BURGERLIJKE STBD DER GEHEEÏÏE HELDER. De ontploffing was zoo hevig, dat huizen op een grooten afstand verwijderd, door de schok zijn ingestort. Booineii werden verbrijzeld door de geweldige kracht, waarmede voor werpen tegen hen geslingerd werden. Er zijn rails op meer dan 150 meters afstands van den spoorweg gevonden. Bijna al de rijtuigen zijn in duizende stukken gevlogen. Planken van ontzaggelijke dikte werden tot splinters geslagen. Geen wiel, geen wagenas is heel gebleven. Kortom, het was een verwoesting, waarvan zich de stoutste verbeelding geen voor stelling kan maken. fö t O B E B1 «tè T E fc'. Gelijk zich liet voorzien, is de wapenstilstand verlengd fcot 28 Februarij, ten einde de gelegenheid tot herstemming te geven. Wel een bewijs, dat in het Duitsche hoofdkwartier zekerheid bestaat omtrent de vredelievende gezindheid van het kiezersvolk. Het is niet gemakkelijk om uit de bekende verkiezingen de slotsom op te maken van hetgeen Frankrijk wil, met betrek king tot zijn toekomstigen regeringsvorm. In dezelfde de partementen worden mannen vaD geheel uitcenloopende rigting gekozen: te Marseille b. v. Thiers, Pelletan en Gambetta, d. i. dus een gematigde orleanist, een vredelievende republikein en een voorstander der krijgvoerende republiek quandmêmeDe berigten uit andere departementen spreken van conservatieven zonder namen te noemen later blijkt dan, dat onder deze behoudsmannen Favre en Arago zijn begrepen. Wie tegen woordig niet met Gambetta en de ronden medegaat, heet «gematigd" of "conservatief." De algemeene indruk echter, dien de stemming maakt, is, dat Thiers op het oogenblik de meest populaire man van Frankrijk is. De lijsten, waar hij aan het hoofd stond, zijn in verreweg de meeste kiesdistricten doorgegaan, en voor zoo veel dus de aanstaande Nationale Vergadering eene Constitu ante mag heeten, schijnt zij eene orleanistische kleur te zullen hebbeD. Te Bordeaux zelf en in bijkans het geheele Gironde- departement leden de republikeinen de nederlaag. De Parijsche verkiezingen zijn nog niet in haar geheel bekend. Wie Parijs in langen tijd niet heeft gezien, staat ver baasd over de verandering die de stad heeft ondergaan. De circulatie op de vroeger zoo drukke boulevards is thans zeer gemakkelijk, de meeste magazijnen zijn gesloten de huurrij tuigen tot twee- a drie honderd verminderd. Ook de omni bussen zijn met twee derden verminderd. En geen wonder, sedert het begin der belegering zijn 80,000 paarden verorberd. Doch vooral des avonds is het voorkomen van Parijs akelig en somber nergens ziet men licht, hier en daar brandt een petroleumlamp, die een naren geur verspreid. Ontzettend is de menigte uniformen, die men overal ziet. Tot den goochelaar toe, die voor den schouwburg der Porte- St. Martin zijn toeren uitvoert, draagt ieder het kleed der mobiele of nationale garde. Tot nog toe ontvingen al die mannen anderhalve franc per dag. Wat echter voor de deur staat, nu die uitkeering ophoudt, en zij die vier maanden achtereen in lediggang hebben donrgebragt weder aan den arbeid moeten gaan, ziedaar wat duizenden zich met schrik afvragen. De toestand te Belfort en omstreken is, volgens een cor respondentie van Von Wickede, hoogst treurig. Een gedeelte van de inwoners van Belfort heeft gelukkig intijds de stad verlaten om een toevlugt te zoeken in Zwitserland. In de omstreken woeden epidemiën onder de Fransche bevolking en rukken weg wat kogel en bajonet hebben gespaard; vooral de honger-typhus maakt talrijke slagtoffer*. De voorraad levensmiddelen bij de Duitschers was zoo ge ring, dat men het gevangen nemen van Fransche soldaten, achterblijvers van het leger van Bourbaki, om die reden moest laten varen. De ellende onder de achterblijvers moet vreeselijk zijn. Honderden zijn tengevolge van gebrek en honger omgekomen Een groot aantal lijken liggen onbegraven in de bosschen te verrotten. Wickede vond bij Montbeliard een Fransch student in een huisje waar 8 lijken lagen. Hij was door een granaat aan de beenen gewond en had 7 dagen tus- schen de lijken doorgebragt. Op handen en voeten krui pend had hij de zakken van de andere soldaten onderzocht om een kruimel brood te vinden. Als gieren vlogen de uit gehongerde burgers op de paarden aan, die van honger waren bezweken. Men vertelde Wickede zelfs, dat er ook menschen- vleesch was gegeten. Acht veldtogten, schrijft deze, heb ik bijgewoond, maar de ellende die ik hier aantrof, haalt niet bij het vreeselijkste wat ik ooit heb gezien. Men verhaalt te Parijs, dat vooral de marine-soldaten by de Duitsche troepen in hooge achting staan. Toen deze dappere krijgslieden het berigt vernamen dat Jules Favre in onderhandeling met den vijand was getreden, laadden zij nog eenmaal al hunne stukken en gaven den vyand den volle laag. De admiraal, die hen kommandeerde, begaf zich naar den minister van Oorlog met de vraag, of hij zijn mariniers voor die ongehoorzaamheid moest straffen. Zeker, hernam generaal Le Flö, dat kunt gij niet laten, maar voor dat gij ze straft moet gij ze allen voor mij omhelzen. Toen de eerste groentenwagen binnen Parijs kwam, en onder een zware regenbui, stil hield in de Avenue de Neuilly werd hij letterlijk bestormd door kooplustigen waaronder een groot aantal heeren en dames die slechts met moeite hun tijd konden afwachten. De groenten werden bij opbod verkocht en voor de eerste kooien betaalde men 8 a 10 frs. Had men het overschot van een gewone markt te Covent Garden daar gehad, schrijft een Engelschman die het tooneel bijwoonde, dan zou men zijn fortuin hebben kunnen maken. Londen, Zondag. Het budget van oorlog bedraagt pd. st. 15,851,700 d. i. pd. st. 2,886,700 meer dan het vorig jaar. De sterkte der geregelde troepen is daarbij gesteld op 183,200 man, d. i. 19,980 meer dan in 1870. De defensieve positiën rondom Londen, en tusschen de stad en de kjust worden op genomen en de bevestiging van Dover, Harwich en Malta is voorgesteld. glnflipOtitirn. 's Nachts 2 ure, 13 Februari '71, iu de sociëteit w't Centrum". Mijnheer Heden nacht ten 1.30 u., werden wij op het onverwachtst in on9 billard- spel gestoord, door de onrustbarende tijding, dat er brand was outstaan. Ons allen Daar de plaats des onheils begeven hebbende, bleek het te zijn in de woning van C. Adriaausen, iu de Vlamingstraat. De brand bepaalde zich nog tot den schoorsteen, doch had zich ook reeds eenigzins medegedeeld aau het woonvertrek. Door onze spoedig aangebragte hulp, mogt het gelukken den brai.d spoedig meester te worden. Dc heer Kaulbach, le stuurman aan boord van het fregatschip ,,Insuliude", en de heer Buhsc, horologiemaker alhier, hebben zich daarbij uitmuntend gekweten, door onmiddelijk op het dak te klim men en aldaar de noodige maatregelen te nemen tot stuiting van den brand. Niettegenstaande het nachtelijk uur en de stilte waarin alles plaats had, was de inspecteur van politie Middelkamp, bijna onmiddelijk op de plaats des gevaars tegenwoordig; aan de fiksche en waardige houding van dien heer is het veel te danken dat het gevaar zoo spoedig gekeerd is; gelukkig de gemeente die zulke ambtenaren van politie bezit. Het nut om kolhjhuizen ook na 12 uur geopend te houden, is naar mijne bescheiden meening, dezen nacht overtuigend gebleken, want waren dc leden van „'t Centrum" niet meer tegenwoordig geweest, mogelijk ware het ge heele huis eene prooi der vlammen geworden. Met de plaatsing van dit stukje, iu uw veel gclezeu blad, zult u ten hoogste verpligteu Uw Dw. Dienaar, A. Van 3 10 Feb. 1871. ONDERTROUWD G. dc Ru, sergeant der mariniers, 39 jaren en M. J. W. Bekker, 36 jaren, wonende te Ainstetdam. B. Emmcring, koop man, 27 jaren, wonende te Amsterdam en L. Prins, 23 jaren. II. Dolle- kaïnp, ziekenoppasser bij de marine, wonende thaus alhier, oulangs te Helle- voetsluis en M. M. M. vau der Velden, 27 jaren. S. Teerink, houtzager, 36 jaren, weduwnaar van T. Rijkers en V. Geerkens, 29 jaren. GEHUWD: J. M. Derichsweijler en M. Harmsen. H. van Beek en J. W. Grootjans. H. Kleijn eu A. Bakker. W. de Graaf en L. Mens. H. Prins en G. Edelenbosch. BEVALLEN A. J. Snaphaan geb. de Haas, Z. G. Faber gcb. Schel- linger, Z. S. van der Wal geb. A' bo, Z. G. van der Ben geb. Dek ker, D. A. Breet geb. Euzliii, D. A. E. Nijhuis geb. Ellerman, D. W. C. Govers geb. Poppe, Z. L. J. Zoll geb. Braams, D. S. Stelleman geb. de Rooij, D. M. van de Poll geb. Roodt, D. A. Mors- sink geb. Kerstens, D. OVERLEDEN: M. Weijens geb. Hoop, 60 jaren. T. Kort geb. Boonacker, 78 jaren. J. Dalmeijer, 86 jaren. H. M. E. van de Leemkolk, 14 jaren. E. A. J. van Wely, 7 maanden. J. Dekker, 15 jaren. P. Paul, 8 maanden. Levenloos aangegeven 2, JI A it K T li i; i: I fi T E i\. AMSTERDAM, 13 Feb. Tarwe prijshoudend, Oude Witte bonte Poolsche f315 per 2400 kg. contant zonder korting. Rogge loeo flaauw: Odessa 215, Galatz f212, Gebr. dito f188, Geringe Donau f188, Petcrsb. f206, 20S, 210 per 21 u0 kg. con- taut zonder korting; oplevering onveranderd, Maart f20ö, Mei f211, 212, Oct. f218, 219, 218. Aardappelen. Duinzand f4.a 6Zeenwsche Jammen f 4.a 4.50 Fricscbe f 4.a 4.25, Geldersche ronde Wolkammers f 3 51) a 3.70, Zwarte of Groningers f2.75 a 3.IJselsche ltoodn f3 75. ALKMAAR, 11 Febr. Heden zijn ter markt alhier aangevoerd 8 Paard f 35 tot 70; - Koeijen fa 32 uuebtere Kalveren fö a 14.1 Schaap f8 a2 magere Varkens f 15 a 42 Biggen f4 a 8, - Geiten f- a -, Boter per kop f 0.874 l— HOORN, 11 Feb. 1 lioct. Tarwe f 10 50 i - heet. Kogge f-.a81 heet. Garst f6.50 a 7 50, 36 heet. Haver f5 20n 6 heet. bruine Boonen f15.a10 heet. Paardenboonen 1'8 50, Mosterzaad f 20 a 21, Kar- weizaad f 16 a 17 6 Paarden f 50 a 120, 70 schapen f 16 a 26, 45 Kal veren f5 a 12.Varkens fa - Zeugen fa 67 Biggen f4 a 8, Kippen f-.a 55 Eenden f 0 60 a 1.20, 4500 Kipeijeren f4.per 100 st 1000 kop Boter f 0.774 a 0.S2g per kop. LONDEN, 13 Fcbr. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 2460 Runderen, 12940 Schapen en Lamineren, 95 Kalveren en 100 Varkens. Prijzen: Beste Runderen 5/10, Scha pen eu Lammeren 6/4 Kalveren 6/-, Varkens 5/8. AFLOOP DER OPENBARE VKRKOOPING van eenige perceelen Grond, gelegen in de Nieuwstad ge meente Helder, gehouden ten overstaan van den Notaris B. Werendlijn Smit aldaar, op Maandag 13 Feb. 1871. De vier eerste perceelen zijn niet geveild. Perc. 5 J. H. Mens, voor f92.50; perc. 6 J. v. d. Ben, voor f 62.50:perc. 7dezelfde, voor f63.50; perc. 8 JKlein, voor f70.50 perc. 9 dezelfde, voor f/9. perc. 10 dezelfde, voor f79. perc. 11 dezelfde, voor f80.perc. 12 dezelfde, voor f80.50 perc. 13 C. van Veen, voor f90-perc. 14 K. v. d. Ben, voor f 102perc. 15 dezelfde, voor f 109 50; perc. 16 dezelfde, voor f 101.—perc. 17 dezelfde, voor f 105.—perc 18 J. Kraak, voor f97.50; perc. 19 J. v. d. Plas, voor f80.—; perc. 20 dezelfde, voor f82.50: perc. 21 dezelfde, voor f82.50; perc. 22 H. Burquet, voor f 10(5; perc. 23 J. St. Janzen, voor f 157.50. Woensdag 15 Februarij vertrekt van hier de West-Indische mail, per eerste trein. Vrijdag 17 Februarij vertrekt van hier de O.-Indische landm. viaBrindisi, per eerste trein. Woensdag 22 Februarij vertrekt van hiel de O.-Indische landmail via Triest, per eerste trein.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 3