HELDERSCHE CODR&NT. Zaturdag 10 December. M 995. Tiende Jaargang. 1870. JTteutos- en «flönertenlie-öfnö. Acta, non Verba. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post 1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prij3 der Adverte>tien van 14 'regels ib 60 Centen; voor eiken regel meer IS Centen. Vóór des Dingsdag eti Vrijdags middags 12 uur gèliévé men dé Advertenticu ibtezèndeh. Ingezondeu stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT J ES. Die zich met 1 JANUARIJ a. s. op dit blad abonnerenontvangen gedu rende deze maand een exempl. gratis. nvT™ Alvorens onze taak voort te zetten, een paar woorden aan de AlhmCt. De heer v. d. K. betoogt daarin, den 4n dezer, aangaande de kwestie eener geheime overeenkomst tusschen Rusland en Pruisen, nagenoeg het tegenovergestelde van hetgeen wij hebben beweerd. Een nieuw blijk, dat de verschillende opvatting eener zaak nog volstrekt niet bewijst, dat men tot eene verschillende rigting behoort. Wij hebben dat stuk met genoegen gelezenwy wenschen dat de uitkomst zal doen blijken, dat de heer v. d. K. beter heeft gezien dan wijmaar wij verklaren rondborstig, dat het ons volstrekt niet heeft overtuigd van eene verkeerde of overdreven voorstelling der zaak. Dat moge intusschen de tijd beslissen, maar in den aanhef van het stuk komen uitdrukkingen voor, waar wij ons niet mede kunnen vereenigen wij willen er enkeie aanhalen. "Pruisen heeft blijkbaar niet met den Czaar zamengespan- nen." Wij hebben tot heden daarvan geen afdoende blijken kunnen vinden zoodra wij die vernemen, zullen wij gaarne erkennen gedwaald le hebben. »Het denkbeeld, dat Rusland in overleg met de Pruisische regering handelde, had misschien zijn voornaamsten grond in zekere zenuwachtige vrees voor den magtigen Bondskanselier, in een duister wantrouwen voor graaf von Bismarek." Wij hebben in onze vorige artikelen geheel andere gronden daarvoor aangegeven, die niet de minste blijken droegen van eenige zenuwachtige vrees, maar wel van wantrouwen. «Wantrouwen en bezorgdheid zijn slechte raadgevers zij beletten ons kalm en rustig na te denken." Naar ons oordeel zullen beiden minder schaden dan een te grooy vertrouwen en zorgeloosheid en wij zien ook volstrekt niet rn, dat zij niet gepaard zouden kunnen gaan met een kalm en rustig nadenken. »Dat er eene aanleiding moet bestaan, om iemand tot leelyke dingen in staat te achten," geven wij den heer v. d. K. volkomen toe, maar als wij die niet duidelijk genoeg hebben aangegeven, hebben wij ons schro melijk vergist. Wat de verdere gronden aangaat, die de heer v. d. K. aanvoert, erkennen wij openhartig, dat wij sommige onmogelijk als afdoende kunnen beschouwen over de andere zullen wij, als een bijzonder persoonlijk gevoelen uitdrukkende, geen uitspraak doen. Wij hebben gemeend de bovenstaande opmerkingen te moe ten maken, die de heer v. d. K. ons ongetwijfeld ten goede zal houden, dewijl zij niet voortvloeijen uit de zucht om, zooals men zegt, gelijk te hebben, maar om de redenen aantegeven, waarom wij voortgaan een onderwerp te behandelen, dat mede gegrond is op de naar ons oordeel bestaande overeenkomst tusschen Rusland en Pruisen. Wij hebben ons voorgaand no. geëindigd met de conclusie, dat in het sluiten van een vrede tusschen koning Wilhelm en Napoleon, niets onwaarschijnlijks gelegen is, en dat wij dien meenen te moeten verwachten. De' eerste vraag is nu zou het sluiten van dien vrede, met de daarmede gepaard gaande herstelling van N. op den Franschen troon, uitvoerbaar zijn? De tweede welke gevolgen zou dit voor Nederland kunnen hebben De voornaamste gronden waarop de onuitvoerbaarheid wordt beweerd;, zijn het te verwachten verzet van het Fran- sche volkde onwil, en de daaruit welligt volgende desertie van het Fransche leger, wanneer dit, met Napoleon aan het hoofd. Frankrijk zou binnenrukken de weerzin der andere Europesche mogendheden, waarvan professor Vreede in zijn Fransch bombast zegt, dat zy nooit de hand zouden verleenen tot zulk eene verkrachting van alle geheiligde regtenhet bijna zekere vooruitziet, dat de vrede niet duurzaam zou zijn de inconsequentie, waaraan Pruisen zich zou schuldig ma ken enz. Wij willen niet beweren, dat de bovenstaande beletselen in meerderen of minderen graad de zaak zouden kunnen be- moeijelijken, maar dat bewijst de onuitvoerbaarheid nog in geenen deele. Het is de hoofdvraag, of een dergelijke vrede, onder voorwaarden, die welligt de ijdelheid des Franschen volks konden vleijen, en Pruisen konden bevoordeelen, door dëze mogendheid wordt gewild. Iri dat geval zouden de bo vengenoemde zwarigheden, met uitzondering der beide eerste aangaande het verzet van het Fransche volk en den onwil van het ïfransche leger, naar ons oordeel weinig beteekeneu Wij houden ons overtuigd, dat de weerzin der mogendheden zich aanvankelijk enkel zou openbaren in het wisselen van diplomatieke stukken, en wanneer de voorwaarden haar niét benadeelen, of misschien wel eenig voordeel kunnen aanbrengen zou alle weerzin spoedig geheel ophouden. De waarschijn lijkheid van een nieuwen oorlog zal door geen vrede, hoe ook gesloten, kunnen worden weggenomen. Het komt er dus maar op aan, dien zoo moeijelijk mogelijk te maken maar wanneer Pruisen nu beweert, dat juist dëze vrede de eenig mogelijke is, en dat de voorwaarden zoodanig zullen worden gesteld, dat een nieuwe oorlog, althans in jaren tijds, niet denkelijk is, wie zal zich dan in staat achten, een beteren vrede voor te stellen, die door de beide oorlogvoerende mogendheden aannemelijk wordt geacht? Zal het dan niet zijn, zooals pro fessor Vreede nu doet, namelijk met hooge woorden tegeri het plan te velde trekken, zonder iets beters te kunnen voor stellen Wij wenschen vurig, dat wij hierin mistasten; want wij beschouwen evenzeer de restauratie van Napoleon als een ramp voor geheel Europa en dus ook voor Nederland; maar Acta non Verbawij mogen Napoleon verl'oeijen wij mogen de handelwijze van Pruisen betreuren, dewijl zij onze sym pathie voor die mogendheid vermindertwoorden maken de zaak daarom nog volstrekt niet onuitvoerbaar het zou onge twijfeld beter zijn, door daden zoo mogelijk de nadeelige ge volgen, indien de zaak mogt gebeuren, voortekomen. De inconsequentie, waaraan Pruisen zich zou schuldig maken, zou, even als zoovele inconsequentiën, waaraan de diplomatie zich heden ten dage schuldig maakt, waarschijnlijk wel middel vinden, zich te verschuilen achter schoone woorden over goede bedoelingen in den drang der omstandigheden. In ieder geval is deze grond wel wat zwak, om daaruit de onmogelijkheid Ce bewijzen. Iets anders zou het zijn, wanneer het Fransche volk een parig in verzet kwam, dewijl dit waarschijnlijk ook onwil en verzet bij het leger zou ten gevolge hebben, in welk geval een dergelijke vrede, in weerwil van Pruisen's magt, den oorlog met dubbele woede zou doen ontbranden. Maar zou dat een parig verzet werkelijk met eenigen grond te wachten zijn De geschiedenis der laatste eeuw, wij noemen slechts het bestijgen van den troon door Napoleon III, geeft ons geen reden, om bij het Fransche volk zooveel vastheid van beginselen te verwachten. Denken wij daarbij aan den tegenwoordigen toestand des rijks; de uitputting des volks is niet eens bij magte eensge zindheid voort te brengen; zelfs nu bestrijden de partijen elkander even hevig, alsof de vijand zich niet in het land bevond; de soldaten en hunne officieren missen zelfs de een - dragt, wanneer zij tegen den vijand worden aangevoerd; bij dat alles lijden de burgers gebrek, en zien zonder vooruitzig't op een beschermend dak, of op de middelen tot levenson derhoud, deu bangen winter voor de deur; en zou dan een eenparig verzet te wachten zijn Wie zou het leiden Ver geten wij daarbij niet dat het leger onder officieren staat, die alles aan Napoleon te danken hebben, en met zijn val ook alles zullen verliezendat het leger van Se'dan geen algemeene vijandigheid jegens Napoleon heeft aan den dag gelegd dat zelfs Mac-Mahon hem niet beschuldigtdat Bazaine met zijn leger de republiek niet heeft erkend dat de Fransche soldaat vrij wat meer vatbaar is om zibh door schoone woor den en schitterende voóruitzigten te laten verblinden, dan andere krijgslieden naar ons oordeel valt er dus op verzët vatï het léger weinig- te vertrouwen-. BovendieD, indien het plan werkelijk bestaat;' is; het immers gemakkelijk vooraf te onderzoeken, op welke bataillous te rekenen valt.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1