NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 14) Febr. 1871. Van de vela tooneelvoorstellingen, concertuitvoeringen en andere publieke vermakelijkheden, die hier des winters plaats hebben met en zonder liefdadig doel is er niet een dat zoo zeer, en steeds ieder jaar meer, op prijs wordt ge steld dan de feestelijke uitvoering, die slechts eenmaal 's jaars in het lokaal Tivoli alhier gegeven wordt door de zangschool van den heer W. Kuik. Niettegenstaande het circuleren in den laatsten tijd van een buitengewoon aantal iuteekenlijsten, valt die van de zang school, bij iedereen die met de uitvoeringen bekend is, een goede ontvangst ten deel. En het is geenszins te verwonderen, want alleen het zamenzijn van een honderdtal jeugdige en veelal lieve kopjes van beider kunne, die hun feest vieren, werkt onuitsprekelijk gunstig, ja weldadig op het gemoed van iederen bezoeker, het stemt hem mede tot onschuldige kinderlijke vreugde. Gezwegen nog van de liefelijke uitvoering der zangstukken, die door ieder bevoegd beoordeelaar steeds geroemd en bewonderd werden. Voor ingezetenen dezer gemeente zou eene aanbeveling werkelijk overtollig zijn, maar de vele vreemdelingen die zich hier thans bevinden, recommanderen wij dit concert als een groote zeldzaamheid, die men elders dikwijls te vergeefs zou zoeken. (Onder de rubriek advertentien, vindt men het uitvoerig programma opgenomen.) Zaturdag jl. heeft voor deze gemeente de loting voor de nationale militie plaats gehad. Het aantal lotelingen be draagt 177. Voor de eilanden was de loting bepaald op gisteren, ook te dezer plaatse te houden; daar echter de havens der eilanden door het ijs gesloten zijn, heeft noch de stoomboot TexeU noch zeilvaartuigen, de overtogt kunnen maken. Het eenige com municatie-middel der eilanden is tegenwoordig de brievensloep, waarvan de bemanning met veel inspanning, bijna eiken dag, de reis heen en terug, tusschen en over de ijsscholleu maakt. Z. M. heeft goedgevonden den luit ter zee le klasse H. K. Koning, met den laatsten dezer, uit de zeedienst te ontslaan, onder toekenning volgens wettelijke bepalingen, van een voortdurenden onderstand ten bedrage van f486's jaars, met ingang van den 1 Maart aanstaande. Met 1 Maart a. s. worden de 2e luitenants der ma riniers J. W. van Riel en H. B. van Rhijn, vervangen als kommandanten der detachementen op de wachtschepen alhier en te Hellevoetsluis, door de 2e luitenants bij het corps J. J. Reeringh en H. J. Romeny. Naar men verneemt, zal aan den luit.-kolonel jhr. H. G. F. Leijssius, van het depot-bataillon 3e reg. infanterie te Middelburg, het kommandement over het 2e reg. infanterie te Maastricht worden opgedragen. Bij koninklijk besluit is aan den afgetreden minister van Binnenlandsche Zaken C. Fock een jaarlijksch pensioen toegekend van f2580. Men schrijft ons van Texel Een onzer meest geachte landeigenaars J. D. B., sints jaren gewoon eiken zomer een zestal ITanoveranen te krijgen, om zijn gras te maaijen, ontving dezer dagen een schrijven van den oudsten hunner, gedateerd 5 Februarij, in antwoord op zijnen aan hem gezonden brief, omtrent liet al of niet waarschijnlijke hunner overkomst dit jaar; waarin onder anderen voorkomt Wij zijn allen nog volmaakt gezond en deerën niets, en toch zijn vier van ons zessen, nu reeds achttien malen in het vuur geweest, en nog altoos zonder het minste leed daaruit teruggekeerd; wij hooren nu dat Parijs heeft geca pituleerd, en dus denken we, zal er wel spoedig vrede volgen, iets, dat we allen hartelijk vvenschen; doch anders, als de Franscheu niet willen, liever nog maar achttien maal weer in het vuur, dan opgevenzóó denken wij er overonze koning-keizer was altoos gelukkig, hij zal het wel blijven; of wij dus dit jaar overkomen weten we nog weinig van, enz. Als echte en karakteristieke bijdrage uit de volksmassa geleverd, mag deze kleinigheid niet onbelangrijk worden geacht. Men schrijft ons van Schager. het volgende Is aan het streven, iets ten nutte van den naaste te doen, reeds het aangenaam bewustzijn eene.r edele pligtsvervulling verbonden, dubbel streeleud moet het zijn wanneer dit pogen met een schitterenden uitslag wordt bekroond. Dat geluk viel Donderdag jl. aan onze rederijkerskamer '/de Roos" en eenige dames, wier medewerking door haar was ingeroepen, in den volsten zin des woords ten deel. De opvoering toch ten voordeele der noodlijdenden te Egmond aan zee van van het tooneelspel//Shakspeare terug in zijue geboorte plaats," werd door zulk een talrijk publiek bijgewoond, dat het zoo ruime, lokaal van den heer Knikker, de belangstel lenden naauwelijks kon bevatten. En het doet mij genoegen u te kunnen verzekeren, dat al die aanwezigen, wanneer ze waarlijk gemeend hadden door hunne opkomst op het altaar der liefde te offeren, in zooverre teleurgesteld naar huis zijn gegaan, dat zij zullen moeten erkennen, voor hunne vijftig cents, meer dan waarde te hebben genoten. Ik zou door ^omtrent de opvoering in bijzonderheden te treden, de grenzen der ruimte, voor mij, als eenvoudig berigtgever, beschikbaar, overschrijden; ik bepaal mij dus bij een woord van welver dienden lof, aan allen, welke zoo in het tooneelspel, als in het daarna vlug afgespeelde blijspel, #De Jaloersche Man" hebben mede gewerkt; terwijl ook onze harmonie kapel, die hare reeds verworven goeden uaam, flink hand- haalde, gelijke aanspraak heeft voor hare belanglooze mede werking tot verhooging van het kunstgenot der aanwezigen. Dat een //zeer geanimeerd" etc. etc. het slottafereel was, is bijna overbodig te meldeu. Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Lijn Amster- d amRotterdam ZaandamH elder. Aantal reizigers gedurende de maand Januarij 1871,116,002. Opbrengst van reizigers f 99,901.28 goederen 74,040.20 Totaal f173,941.48 Men schrijft uit Amsterdam 11 Febr. Van gisteren avond 7£ uur tot heden avond heeft hier een zware brand gewoed in een tot berging van timmerhout, brandstoften en verschillende andere artikelen bestemd pakhuis, in de Zwanenburgerstraat, tegenover de diamantslijperij e n schuins tegenover het Diaconieweeshuis der Hervormde ge meente. Wegens de vorst was het blusschen moeijelijk; een der twee later aangerukte stoombrandspuiten raakte dienten gevolge defect. De andereen enkele gewone spuiten zijn nog in werking; twee perceelen zijn uitgebrand. De trein, die Vrijdag avond 6.30 uit Amsterdam is ver trokken, is tusschen Maarssen en Utrecht in volle vaart gestoo- ten op een zandtrein, met dat gevolg, dat van dezen laatste, de achterste wagen, waarin zich de wegwerkers bevonden, totaal verbrijzeld werd. Een der arbeiders is zeer gevaarlijk ge wond, een paar anderen zijn ligt gekwetst. De passagiers in den personentrein zijn er met den schrik afgekomen. De oorzaak dezer ramp wordt gezocht in den harden wind, waar door de zandtrein niet hard genoeg voort kon, en de lichten uitgewaaid waren. Men schrijft uit BeverwijkNaar men verneemt be gaven Vrijdagmiddag twee arbeiders aan de naburige Noord- zee-havenwerken zich met een roeibootje in zee, ten einde aan den zuidsteiger dier werken het hun opgedragene te ver- rigten. Door een ongelukkig toeval verloren zij een der roeispanen. Niettegenstaande alle inspanning waren zij buiten staat het strand weder te bereiken. Door den hevigen noord oostenwind werden ze zeewaarts gedreven en waren al spoedig uit het gezigt. Des nachts zijn echter de beide personen gered door de reddingboot van Zandvoort, naar welke plaats dadelijk een bode te paard was afgezonden, nadat door eenige zeelieden aan de havenwerken vergeefsche pogingen tot redding waren in het werk gesteld. Sedert eenige dagen zijn Pruisische handelaren druk in de weer met het ailoopen van het platteland der provincie Utrecht, om vette varkens meester te worden; ook wanneer zij nog runderen kunnen magtig worden, koopen zij deze voor hooge prijzen op; voor de varkens besteden zij gemid deld 27 a 28 per half kilo. Volgens berigteu, onder dagteekening van 15 Jan. jl. bij het departement van koloniën ontvangen, is ter kuste van Guinea in den bekenden toestand geene noemenswaardige verandering gekomen. De gezondheidstoestand was nog hoogst ongunstig. In de laatste dagen waren er drie Europesche landsdienaren overleden. OmtreDt het spoorwegongeluk tusschen Marseille en Tou- lon, zijn thans de volgende bijzonderheden bekend geworden De trein vertrok den 5 dezer 's ochtends ten 7|- ure uit Marseille. Vier der achterste wagens hadden oorlogsammunitie in en waren van den passagierstrein gescheiden door een rij tuig voor den postdienst. Tusschen Bandol en Ollioules ont ploften de ammunitie-wagens, zonder dat men de oorzaak er van heelt kunnen nagaan. Deze ramp had de verschrikke lijkste gevolgen 5ö a 60 personen werden gedood en 40 a 50 gewond. Geen der personen, die gedood zijn, waren her kenbaar, zoozeer waren hunne lijken verminkt. Het schouwspel, dat zich over eene groote uitgestrektheid rondom de plaats des onheils voordeed, was hartverscheurend. Lijken en deer lijk gewonden, de laatsten kermende en wanhopig de handen wringende, in zoover zij nog handen hadden, lagen dooreen. Hier vond men een verbrijzelden arm, daar een been, op eene andere plek weer stukken vleesch, uit het ligchaam van een der slachtoffers gescheurd. En te midden van dat alles zag men, treffend schouwspel bovenal een kind van drie jaren, dat in zwijm gevallen, maar overigens geheel ongedeerd gebleven was, en toen het weer tot bewustzijn was gekomen, om vader en moeder schreide, welke het plotseling voor altijd verloren had.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2