Nieuwstijdingen. echter aan zulke betuigingen eenige waarde hechten, wanneer wij lezen van Ruslands aanzienlijke vloot, benevens een mil- lioen soldaten Van het besluit des keizers de verpligte krijgs dienst tot alle klassen der bevolking uittebreiden, wartoe de feiten van den tegenwoordigen oorlog de strikte noodzake lijkheid hebben aangetoond Als wij dus de zaken kortelijk resumeren dan komen zij hier op neder Rusland is geheel voorbereid tot den oorlog en versterkt zich voortdurend. Rusland acht zich door geene tractaten verbonden. Rusland heeft geene pogingen aangewend om den Franseh- Pruisisclien oorlog te doen ophouden. Rusland zoekt zijne magt te vergrooten en ontziet zich daarbij niet de andere mogendheden te beleedigen. Pruisen heeft een magtig leger onder de wapenen, dat welligt zeer spoedig ook voor andere bedoelingen beschikbaar zal zijn. Pruisen's eerbied voor de tractaten is niet boven verden king verheven. Pruisen zet den oorlog voort, om Frankrijk geheel magteloos te maken. Pruisen verwerpt alle inmenging der andere mogendheden om tot den vrede te geraken. Beide mogendheden, ook al bestaat er geen geheim tractaat, handelen blijkbaar in elkanders belang. Beide mogendheden hebben ongetwijfeld hunne bedoelingen. Zijn zij dezelfde Welke Wij vermeenen, dat waar twee zoo krachtige mogendheden hunne krachten kunnen vereenigen, waarvan de eene nog bo vendien in zekere mate over eenige honderd duizend soldaten van een overwonnen land, met hun keizer daarbij, kan be schikken, het evenwigt van Europa verre te zoeken is. Wij ontkennen niet dat zulk eene magt, wanneer zij ten goede wordt aangewend, ten zegen der menschheid kan verstrekken. Zoo lang wij echter nog zoo weinig redenen hebben, dat met grond te verwachten, meenen wij het regt te hebben op de moge lijkheid van het tegenovergestelde te wijzen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 2 Dec. 1870. Dingsdag avond jl. gaf de concertvereenigiug Apollo alhier, haar eerste winter-concert, waarop als solisten optreden mejufvrouw Meysenheim (zang) en de heer Hekking (viool). Wij gevoelen ons gedrongen te beginnen met eene dank betuiging aan het bestuur der vereeniging, voor de uitmun tende keuze der solisten. Waarlijk de zang van mejufvrouw Meysenheim en het spel van den heer Hekking hebben groote verdiensten. Wij weten niet wat meer te bewonderen of de bevallige en losse voordragt der chanteuse of het stoute en zekere spel van den violist, die in zijne dubbelgrepen en flageolettoonen en iu zijne applicatuur, bewijzen gaf van groote studie en wilskracht. Het aangename stemgeluid van mejufvrouw Meysenheim, gepaard aan 'hare onopgesmukte liefelijke voordragt, bragt de aanwezigen in verrukking. Het orkest werkte mede uitmuntend en het accompagnement liet niets te wensehen over. Den heer Egbers komt daarvoor zeker een woord van lof en hulde toe. Een avond als deze, is voor den directeur een inspannende taak. De wijze waarop de heer Egbers zich daarvan gekweten heeft, verdient stellig de goedkeuring vau alle aanwezigen. Het luide applaus aan het slot van ieder nommer, bewees dat de leden met dezen eersten concertavond zeer ingenomen waren. Afloop der aanbestedingen bij de Directie der Marine alhier 30 Nov. De levering van versch vleesch en soepgroenten ten behoeve der equipagien van Zr. Ms. schepen en vaartui gen van oorlog, gedurende het jaar 1871, alhier aanwezig. Voor vleesch was de minste inschrijver de heer W. S. .1. Beek, ad f 63. per 100 kilogr. Voor soepgroenten de heer P. de Graaf. 1 Dec. Het vervaardigen en leveren van een stel tubelaire stoomketels van 250 p. k. nominaal, met overhittingstoestel, in eens opdraaijende schoorsteen, enz. Ingekomen 4inschrij- vingsbilletten, als van de heeren Berges Jonker Zn. te Amsterdam voor f64,577; Maatschappij Atlas te Amsterdam f 59,250Nederl. Stoomboot-Maatschappij te Rotterdam f 46,570 en Christie Nolet Kuijper te Delfshaven f 45,564. 2 Dec. Ten behoevevan het hospitaal der Marine alhierde levering van versch vleeschaannemer de heer A. L. v. Gelder, h. f 58. per 100 kilogr. Witbrood de heer M. Witsenburg, a f 20.50 per 100 kilogr. Aardappelen de heer P. van Twisk, h. f2.08 per 50 kilogr. Groenten de heer M. de Haas (eenige inschrijver). Melk de heer L. Kroon. Bier onbeslist gebleven. De Wasch de heer E. Kindt. Dingsdagjl. is te Haarlem aanbesteed: 1°. Het drie jarig onderhoud van de werken der Rijkszeehaven alhier, aann. de heeren Gebrs. Janzen alhier, voor f 74,930. 2°. het drie jarig onderhoud vau de Rijkszeewering op het eiland Texel, aann. W. Hillenius, te Texel, voor f 18,566. Volgens berigt van den kapitein van het stoomschip Castor, deze week hier aangekomen van Lissabon, is hij van het Kanaal in de Noordzee gedurende 4 uren gevolgd door een gepantserd Fransch oorlogschip; zonder dat hij van eene ontmoeting iets te vreezen had, was het oorlogschip hem in snelheid op verre na niet nabij gekomen. Volgens brief van kapt. Bakker Wz., voerende ihet scliip Maria Adolfmaden 15 Oct. te Batavia aangekomen, had hij den 6 Sept. op 39° Z. Br. 25° O. L, eene dwarsche zee overgekregen, die de sloep met davids en alles wat er bij behoorde, weg nam, en nog meerdere vrij belangrijke schade veroorzaakte. Een matroos die aan het roer stond, had het ongeluk hierbij over boord te slaan en te verdrinken, terwijl de eerste stuurman, die mede aan het roer was, vrij belangrijk werd gekwetst. Men verzoekt ons eene misstelling van de N. Rott. Ct., het Handelsbl. en het Dagbl. van 's Hage en mogelijk nog andere bladen te rectificeren. Onder de aangekomen passagiers met het schip Mina, kapt. van Bruggen, wordt vermeld de heer Hausen en echt genoot; dat moet zijn de heer Slangen en echtgenoot. Men schrijft ons van Texel, 1 Dec. 1870. Heden middag had aan het dorp Oude Schild het volgend ongeluk plaats, dat de treurigste gevolgen had kunnen hebben. De landbouwer B. had met een kar en paard lijnkoeken van de haven gehaald, ter waarde van f32. Bij de kerke- steeg gekomen, schrok het paard, liep buitenwaarts den dijk af, zoodat voerman, paard, kar en lijnkoeken in zee geraakten. B. kwam gelukkig met den schrik vrijook 't paard bleef ongedeerd; de lijnkoeken waren gesmolten en gezonken en aan de kar groote schade veroorzaakt. De Oude Schilders gaven bij dit ongeval weder blijken van hunne belauglooze hulpvaardigheid Dingsdag jl. hield de sociëteit //Neptunus'1' alhier hare tweede vergadering. Als spreker trad op de heer K. Bakker, die tot onderwerp gekozen hadWat zijn de gevolgen van den oorlog Wat zijn de gevolgen van 't verspreiden van nuttige kundigheden De heer W. Mets droeg een zelf ver vaardigd dichtstukje voor, getiteld: //De taal der Sterren," dat veel bijval voud. Nog leverden eenige heeren bijdragen, tot algemeen genoegen. Volgens het W. v. d. D. doen zich wederom de ver schijnselen der gevreesde hersenziekte onder het rundvee voor. Sporadisch hebben ze zich vertoond te Alkmaar, te Schagen, in de Zijpe en in den Wieringerwaard. 't Verdient opmerking, dat deze ontzettende krankheid, die weinig hoop op herstel overlaat, zich gewoonlijk open- openbaart weinige dagen na de opstalling van het vee. Bij de begrafenis van Vronen, het slagtoffer van den moordaanslag van den sergeant Gurtz op een herbergierster te Vlissingen, heeft de moordenaar tranen van berouw gestort over het ombrengen van een huisvader, terwijl een buffet juffrouw bedoeld was. OOKLO&SESERIGTEI. Brussel 1 Dec. Uit Rijssel wordt van den 30 Nov. berigt »De Pruisen hebben plotseling Amiens verlaten, zich haastig naar Parijs terugtrekkende. Men denkt dat op dit oogenblik een groote veldslag wordt geleverd onder de muren van Parijs. De berigten uit Tours zijn uitmuntend. Het Loire-leger zou den vijand op de geheele linie hebben uiteengedreven. Bijzonderheden hieromtrent zijn niet bekend. Tours 1 December. (Officieel Fransch berigt.) Dertien compagniën van het leger der vrijwilligers van de Vogesen zijn in den nacht van den 30n November in gevecht geweest, dapper ondersteund door de mobile garde van Beaune. De overwinning is volkomen. De verliezen van den vijand zijn aanzienlijk. Doode Pruisen bedekken den weg15 Pruisen zijn gevangen genomen. De Pruisen hebben het arrondissement Vendöme geheel ontruimd. Men verzekert, dat zij ook ontruimd hebben Cha- teaudun en Chéteauneuf sur Loire. Het Loireleger dat in de jongste dagen bjj kleine ge vechten niet ongelukkig is geweest, beproefde den 28en zich een weg naar Fontainebleau te banen. De Duitschers hebben het echter bij Beaune teruggeslagen. Het aantal dooden, ge wonden en gevangenen moet, blijkens een dépeche uit Ver- sailles, aan de zijde der Franschen hoogst aanzienlijk zijn geweest. Versailles, 29 Nov. (Officieel.) De koning heeft het volgende telegram aan de koningin gezonden «Prins Frederik Karei meldtHet gevecht van gisteren eindigde met eene ware nederlaag voor het grootste gedeelte van het Loire-leger, waarvan het 20e korps, waarschijnlijk ook het 18e en een gedeelte van het 15e en 16e volgens Fransche opgaven 70,000 man tegenover ons stonden. Het 20e korps is geheel in het vuur geweest, de andere korpsen gedeeltelijk. De vijand verloor 1000 dooden en naar men zegt 4000 gewonden en 1600 gevangenen. Elk uur wordt het aantal der laatsten echter grooter. Alles bij elkander heeft hij wel 7000 man verloren. Generaal d'Aurelles de Paladine moet gewond zijn. Ons verlies beloopt 1000 man en weinig officieren. Brussel, 30 Nov. De hertog van Mecklenburg heeft den linkervleugel van het Fransche Loire-leger bij Bauné (dep. Maine et Loire, arr. Baugé) totaal verslagen. Eet »Food-Journal" bevat een ballon-brief van 25 Nov. uit Parijs. De correspondent zegtkattenvleesch wordt ge geten en in het openbaar verkocht, en ofschoon ik nooit het genoegen had mij althans voor zoo ver ik weet aan een

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2