NIEUWSTIJDINGEN. voorraad onaangeroerd mogten latenen zich provianderen want anders zou na dien tijdingeval de belegering werd voortgezetde honger hun in de armen der Pruisen werpen. De Pruisen echter zien in die proviandering nadeel voor hun krijgsplan, en het is toch wat veel gevorderd edelmoedig te zijn en nog nadeel te lijden bovendien. Het is waar, de wa penstilstand kan, en zou ook waarschijnlijk den vrede ten ge volge hebben, maar zeker is het toch niet, en dan maarliever den oorlog voortgezet. Het christendom zou welligt aan beide zijden anders oordeelen, maar dat moge zich dan maar met het Roode Kruis vergenoegen Uit de bovenstaande verschijnselen, en nog zoovele andere, die wij thans niet kunnen opsommen, trekken wij voor ons het gevolg, dat de diplomatie met het christendom weinig te makeu heeft, hetgeen wij als mensch ten diepste betreuren, Kan Nederland ook iets daaruit leeren Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 22 Nov. 1870. Door den litterator Mr. L. C. F. de Gasinjet, werd gis teren avond in het lokaal Tivoli alhier eene openbare bijeen komst gehouden, gewijd aan de werken en het leven van Eugelauds beroemden dichter, lord Byron. In een zeer boeijende voordragt gaf spreker door eene beknopte levensbeschrijving en eenige uittreksels uit Byron's werken, eene zeer volledige en duidelijke schets van 's dichters karakter. Na de pauze droeg spreker voorMazeppas togt op het wilde paarduit Byron's Mazeppa. Dit onderwerp, vermenen wij, zal voor onze lezers wel geen nadere omschrijving of toelichting behoeven, daar het van eene genoegzame algemeene bekendheid is; van de wijze waarop de voordragt geschiedde kunnen wij zeggen, dat zij meesterlijk was, de verschillende tafereelen dezer historie werden zeer natuurlijk, vol gloed en leven, ja bijna aan schouwelijk voorgesteld. Het klein maar keurig auditorium, juichte spreker herhaal delijk toe. Bij eene tweede optreding, indien de heer Gasinjet daartoe eens mogt kunnen besluiten, vertrouwen wij, dat de belang stelling meer opgewekt zal zijn. Wij wijzen onze lezers op de achterstaande advertentien van het tooneelgezelschap, onder directie van den heer Joehems van 's Gravenhage. Dit gezelschap nog nieuw en te dezer plaatse onbekend, is volgens het Dagblad van '5 Hage, eene kennismaking overwaardig. Ook uit het zelfvertrouwen, waarmede de heer Joehems zich de kosten durft getroosten, om hier en op Texel eene voorstelling te geven, durven'wij afleiden, dat zijn gezelschap wel iets meer dan middelmatig zal zijn. Zr. Ms. schroefstoomschip 2e kl. Citadel van Antwerpen is hier heden morgen gearriveerd, komende van Vlissingen. Zr. Ms. stoomschip 4e kl. Soestdijïs wordt hier verwacht van Hellevoetsluis. Volgens een bij het Departement aan Marine ontvangen telegram, is het koloniaal stoomvaartuig Argus, onder bevel van den luit. t/z le kl. P. J. Rosenwald, in den morgen van den 20 dezer te Malta aangekomen. Aan boord was alles wel. Door den inspecteur van het lager onderwijs in Noord- Holland worden jongelieden opgeroepen, die verlangen mede te dingen naar een vrij vallende Rijkstoelage bij de normaal lessen te Helder, en een bij de normaallessen te Hoorn, ieder ad f250. Z. M. heeft den telegrafist 3e kl. P. II. Meijer, met 15 dezer, op verzoek, eervol ontslagen. Naar wij vernemen zal de Zuiderzee-commissie op nieuw deze week te 's Gravenhage eene zitting houden. In eene lezing over de steenkolen, jl. Woensdag door den hoogleeraar P. Harting te Utrecht gehouden, behandelde spr. ook de vraag, of de voorraad van steenkolen niet kan worden uitgeput, indien het gebruik dezer brandstof zoo bleef toenemen, als in de laatste jaren het geval was. In Engeland had men met ernst deze vraag onderzocht. Uit de gegevens aangaande de productie der mijnen aldaar bleek, dat die iedere vijftien jaren was verdubbeld, zoodat die, indien dit zoo voort ging, in het jaar 1900 tot 330 millioen tonnen zou klimmen, en de voorraad na honderd jaren zou .zijn uitgeput. Ofschoon men kon rekenen, dat er nog veel aanwezig was, was het tevens bekend, dat een groot gedeelte op zoodanige diepte is gelegen, dat zij voor den mensch niet zijn te bereiken wegens de toeneming der temperatuur met de diepte. In de mijnen van Coruwallis werken de arbeiders reeds bij eene zoo hooge temperatuur, dat zij daarbij geheel moeten ontkleed zijn, en door voortdurende besproeijing met koud water in staat moeten worden gehouden om te kunnen werken. Spreker meende echter van de wetenschap te mogen verwachten, dat zij tijdig genoeg in vele gevallen zou weten te voorzien, om liet gebruik van steenkolen te kunnen missen. Men schrijft uit Gouda, 19 Nov. Men verneemt dat sedert eenige dagen in de kazerne alhier een billard is geplaatst, waarvan door de militairen, tegen betaling van 3 cent per partij kan worden gebruik gemaakt, met dien verstande dat de lagere rang steeds boven den hoogeren aanspraak heeft om die uitspanning tegenieten. Een werkman te Antwerpen had een blikken doos verloren, die eenige papieren van waarde inhield. De onge lukkige man was radeloos van verdriet, want de doos bevatte zijn gansche fortuin, namelijk een som van 1800 fr. Ge- lukkiglijk was dit geld in eerlijke handen gevallen. Christi- aan Goethals, vischkeurder van beroep, had 't gevonden; en toen de werkman zich bij hem over zijn verlies beklaagde, deed hij diens verdriet eenklaps in blijdschap veranderen, door hem het verlorene terug te geven. Eenige excentrieke dames te Chicago, op wier zeden trouwens niets te zeggen viel, hadden een vereeniging tot stand ge'oragt, die zich ten doel stelde jongelieden van fat soenlijken huize, die 's nachts dronken op straat werden ge vonden, op te nemen, hen door sodawater, ijs, enz. weder te ontnuchteren, en ze met een vriendelijke vermaning naar huis te zenden. Den eersten nacht werden zeven slagtofiers op liefderijke wijze behandeld, maar reeds den tweeden nacht lag de halve jongelingschap van Chicago dronken op straat, en het schoone plan viel in duigen wegens overdaad van medewerking en medewerking van overdaad. OOKLOGSUËKIGTEI. Uit' Versailles meldt men van 19 dezer. In het gevecht bij Dreux op 17 dezer hebben wij 3 dooden en 35 gekwetsten verloren. Den 18n werd een zegevierend gevecht geleverd door de 22e divisie bij Chateauneuf. Daar verloren wij 1 officier en omstreeks 100 man: de vijand meer dan 300 dooden en gewonden benevens 200 man gevangenen. De Pruisen zijn naar Dreux en Noancourt gegaan en hebben Zaturdag jl. Kvreux aangevallen zij zijn door de nationale garden gedwongen zich in de omstreken terug te trekken. Rijssel, 20 Nov. Uit het departement der Aisne wordt het volgende medegedeeld Gistermorgen zijn 800 man Mobiele Garden en Franctireurs uit Ham met een korps Pruisen uit Fergny slaags geweest. Na een tirailleurgevecht van eenige uren zijn de Fransebe troepen in goede orde teruggetrokken. De verliezen staan aan beide zijden gelijk. Eene andere kolonne van 600 k 700 man stootte op den vijand bij Menesis. Na een ernstig gevecht is de kolonne Daar Frières geretireerd. Uit Tuessy, meldde men nabij la Fergne dat daar 6000 Duitschers doorgetrokken waren. Op den weg van Quessy zijn huizen verbrand. De vijand werd door de Franctireurs verontrust. Do Garibaldianen zouden een voordeel bij Chatillon behaald hebben. Overigens wekken de naam en de hande lingen van Garibaldi zulk een oppositie bij de geestelijkheid en het haar aanhangende volk, dat men reeds verzekert, dat de regering hem verzocht zou hebben, maar weer naar hnïs te gaan. De Parijzenaars beginnen meer en meer in te zien dat hunne zaak wanhopig wordt. Uit den inhoud der Parijsche bladen blijkt dat er eene aanmerkelijke wijziging heeft plaats gehad in de stemming van het Parijsche volk. Men wordt er de verdediging moede, omdat men gelooft, dat zij vruchteloos is, en men niets verneemt omtrent een hulp leger, terwijl men aandringt op het bijeenkomen van eene Constituante, ten einde deze beslisse of de oorlog zal worden voortgezet of de vrede gesloten. Bijna de geheele pers, de Gauloisde Vérité, de Patriede Soirverwijten het gouver nement, dat het de onderhandelingen heeft afgebroken. Men moet vechten of onderhandelen, zegt de Véritémaar men kan geen voorwaarden voor die onderhandelingen stellen, en al lerminst zich houden, of men den vijand een genoegen deed met onderhandelingen voor te slaan. In denzelfden geest laat de Patrie zich uit»Het gouver nement mogt de pogingen der mogendheden niet verijdelen door eischen te stellen, waarop men iederen dag minder regt krijgt. EdmoDd About zegt in de Soirdat langere weerstand on mogelijk is; de voorwaarde der proviandering van Parijs was volgens hem eene ongerijmdheid. Hij verlangt, dat zonder wapenstilstand tot de verkiezing eener Constituante zal wor den overgegaan, die gedwongen zou zijn binnen vierentwintig uur den vrede te sluiten, zoo zij niet op hare rekening wilde hebben, dat 2 millioen menschen van honger omkwamen. De Gazette de France zegt, dat, daar Jules Favre den Elzas en Lotharingen niet kan afstaan zonder meineedig te worden, een ander minister moest optreden, bij voorbeeld de heer About, Elzasser van geboorte, die dan zeer in zijn schik zou wezen, door een besluit van zijn eigen hand, zich tot Pruis te kunnen maken. Louis Blanc juicht, even als laatstgenoemd blad, de ver werping van den wapenstilstand toe, maar om andere redenen. Hij wil geene Constituante, uit vrees dat deze zich niet on derwerpen zou aan de dicatuur van Parijs en zich voor een anderen regeringsvorm dan de republiek zou verklaren. Volgens hein is Parijs magtig genoeg om alleen te overwinnen zoo Diet, dan ware het beter te vergaan dan op te houden het hoofd te zijn. Louis Blanck eischt, dat de koning van Pruisen zich on derwerpen zal aan de vredesvoorwaarden, te stellen door de Vereenigde Staten en Zwitserland aan de eene, en twee ko ningrijken,door graaf Bismarck aan te wijzen aan de andere zijde. Ernest Róuan meent, in het Journal des Debats, dat acht

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2