uELDERSCHE GODBANT. Jïteutos= en Jöoerfetifte-öfaö. Zaturdag 18 Maart. M 1024. Elfde Jaargang. 1871. <$>fflriëd OtÖCCÏtL'. Kennisgeving. JSiet-ojfiriccl gcöcdte. Zitting van den Gemeenteraad, Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden. 1.00 Franco per post n 1-25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advektentien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezeud'en. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever GILTJES. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat op gisteren door den Raad dezer gemeente vastge steld en gedurende DE EERSTE VOLGENDE ACHT WERKDAGEN op de gewone kantooruren ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd. a. Het VOLJAARSKOHIER van den HOOFDELIJKEN OMSLAG over bet Dienstjaar 1871. b. Het VOLJAARSKOHIER der BELASTING OP DE HONDEN over het Dienstjaar 1871. c. Het SUPPLETOIRKOHIER der BELASTING OP DE HONDEN over het Dienstjaar 1870. Helder, 15 Maart 1871. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. op Dingsdag 14 Maart 1871. Voorzitter de heer Mr. K. J.C. Stakinan Bosse, Burgemeester. Secretaris de heer C. Boon a. i.(wegens ongesteldheid van den heer L. Verhey.) Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heer en Janzen, Haagsma en Zur Mühlen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. Alvorens over te gaan tot de punten van beschrijving, doet de Voorzitter mededeeling, dat is ingekomen een schriftelijk voorstel, ingevolge het reglement van orde, van het lid, den heer de Breuk, de strekking hebbende, om voorzorgsmaatre gelen te nemen in zake de vaccinatie der schoolgaande kin deren en van het onderwijzend personeel. De Voorzitter voegt er bij, dat inmiddels deze gemeente een bezoek heeft ontvangen van den provincialen adjunct- inspecteur voor de gezondheids-aangelegenheden, den heer Texeira de Mattos, die een concept-verordening heeft inge leverd tot weering en beteugeling van besmettelijke ziekten, welk concept reeds in 16 k 18 gemeenten is aangenomen en in werking getreden. Een der artikelen van dit concept is gewijd aan dezelfde aangelegenheid, waarop de heer de Breuk de aandacht wenschte te vestigen. Op de vraag van den Voorzitter, of de heer de Breuk zijn voorstel ook nader wenscht toe te lichten, gaat deze daartoe over en verkondigt vervolgens in eene uitvoerige rede het nut en den lof der vaccinatie. Spreker citeert in deze de heeren prof. Evers en dr. Lubachvoert verder aan dat in Engeland en Beijeren van regeringswege de vaccinatie voor schoolgaande kinderen verpligtend is gesteld, en sluit eindelijk zijne rede met aan te toonen, hoe gelukkig ook deze gemeente tot nog toe verschoond is gebleveD, er toch enkele gevallen hebben plaats gehad en zeer ligt de smetstof van elders kan worden overgebragt, zoodat het pligt is om te wakenwaartoe spre ker hoopt dat zijn voorstel moge bijdragen. Op voorstel van den Voorzitter wordt goedgevonden de ingekomen concept-verordeniDg, in verband met het voorstel van den heer de Breuk, te behandelen aan het einde der ver gadering, na afloop van de aan de orde zijnde punten. 1). Vaststelling van het Kohier Hoofdei. Omslag 1871. De Voorzitter deelt mede, dat twee bezwaarschriften zijn ingekomen, en stelt voor, die na afloop der vergadering te behandelen met gesloten deuren en daarna de goedkeuring aan de orde te stellen. Dat voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen. 2 en 3). Vaststelling van het kohier Hondenbelasting 1871. Daartoe wordt besloten. Het bedrag is f817.Alsmede van het suppletoir kohier 1870, ten bedrage van f69.50. 4). Brief van den Min. van Finantienwegens het Postkantoor. Het besluit van den Raad, bij den Minister ingekomen, dat tot de aankoop van het huis, vroeger bewoond door den heer Hidde Bok, niet kan worden overgegaan, stelt Z.Exc. thans voor, dat aan het tegenwoordige postkantoor, voor rekening van de gemeente, de vereischte verbeteringen mogen worden aan- gebragt, en van het daartoe benoodigde kapitaal, van wege het rijk, 8 pCt. 's jaars boven den tegenwoordigen huurprijs worde betaald. De Voorzitter deelt mede, dat bij het Dag. Bestuur en bij de Commissie voorde gemeentewerken, dat voorstel aange zette overweging is onderworpen geweest, waarvan de uitslag is, dat van beide collegie's de adviezen strijdig zijn met het voor stel van den Minister, en wel gegrond hierop, dat de finantiele toestand der gemeente de daartoe vereischte uitgaven niet veroorloven, terwijl bovendien door de Ministers van Bin- nenlandsche Zaken en van Finantien nog onlangs op eene meerdere schulddelging is aangedrongen. Door Burg. en Weth. wordt voorgesteld, om aan den Min. van Finantien te antwoorden, dat wanneer het rijk de ge- wenschte verandering voor eigen rekening wil daarstellen, de gemeente niet ongenegen is, om het tegenwoordige postkantoor met de daarachter gelegen grond tegen zeer billijken prijs af te staan. Nadat hierover door den heer v. Bruggen met den Voor zitter en den heer Hugenholtz vaD gedachte is gewisseld, wordt het voorstel in omvraag gebragt en met algemeene stemmen aangenomen. 5). Verzoek om ontslag door een hulponderwijzer. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten het ontslag eervol te verleenen aan den heer Pinxter, die tot hoofdon derwijzer is benoemd te Zwaag. De Voorzitter deelt tevens mede, dat hij in den loop van den dag eene voorloopige mondelinge kennisgeving heeft ont vangen van den hulponderwijzer JP. Backum Pastoor, dat deze is benoemd tot hoofdonderwijzer te Haringcarspel. Er zullen dus twee vacaturen ontstaan. 6). Mededeeling van ingekomen stukken. a. Dat de begrooting over 1871 door Ged. Staten is goed gekeurd. b. Dat de publieke verkoop van perceelen grond in de Nieuwstad zuiver heeft opgebragt f1653.behalve het be drag der vier perceelen, die uit de hand zijn verkocht. c. Dat in de vorige vergadering was vergeten aan deD Raad mede te deelen, dat den 20 Jan. de kas van den gemeente ontvanger was opgenomen en zich daarin bevond, conform de boeken en bescheiden, de som van f47,990.435. d. Dat is ingekomen een brief van den heer P. Haagsma, waarin hij, wegens vertrek uit de gemeente, voor het lid maatschap van den Raad bedankt. e. Dat dispensatie is verleend aan het kerkbestunr der Is raëlitische gemeente alhier in zake de begraafplaats. Dat door Ged. Staten het contingent voor de Nationale Militie, in deze gemeente, voor dit jaar is bepaald op 49 man. g. Dat na het houden der laatste vergadering door B. en W. bij den Voorzitter is ingekomen, een verzoek van het Bestuur van het Artillerie-Vrijkorps om subsidie, tot instandhouding van het korps. Dat dit verzoek voox-af in eene vergadering van B. en W. zal worden behandeld en daarna met pread vies in de eerstvolgende vergadering vau den Raad ter tafel zal worden gebragt. a% bc, d, een g worden voor kennisgeving aangenomen. h. Dat door de Commissie van toezigt op het middelbaar onderwijs in deze gemeente eene kennisgeving is ontvangen van de periodieke aftreding van de heeren R. Boomsma en G. Scholtenmet verzoek in de daardoor te ontstane vaca ture te willen voorzien. De commissie voegt er bij, dat bij het opmaken der aanbeveling, de heer Boomsma verzocht heeft niet weder in aanmerking te komen. Worden benoemd de heeren G. Scholten met 13 en dr. D. Hellema met 9 stemmen. Daarna wordt overgegaan tot de behandeling van meerge noemde concept-verordening tot weering en beteugeling van besmettelijke ziekten.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1