd. Het vrouwelijke Frankrijk gilde, maar het was toch inwendig blijde, dat der amazonen zulk een onthaal te beurt viel. In de Rue du Temple schoten eenige ongewapende na tionale garden toe, om te voorkomen dat eene zoogenaamde kwajongens baldadigheid niet tot ernstige ongeregeldheden aanleiding zou geven. De «Amazonen van de Seine" toonden echter dat zij niet te vergeefs met knuppels waren gewapend. Zij vielen op de nationale garden aan en takelden hen met hare knuppels en vuisten toe, alsof het Pruisen waren. De garden waren galant genoeg om de gezigten der Amazonen te sparen, hun eenig doel was zich meester te maken van de knuppels. De roode vlag werd in den modder vertrapt en de stok gebroken. De toestand werd critiek. Er was een oogenblik dat de Amazo nen de overwinning zouden behalen. In hetzelfde moment echter kreeg een der garden een schitterende ingeving. Hij raapte de bemodderde vlag op, zwaaide haar boven zijn hoofd en riep «Naar het stadhuis"! De list gelukte. Zijn geroep: «volgt mij," vond gehoor. De Amazonen staken de knuppels op en volgden. Maar in stede van naar het stadshuis, ge leide hij haar naar bet politiebureau, waar de meerderheid der heldhaftige dames werd bewaard, tot dat er zich eene ge schikte gelegenheid zou voordoen ze naar huis te zenden. De rest, die door de menigte werd bestookt, zocht een toevlugt in het bad-etablissement op de Place de 1' Hotel de Ville. De laatste dezer engelen had 't echter zwaar te verantwoorden, zij schreeuwde en maakte zulk een misbaar, dat vier kloeke garden haar bij de armen en beenen grepen, om haar naar de prefecture te brengen. Ongetwijfeld zal hiermede de rol van de «Amazonen der Seine" alias «Engelen van de Commune zijn afgespeeld. GENERAAL von MOLTKE. liet verbazend succes van de Duitsche legers in den tezenwoordigen oor log tegen Frankrijkis even als dat in den oorlog von 1866 tegen Oosten rijk grooteudeels te danken aan de bekwaamheid en de voorzorgen met welke al hunne bewegingen werden voorbereid eu uitgevoerd door den geue- raal Baron von Moltke, chef van den geueralen staf. Deze vermaarde krijgs man is juist zeveutig jaar oud. Hij is geboortig van Mecklenburg, uit het stadje Samow bij Ribuitz. Verschillende leden zijner familie bekleedden aanzienlijke posten in Denemarken. Eeu graaf Adam von Moltke was eerste minister van Denemarken van 1848 tot 1S52. ■Reeds als knaap werd hij naar de Militaire Akademie te Copenhagen ge zonden. En op 22 jarigen leeftijd trad hij in pruisische dienst als tweede luitenant bij het 8ste regement infanterie, welk regement gekommandeerd werd door generaal vou der Marwick wiens vrouw eene geborene gravin von Moltke was. Arm, ingetogen en werkzaam wist hij zich veel kennis te verzamelen die waarschijnlijk ook wel eenigzins door den invloed zijner betrekkingen cniet onopgemerkt bleven. Aan 't hoofd eener afdeelingssehool gestaan hebbendewerd hij hiervan slechts ontslagenom verbonden te wor den aan den staf van generaal vou Miifflingdie hem belastte met het doen van topographische waarnemingen in Silesie en elders. Als kapitein kwam hij bij deu generalen staf. Eene zending met andere kapiteins naar Turkije om het Turksche leger te hervormen naar het Pruisische mis lukte door den weerzin der Turken tegen de pruisische discipline. Hij gaf daaruit ecu boek uit getiteld: „Brieven over Turkije" en ccnc menigte tce-

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2