NIEUWSTIJDINGEN. indien Trochu tot dien maatregel mogt besluitenen de Pruisen, door billijke voorwaarden te stellen, bewezen, dat bet hun ernst is een aannemelijken vrede te sluiten, de tegenstand spoedig zou verdwijnen voor bet algemeen verlangen naar den vrede, dat ieder Franschman moet bezielen. Wel zou het intusschen een smartelijk gevoel bij ons teweeg brengen, dat, indien werkelijk zulk een plan reeds bestaat, nog zoovele meDsehenlevens voorat geheel nutteloos zullen moe ten worden opgeofferd. Wij betreuren het diep, doch wie zal ons zeggen, hoevele duizenden de slagtoffers zijn geworden van een voorbarig woord of belofte hunner vorsten of bevel hebbers Het zou dus waarlijk thans niet de eerste maal zijn. Indien wij moeten gelooven, wat aangaande Bazaine door Franschen en Duitschers wordt beweerd, en wat tijdens den Krim-oorlog over het nemen van den Malakoff werd staande gehouden, dan gelooven wij niet, dat het verlies van eenige duizenden een hinderpaal zou zijn voor de uitvoering van een plan, dat in het belang van beide partijen zou zijn. Zouden wij én van koning Wilhelm én van Trochu niet allerwaar schijnlijkst ten antwoord krijgen, dat de oorlog, indien hij voortgezet werd, nog meer menschenlevens zou kosten? Wij worden nog in onze denkbeelden versterkt door hetgeen wij in het Journal Officiel lezen, dat te Parijs het bewinden de bevolking elk denkbeeld van capitulatie verre van zich werpen, doch waarbij Trochu zelfs niet eens genoemd wordt. Wat verder de gevolgen van dien stap van Trochu zouden z(jn is niet te berekenen aanvankelijk zouden een gedeelte zijner landgenooten hem zeker een verrader noemenmaar als het later bleek, dat hij juist door die daad aan Frankrijk eeDen aannemelijken vrede had geschonken, zou men hem wel- ligt den titel van redder des vaderlands geven. De overgang van Protestant tot Katholiek heeft niet verhinderd, dat Hen drik IV een der grootste vorsten van Frankrijk wordt genoemd. Wij gelooven dus, dat Trocbu voor het oogenblik welligt gvooter magt bezit dan koning Wilhelm met zijn talrijk leger, en wenschen niets vuriger, dan dat hij daarvan een welover- legd gebruik make in het belang van den vrede Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 10 Jan. 1871. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Alkmaar, ter standplaats Nieuwediep, gemeente Helder, den heer J. W. Hattiuga Raven, candidaat-notaris te 's Gravenhage. Z. M. heeft den adelborst le kl. J. C. Hora Siccama op verzoek, met den 10den dezer eervol uit de zeedienst ontslagen. Z. M. heeft de adelborst der le klasse H. J. Boissevain, bevorderd tot luitenant ter zee der 2C klasse. De officier van gezondheid der 2e klasse H. J. Nieuw- kerk, wordt met 1 Februarij aanstaande gedetacheerd bij het hospitaal der marine alhier en de officier van gezondheid der 3e klasse W. Schutte met den 16 geplaatst op Zr. Ms. wachtschip alhier. De drie ondernemers van den bouw van een drijvend droog dok alhier, de heeren P. A. C. Hugenholtz, P. C. van der Meulen en Ch. van Veen, hebben de bedenkingen be antwoord van den heer Boissevain, tegen de kleine afmetin gen van hun plan. Vooreerst hebben zij reeds bij nader onderzoek de lengte van 67 op 80 meter gebragt, genoeg voor de schepen der marine; terwijl, wanneer later de schut sluis verlengd wordt, dit met het dok ook mogelijk zal zijn, daar op de geconcessionneerde plaats, in tegenstelling met hetgeen de heer Boissevan meende, ruimte genoeg is voor een dok van 110 meter lengte. De door den ^Burgerkring Harmonie" op Donderdag jl. gegeven looneelvoorstelling, ten voordeele der armen, heeft nette opgebragt f 17S.die gelden zijn aan den burgemeester dezer gemeente afgedragen en door zijne bemiddeling ver- om te strekken tot eene buitengewone gift als volgt: Burgerlijk Armbestuur f60.91 Hervormde Diakonie «58.80 Roomsch Katholijke «31.85 Doopsgezinde 3.43 Hersteld Lutherscbe 2.94 Evang. Luthersche 1.47 Christ. Geref. 4.41 R.C. van de Bissch. Clerezy 7.84 Israëlitisch Armbestuur 7.35 Het bestuur en het werkend personeel dezer vereeniging, verdient een woord van dank voor de loffelijke pogingen, aangewend tot verligting van den nood der hulpbehoevende plaatsgenooten. Gisteren avond is alhier in dit saisoen de eerste visch- sloep met kabeljaauw aangekomen. De aangevoerde hoeveel heid bedraagt150 levende kabeljaauwen, 600 dooden idem, 150 lengen, 2 heilbotten en 1000 schelvisschen. Direct bij aankomst in massa verkocht voor de som van f1300. De stoomboot Baron van Heemstra, die in den laatsten tijd bij Wieringen is ingevroren geweest, is gisteren door de invallende dooi en een sterk ebgetij met het ijs in noorde lijke rigting weggedreven. Van wege de directie der sleep dienst alhier is heden een stoomboot uitgezonden, in de hoop dien kostbaren bodem, bemand met zoovele menschenlevens op te sporen en zoo mogelijk in de have i alhier in veilig heid te brengen. Men schrijft ons van Texel, 9 Januarij Heden werd in de Zuiderzee, in Oostelijke rigting van Oude Schild, eene stoomboot, waarschijnlijk de Baron van Heemstra, drijvende gezien. Het late uur (4* ure namiddag) en 't vele ijs, maakt het ondoenlijk de boot op te brengen. Het kruijen van het ijs, vooral tegen deu Oostelijken havendijk, levert een prachtig schouwspel op. Het vervoer van brieven en diverse drukwerken, die van en naar Texel kwamen, beliep in het afgeloopen jaar 38246 stuks. Dus wel belangrijk. Met de togten, die over den Hors gedaan werden, is slechts éénmaal de post niet over gekomen. 7 Jan. De vereeniging //Werkverschaffing" heeft heden touw ontvangen om te laten pluizen. Door de plaatselijke commissie der reddingmiddelen alhier is tot president benoemd de heer D. C. Loman, burgemeester en tot secretaris-penningmeester de heer W. H. Bruno Bok, notaris alhier. Uit Rotterdam wordt geschreven, dat aldaar de ver eeniging voor de stoomvaart van daar op Amerika tot stand is gekomen, onder directie van de heeren Plate en Reuchlin, met een kapitaal van f900.000 waarvan de helft door de Rotterdamsche kassiers onder zekere hypothecaire bepaling is gefourneerd. Vooreerst zal met twee stoorabooten de dienst, in het begiu van 1S72, worden geopend. Men stelt zich veel succes daarvan voor, en is daartoe geregtigd met het oog op de vele goederen, die thans van daar via Liverpool en andere havens naar Amerika gaan. Aan een particulier schrijven uit Elmina, 5 December, 11. ontkenen wij het volgende Het voornemen om deze bezittingen aan Engeland af te staan, verwekt meer en meer ontevredenheid onder de anders rustige bevolking Verscheidene zamenscholingeo van gewa pende lieden hadden hier dezer dagen plaats. Hier en daar werden door dezen ongeregeldheden gepleegd. Met behulp - der bemanning van het stoomschip het Loo gelukte het de orde te herstellen. Men verzekert, dat de negerregering van Elmina aan onzen gouverneur zou hebben te kennen gegeven, dat zij zich ge wapenderhand tegen de overdragt dier plaats aan Engeland zal verzetten. Is dit zóó, dan zullen wij die arme negers nog bommen en schroot tot afscheid moeten geven, omdat zij zich niet goedschiks willeu stellen onder het juk van hun ergste vijanden, de Fantijnen, (onder Engelsch bestuur). V. OOKLOGSBEItlGTEN. Een officieel telegram uit Versailles deelt eenige bijzon derheden mede omtrent het bombardement der parijsche for ten. De batterijen, die tegen het zuiderfront zijn opgerïgt zijn gewapend, zonder dat de vijand het heett kunnen belem meren, en het vuur kon dientengevolge den 5den worden ge opend. Dien dag werden de forten aan de zuid-, oost- en noord-oostzijde gelijktijdig beschoten, de laatste uit gedeelte lijk nieuw opgerigte batterijen, en ofschoon er nog al nevel was, is »het resultaat zeer gunstig." Waarin dit resultaat bestaat, wordt aan den denkenden lezer overgelaten. De be legeraars telden slechts zeer enkele dooden en gewonden. Londen, 9 Januarij. De Times meldt, dat de batterijen van de forten om Parijs bijna geheel zwijgen. Op den 8en hebben de Pruisen de redoute Notre-Dame-Clamart (voorde forten Issy en Vanvres gelegen) bezet. Volgens berigten, ontvangen door Daily News, hebben de Franschen Pont-Audemer (departement Eure, ten N. W. van Evreux) ontruimd en zich teruggetrokken naar de Rille. Het hoofdkwartier van generaal Bourbaki is te Dyon. Bourbaki trekt naar Moutbeliard. De Standard beweert, dat het gouvernement te Parijs geen bezwaren zal maken om de conferentie te Londen bij te wonen, wanneer het slechts een formeele uitnoodiging ontvangt. Uit Bourgogne wordt berigt dat Daugontin, ten zuiden van Belfort, in den nacht van 7 op 8 Januarij door de onzen stormenderhand werd ingenomen. Het batallon Schneidemübel, onder bevel van den overste von Manstein, heeft zich bij die gelegenheid bijzonder onderscheiden. Wij maakten 2 staf officieren, 16 officieren en meer dan 700 ongekwetste man schappen krijgsgevangen. De vijand heeft bovendien aanzien lijke verliezen geleden. Ods verlies bedroeg aan dooden 1 officier en 13 man en aan gewonden 65 man. Marseille, 6 Januarij. De Egalité deelt een brief mede van een Duitscher, die lang te Marseille heeft gewoond, aan den koning van Pruisen, tot protest tegen de wreede wijze waarop de oorlog in Frankrijk wordt voortgezet. De schrijver doet een beroep op het gevoel des konings, om den oorlog te staken, zoo hij niet wil dat de beschaafde volken alle gemeen schap met hem afbreken. Een der treurigste gebeurtenissen uit dezen barbaar- sclien oorlog is het transporteren van eenige honderden Fran- sche gevangenen van Orleans naar Kassei. Zeventien dagen had men over dat transport gedaan, en noch de gevangenen, noch de Duitsche soldalen, met het geleide belast, konden te Kassei verder. Onder de vreeselijke koude van die dagen hadden zij al dien tijd op een open wagen gezeten. Eerst had het geregendhet water was in den wagen bevroren een

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2