HELDERSCHE COURANT. Jïteums-- en Zaturdag «flöoertentie-öfnö. 3 December. M 993. Tiende Jaargang. 1870. Jjitt-nffiriëiil gcbcclte. Acta, non Verba. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post 1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertemien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. 6IL T J E S. Zijdie zich met 1 JANUARIJ a. s. op dit blad abonneren ontvangen gedu rende deze maand een exempl. gratis. tëjficiëd BEücclte. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat gevonden Eene PA LING FUIK. De regtmatige eigenaar kan dezelve ten burele van den ondergeteekende terug bekomen. De Commissaris van Politie Helder, 2 Dec. 1870. A. C. BOONZAJER. m. Wij hebben in ons vorig nommer op verscheidene voor vallen en handelingen van den dag gewezen, die door hunne geheimzinnigheid vermoedens doen ontstaan, zeer geschikt om ons, Nederlanders, te vermanen op onze hoede te zijn. Vooral vestigen wij nogmaals de aandacht op het vreemde verschijn sel, dat de Pruisische regering blijft beweren geen oorlog te voeren tegen het Fransche volk, dat toch alleen de lijdende partij is, terwijl zij tevens den eigenlijken bewerker op een prachtig slot huisvest en hem vorstelijke eer laat genieten. Daarbij komt nu de willekeurige daad van Rusland, waar door het tractaat van 1856 als het ware vernietigd wordt. Hetgeen men bij de diplomatie noemt: een tractaat te schenden,-komt tamelijk wel overeen roet hetgeen in het da- gelijksch leven heet: zijn woord verbreken. Toen wij onlangs het onderwerp "Diplomatie en Christendom behandelden, hebben wij die daad voldoende gesignaleerd, om thans over het betamelijke of onbetamelijke daarvan niet uit te weiden. Het begint ook eene zoo gewone zaak te worden, dat de schrijver in de Times geen ongelijk schijnt te hebben, als hij zegt: tractaten zijn niet bestemd om eeuwig te duren. Wanneer er dus geene andere redenen bestonden, zouden wij over de handelwijze van Rusland verder kunnen zwijgen maar als wij dien beschouwen in verband met den toestand van Europa, dan geeft zij ons zooveel stof tot nadenken, dat wij ons verpligt achten ons gevoelen te zeggen. Wanneer wij bedenken, dat Rusland is gedwongen gewor den in 1856 een tractaat te sluiten, dat voor eene zoo groote en magtige mogendheid vernederend wasdat de andere re geringen toen een vermolmd rijk ondersteunden, niet gedreven door sympathie, maar alleen door eigenbelang; dat eindelijk van datzelfde tractaat reeds in meer dan een opzigt is afge weken; dan kunnen wij ons niet verwonderen, dat Rus land, dat in dien tusschentijd zijne krachten hersteld, welligt verdubbeld heeft, weinig genegen is, zich nog langer aan de vernederende bepalingen van dat tractaat te onderwerpen. De billijkheid zou welligt de contracterende mogendheden be- hooren te nopen, Rusland, op zijn verlangen, daarvan te ont heffen. Die mogendheid heeft echter dat verlangen niet te kennen gegeven hetzij omdat zij redenen had te verwachten dat zij vele zwarigheden zou hebben ontmoethetzij omdat zij te hooghartig was, of al te zeer hare magt gevoelde, om dien wensch te uiten. Wat dan ook daarvan de reden moge zijn, door nu eensklaps de bepalingen van het tractaat met voeten te treden, heeft zij de andere mogendheden met eene minach ting behandeld, waarvan wij moeijelijk een tweede voorbeeld zouden kunnen vinden. Wat heeft haar daartoe den moed kunnen geven. Het is bijna spreekwoordelijk geworden, dat de Russische regering beter dan eenige andere haren tijd weet te kiezen, maar nooit heeft zij dit duidelijker bewezen dan thans. De houding van Engeland in den nog heerschenden Fransch- Pruisischen oorlog zal zeer zeker veel hebben bijgedragen, om voor dat rijk afzonderlijk weinig beducht te ziju. Oos tenrijk, voortdurend geslingerd door zijne twee hoofdpartijen, was ook weinig te vreezen. Italië behoeft zijne krachten in zijn eigen boezem, om zijne regering te bevestigen. Zoo lang echter Pruisen en Frankrijk over hunne magt konden beschikken, behoefden zij zich slechts met Engeland te vereenigen, om elke inbreuk op het tractaat met kracht te verhinderen. Frankrijk is intusschen geheel magteloos ge worden, terwijl Pruisen sterker is dan ooit; het laatste heeft echter nog altyd zijne krachten elders noodig, en wie zal het ons zeggen hoe lang het zelfs voor dat zegepralende rijk zal duren, alvorens het genoeg van zijne wonden hersteld is, om tegen het magtige Rusland op te treden En als het dit konde, zou het dat icillen? Wij komen hier tot een teder punt, dat wij natuurlijk niet kunnen beslissenmaar wij hebben toch het regt, om uit hetgeen wij zien gebeuren, voor ons een besluit te trekken, wat de beweegredenen, wat de gevolgen kunnen zijn. Wij hebben veel gehoord en gelezen van een geheim trac taat, dat tusschen Rusland en Pruisen zou bestaan, en dat aan het eerstgenoemde de vrijheid tot zulk eene handel wijze zou hebben gegeven. Als wij aan het vroeger behan delde geheime tractaat denken tusschen Pruisen en Frankrijk, als wij de onverschilligheid in aanmerking nemen, waarmede deze schending van het tractaat van 1856 thans in Pruisen ontvangen wordt, als wij vooral daarbij in het oog houden, hoe blijkbaar de oorlog door Pruissen wordt gerekt, waar door Frankrijk geheel in de onmogelijkheid wordt gebragt in vereeniging met Engeland en Turkije eenige kracht te ont wikkelen, als wij daarbij niet uit het oog verliezen, dat do oorlog van de zijde van Pruisen langzamerhand een bepaalde veroveringsoorlog is geworden, zoodat die regering denzeltden geest aan den dag legt, dien zij voorwendt in de Fransehen te bestrijden als wij ons Denemarken, Hanover, enz. herin neren, en daarmede den Elzas en Lotharigen, welligt Luxem burg, in verband brengen hebben wij dan geen vrijheid een degelijke overeenkomst tusschen Rusland en Pruisen niet onmogelijk te noemen En wanneer wij daarbij opmerken, dat, juist door ze voor een oogenblik als bestaande te be schouwen, een aantal dingen, die wij thans in het buitenland zien plaats hebben, al het geheimzinnige, dat hen omgeeft, geheel verliezen, begint zij ons dan niet waarschijnlyk voor te komen Voegen wij hierbij, dat de Russische minister van binnenlandsche zaken aan alle politieke bladen in* zijn rijk, namens den keizer, alle aanvallen tegen Pruisen heeft verboden, daags na de openbaarmaking van de circulaire van prins Gortschakoff omdat die mogendheid aan Rusland een beslisten steun schenkt in de tegenwoordige omstandigheden wordt het dan zelfs niet hoogst moeijelijk, nog een oogenblik aan het bestaan dier overeenkomst te twijfelen Wij willen voor het oogenblik in onze gevolgtrekkingen niet verder gaan, maar het gezegde moet ieder overtuigen dat Rusland meesterlijk zijnen tijd weet te kiezen, en daar door, naar ons oordeel, -zijn doel wel zal bereiken. .Of een oorlog daarvan het gevolg zal zijn, kan niemand beslissen. Wij meenen intusschen voor als nog geen gronden te hebben ons daarover te verontrusten. Dit is echter geene reden, om de handelwijze van Rusland niet te betreuren, diep te verfoeijen en de gevolgen te vreezen. Immers, wanneer de diplomatieke moraliteit zóó diep gezonken is, dat hij zelfs den uiterlijken vorm minacht, dat zij alle banden openlijk verbreekt, dat zij alles wat nog vertrouwen kan geven in het aangezigt slaat, wat staat dan vooral den kleinen Staten te wachten De onzijdigheid van België, b. v. is ook door tractaten gewaar borgd, benevens die van Luxemburg wanneer nu de tractaten zóó onbeschoft en ODgestraft kunnen worden geschonden, kunnen zich dan niet evenzeer omstandigheden opdoen, welke dien waarborg vernietigen? En wat zou alsdan Nederland te wach ten hebben Het is waar, Rusland betuigt plegtig geen oorlog te ver langen met de mogendheden, die het Parijzer verdrag hebben ODderteekend het is, naar het beweert, meer dan ooit geneigd den vrede te behouden. Het voegt niet eens daarbij »als zij mij maar veroorloven te doen wat ik wil." Kunnen wij

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1