Naar wij vernemen is gisteren avond op eene daartoe gehouden vergadering, eene vaste ijsclub voor deze gemeente geconstitueerd, onder den naam van Westfriesia\ ten doel hebbende indien de gelegenheid dienstig is het hou den van hardrijderijen en het aanleggen en beschermen van particuliere ijsbanen. Ten einde een ieder in de gelegenheid te stellen in deze zijne belangstelling te kunnen toonen, zullen er spoedig cir culaires ter inteekening worden rondgezonden. De offic. van administratie le kl. W. E. Gouwe, laat stelijk gediend hebbende bij de zeemagt in Oost-Indië en den 7n dezer van daar in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De scheepsklerk W. van Gogh, dienende bij het escader in O. Indie, is op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen, met den laatsten der maand waarin dat besluit ter zijner kennis zal worden gebragt. De heer A. H. van Iddekinge, thans ontvanger der dir. belastingen en accijnsen te Wieringerwaard, is benoemd tot ontvanger dierzelfde middelen te Blodel c. a. en het kantoor Wieringerwaard gevoegd bij het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Zijpe, onder voortdurend beheer van deu tegenwoordigeu titularis, den heer E. H. de Koning. De bevolking der gemeente Schagen op 31 December 1869 bedroeg 1289 mannen, 1359 vrouwen, te zamen 264-8 personen. Er zijn in 1870 geboren 55 jongens, 54 meisjes, te zamen 109, Overleden 27 personen van het mannelijk- en 32 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 59. In de ge meente hebben zich gevestigd 195 mannen, 198 vrouwen, te zamen 393 personen. Vertrokken naar elders zijn 147 mannen, 135 vrouwen, te zamen 282. Bevolking op 31 December 1870: 1365 mannen, 1444 vrouwen, te zamen 2809 personen. Men schrijft ons van Texel, 9 Dec. het volgende: Heden avond werd in de zaal van den heer W". Moojen, aan den Burg, van wege het departement Texel der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, eene volksvoorlezing ge houden door den heer Bakels, over electriciteit. Deze vrije voordragt, door vele proeven, die wel slaagden, opgehelderd, werd door een talrijk publiek bijgewoond en vond veel bijval, flaar spreker zijn onderwerp goed magtig was. Ten slotte droeg de heer D. C. Loman twee dichtstukken voor, te weten "Abel" en "de Vloek" van Bilderdijk. Het voornemen bestaat om in eene volgende lezing de electriciteit verder te bespreken en dan tevens de inrigting on werking van eiectro-magnetïsche telegraaftoestellen te ver klaren en aan te toonen. Heden avond hield de sociëteit »Neptunus" hare vergade ring met dames eu trad de heer J. Vos op als spreker, en had tot onderwep gekozen »Regt door zee" en «Schipperen," twee spreekwijzen aan *t zeeleven ontleend. Van de bijdragen vermelden we een zelf vervaardigd dicht stukje van den heer W. Mets, ten titel hebbende »Klagt van een schelpenvisscher." Door het plaatselijk Nut te Oosterend werd heden avond eene tooneelvoorstelling gegeven. Op heden werd het lokaal voor werkverschaffing geopend, aan ruim honderdtal huisgezinnen werd werk verschaft, be staande in touwpluizen, zakken plakken, matten maken en spannen maken. Men hoopt, dat de ijverige poging der leden van de Burger Sociëteit, die deze mo'eijelijke taak op zich hebben genomen, in alle deelen moge slagen, en zij de medewerking der inge zetenen van Texel, waarvan zij reeds ruime blijken hebben mogen ontvangen, zullen mogen blijven ondervinden, en de be delarij, die zoo veelvuldig was, daardoor moge worde geweerd. Bij eene begrafenis werd eene doove vrouw, lid der familie van de overledene genoodigd, doch verscheen niet. Den dag na de begrafenis kwam zij in rouwgewaad, om de overle dene de laatste eer te bewijzen. Niemand nog ziende, zeïde zij, ik kom zeker wat vroeg niet waar Dubbel bedroefd, en teleurgesteld, ging de goede ziel naar huis toen zij de vergissing gewaar werd. Gisteren vierde de minister Thorbecke zijn 73sten verjaardag. Naar men verneemt, is Z. Exc. de minister van oorlog, de heer Booms, sedert een paar dagen ernstig ongesteld, en is het den minister door zijn geneesheeren verboden zijn ambtsbezigheden te verrigten. Het Nederlandsch nationaal zendingsfeest zal, naar men verneemt, in den volgenden zomer gehouden worden aan de Bildt, bij Utrecht. De hoogleeraar van Oosterzee heeft zich bereid verklaard tot liet houden eener feestrede. Z. M. heeft, bij besluit van 10 December jl., bepaalt, dat de niet-ingescheepte gehuwde onderofficieren en minderen van het korps mariniers, gedurende den tijd van hunne ver pleging in eene militaire- of andere ziekeninrigting, daaronder begrepen de geneeskundige gestichten voor krankzinnigen, in het genot van hunne dagelijksche soldij en de rations brood en kaas zullen blijven, onder korting evenwel op de soldij van: een onder-officier van 10 cents per dag, een korporaal van 7-1- cents per dag, eu een marinier van 5 cents per dag. Zij genieten geene hospitaaltoelage. Deze regeling wordt ge acht in werking te zijn getreden met den 1 November 1870. De minister van oorlog heeft bij resolutie van 9 Dec. goed gevonden te bepalen, dat er een signaal op den hoorn bij de onbereden wapens als officiersappel zal worden ingevoerd Uit 's Hertogenbosch wordt van 11 Januarij gemeld Een schrikwekkende tijding bragt gisteren tegen den avond onze stad in ontsteltenis. Men vernam dat een groot gezel schap schaatsenrijders bij 't naburige Klein Denteren in eene wetering gereden en verscheidene verdronken waren. Al spoedig vernam men wat er van dat gerucht was. Zes per sonen, vier heereu en twee dames, zich met sleden verma kende, waren in de wetering gereden; vier slechts werden, na geruimen tijd tegen den dood geworsteld te hebben, ge red. Een broeder en zuster, 28 en 25 jaar oud, zijn verdronken. Men meldt van Deventer 10 Jan. Jl. Donderdag kwamen hier vier Eransche militairen aan, die nit Minden, waar zij krijgsgevangen waren, gevlugt waren, en na een moeijelijken togt van vier dagen, onze grenzen bereikt hadden. Een van hen, een Elzasser, die een weinig Duitsch sprak, was op dien togt hun aanvoerder, en wijl zij op Duitsch grondgebied geen inlichtingen omtrent den weg durfden vragen, moesten zij vertrouwen op een klein kaartje, en een zakkompas om Nederland te bereiken. Nadat zij Vrij dag eenigen tijd in de stad hadden rondgewandeld en in een koffijhuis een collecte was gehouden, die ruim f 11.op- bragt, vertrokken zij naar Amsterdam, om den Eranschen consul te bewegen hen in staat te stellen naar Erankrijk terug te keeren. Uit Bandjermassing wordt gemeld: Het gerucht wil dat Wankang, namelijk dezelfde persoon die [bij het amok op den vroegeren stoomer Onrust het eerst den officier van gezondheid Dilg vermoordde, dat diezelfde Wankang nu te Marabahan zijnde, een dagelijksche toelage van f 5. van gouvernementswege geniet. Schier iederen nacht komen prau wen van Teweb en boven Doesson zijn aanhang vermeerderen. Het getal der volgelingen moet reeds zeer aanmerkelijk zijn. Wankang heeft nu officieel verhooging van dage lijksche toelage aangevraagd, daar volgens zijn zeggen, zijn aanhang dagelijks vermeerdert en hij niet meer met f 5. toe kan komen. De meeste hoofden van Marabahau hebben hun gezag nedergelegd. Er zijn hier verscheidene goesti's van pangerans van de Tevveh komen afzakken, die van de am nestie uitgesloten zijn en ongehinderd, slechts met eenige volgelingen, op klaarlichten dag rondwandelen. OOBILOGSBERIGTEit. Versailles, 11 Jan. Het bombardement van de werken voor Parijs wordt krachtdadig voortgezet, gedeeltelijk niet nieuwe, meer tegen de stad zelve vooruitgebragte batterijen. De kazernen van het fort Tssy branden weder. Ons verlies bedraagt 2 officieren en 7 man. Bourdeaux, 8 Jan. De uitwerking van het bombarde ment van Parijs, wel verre van de stemming der bevolking te verzwakken, hebben slechts haar besluit versterkt om zich tot het uiterste te verdedigen. Havre, 10 Jan. Vijfhonderd Duitschers deden heden ochtend een aanval op onze voorpostenzij worden terug geslagen in de rigting van Saint Romain. De infanterie trok zich met behulp van wagens terug. Erankrijk, zoo leest men in een brief uit Bordeaux van 5 dezer, Erankrijk raakt met den dag meer vertrouwt met het denkbeeld van een strijd op leven en dood, en bereidt er zich op voor. Het zal niet wijken, zelfs niet in het ge\al dat Parijs kapituleert. Het brengt ontzagwekkende strijdkrachten op de been. De departementen wapenen zich met ijver, en tegen het einde van Eebruarij zullen zij twee honderd batterijen artillerie en een evenredig getal mitrailleuses hebben. Bordeaux en de Gironde hebben reeds dertig duizend man voor het leger geleverd, en zonder opgewondenheid en zonder overdrijving hebben allen besloten het uiterste te wagen. Van zijnen correspondent te Orange maakt de Standard een schrijven openbaar, dat teregt karakteristiek wordt ge noemd. Daarin wordt als een feit gemeld, dat op het oogen- blik de Eranschen op marsch zijn naar Duitschlanden dat zij, ondanks al hunne nederlagen, spoedig hunne bestemming zullen bereikt hebben. De Eransche natie is zoo zeker van hun eindelijke overwinning, dat de vrede onmogelijk wordt geacht, alvorens de verschrikkelijke wraak genomen is, waar naar zij dorst. 't Is niet geheel duidelijk, wanneer de cor respondent gewaagt van //Franschen op marsch naar Duitsch land", of hij wel Eransche soldaten, dan wel Eransche krijgs gevangenen op het oog heeft. Bedoelt hij de eersten welnu dan zou 't niet onmogelijk wezen dat de vrede toch nog te Berlijn geteekend werd De Pruisische Staats-Anzeiger deelt eene lijst mede van 28 Eransche officieren, die uit hunne krijgsgevangenschap zijn ontsnapt., niettegenstaande zij zich op hun woord van eer verbonden hadden, geene poging tot ontvlugting te zullen aanwenden. Onder de genoemden zijn er eenige die weder gevat zijn, onder anderen een luitenant, die in dameskleeding op het station te Aken reeds een plaatskaartje had genomen.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2