HELDERSCHE COURANT. Jiieuros-- en Zaturdag «ftöoertentie-öfaö. 14 Januarij. M 1006. Elfde Jaargang. 1871. Zitting van den Gemeenteraad, NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post n 1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertektien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur geliex-0 men de Advertentiën intezendeu. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. op Dingsdag 10 Januarij 1871. Voorzitter de heer Mr. K. J. C. Stakman Bosse. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren Zur Mühlen, wegens ongesteldheid, en Haagsma, wegens ambtsbezigheden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. 1). Brief van Geel. Staten over de belastingen. Wordt voorlezing gedaan van een door tusschenkomst van Ged. Staten ingekomen brief van den Minister van Binnenl. Zaken, waaruit blijkt: dat Z.Exc. bedenkingen heeft tegen het verzoek van den Raad, om met de heffing van verbruiksbe- lasten te mogen voortgaan tot ultimo December 1879. De hoofdinhoud van die brief is, dat Z. Exc. te kennen geeft, dat aan de door zijn ambtsvoorganger gestelde voorwaardeneene meerdere schulddelging, niet is voldaan. Z.Exc. acht de op brengst van den Hoofdelijken omslag te gering en geeft te kennen, dat het niet opgaat: geene schoolgelden te heffen, welke heffing bij de wet wordt voorgeschreven, en voort te gaan met de heffingen van belastingen, die bij de wet verbo den zijn. Redenen waarom aan het verzoek niet kan worden voldaan. Namens Burgemeester en Wethouders stelt de Voorzitter voor, eene commissie van vier leden aan het Dag. Bestuur toe te voegen, tot het opmaken van een concept-antwoord op genoemden brief en dat concept in eene volgende vergadering aan de goedkeuring van den Raad te onderwerpen. De Raad zich daarmede vereenigende, benoemt daartoe bij stemming de volgende ledenden heer de Breuk met 12, de heeren Braaksma en Groen ieder met 9 en den heer Maalsteed met 6 stemmen de laatste bij loting tegen den heer Werendlijn Smit, die mede 6 stemmen heeft verkregen. 2). Briefvan Ged. Staten, over de begrooting voor 1871. Waaruit bij de lezing blijkt, dat de begrooting tot aanmer kingen heeft geleid. 1. Ten aanzien van het bedrag van eene uitkeering aan het Rijk, voor het aandeel der gemeente in de kwade posten, wegens de directe belastingen. 2. Betreffende eene verhooging der subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur, en 3. Dat bij eene lagere raming van sommige posten meer tot aflos singvan schuld zou kunnen worden gedaan, overeenkomstig met hei in bovengenoemden brief geuitte verlangen van den Minister van Binnenlandsche Zaken. Nadere inlichtingen en ophelde ringen worden gevraagd in verband met het gevraagde advies op het verzoek tot voortdurende heffing van verbruiksbelastingen. De Voorzitter stelt namens het Dag. Bestuur voor, deze brief mede te stellen in handen der straks benoemde commissie, om daarop in eene volgende vergadering den Raad te dienen van advies. 3). Adres van bewoners in het Land. Een 40tal bewoners van de wijk Californïe en andere be langhebbenden, verzoeken de tusschenkomst van het gemeente bestuur tot wederopenstelling van het pad langs de mestbelt, of een ander pad in die rigting te openen, over het aldaar liggende stuk land van de Hervormde Diakonie. De Voorzitter zegt tot toelichting van dit adres, dat bedoeld pad gelegen was over particulier eigendom, waaraan het toe nemend gebruik eenige schade veroorzaakte; reden waai'om het thans door den eigenaar is afgeslotendat welligt tegen billijke schadeloosstelling bedoeld pad weder zou kunnen wor den opengesteld of op die voorwaarde mogelijk een overloop op het daarnaast gelegen land van de Herv. Diakonie zoude zijn te bekomen. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten, op het adres zoo als het daar ligt, vooralsnog geene beschikking te nemen, doch het te stellen in handen van de commissie van gemeente werken, met verzoek een praeadvies te willen uitbrengen in eene volgende vergadering. Mede deeling van ingekomen stukken. a. Goedkeuring door Ged. Staten van de rekening over 1869. b. Goedkeuring door Ged. Staten van de rekening Schutterij 1869. c. Goedkeuring door Ged. Staten van den verkoop van 4 er ven in de Nieuwstad, en de publieke verkoop van de overige aldaar gelegen erven. De Voorzitter voegt hieraan toe, dat bedoelde publieke ver koop niet in Januarij maar op den 13 Februarij a. s., des avondsten 7 ure in het lokaal Tivoli zal plaatshebben. d. Dispositie van Ged. Staten, om, in afwachting van de goedkeuring der begrooting, de helft van de in uitgaaf ge raamde som te mogen uitgeven, ten einde in de loopende dienst te voorzien. a, b, c en d voor kennisgeving aangenomen. e. Wordt overgegaan tot het vernietigen van twee uitgelootte schuldbrieven der gemeente, met de daarbij behoorende coupons. Brief van den Minister van Finantien, waarbij gewezen wordt op den gebrelckigen toestand van het postkantoor alhier, waarin door de gemeente zoude kunnen worden voorzien, door den aankoop van het huis, bewoond geweest door den heer Hidde Bok, dat thans ten publieke verkoop is aangeslagen. Wordt besloten, aan den Minister te antwoorden, dat wegens den ongunstigen toestand der gemeente-finantien, dit voorstel niet in overweging kan worden genomen. Bij de gewone rondvraag bekomt de heer Berghuijs het woord. Dat lid wijst er op, dat bij de meerdere uitbreiding van scheepvaart en handelsbeweging ter dezer plaatse, het meermalen blijkt dat de Binnenhaven te klein is tot het opne men van de in lossing liggende schepen dat thans nog het spoorweg-bassin dikwijls een toevlugt is, doch daar het te voorzien is dat daarin spoedig verandering zal komen, is het zonder twijfel, dat gedurende de aanstaande zomer ruimte te kort zal komen. Spreker meent dit den Raad in ernstige overweging te moeten geven, en vraagt of er geene middelen behooren beraamd te worden, om dit ongerief te voorkomen, daar het welligt anders aanleiding zoude kunnen geven tot het verplaatsen van handel en scheepvaart naar elders. De Voorzitter is van gevoelen, dat -de door spreker ge maakte bemerkingen meer tehuis behooren bij de vertegen woordigers van den handel ter dezer plaatse, dat is de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De heer Berghuijs twijfelt aan de vereische activiteit bij de Kamer v'an Koophandel alhier en wenscht zijn voorstel daarom liever door den Raad behandeld te zien. De Voorzitter brengt nog in het midden, dat al wat de ha- yen aangaat, in deze gemeente rijks grond en rijks water is, zoodat de gemeente daaromtrent niet heeft te beschikken wil spreker er echter een bepaald voorstel van maken, dan gelieve hij het nader te formuleren en volgens art. 18 schrif telijk in te dienen, ter behandeling in de eerstvolgende ver gadering. De heer Berghuijs verklaart daaraan te zullen voldoen. Daarna wordt de vergadering gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 13 Jan. 1871. De bevolking dezer gemeente op 31 December 1869, met inbegrip der later ingeschrevenen, bedroeg: 9443 mannen en 9151 vrouwen, totaal 18,594 personen. Gedurende 1870 vermeerderde de bevolkingdoor geboorten met 349 mannen, 338 vrouwen, te zamen 687 personenen door vestiging in deze gemeente met 1234 mannen, 469 vrouwen, te zamen 1703 personen. Naar wij vernemen is het maken en leveren van de ijzeren kappen voor de gebouwen van de stoomvaartmaat schappij //Nederland," bij onderhaudsche inschrijving opge dragen aan de fabriek van den heer mr. Ch. Bosch Reitz alhier. Den 31 Januarij zal per Australië kapt. Lucas, van hier naar Batavia vertrekken de 2e luit. der artillerie O. I. leger Ch. P. Lievegoed.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1