NIEUWSTIJDINGEN. •en Oostzee, dat ook alle stof tot nadenken geeft. Welboorden wij soms met onze beschouwingen den spot steken, doch de uitslag bevestigde niet zelden onze zienswijze, betgeen ons echter weinig vreugde veroorzaakte. Dat echter met die publieke opinie rekening wordt gehou den, blijkt vaak genoeg, en wie weet, tot welke daden men zonder haar zou zijn overgegaan Van Duitsche zijde zelve wordt erkend, dat het zoogenaamde restauratieplan van Na poleon moest strekken, om de algemeene opinie te polsen. Wie zal ons zeggen, wat de ronde wijze, waarop het Engelsche volk zijne stem doet hooren, tegen de non-interventie, zal uitwerken Kan het anders dan de Pruisen tot nadenken stemmen, wanneer zij zoo opentlijk de Nederlanders hunne nationaliteit zien handhaven, dat zij zelfs tegen eiken aanval op hunne taal protesteren? Is de conferentie niet gedeeltelijk een gevolg van de algemeene opinie Doch waartoe meer bewijzen Het ontwaken der volksstem moet nuttige gevol gen hebben. De regering die haar wil smoren, ondermijnt haar eigen kracht, want die stem kan niet tot zwijgen worden gebragt, en juist daarom zien wij in haar een magtigen bond genoot tegen de aanranding van de onafhankelijkheid der kleinere staten. Zou dan de algemeene opinie, die Pruisen zoovéél van zijn prestige heeft ontnomen, hare uitwerking missen Dat zal blijken uit de vredesvoorwaarden. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 31 Jan. 1871. Naar men verneemt zal, Vrijdag a. s., tot een liefdadig doel, een orgelconcert in de Nieuwe kerk alhier worden ge geven, door den blinden organist, den heer J. J. Oord, van het blinden-instituut te Amsterdam, met geheele belange- looze medewerking van het stafinuziekkorps der marine, het welk voor die gelegenheid toepasselijke muziek zal voordragen. De op Zondag jl. in het lokaal Tivoli door den heer A. B. Weber gehouden volksvoordragt, te.n voordeele van de weduwen en weezeu van de op Zaturdag 21 Januarij jl. in de binnenhaven alhier ongelukkig omgekomen ijszagers, werd door een zeer talrijk publiek met de meeste belangstelling bijgewoond. Niettegenstaande de entree slechts op 25 centen was gesteld, heeft de heer Weber de som van f 161.25 kunnen afdragen aan den president van de commissie, die zich het lot van die beide hulpbehoevende gezinnen heeft aangetrokken. Wij brengen den heer Weber wel onze hulde voor de moeite en inspanning die hij zich weder heeft willen ge troosten tot verzachting van het lot der lijdende menschheid. Door het letterminnend genootschap Liefde tot Kunst werd, in het lokaal Tivoli, op Vrijdag jl., zeer ten getioege van de talrijk opgekomen leden met hunne dames, voorge dragen het geschiedkundig dramatisch tafereel, in zes bedrij ven, Vorst en Volk. Het werkend personeel toonde hier, het symbool der ver- eeniging meer dan een ijdele leus te achten. De verschillende karakters in dit zeer uitvoerig stuk werden, niet alleen in de hoofd- maar ook in de nevenrollen, tot in de kleinste bijzonderheden met een accuratesse terug gegeven die getuigde van een degelijke studie, van een opregte Liefde tot Kunst. De keuze van decoratief en costuum pleitte voor goeden smaak en geschiedkundige kennis. Bij den uitgever L. A. Laurey alhier is verschenen de eerste jaargang van het //Jaarboekje voor de Adelborsten van het Koninklijk Instituut voor de Marine". Tal van zaken, betrekking hebbende op het kouinkl. instituut en marine, komen hierin voor. Het mengelwerk is met zorg bewerkt en gekozen en met eene fraaije afbeelding van een zelfregistre- renden winddrukmeter opgeluisterd. Het portret van Zijne Exc. deu Minister van Marine, li. G. Brocx, hetwelk mede in dezen eersten jaargang is opgenomen, beschouwen wij als bij uitstek geslaagd, zoowel wat gelijkenis als uitvoering betreft. Het boekje is in een sierlijken stempelband gebonden en doet den goeden smaak van den uitgever, alle eer aan. De offic. van admin. 2e kl. W. IC. Lenting, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indie, en van daar den 22n dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. -Blijkens heden ontvangen berigten uit Cura^ao is het stoomschip de Amstelkommandant luit. t/z. Ie kl. Coomans de Ruiter, aldaar den 3n Januarij aangekomen en is het vertrek van de Kijkduinkommandant kapt.-luit. Bunnik, op 10 Januarij bepaald. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat gewezen militairen, om tot een militair engagement voor den kolo nialen dienst te worden topgelaten, den vollen ouderdom van 40 jaren nog niet mogen hebben bereikt. Vroeger inogten de zoodanigen tot hun 44e jaar voor den kolonialen mili tairen dienst worden aangenomen. Bij het departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouv.-gen. van Ned. Indië, dd. Buitenzorg 27 dezer: //Goede berigten van Bandjermasin. De opstandelingen zijn door onze troepen verstrooid. Het hoofd Wankang gedood. Zijn lijk door verschillende personen herkend. De hulptroepen naar Java teruggekeerd." Men schrijft uit Katwijk aan Zee van 27 Jan. Van de 22 schuiten, welke van hier naar de vïsscherij zijn uit gegaan, zijn in deu loop dezer week 11 schuiten met zeer ongelijke vangst teruggekomen, die besomden van f156. tot f 44. Voor 3 tarbotten met 120 tongen (6 snees) werd in één koop besteed f71. Tarbot f 10. a f 12. Tong 30è,40 ct. per stuk. Schol f5.50 a f7.60, rog f2.75 a f3.30 per mand. Door den harden wind en de digte sneeuwbuijeu kon de visscherij niet geregeld worden uitgeoefend. Tijdens de heerschende pokken-epidemie kan het zijn nut hebben, dat wij onze lezers indachtig maken op de heil zame uitwerking van het Phenylzuur, waarmede reeds in andere lauden de beste uitkomsten zijn verkregen. In 1867 is het voor het eerst in het groot toegepast door dr. Davis te Bristol, tijdens de heerschende cholera-epidemie met zulk gunstig gevolg, dat geen twee gevallen meer in het zelfde huis voorkwamen. Later heeft hij het met even goeden uitslag gebezigd bij zenuwzinkingkoorts, rotkoorts, mazelen en pokken.' Een even sprekend bewijs voor de deugdelijk heid van dit middel blijkt uit het gebruik te Ferling in 't graafschap Sussex, waar, na het gebruik, de typhus, die daar in het voorjaar van 1868 heerschte, binnen drie weken op hield. Ook bij de in 1868 heerschende veepest heeft het phenylzuur uitmuntende diensten bewezen bij het desinfek- teeren der stallen hier te lande. Door de Engelsche regering is het gebruik voorgeschreven bij alle rijksinrigtiogen ook te Glasgow, Liverpool en Man chester wordt er gebruik van gemaakt. N. R. Ct. Te Kampen zijn Donderdag voor 8 dagen 21 huis gezinnen op éénmaal aangenomen en bevestigd als leden der Chr. Geref. gemeente. De opbrengsten van het Suez kanaal bedroegen in de afgeloopen maand het hoogste van het tot dus verre bereikte cijfer, namelijk fr. 800,000, tegen fr. 500,000 in de maand November. Met het verdiepen van het kanaal wordt voortgegaan, niet tegenstaande in de afgeloopen maand geen der doorvarende schepen eenige belemmeringen door ondiepte heeft ondervonden. Volgens een telegram uit Rome, voorkomende in de Lïbertêheeft Hyacinthe een manifest uitgevaardigd aan de bisschoppen, waarin hij te kennen geeft, dat de twee soorten van absolutisme, die in de Kerk en die in de staatkundige orde van zaken, uitgediend hebben. Verder wijst hij op het kwaad, dat de voorstanders van het onfeilbaarheids-dogma gesticht hebben, toont aan, dat de hoofdquaestie in Frankrijk de godsdienstige is, en smeekt de bisschoppen om de scheu ring in eigen boezem te doen ophouden. Hij wederlegt de onfeilbaarheid van den Paus, komt op tegen de laatste En- cylieken en den Syllabus, als een werk dat den bijbel, de gids van het volk, onwaardig is, en tegen liet misbruik van het hiërarchisch gezag in de Kerk. Ten slotte wil hij het celibaat der priesters opgeheven zien en verklaart, dat hij Katholiek wil blijven. De wolven rigten in de Poolsche provinciën groote verwoestingen aan en lieten zich tot nabij de voorsteden van Warschau, o. a. bij het fort Marimont zien, alwaar twee wachters ter naauwernood aau die wolven konden ontsnappen door over het ijzeren hek van genoemd kasteel te springen. OOISLOGSBERI»TEl\ Versailles 29 Jan. Keizer Wilhelm aan de keizerin). Gisteren is een wapenstilstand voor drie weken gesloten. De linietroepen en mobiele garden worden krijgsgevangen en in Parijs geïnterneerd. De sedentaire nationale garde belast zich met het handhaven der orde. Wij bezetten alle forten. Parijs blijft ingesloten maar kan zich van levensmiddelen voor zien, zoodra de wapens uitgeleverd zijn. Binnen veertien dagen wordt de constituante te Bourdeaux bijeengeroepen. De legers in het veld houden hunne respectieve landstreken bezet, met een neutrale gedragslijn. Dit is het eerste zegenvolle loon voor de vaderlandsliefde, den heldenmoed en de zware offers. Ik dank God voor deze nieuwe genade. Moge de vrede spoedig volgen Versailles 29 Jan. (Officieëel Duitsch berigt). De bezet ting van St. Denis en van ai de andere forten heeft heden zonder eenige verstoring plaats gehad. Bourdeaux 29 Jan. De gedelegeerde regering heeft aan de prefecten en onder-prefecten getelegrafeerd De regering te Bourdeaux, die tot hiertoe zonder inlichtin gen was gebleven omtrent onderhandelingen die gevoerd zouden worden, buiten hetgeen haar uit buitenlandsche bladen bekend was, heeft zoo even de navolgende depêche van den heer Jules Favre ontvangen Versailles 28 Jan. »Heden onderteekenen wij een overeenkomst met von Bis- marck. Er wordt een wapenstilstand van 21 dagen gesloten. De Dationale vergadering wordt tegen 15 Februarij te Bor deaux zameDgeroepeD. Maakt het geheel Frankrijk door bekend.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2