E IV S TIJDIN GEN. Het is niet mogelijk dat alles verder uit te werken, maar wy meenen genoeg te hebben gezegd, om te bewijzen, dat de zaak niet onuitvoerbaar kan worden genoemd. Of zij daarom zal gebeuren Wij hebben gezegd, het plan te vermoeden wij hebben de gronden voor ons vermoeden blootgelegdalles, wat later is gebeurd, heeft ons vezmoeden nog versterktwij meenen daarom redenen te hebben te vreezen, dat ons ver moeden geheel of gedeeltelijk zal worden vervuld. De vraag blijft eindelijk nog over, of Nederland van der- gelijken vrede nadeelige gevolgen zou te vreezen hebben De gevolgen voor Nederland zouden natuurlijk in de eerste plaats afhankelijk zijn van den aard der vredesvoorwaarden. In de tweede en voornaamste plaats echter, van de houding van Nederland zelf. Wanneer het Nederlandscbe volk de oogen geopend houdt, en zich niet met mooije woorden in slaap laat wiegen of tot werkelooze rust laat verleiden, dan hebben wij niets te vreezen. Het doel onzer beschouwingen is niet geweest onze medeburgers o?igerust, maar om hen waakzaam te maken. Alles, wat wij zien gebeuren, moet wel wantrouwen doen ontstaan, maar waartoe behoort dat wan trouwen ons op te wekken Niet om te zwijgen, uit zenuw achtige vrees, onze naburen te beleedigen daardoor zouden wij ons respect verliezen. Evenmin om tegenover hen te han delen op eene wijze, die slechts verbittering kan teweeg bren gen. Maarrond, eerlijk, mannelijk-eensgezind en vooral waakzaam. Daarin ligt opgesloten, dat wij de rijke hulp middelen, die ons kleine Nederland bezit, om zijne onafhan kelijkheid te handhaven, niet ongebruikt laten. De ruimte laat ons niet toe, daarover thans verder uit te weiden; maar de bedoeling, die wij met onze laatste hoofdartikelen hebben gehad, kunnen wij met enkele woorden uitdrukken, namelijk dat de regering, de volksvertegenwoordiging, ja, dat alle Nederlanders in onzen tijd diep doordrongen mogen zijn van de beteekenis der woorden: AC TA NON VERBA. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 9 Dec. 1870. Dingsdag jl. is op het huis //de Paauw" prinses Frederik der Nederlanden overleden. Prinses Louise Augusta Wilhel- mina Amalia was een dochter van wijlen koning Frederik Wilhelm 1TI van Pruisen en geboren den eersten Februarij van het jaar 1803. Zij huwde den 21 Mei 1825 met prins Frederik der Nederlanden, en uit dat huwelijk werden twee dochters geboren, prinses Louisa, koningin van Zweden en prinses Maria, verloofd aan den prins von Wied. De dood der prinses is een zwaar verlies voor haren echtgenoot en hare kinderen en wordt door geheel Nederland betreurd. Woensdag is door de directie der marine alhier aan besteed, de levering van IJzerkramerijen. Minste inschrijver de lieer T. C. Govers, alhier. Ds. Margadant, beroepen predikant te Huisduinen, zal op Zondag a. s. aldaar bevestigd worden en zijne intreerede houden. Door het tooneelgezelschap van den heer Victor Driessens werd, Woensdag avond jl., zonder Victor Driessens, in het lokaal Tivoli alhier, eene voorstelling gegeven. Het was thans de eenige en nog niet overtroffen Judels die zich hier weder als een ster van de eerste groote (mogelijk wel als een zon) aan den tooneel-liernel vertoonde en zijne geheels omgeving in een allergunstigst licht deed schitteren. De talrijke bravo's die dit gezelschap mogt ten deel vallen, inzonderheid ook aan het dames-personeel, strekke tot aan sporing, om gedurende dit saizoen, het bezoek dikwijls te herhalen. Men schrijft ons van Schagen. Dingsdag 11. werd de serie der voordragten, welke gedu rende dezen winter, in het lokaal van den heer A. Knikker alhier, zullen worden gehouden, op eene waardige wijze ge opend door den heer A. J. Vrugtman, van Zutphen. Deze uitstekende beoefenaar der uiterlijke welsprekenheid, hand haafde zijne op dit gebied, zoo in B'elgie als hier te lande verworven roem, luistervol. Hij vertolkte eenige meesterstukkeu van sommige onzer gevierdste dichters, op eene wijze die de bewondering wekte van alle aanwezigen. Zeldzaam voor zeker is zulk een volmaakte harmonie van woord en gebaar, als bij den beer V. wordt gevonden, onweerstaanbaar de kracht waarmede hij zijne hoorders boeit, en daardoor getuigenis geeft van te zijn doordrongen in den geest der dichters, wier zangen hij ten gehoore brengt. Merkwaardig ten slotte is vooral de naauwgezetheid waarmede de heer V. zijn voor dragten blijkbaar bestudeerden zich daardoor het meester schap verzekert; daar aan toch is het m. i. te danken dat spr. zich ook geen oogenblik, ook niet in de treffendste passages, vergat, en zelfs zijn zwijgen welsprekend was. Dat heet meester van de taal te wezen; voor vele rede rijkers welligt ook voor de onzen zou het eene wel daad zijn, een poosje bij den heer V. in de leer te gaan. Op den 3 Januarij e. k. zal, naar in de pauze werd aan gekondigd, de tweede voordragt plaats hebben en alsdan optreden de heer Haverschmid van Schiedam, //anders gezegd Piet Paaltjes". Ik twijfel niet of ook Helders ingezetenen zullen van die gelegenheid gebruik maken hun vroeger, als spreker hoog aangeschreven, plaatsgenoot, nog eens te hooren hartelijk hoop ik tevens, dat Schagers publiek alsdan niet, gelijk nu het geval was, zal schitteren door zijne afwezigheid. Het deed mijdie prijs stelt op den goeden naam mijner woonplaats, ook in zake van kunstzin en goeden smaak, on aangenaam aan, dat, nu er iets uitstekends te hooren was, het auditorium bijna geheel bestond uit bewoners der na burige gemeenten, en de bedenking rees bij mij op, of Schagen, dat, kantonnaal gesproken, als hoofdplaats *aan de spits der beschaviug" moest staan, ook bij geval tot de achterhoede, of nog erger, tot de. achter blijvers zou kunnen behooren, en dat voor het bloeijende Schagendat ware met regt //om te klagen". Men schrijft ons van Wieringen het volgende: Zondag jl. vierden de ingezetenen der Hervormde ge meente te den Oever alhier, een kerkelijk feest. Des voor middags had in hun nederig bedehuis de inwijding plaats van een kerkorgel en des namiddags werd er een orgelcon cert gegeven, gesteund door de zangers der koraalvereeniging, onder de leiding van de heeren da. Schöder, ds. Huizinga en den hoofdonderwijzer R. Wijn. Op het concert werd het orgel door eerstgenoemde bespeeld. Men schrijft ons van Enkhuizen, 8 Dec. Gisteren werd hier publieke veiling gehouden der aange- bragte volle haring van de buisschepen Willem. I en de Eerstewelke grootendeels werd aangekocht voor rekening van Vlaardingsche heeren; zij bragt f22*- a 22*- per ton op. Wel een bewijs dat de buis- en hoeker haring nog verre weg de voorkeur boven de loggerharing heeft en in den handel veel meer begeerd is. Door den lieer A. C. Swart, te Terschelling, is aange nomen hefc driejarig onderhoud der duinen op genoemd eiland. Men schrijft ons van Wormerveer, 8 Dec. Den lsten dezer werd alhier in exploitatie gebragt een lokaal- en goederenspoor, ter verbinding van het station Wormerveer van den Noordholl. staatsspoorweg met de Zaan. Deze exploitatie, die door handelaren dezer en aangrenzende gemeenten met belangstelling werd te geinoet gezien, verge makkelijkt het goederenvervoer naar het station in ruime mate. Uit de residentie verneemt de Arnh. Ctdat aldaar het gerucht in omloop is, dat, na de mislukte pogingen van de heeren Fock en Brocx, om een liberaal kabinet zamen te stellen, thans de heer Heemskerk Az. met de vorming van een nieuw ministerie zou belast zijn. Dat dit gerucht be staat, betwijfelt zij niethaar correspondent voegt er echter niet bij, of de heer Heemskerk den last heeft aanvaard. En daaraan twijfelt de Arnh. Ct. wel. //Zeven portefeuilles alleen waar te nemen is een taak, die zelfs de heer Heemskerk Az. misschien wat zwaar zal achten hij zal dus ambtgenooten moeten vinden," en nu meent zij. //dat na de ervaring, om trent zijne wijze van regeren opgedaan, niet velen zoo spoe dig bereid zullen wezen, naast hem plaats te nemen. De weinige politieke personen, die met hem medegaan, zullen misschien ook wel eenigzins bezwaar hebben, om op te treden in een kabinet, dat, minst genomen, drie vierden der verte genwoordiging tegen zich heeft." Te ;s Gravenhags loopt een gerucht, dat onze bezetting ten koste van Guinea met den I Jauuarij a. s. aan Engeland zoude overgaan, en door de Nederlandscbe bezetting zou worden ontruimd. Ieder oogenblik kan het berigt worden verwacht dat men met de doorboring van den Mont-Cenis gereed is. Reeds kan men van weerszijden de boormachines hooren werken. OOitLOG^IiËldftTËi. De »Darmstadter Zeitung" deelt een telegram mede van 7 Dec. van prins Lodewijk aan den groothertog van Hessen, waarin gemeld wordt, dat de marsch naar Tours zou wor den vervolgd. De gemeenschap van Havre met het overig gedeelte van Frankrijk is geheel verbroken. De Pruisen rukken snel naar Havre op. Tours 7 Dec. Tengevolge van de benoemipg van een commissie van onderzoek over de ontruiming van Orleans, heeft generaal Aurelles de Paladine zijn ontslag genomen. Bourbuki kommandeert thans twee legerkorpsen in plaats van een. Over de krijgsverrigtingen van het Fransche leger of van de Pruisen, sedert de ontruiming van Orleans, geen nieuws. In een ballon-brief van den 30n November uit Parijs leest men het volgende Gisteren, omstreeks acht ure, liepen er geruchten dat de Fransche wapenen groote voordeelen hadden behaald. En ziet, langzamerhand zag men in de winkels van de handelaars in levensmiddelen, artikelen uitgestald, die men sedert weken in Parijs niet meer zag boter, sardines, cervelaatworst enz. In een winkel in de rne Neuve des Capncines werd zelfs ham aangeboden tot den spotprijs van 5 francs bet halve kilo. Een paar uren later luidden de berigten minder gunstig en het gevolg daarvan was, dat de gezegde artikelen langzamerhand weder verdwenen. Des avonds zwoeren de winkeliers op hun eerewoord dat zij sedert het begin van het beleg zulke kost bare zaken niet meer voorbanden hadden gehad. De franctireurs maken zich aan ergerlijke feiten schuldig. In den voi-igen week vond men acht*gewonde Pruisen aan boomen opgehangen. Geen enkelen dorpeling kan men zelfs meer

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2