NIEUWSTIJDINGEN. sou kunnen overtuigd worden, daar de wederkeerige voor- deelen zóó duidelijk zijn, dat men er onmogelijk de oogen voor sluiten kan. Zou daaromtrent iets te wachten zijn van het tegenwoordig ministerie Wij noemden daar ons ministerie en dat herinnert ons eene opmerkingdie wij Oülangs hebben gemaakt. Over het ministerie zelf willen wij thans niet spreken. Dat Thorbecke van verschillende zijden zou aangevallen worden zoodra hij zich aan het hoofd van het ministerie steldewas te wachten. Van de zijde der conservatieven verwondert ons dat in het minst DietCurieus is ech ter het oordeel van de ultramontaansche Noord-Brabanter. «Als Thorbecke slaagt, dan zal zijn moed worden bewon derd in het tegenovergestelde gevalzal zijne vermetelheid worden gelaakt." Prachtig systeem Geheel in het karakter van dat bladBeginselen beteekenen dus niets de uitslag alleen alles. Een pendant van het stelsel «het doel heiligt de middelen." Dat het zóó vaak in de wereld gaat, willen wij volstrekt niet tegenspreken maar de man van karakter zal toch altijd die praktijk verfoeijen en betreuren. Wanneer men echter een blad zóó ronduit over dat stelsel hoort spre ken, alsof het de natuurlijkste daad der wereld en dus eigen lijk onschuldig waredan kunnen wij daaruit met grond af leiden wat bij sommige partijen op den voorgrond staat en wat beginselen bij haar te beteekenen hebben. De Noord- Brabanter mogt bij de Tijd wel wat voorzigtigheid leeren. Ook wij dweepen niet in alle opzigten met Thorbecke en schromen nieteven als andere liberale bladen soms een minder gunstig oordeel over hem uit te spreken. De con servatieve bladen noemen dat ondankbaarheid; maar wanneer een katholiek blad zóó over Thorbecke spreekt, welken naam moet die handelwijze dragen Hetzij hij in zijne plannen slage of niet; hetzij hij een loijale medewerking of een klein geestige oppositie ondervinde; wij bewonderen den grijsaard, die zijne rust opoffert, om het vaderland uit een onhoudbaren en hoogst bedenkelijken toestand te reddenen wenschen niets vuriger, dan dat zijn besluit hem niet moge berouwen. De heer Groen heeft vaak gezegd dankbaarmaar onvol daan de heer Thorbecke zou het regt hebben tot de party der ultramontanen te zeggen: «gij zijt ondankbaarwant gij vergeet het verleden maar ik ben voldaanwant het belang des vaderlands weegt bij mij zwaarder dan de hatelijkheden van conservatieven en ultramontanen." Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 17 Jan. 1871. Hoewel andere havens in Nederland thans wegens het ijs niet te genaken zijn, ziet men hier dagelijks stoom- en zeilschepen, zonder bezwaar, af- en aanvaren. Die gunstige positie onzer haven, levert hier thans groote bedrijvigheid op. Door de zaugvereeniging Ceciliai met medewerking van het stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine, werd Vrijdag avond ten voordeele van de algemeene armen dezer gemeente een vocaal- en instrumentaal concert gegeven. De uitvoering der verschillende kooren, alsmede de tenor-en fluit-soli, ver dienen allen lof en doen ons de groote ambitie en lust tot vooruitgang van deze vereeniging bewonderen. Daar waar de beoefening der edelste van alle kunsten gepaard gaat aan de zucht tot verzachting van het leed onzer arme natuurge- nooten, verdienen zij wel onzen hartelijken dank en onze hulde die het denkbeeld geopperd hebben, alsmede zij die het ten uitvoer bragten, en verder allen die min of meer aan het succes van dien avond hebben medegewerkt. De netto opbrengst bedraagt f214.225, welk bedrag aan den Burgemeester dezer gemeente is afgedragen, met verzoek het onder de verschillende armbesturen te verdeelen. Volgens particulier telegram is Zr. Ms. stoomschip Argus Zaturdag te Point de Galle aangekomen. Aan boord was alles wel. Met den 16n dezer is bevorderd: tot luit. ter zee le kl., de luit. ter zee 2ekl. J. A. Waldeck en tot luit. ter zee 2e kl. de adelborst le kl. J. van Scheers. Aan den hoofd-ingenieur der marine bij 's rijks werf te Amsterdam B. J. Tideman, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Wasa, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. De hoogbootsman bij 's rijks werf te Hellevoetsluis D. J. Wyngard, is met den laatsteu dezer maand wegens ligchaams- gebreken eervol uit 's rijks dienst ontslagen, onder toekenning van zoodanig pensioen als waarop hij zal bevonden worden aanspraak te hebben, en te zijner vervanging is met den ln April a. s., als bootsman bij die werf aangesteld de gepen sioneerde bootsman van de zeemagt J. Terbeek, onder stilstand van het aan hem bij besluit van 3 Julij 1865 verleende pensioen. Men schrijft ons van Schagen, 17 Jan. Niet minder dan het eerste, werd het tweede, op Zondag 11. gegeven, winter concert onzer Harmonie-kapel met gun- stigen uitslag bekroond. De 11 nos. van het programma (op een paar na, allen na het eerste concert in studie genomen) werden niet alleen zuiver en met flinke maatvastheid uit gevoerd, maar ook een meerdere 'nuancering der voordragt was duidelijk merkbaar, en droeg niet weinig bij tot ver hooging van het genot onzer muziekliefhebbers; 't welk echter de natuur streeft toch altoos naar evenwigt bij de laatste nos. op alleraangenaamste wijze een weinig werd ge temperd door de luidruchtigheid van enkele andere aanwezigen die de beteekenis van het woord //concert" blijkbaar sinoniem schenen te achteD, met dien vau //boerenkermis." Een //zeer geanimeerd" bal, besloot deze, overigens in vele opzigten zeer aangenamen, avond. Z. M. heeft aan den heer G. Boldingh, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Hoorn. Hij wordt ver vangen door den heer C. Boldingh Gz., cand. notaris aldaar. Men verzekert, dat de Tweede Kamer eerst in het begin vau Maart zal bijeenkomen om hare werkzaamheden te hervatten. Tu den jare 1870 zijn in de gemeente Zijpe geboren 150 kinderen van het mannelijk en 134 van het vrouwel. geslacht. Overleden zijn 97 m. en 116 vr. Yan elders zijn ingekomen 246 m. en 249 vr. en naar elders vertrokken 1378 m. en 1254 vr., waaronder 1172 m. en 992 vr. naar de gemeente Anna Paulowna. Het getal voltrokken huwelijken bedraagt 61. 1 echtscheiding is ingeschreven. Het totaal der bevolking bedroeg den 31 December 1870: 2323 m. en 2416 vr. Te zameu 4739. De bevolking van de gemeente Callantsoog is gedurende het jaar 1870 vermeerderd door geboorten met 10 m. en 9 vr.door inwoning met 9 m. en 13 vr. en verminderd door sterfte met 2 m. en 9 vr; door uitwoning met 15 m.en 16 vr., zoodat het totaal der bevolking der 31 December 1870 be droeg 344 m. en 302 vr. Te zamen 646. Te Middelburg is van de gelden, voor de betrekkingen van opgeroepen militiens hijeengebragt, f7000.overge bleven. Dit geld wordt op de spaarbank geplaatst, om later bij gelegenheid te wordeu gebezigd, zooveel mogelijk in over eenstemming met de bedoelingen der gevers. Uit Havre wordt van de Nederl. ambulance aldaar gemeld, dat de daar aanwezige milit. geneeskundigen moeten vertrekken, daar hun verlof eindigt, terwijl het behoud der ambulance er nog zoo hoog noodig is, want de stad is vol zieken. Alleen in de kazerne de Strasbourg liggen er .1400, waarvan 600 poklijders, 't Is een gruwelijke ellende Te Berlijn neemt het aantal misdaden zoo schrikbarend toe, dat men besloten heeft, 4 nieuwe gevangenissen aan te bouwen. Men had er tot nu toe reeds verschillende andere lokalen voor gebezigd, doch, behalve dat zij niet aan het doel voldoen, zijn zij al lang veel te vol. ÖOKLOGS BE KI GrTE W. Het nieuws van het tooneel des oorlogs is heden schaarsch Het bepaalt zich hoofdzakelijk tot de navolgende tijdingen In den nacht van Zondag jl., omstreeks ten 2 ure, heeft de Parijsche bezetting uit Bondy een aanval gedaan op de Saksische liniën naar de zijde van den Mont Avrou, terwijl bij Libourget een tweede uitval werd gedaan. Beide uitvallen, ondersteund door een krachtige kanonnade uit de forten, zijn afgeslagen. Het bombardement van de vesting Longwy is aanstaande. De Duitschers conceutreereo troepen om de veste, ook hebben zij reeds verschillende bruggen lateu springen van den spoor weg, die van Longwy naar Arlon en België leidt. Volgens een telegram van den correspondent van de Times, zou in Parijs aan de noordzijde een hevige brand zijn uitgebarsten. Blijkens een telegram uit Londen, zal de conferentie aldaar heden (Dingsdag) geopend worden. In een telegrafisch berigt uit Weenen wordt gemeld, dat de gevolmagtigden met hunne beraadslagingen niet zullen wachteu op Jules Favre. Het Fransche regeringsblad van den 13 dezer behelst eene circulaire van Jules Favre aan de diplomatieke agenten van Frankrijk in het buitenland. Daarin zegt hij o. a. dat hij, zoodra hij van de Duitschers een vrijgeleide zal hebben ontvangen en de stand van zaken te Parijs het zal veroor loven, hij zich naar Londen hoopt te begeven, ten eiude aan de conferentie deel te nemen. De Berlijnsche correspondent van de Daily Telegraph was dus niet goed ingelicht, toen hij langs telegrafischen weg meldde dat Favre geweigerd zou hebben aan de couferentie deel te nemen. Naar de Volksztg. verneemt, is de Pruisische regering van plan, tegen het aanstaande voorjaar alle landweer die nog thuis is gelaten, op te roepen. De Duitsche legermagt in Frankrijk zou hierdoor met omstreeks 300,000 man worden versterkt. Er worden reeds maatregelen genomen om die afdeelingen zoo spoedig mogelijk te oefenen. De op- rigtiug van nieuwe reserve-bataillons is in vollen gang. //Waarlijk, het zal vreeselijk toegaan," zoo schrijft men uit Chaumont wanneer wij met Garibaldi's beuden te doen krijgenwant zij hebben zich jegens de onzen aan onge hoorde gruwelen schuldig gemaakt. Te Chatillon, eeuige uren van hier, lag het bataillon landweer van Unna en een escadron

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2