De adelborst der le kl. J. C. Hora Siccama, dienende op Zr. Ms. raderstoomschip de Valkwordt met den lOn dezer op non-activiteit gesteld. Naar men verneemt zal op den 8sten dezer de Eer waarde Heer Schaapsma, Zendeling in onze Oostersche be zittingen, in de Luthersche kerk alhier eene predikbeurt vervullen. Door Z. M. is een nieuw ministerie benoemd, door den heer Thorbecke zamengesteld, als volgt: Minister van Binnenlandsche Zaken mr. J. R. Thorbecke; Minister van Koloniën mr. P. P. van BosseMinister van Pinantien mr. P. Blussé van Oud-Alblas Minister van Oorlog G. P. Booms Minister van Justitie mr. J. A. Jolles; Minister van Bui- tenl. Zaken mr. J. L.H. A. baron Gericke van Herwijnen. De nieuw benoemde ministers hebben bereids, in handen des Konings den eed afgelegd, de portefeuilles der verschil- leude departementen van algemeen bestuur van hunne voor gangers overgenomen, en zijn dadelijk in functie getreden. Men schrijft ons van Schagen, dd. 4 Jan., het volgende: Gister hield alhier de Heer Haverschmidt, voor een vrij talrijk publiek, de ook in uw blad aangekondigde voordragt. Gevolg gevende aan het door ZEd. geuit verlaugen, dat in dag- of weekbladen niets vleijends omtrent zijn optreden zou worden gezegd, bepaal ik mij bij de enkele vermelding van het feitik moet er echter bijvoegen dat ik het van den Heer II., anders gezegd P. P., alles behalve mooi vindt iemand den mond te snoeren, terwijl deze van wege de volheid des harten dreigt overteloopen. Vroor het niet zoo sterk, ik volgde misschien het voorbeeld des barbiers van wijlen koning Midas ik graaide een kuiltje in den grond en vertelde der zwijgende aarde, wat ik thans, zonder onbeleefd te zijn, niet kan publi ceren. Doch helaas bij eene temperatuur van zoo en zoovele graden, en de ongehoorde vastheid van ons aller oude mama, is het ondoenlijk deze zulk een bewijs van kinderlijk ver trouwen te geven, en blijft mij, arme correspondent, niets anders over dan te bepeinsen boe ergerlijk tegenstrijdig het is, terwijl de leeke dichter ons toeroept//Als u het hart tot spreken dringt zoo spreek," zich te moeten onderwerpen aan den auteur der //Academische poëzy," die doodeenvoudig leeraart//Wanneer ik door mijne taal uwe harten dwing aan hunne vervoering lucht te geven, wees dan zoo goed den mond te houden 't Is barbaarsch. Laat de heer H. die in den zak steken. Men schrijft ons van Barsiugerhorn, het volgende De afdeeling van het Nederlandsch Schoolverbond te Barsiugerhorn, Kolhorn en Haringhuizen, heeft in de voor gaande week op drie verschillende dagen in de scholen van iedere gemeente, de trouwe schoolbezoekers flink getracteerd op krentenbrood, koek en chocolade, en verder eene verloting gehouden, waar de minst schoolverzuimd hebbende kinderen naar de grootste prijzen dongen en zoo vervolgens in zes partijen. Die te veel schoolverzuim had werd tot het feest niet toegelaten. De hoofd- en hulponderwijzers werden door het bestuur, voor hunnen grooten ijver voor deze nuttige instelling, ieder vereerd met een nette sigarenkokerwat wel niet veel maar uit een goed hart mag genoemd worden. De eendragt, die dan ook in genoemde gemeente heerscht, tusschen gemeentebestuur, onderwijzers en het schoolverbond- bestuur, verdient allen lof. Men schrijft ons van Wormerveer 3 Januarij, Heden had alhier onder beguustiging van het heerlijkste winterweder eene harddraverij met paarden en arresleden plaats, opgeluisterd door muziek. Vijftien paarden waren voor deze gelegenheid ingeschreven, tervyijl de prijs werd be haald door het paard van den heer A. Prins van Zaandam en de premie door het paard van den heer J. J. Laan alhier. Nog kan ik u inededeelen dat er alhier op Zondag 8 Jan. a.s, eene groote harddraverij met arreslede en boerenpaarden zal gehouden worden, mit3 geene verklaarde harddravers zijnde. De prijs zal bedragen veertig gulden en de premie twintig gulden. Eene regtstreeksche telegraaflijn naar Java is thans gereed en in dienst gesteld. Het tarief voor een enkelvoudig telegram van 20 woorden bedraagt: naar Batavia f73.25; naar de kantoreu bewesten Samarang f74.naar de kan toren beoosten Samarang f 75.25. Naar men verneemt is eergisteren bij het Departement van Koloniën het eerste directe telegram uit Indië ontvangen, liet berigt werd ten elf ure uit Batavia verzonden, terwijl het ten 3 ure te 's Hage arriveerde. Het verschil in tijd tusschen Batavia en hier is ongeveer 7 uren. De militiens der ligting van 1870, behoorende tot de regimenten vesting-artillerie, zullen in deze maand met onbepaald verlof worden gezonden, indien zij acht maanden in werkelïjken dienst zijn geweest. Wie heden avond tusschen 8 en 11 ure naar den hemel kijkt, zal bij helder weder natuurlijk de eenige maans verduistering kunnen waarnemen, die in dit jaar in Europa zigtbaar is. Tegen 10 ure bereikt de verduistering haar toppunt en is -J van de maan door de schaduw der aarde bedekt. Men meldt uit Maastricht van 2 Januarij Terwijl gisteren avond eene oude vrouw bezig was een pe- troleum-lamp te vullen, ontvlamde de olie en deelde zich aan hare kleederen mede. Alleen zich in huis bevindende, liep zij de straat op en wierp zich voor eene zich aldaar bevin dende stadspomp. Hoewel dadelijk hulp kwam opdagen, heeft zij toch zulke zware brandwonden, vooral aan de keel, bekomen, dat men vreest haar niet in het leven te behouden. De London and China Telegraph wijst op de zeer spoedige reis van het stoomschip Erlking, van China naar Engeland bestemd. Het schip verliet den 18n Nov. Shanghay, 'den 29 daaraanvolgende Singapore, en den 7n Dec. Point de Galle. Den 22n kwam het te Suez aan, zoodat die geheele afstand in 32£ dag werd afgelegd. Wij ontvingen, zegt dit blad,Za- turdag jl. berigten uit China, loopende tot 18 Nov., die door de Erlking te Suez waren aangebragt, alwaar zij per post via Brindisi waren verzonden. Die berigten waren 42 dagen 'onderweg, dat is vijf dagen minder dan de mailbooten noodig hebben om de reis te volbrengen. Er zijn meer zulke snel- loopende stoomschepen: het is dus noodzakelijk, zegt de Te legraphdat er maatregelen worden genomen, om brieven en dagbladen uit China met particuliere stoomschepen te verzenden, en ze te Suez verder per post via Brindisi te expediëeren. OOKLOGNBEKIGTE». Versailles, 5 Jan. Telegram van Koning Wilhelm aan de Koningin. Om negen uren is het bombardement van de zuiderforten om Parijs begonnen; 't is een prachtige bladstille winterdag; negen graden koude, zonder sneeuw. Uit Lille wordt berigt van een groote overwinning van het Fransche Noorderleger op de troepen van von Manteuffel. Men herinnert zich echter, dat de berigten uit Lille in den regel zeer weinig vertrouwen verdienen. Berigten uit Parijs van den 30 Dec. per ballon ont vangen, spreken op nieuw van teekenen van mismoedigheid onder de Parijsche bevolking, een verschijnsel dat na zulk een langen, krachtigen tegenstand volstrekt niet bevreemdt. On gelukkig genoeg neemt daarmee ook terstond de verdeeldheid toe. De »Patrie" en de »TempsM vallen Trochn aan, en reeds werd Yinoy genoemd als de opvolger van den laatste. Iemand die Parijs goed kent, zegt de Köln. Zt., schrijft ons, dat het zeker is dat de regering aldaar het middel be zit, om depêches uit de hoofdstad aan de provinciën, en om gekeerd, te doen geworden, en vermoedelijk zal de door de delegatie van het gouvernement aangekondigde verzending van brieven naar Parijs door middel van hetzelfde geheim plaats hebben. In het vorige jaar werden namelijk met goed gevolg proeven genomen met eene onderzeesche boot, waarin zich verscheidene personen bevonden. Door middel van zaamge- perste lucht konden deze het daarin uren lang uithouden, en de boot in alle rigtingen onder water voortstuwen. Zulk een vaartuig nu kan zeer goed thans gebezigd worden tot het expedieëren van depêches, enz. Er ligt ook op den bodem der Seine een ketting, die van Parijs tot Havre reikt en strekt om de kracht van sleepbooten te versterken tot dat einde legt men den ketting aan boord over een rol, welke door machines in beweging wordt gebragt. Nu is't licht mo gelijk, dat aan dezen ketting pakketten worden vastgehecht, die door eene machinerie van de eene plaats naar de andere worden gehaald. Ook zou 't kunnen zijn, dat men lieden, met een scaphander voorzien, op den bodem der Seine deed dalen en dat deze depêches overbragten. Een toestel van dien aard heeft men op de tentoonstelling van 1867 te Parijs kunnen zien. Het leger aan de Loire heeft gebrek aan ..schoenen, zonder welke het onmogelijk is eenige beweging in de vin nige koude te maken. Maar tegen het einde der week zal waarschijnlijk dat gebrek zijn verholpen, en zullen 150,000 man met 300 vuurmonden weder gereed zijn, om den vijand aan te tasten onder aanvoering van Bourbaki, die zeker niets zal verzuimen, om onder de lauweren van het heden de herin neringen aan het verleden te begraven. Aan de stoutmoedig heid, waarmede overal de Franschen den vijand te gemoet trekken, is waarschijnlijk de rugwaartsche beweging der Duit- sclie troepen te wijten, die zich digter bij Parijs concentreren. Men schrijft uit Autun aan »la Gironde," dat de kom- mandant Thenet van de fransche guerillabenden van het Oosten, die zich had schuldig gemaakt aan het verlaten van zijn post, tot de straffe des doods veroordeeld is. Op de herhaalde aan zoeken zijner kameraden, die door hem gecompromitteerd waren, werd de executie uitgesteld. De degradatie geschiedde op het marktplein van Autun. Dit was een treurige plegtig- heid. De boomen zaten vol met straatjongens; een cordon troepen omringde het plein, en in het midden vormde de guerilla een carré. De officieren van alle wapenen waren er tegen woordig. Eensklaps verschijnt de kolonel, door gendarmes begeleid. Een doodelijke stilte heerscht er. Een griffier leest de ter dood veroordeeling en het decreet van schorsing. Een andere verklaart in naam der Fransche republiek, dat de ko lonel onwaardig is bevel te voeren. Vervolgens nadert een man, rukt hem de knoopen van zijn wapenrok, de strepen van zijne mouwen en van zijn képi en ai zijne versierselen af. Hij geeft zijn degen over, die op de knie gebroken wordtde stukken worden voor hem op den grond geworpen. Hij raapt ze op en begint zijn eerloozen gang. Vele lieden weenen uit medelijden, anderen bedwingen hunne tranen. De kolonel, wiens kleederen in wanorde zijn en de sporen dragen der af gerukte versierselen, gaat, geleid door vier mannen, voorbij alle soldaten. Het was bedroevend. De ongelukkige ging weder naar de gevangenis, waar hij vergiffenis of den dood zal afwachten.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2