NIEUWSTIJDINGEN. hetzij door uit misplaatste zuinigheid het noodige te verzui men, hetzij door zelve de zwakheid onzer middelen openbaar te maken, zonder die met kracht te herstellen. Het blijkt, dat onze buren er naauwkeurig nota van nemen, en wanneer zij dat onderwerp op een zoo kwetsenden toon behandelen kunnen wij niet inzien, dat de sympathie in den laatsten tijd is toegenomen. Vooral echter, hetgeen wij dagelijks aangaande den fransch- duitschen oorlog vernemen is allezins geschikt om ons van elk blind vertrouwen dat ons tot werkeloesheid zou verlei den radicaal te genezen. Wij willen niet in herhalingen treden van hetgeen wij reeds vroeger hebben behandeld en bepalen ons tot een paar opmerkingen. Dat Pruisen den oorlog tegen Frankrijk aanvaardde dien met alle kracht voortzette en de eene zegepraal na de andere behaalde moest ieder onpartijdige regtvaardig noemen en toe juichen maar dat hettoen de eigenlijke aanleiding verval len was, eeDe andere opwierp, en nu met ijzeren hardvoch tigheid door de omstandigheden medegesleept, eenen oorlog voortzet die niet anders dan een vrede vol inwendige ver bittering kan ten gevolge hebben zie wij schromen niet dat onmenschelijk te noemen en het als eer.e bedreiging te beschouwen voor alle kleinere staten en dus ook voor Nederland. Wij hebben in den aanvang van ons artikel aan Mazade het regt betwist te zeggen »dat Frankrijk het Europeesch belang vertegenwoordigd.'' en wij hebben ons verheugd, dat de Fransche legers niet hebben gezegepraald, omdat wij dat als een ramp voor Europa zouden beschouwen. Wanneer wij nu echter ontwaren, dat Pruisen doet, wat wij van Frankrijk zouden gevreesd hebben, dan gevoelen wij geen vrijheid Mazade tegentespreken, als hij beweert «dat Pruisen de mogendheid s. die de veiligheid het meest bedreigt, en wel vooral omdat wij duchten, dat die regering zich door de magt der omstan digheden zal laten medeslepen, welke zij niet meer zal kunnen beheerschen. Wat moet dit alles nu in ons opwekken? Vrees? Daarover later Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 24 Jan. 1871. Bij het ijszagen in de Binnenhaven alhier, is Zaturdag jl. een droevig ongeluk gebeurd. Van de zeven personen die op een ijsschots stonden, stapten er eensklaps vier af, waar door de schots kandelde en de overige drie te water geraakten, Een hunner is slechts gered. De beide slagtoflers, bekend als ordelijke en werkzame lieden, laten diepbedroefde weduwen cu weezen na. Hunne namen zijn G. van Os en J. de Bruin. De zeildag van Zr. Ms. stoomfregat Admiraal van Wassenaeris bepaald op 4 Pebruarij a. s.met bestemming naar Oost-Indië De scheepsklerken J. Mets en F. J. Muller worden met den 1 Februarij a. s. geplaatst op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer. Men schrijft uit Alkmaar: De longziekte onder het rundvee blijft in den Schermer heerschen wel niet in hevige mate, maar op enkele stallen worden beesten onteigend en afgemaakt. Zaturdag middag ten 12 ure is te 's Hage, na eene langdurige verzwakking, welke evenwel in de laatste dagen zeer was toegenomen, in den ouderdom van ruim 73 jaren overleden, de heer Jan Jacob Rochussen, minister van staat, oud gouverneur-generaal van Neêrl. Indie, oud minister van iinantien, en van koloniën, vroeger gezant der Nederlanden bij verschillende buitenlandsche haven, herhaaldelijk lid van de Tweede Kamer der Staten-Geueraal. De Asser Cl. schrijft: //Terwijl onderscheidene dag bladen de vraag behandelenis de heer Thorbecke nog libe raal en naar welke beginselen zal hij hier en in Indie "s lands zaken besturen, zit. zoo als men kan merken, die staatsman stil te werken. Hij heeft ook zooveel tijd niet te verliezen als de menschen, die over hem praten en nu reeds weten willen wat over een paar maanden geen geheim meer zal zijn." Die het weet, moet het zeggen. Omtrent de veroordeelden ter zake van het Rotter- damsche oproer schrijft de Leeuwarder Cé. het volgende //Wij zijn in staat te kunnen mededeelen, dat negen ver oordeelden nl.P. J. Bosman, J. Vrancken, G. Hoelaars, W. S. Wolters, P. van Krimpen, G. de Weerd, W. S Lohman, J. H. van Klaveren en G. Kemp, die tot vijf jaren tucht huisstraf waren veroordeeld, en daarvan circa twee jaren in het hnis van opsluiting eu tuchtiging hebben doorgebragt, in den maatregel begrepen zijn eu op 1 April aanstaande in vrijheid zullen worden gesteld. //De andere gevangenen, die met de vorengenoemden, we gens de bekende zaak te Rotterdam, hier mede verblijven, te weten de Vletter, de Heer, Rueb en Melhado, en res pectievelijk 10, 7, 7 en 6 jaren moeten zitten, hebben geeu afslag gekregen. Dat men niet te roekeloos met bank of muntpapier moet omgaan, bewijst wederom het volgende. Dezer dagen ontving iemand te Koudum, 's avonds in een herberg een bankbiljet groot f25, dat hij in zijn tabaksdoos legde. Eenige oogenblikken later namen hij en de persoon, van wien hij het bankbillet had ontvangen, ieder een pruim tabak uit die doos, en werd deze door eerstgenoemde wederom wegge stoken. Te huis gekomen wilde hij het genoemde papier opbergen, maar zietde helft daarvan was over de lengte aan de bovenkant, waar zich de nommers bevinden, afgescheurd, en zeker door een hunner opgepruimd. Om de vrolijkheid van Parijs niet geheel te doen weg sterven, hebben sommigen voorgesteld een nieuwe instelling in het leven te roepen philanthropophagte of de broederlijke verorbering van den eenen mensen door den anderen. De wilden zijn kanibalen zeggen zij, laat ons hunne instellingen beschaven en elkander niet als vijanden, maar als broeders opeten. Wij kunnen met de ministers beginnen; dat is voor hen een soort van heiligverklaring. Wanneer men de namen van 3 Parijsche forten, No- gent, Issy, Valérien te zamen leest, zou men ook kunnen uitspreken Nos ge?is ici valent rien. Dezer dagen kregen wij in handen de eerste aflevering van het tijdschrift: Nieuw Goedkoop Magazijn voor alle Standen, uitgevers de heeren Gebr. Abrahams te Middelburg. De boeijende lectuur dezer aflevering dringt ons dit tijdschrift onzen lezers bijzonder aan te bevelen. Nimmer vonden wij zooveel verscheidenheid van aangename lectuur, voor zoo weinig geld. Deze aflevering, groot 16 vel of 80 bladzijden groot formaat, in twee colommen compres gedrukt, bevat de na volgende stukken 1. Reizen en avonturen met den lucht ballon. 2. De jonker van Seidlitz. 3. Onder de Mormomen. 4. Een anecdote uit het leven van Horace Vernet. 5. In het Himalayagebergte (Reisverhaal eener Schotsche dame). 6. Een te beleefd mensch, door Joh. Gram. 7. Verdraagzaamheid. 8. De jonge beeldhouwer. 9. Een dag te Havana. 10. De nieuwste verbeteringen van de petroleumlamp (met afbeeldin gen). 11. Moeijl ij kheden van het kunstenaarsleven. 12. Allerlei. Iedere maand versehrijnt een dergelijke aflevering tegen den prijs van slechts f2.70 per jaar. De redactie belooft steeds te zullen streven dat de inhoud onderhoudend, levendig en bevallig zij, niet te zwaar, maar ook niet te ligt en vooral afwisselend, opdat het Nieuw Goedkoop Magazijn voor alle Standen een der beste tijd schriften van ons land moge worden, gelijk het zeker reeds het aller goedkoopste is. Het bombardement van Parijs wordt steeds voortgezet. Dagelijks sneuvelen daardoor een 15 tal weerlooze inwoners. Tot nog toe is er ruimte genoeg in Parijs om de bewoners der blootgestelde wijken te bergen. Om de schrik en de el lende nog te vermeerderen, is daarom het bombardement waarvan men zegtdat keizer Wilhelm zelf de leiding in handen genomen heett aan de noordzijde^ tegen St. Dénis, begonnen, zoodat de aseh der Fransche koningen, zooveel er de republiek van overgelaten heeft, door de bommen van den koning van Gods genade in haar rust wederom gestoord wordt De Parijzenaars die voor het vijandelijk vuur naar het noorden gevlugt zyn, zullen nu ook van daar verdreven worden alles opdat de lang voorspelde ongeregeldheden in de st?d mogen uitbarsten die men in het Pruisisch hoofd kwartier zich onafscheidelijk van een republiek dacht. Uit Versailles wordt van Zaturdag jl. gemeld dat St. Quentin door de Duitschers bezet is. Zij vonden er 2000 ge wonden. Den volgenden ochtend ontdekten zij in de stad nog 7000 ongekwetste soldaten, die krijgegevangen gemaakt wer den. Zes kanonnen vielen den Duitschers in handen. Brussel, Zaturdag. De Etoile Beige heeft uit Kam er ijk de volgende dépêche van gister ontvangen «Het Noorderleger heeft een verschrikkelijke nederlaag ge leden, van welke het zich moeijelijk herstellen zal. Men rekent, dat de Duitschers 100.000 man in het gevecht gebragt hebben De terugtogt van het Fransche leger begon des middags. Het wordt door een gedeelte van de Duitsche armee gevolgd. De wanorde, die in het Fransche leger heerschte, was onbe schrijfelijk. Tal van soldaten loopen blootsvoets: 't is een leger in lompen. Volgens eene correspondentie uit Versailles heerscht thans bij de Duitsche troepen eene levendige opgewekt heid, wegens het vooruitzigt op een spoedig einde van het beleg der hoofdstad, terwijl overal in de omstreken de bevolking blijkbaar in eene bange vrees verkeert en in eene niet geringe spanning den loop der gebeurtenissen gadeslaat. Volgens dien corresp hadden de belegerden op drie verscliilleude punten, namelijk tegen de Pruisische garde, tegen het 11e armeekorps en tegen de Beijersche positien, een heftigen ge- combineerden uitval gedaan, waarbij de Franscben het bepaal delijk op le Bourget gemund hadden. De geheele Duitsche ar mee rondom Parijs was op de been; want er zijn maatregelen genomen dat bij een uitval, onverschillig op welk punt, laDgs alle linien alarm wordt geslagen. Het zou dus wel eens kun nen gebeuren dat, terwijl de Franschen op het eene punt een uitval doen een ander punt niet genoegzaam gedekt kon worden en alsdan door de Duitschers werd ingenomen. «Hoeveel menschenlevens het ook moge kosten," voegt de correspondent er by »de Duitsche soldaat begint onge duldig te verlangen paar het bevel tot bestorming van Parijs. Bewust van hunne kracht, wenschen zij man tegen man te worden gesteld, al ware het alleen om aan de tegenwoordige

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2