besteed: Het maken en stellen van den metalen bovenbouw voor de brug in den spoorweg over bet Noordzee-kanaal te V eisen Nadat Maandag 32 torpedo's van verschillende grootte van Brielle via Hellevoetsluis met de stoomboot "Brouwers haven" naar de Nieuwe Merwede waren verzonden, is eer gister de kapitein Geraerds Tbesingh met deu le luitenant Steenkamp derwaarts vertrokken, om te bc-proeven de Nieuwe Merwede te doeu opbreken. Men schrijft uit Alkmaar 1 Februarij De gemeenteraad heeft in zijne vergadering van heden mej. Sepp, van Amsterdam, benoemd tot directrice der openbare school voor meisjes alhier. De eerste gevallen van kinderpokken in Alkmaar zijn voorgekomen bij twee dames, die op een rederijkers-voorstelling costumes gebruikt hadden uit een stad, waar de pokken heerschen. Uit Egmond aan Zee schrijft inen aaD de Amst. Ct. //De ellende alhier is verschrikkelijk; dagelijks luiden de klokkpn en gaan de lijkdragers ons voorbij. Zij, die gepas seerde week mee gingen begraven, worden thans weggebragt. Honderd huisgezinnen liggen ziek de besmetting is zóó erg, dat de menschen binnen twee dagen moeten begraven worden de mond, de tong, alles wordt zwart, zoodat eigen betrek kingen weinig of geen hulp willen of kunnen verleenen, en de typhus-commissie ter naauwernood voor geld menschen kan krijgen, die helpen willen. Het is dan ook wel te begrijpen; bij al die ellende heerscht de bitterste armoede, geen vonk of vuur aan den haard Óen of soms twee bedsteden met man, vrouw en zes kinderen, allen bij elkander, waarvan dikwijls vier te gelijk ziek, en geen verdiensten, geen brood, geen geld, en dat in den winter //Er wordt nu alle dagen voor 50 a 60 zieken krachtige soep gekookt en verscheidene ponden rijst, dan dekens, bedden en kribben aangekocht en uitgedeeld zij hebben reeds veel ontvangen, maar bij zooveel ellende is er nog veel te kort. //De commissie heeft tweemaal 's weeks zitting, .maar weet geen raad om in de behoefte te voorzien, want het duurt zoo lang en gaat zoo ronden dat onder een bevolking van bijna 2000 menschen." Het Haagsche comité van het Roode Kruis heeft bij de heeren P. Mouton Zonen aldaar een houten barak laten maken, ingerigt tot verpleging van zieke en gekwetste mili tairen in tijden van oorlog. Op verzoek van den Minister van Binnenladsche Zaken heeft het comité die barak be schikbaar gesteld voor de. typhuslijders te Egmond aan Zee. Dit is de eerste gelegenheid, waarbij hier te lande de hulp van het Roode Kruis ook verleend is tot leniging van andere dan oorlogsrampen. Te Rotterdem wordt vau wege het gemeentebestuur overgegaan tot het ontsmetten van woningen, waarin zich poklijders hebben voorgedaan, en tot het verbranden van het beddegoed, dat door poklijders is gebruikt, voor zoover zij hulp bekomen van het burgerlijk armbestuur. De diakoniën, godshuizen en andere insteliingen van weldadigheid zijn aan gespoord, in denzelfden geest werkzaam te zijn. In het Utr. Dagbl. leest men Door het gemeentebestuur alhier wordt kosteloos gelegen heid tot het desinfecteren van woningen, waar pokziekte heerscht of geheerscht heeft, aangeboden men kan zich tot het bekomen van het benoodigde aan het stadstimmerhuis aanmelden; het is te wenschen, dat hiervan in ruime mate gebruik gemaakt worde. Zou het niet eigenlijk noodig zijn, dat desinfectie verpligtend werd gesteld. Een veehouder, die indertijd veetyphus in zijn stallen had gehad, moest die laten desinfecteren en daarvoor zijn groote sommen besteed. Is dat voor de verblijven der menschen minder noodig? Wij zouden het tegendeel meenen, omdat de beesten op een besmetten stal nog in den regel in dien stal blijven; maar het verkeer in de maatschappij zoo uit gebreid is, dat het onmogelijk geacht moet worden, buiten aanraking met besmette individuen te blijven. Noch werd onze aandacht gevestigd op het volgende feit. De vrouw van een zeer behoeftig Duitscher overleed aan een hevigen aanval der pokken. De man riep de hulp van den geestelijke zijner kerk, maar zonder vrucht; hij was dus genoodzaakt, zelf de maat te nemen voor de kist, zelf het misvormde lijk zijner vrouw mee in de kist te helpen leggen, Waarom? Hadden dan de bure.n geen hulpvaardig heid genoeg om den ongelukkige te helpen? Zij mogten het niet; het woord "besmettelijke ziekte" hield hen van het binnentreden der woning terug, want het zijn allen menschen, die hier en daar in betrekking ziju, en wie het dus ten strengste verboden is, besmette woningen binnen te treden,, op straffe van hunne betrekking te verliezen, d. i. broodeloos te worden. Zouden dus niet bepaald aangewezen personen zich met het bijstaan van in zulke omstandigheden verkeerende menschen moeten belasten Men schrijft ons uit Winkel, in Noord-Holland //Hier ter plaatse waar ook de onteigening van longziek vee voorloopig tot 1 Julij a. s. gestaakt is, hebben, ter voor koming zooveel mogelijk van uitbreiding dier ziekte door besmetting, vele veehouders zich schriftelijk tegenover elkander verbonden om, in geval van longziekte onder hun vee, dat aangetaste vee zoo spoedig mogelijk, met inachtneming der wettelijke bepalingen, te doen slachten. //In plaats der door het Rijk te verstrekken vergoeding, wegens onteigening, assureeren de contractanten elkander over en weder een vergoeding van f 100. voor elke koe of vaars en van f50 voor elke pink, terwijl ook nog het vleesch en de huid ten bate blijft van den eigenaar van het geslachte beest. //Men wenscht zeer dat de regering spoedig de krachtige hand aan de uitroeijing ook der longziekte slaan zal, en meent dat, tot alsdan, overeenkomsten als de onderwerpelijke zeer aan tè bevelen zijn." Vadert. Uit Rotterdam ontvangen wij een berigt, dat aan den heer Louis Bouwmeester eene aanbieding is gedaan, voor de Exploitatie van een Hollandsch tooneelgezelschap onder zijne directie in Oost-Indie. Hoewel wij voor de juistheid van dit berigt niet kunnen instaan, hopen wij, dat het onjuist moge zijn, daar het Hollandsche tooneel in Nederland, door een dergelijk verlies, niet goedschiks kan geremplaceerd worden. [Algem. Advertentieblad'). Het zoo gunstig bekende fraaije tooneelgebouw, ge naamd het Theater des variétés te Antwerpen (voor alle pu blieke vermakelijkheden geschikt) is te koop aangeslagen en bereids voor eene som van fr. 190,000 ingezet. Te Mechelen heeft een goochelaar, die eene voorstel ling gaf in de sociëteit //Union,"bij een zijner toeren een pistool moetende lossen, zich in de hand geschoten, met het ongelukkig gevolg, dat terstond eeu der vingers moest worden afgezet. In Mihvaukee is eene Noorweegsche vrouw met twintig van hare kinderen aangekomen. Wegens de menigvuldige gevaren, aan eene zeereis verbonden, heeft de liefhebbende moeder al hare kinderen niet aan één schip willen toever trouwen de rest zal met de eerstvolgende scheepsgelegenheid vertrekken. OOKLOGSBEKIGTEN. Wat ook de loop der gebeurtenissen verder moge zijn, het oorlogsdrama voor Parijs is met de bezetting der forten afgespeeld. Het beleg van Frankrijks hoofdstad begon den 17n Sep't. en den 28n Januarij werd bevel gegeven het bom bardement te staken, de wapenstilstand was gesloten. In die vier maanden is van beide zijden een kracht aangewend, die aan het ongeloofelijke grenst. Een stad van ruim twee millioen zielen is geproviandeerd voor dien langen tijdde Parijzenaars, die doorgingen voor de Sybarieten der 19e eeuw, hebben een wereld verbazende kracht aan den dag gelegd in het ontberen de generaal Trochu heeft uit de ongeoefende massa's binnen de muren, legers gesmeed, die voor een deel met leeuwenmoed hebben gevochten, en wier uitvallen met ineer succes zouden zijn bekroond, indien de Pruisische ar tillerie niet zoo geducht was. Londen, Woensdag De //Times" verneemt uit Berlijn dat von Bismarck aan Jules Favre de volgende vredesvoor waarden heeft opgegeven: Afstand van Lotharingen en den Elzas, van Belfort en Metz, vau Pondichery en twintig oor logschepen, schadevergoeding van tienduizend millioen francs. Jules Favre heeft geantwoord, dat over die voorwaarden de Nationale Vergadering zal moeten beslissen. Londen, Woensdag. Aan de "Times" wordt uit Ver- sailles getelegrafeerdDe Fransche regering vergiste zich 8 dagen in den voorraad van levensmiddelen te Parijs, Een onafwendbare hongersnood is daarvan het gevolg. Er zal minstens een week verloopen, eer het spoorwegverkeer met Parijs geheel hersteld is. Bourdeaux, Woensdag. Gambetta heeft aan de pre fecten getelegrafeerd, dat hij besloten heeft het status quo te handhaven, tot een lid vau het Parijsche gouvernement aan gekomen zal zijn. Als dat lid hem de noodige ophelderingen gegeven zal hebben, zullen die aan de prefecten medegedeeld worden. Gambetta verlangt, dat intusschen de geestkracht niet verslappe en dat de moed levendig zal worden gehouden. De prefecten moeten spoed maken met het mobiliseren van troependralen zou eene grove fout zijn. Ten slotte deelt hij mede, dat de blokkade is opgeheven. De wapenstilstand eindigt den 19 Februarij, om 12 uur des middags. De zeemagt is in de capitulatie begrepen, met den meridiaan Duinkerken als demarcatie-lijn. Algemeen zijn de Engelsche bladen de meening toege daan, dat de thans gesloten wapenstilstand tot den vrede zal leiden. Het vooruitzigt brengt den "Times" half in verruk king. Nimmer, zegt de redactie van het city-blad, namen we met zulk een gevoel van verligtheid de pen op, als heden. Nog hebben we de haven niet bereikt, doch de storm is gaan liggen, en we mogen hopen thans in stil water te zullen zeilen. Deze oorlog, dien wij nimmer opgehouden hebben

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2