HELDERSCHE COURANT. M 996. 1870. Meuros» en «flÖoertentie-öfnD. Woensdag 14 December. Tiende Jaargang. (©ffïctërf gebeeïte. WAARSCHUWING. JJiet-nffiriM gebeclte. NIEUWSTIJDINGEN. Uitgever S. GIL T J E S. Verschijnt DINGSDAG- eu VRIJDAG-AVOND. Abonaemeulsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post 1.25 Men abonneert zich bij allo Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der AdvebteNtien van 14r regels is GO Centen; voor eiken regel meer 15Ceuten. Vóór des Diugsdag eu Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intczenden. Ingezonden stukken minstens écn dag vroeger. Die zich met 1 JANUARIJ a. s. op dit blad abonneren ontvangen gedu rende deze maand een exempl. gratis. Op 1 J a n u a r ij a. s. zal een EXTRA NOMMER van dit blad verschijnen waarin o. a. zal worden opgenomen een NAAMLIJST van allen die hunnen Nieuwjaarsgroet wenschcn uit te brengen aan Familie, Vrienden, Bekenden, Begunstigers, enz. Voor de plaatsing van iederen naam betaalt men 50 Genten, ten voordecle der Armen in deze gemeente; na aftrek van 5 Centen, ter gedeeltelijke goedmaking der onkostenwaar onder is begrepen de uitreiking van een exemplaar van dat nommer, aan elk wiens naam op die lijst voorkomt. Men wordt beleefd verzocht zich vroegtijdig en franco te adresseren aan den uitgever van dit blad S. GILTJES. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER berigt ontvangen hebbende, dat bij de schietoefeningen der militairen nabij het fort Oostoeververscheidene personen zich te di<*t bij de vuurlijn begeven, dikwerf in kleine vaartuigen, som mige met het kennelijk doel om de kogels opterapen, en niet tegenstaande de plaatsing der roode vlaggen en de waarschu wingen van de kommanderende Officieren, weigeren om zich te verwijderen zoo wordt bij deze een ieder, ten ernstigste gewaarschuwd om bij de voormelde SCHIETOEFENINGEN welke dagelijks plaats hebben, behalve op Zaturdag on Zondag zich niet nabij de VUURLIJN te begeven en zich te houden aan de bevelen van de officieren en zulks ter voorkoming van de noodlottige gevolgen die uit halstarrige roekeloosheid kunnen voortvloeijen. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 12 December 1870. STAKMAN BOSSE. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 13 Dec. 1870. De luit. t/z. 2e kl. J. C. de Borst Verdoorn, officier van politie bij het Kon. Instituut voor de Marine alhier, wordt met den 15den dezer op non-activiteit gesteld en ver vangen door den luit. t/z 2° kl. R. E. van der Loeff. De offic. van gez. 2e kl. G. A. M: van Ewijck wordt met den 21n dezer gedetacheerd bij het hospitaal der marine alhier, eu de offic. van gez. 3e kl. W. Schutte, laatst be hoord hebbende tot het escader in Oost-lndie en van daar den 5n dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. De adelborst 3e kl. bij het Kon. Instituut voor de Marine alhier, J. G. Snetlage, is op verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Zr. Ms. schroefstoomschip 2° kl. Watergeusis Zondag morgen jl. alhier van Hellevoetsluis binnengesleept. Genoemd stoomschip zal naar 's rijks werf te Amsterdam worden ge- bragt,om aldaar gerepareerd te worden. Zondag jl. is de onlangs te Huisduinen beroepen pre dikant de heer J. W. Margadant bij zijne gemeente ingeleid door den heer Pareau, predikant te Anna Paulowna, naar aanleiding van TI Cor. 12 19 laatste gedeelte '/En dit alles geliefden tot uwe stichting". Des namiddags heeft Ds. Margadant zijne intreerede ge houden en had tot tekst gekozen Handel. 4-: 12: /'Eu de zaligheld is geenen anderen; want er is ook onder den hemel geen andere naam, die ouder de menschen gegeven is, door welken wij moeten zalig worden". Z. M. heeft aan A. K. Daneels van Wijkbuyse, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregter te Enkhuizen. Z. M. heeft bepaald, dat de nieuwe gemeente Anna Paulowna behoort lot het regtsgebied van den militieraad in het derde militiedistrict der provincie Noordholland. Z. M. heeft aan den heer mr. T. M. Roest van Limburg, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als minister van buitenlaodsche zaken, met dankzegging voor de door hem den lande, bewezen diensten, voorts het beheer van dat depar tement opgedragen aan den heer J. J. van Muiken, minister van oorlog. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tegen heden bijeengeroepen. Ter voorziening in de staatsdienst zullen baar credietwetten worden aangeboden, bij gebreke van do begrootingswetten voor de dienst van 1871. De aftredende ministers hebben zich bereid verklaard de credietwetten, door hen ontworpen, te verdedigen. Waarschijnlijk zullen de volksvertegenwoordigers wel niet met de ministers zamen komen, zonder dat er ophelderingen gevraagd worden omtrent het ontstaan der ministeriële crisis en zonder dat er eene gedachtenwisseling zal plaats hebben over den tegenwoordigen staatkundigen toestand des lands. Ware dit laatste eerder geschied, misschien zouden de zaken dan een geheel anderen loop hebben gehad. Nog kan er veel kwaad voorkomen worden, indien men zijne meening onverholen te kennen geeft en daarujt de geest der kamer duidelijk mag blijken. Met primo januarij aanstaande zullen iif ons land de correspondentiekaarten ingevoerd worden. De uitvinder dezer kaarten is, volgens eene mededeeling in //de Gartenlaube dr. Emanuel Hermann, geboortig van Klagenfurt en thans, op 31jarigen leeftijd, professor te Weenen-Neustadt. Men verzekert, dat de plegtige begrafenis van prinses Erederik op Zaturdag 24- dezer zal plaats hebben. Van Utrecht schrijft men, 12 Dec. Heden morgen is Z. Exc. graaf vau Zuylen van Nyevelt van hier regtstreeks naar St. Petersburg vertrokken. Terschelling, .10 December. Door het zeeloodsper- soneel in het tweede district is aan den heer C. Kraan, inspecteur over het loodswezen, uit achting en erkentelijkheid voor zijne active bemoeijing in zake het bergloon van een in October binnengebragt schip, aangeboden een stel tafel zilver, gepakt in een daarvoor expresselijk vervaardigde casettc met zilveren plaat, voorzien van toepasselijk inschrift. X. Men schrijft ons van Purmereude, dat in Noordhol land en Friesland, voortdurend voor Pruisische rekening veel slagtvee wordt opgekocht tegen hooge prijzen; tenge volge waarvan nog meerdere rijzing in dat artikel wordt te gemoet gezien. Van de inzameling ten behoeve van militeins te 's Hage die door de mobilisatie van het leger in dezen zomer onder steuning behoefden, is f10,000 over. Men stelt nn voor ieder, die meer dan f25. gegeven heeft, 75 pCt. van zijne gift uit dit saldo beschikbaar, en zal de gelden, die binnen zekeren bepaalden tijd niet worden teruggehaald, aan de ge zamenlijke armbesturen der verschillende gemeenten in de residentie geven.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1