ELDERSGHE COURANT. 3Iieu(ös= en «flöuertentie-öfaö. Woensdag 22 Maart. M 1025. Elfde Jaargang. 1871. De arbeider is zijn loon waardig. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden. 1.00 Franco per post 1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren on Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advebtentien van 14 regels is 00 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Diugsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever GILT JES. T. Wij gelooven aan vooruitgang. Het is waar, de laatste oorlog heeft ons wel eens doen twijfelen. Als wij lazen hoe duizenden door de heerschzucht of het eigenbelang van enkelen hun leven verloren, of verminkt bij hunne bloedverwanten terugkeerden, hoe wreedheid en zedeloosheid alles, wat den mensch anders heilig is, met voeten traden, hoe duur gezworen eeden verbroken, plegtige overeenkomsten geschonden werden, hoe de humaniteit door ruw geweld werd vervan gen, ja, dan begonnen wij in ons geloot te wankelen maar toch houden wij ons overtuigd, dat zelfs dat eindelijk den vooruitgang zal bevorderen, hoe tegenstrijdig het ook schijnen moge. Tegenover de bovengenoemde verschijnselen toch, heb ben wij in de laatste jaren veel zien plaats hebben, dat ons in die overtuiging bevestigt. Het zou gemakkelijk zijn, ook hiervan een aantal voorbeelden bij te brengendoch waartoe zou dat dienen Wij hebben ons heden niet voorgesteld dat aan te toonen. Slechts één verschijnsel willen wij doen op merken de meer algemeene belangstelling in de vraagstukken van den dag. Terwijl deze vroeger de aandacht niet, of althaqs weinig boeiden, leest en bespreekt men die thans in alle kringen der maatschappij, en dat heeft ons den moed ge geven, een onderwerp te behandelen, dat nog zeer weinig blijken van vooruitgang aanbiedt, en dat wij aan bet hoofd van dit artikel genoemd hebben. Wij hebben vroeger in eenige artikelen, onder het opschrift Grèves", onze beschouwingen medegedeeld over het lot van den werkman. Wij hebben thans echter een anderen stand der maatschappij op betoog, namelijk: den openbaren onder wijzer. Hij zal zich, hopen wij, niet beleedigd achten door ons opschrift, want door arbeider wordt toch niet enkel ver staan hij, die handenarbeid verrigt, maar allen die eenige werkzaamheden verrigten, welke hun een middel van bestaan opleveren. Als wij de maatschappij uit dat oogpunt beschouwen, ver toont zich een oneindig verschil Terwijl de een voor weinio- werk en inspanning eene aanzienlijke vergoeding ontvangt, worden anderen voor hunne zware taak dikwijls uiterst karig schadeloos gesteld. Deze behoeft eene voorbereiding die jaren duurt, en verwerft eindelijk eene betrekking, die hem naauwe- lijks het hoogst noodige oplevert; gene dartelt onnadenkend en zonder vele oefening door zijn jeugdig leven heen, en wordt door zoogenaamde gelukkige omstandigheden toch de man die zich onbekrompen in de maatschappij kan bewegen. Ja, het is ontegenzeggelijk, dat arbeid en loon nog op verre na niet overal in de regte verhouding staan, en welligt zal dat nimmer gebeuren. Dat ook in dit opzigt veel vooruitgang te bespeuran is, willen wij volstrekt niet ontkennen; maar dat ware verdienste nog geenszins algemeen hare belooning verwerft, zal ons nie mand kunnen tegenspreken. De ytfaag is in de eerste plaats waarvan is het loon af hankelijk Wij vermeenen, dat wij ons, in ons antwoord, hoofdzakelijk kunnen bepalen tot de volgende stellingen1. het loon moet geëvenredigd zijn naar denaard, de hoeveelheid en het gewigt van den arbeid, die gevorderd wordten 2. naar de bekwaam heden, die daartoe worden vereischt. ..Wij willen niet ontkennen, dat er omstandigheden kunnen zijn, die daarop uitzonderingen maken, en evenmin, dat in sommige gevallen de eene stelling de andere geheel kan over- heerschen, maar in verreweg de meeste gevallen zullen zij te zamen wel den besten maatstaf uitmaken. Passen wij dit nu toe op den openbaren onderwijzer der lagere school, dan meenen wij met het volste regt te mogen beweren, dat hij het sprekendste bewijs oplevert, dat de woorden aan het hoofd van dit artikel geplaatst, verre van algemeen worden in beoefening gebragt. Wij willen niet ont kennen, dat zij, die gelukkig genoeg zijn, benoemd te worden in groote plaatsen, minder reden van klagen hebben; maar maakt dat het lot niet nog pijnlijker voor hen, die in kleine gemeenten werkzaam zijn, en met niet minder werkzaamhe den toch dezelfde vereischten moeten bezitten Op deze vooral willen wij thans de aandacht vestigen en wij gelooven daarmede een goed werk te verrigten. De wet op het lager onderwijs bepaalt als minimum voor den hoofdonderwijzer een jaarlijksch inkomen van f400., be nevens vrije woning en zoo mogelijk een tuin. Men zegt welligt, dat eene gemeente, waar zijne inkomsten niet op de een of andere wijze worden verhoogd, tot de uitzonderingen behoort. Wij kunnen het niet beoordeelen, maar vermeenen toch, dat die uitzonderingen nog maar al te talrijk zullen zijn. Doch toegegeven, dat het bedrag met f100. kan worden vermeerderd, dan houden wij ons overtuigd, dat er een aantal zullen gevonden worden, die zich daarmede moeten tevreden stellen. En dan vragen wij met den meesten ernstStaat die bezoldiging in verhouding tot den te verrigten arbeid Laat ons zien Als wij ons niet vergissen kunnen wij gemiddeld het getal schoolui'en 's weeks stellen op 25. Wij donken hierbij niet aan avondscholen of privaat-onderwijs, want evenzeer als dit de hoeveelheid van den" arbeid vermeerdert, verhoogt het doorgaans ook de inkomsten. Stellen wij vei'der de jaarlijk- sche vacantiën op 4 weken, dan moet de openbare onderwijzer voor eene bezoldiging van f500. gedurende 48 weken 25 uren 's weeks werkzaam zijn. En wat is nu de aard van zijn werk Gij vordert daar van zeker geene schilderingwaarde lezers! Wij hebben im mers ook op de schoolbanken gezeten wij herinneren ons nog den man, die met onuitputtelijk geduld, die kleine mensch- jes zoekt te ontwikkelen te onderwijzen en hen tot het le ven in de maatschappij voor te bereiden; wij denken nog aan die knapen en meisjes rondom ons: werkzame en trage, vlugge en onvatbare, zachtzinnige en onwillige; wij zien hem nog met belangstelling van den een naar den ander gaan soms met een glimlach van tevredenheid op het gelaat op andere tijden met een moedeloos en verdrietig oog over de onverschilligheid van dezen of genen deugniet. En dat gaat zoo voortdag aan dag, week aan week zonder ophouden, bijna zonder afwisselingwant zijn de kinderen zóó verre gevorderddat zij hem eenige zelfvoldoening zouden kunnen geven, dan verlaten zij de school, om al'wederom plaats te maken voor anderen, met welken dezelfde weg op nieuw moet worden afgelegd. Voorzeker, die arbeid zal niemand uitlok kend noemen. Het is waarde gewoonte schijnt de taak velen gemak kelijk te maken en de onderwijzer, die voor zijn vak leeft, en de kinderen lief heeftvindt ook in zijne school een ge not dat zich anderen niet kunnen voorstellen. Wij hebben er gekend die in weerwil van hunne meer dan matige be zoldiging den lustden ijver en de opgeruimdheid niet ver loren en wij verheugen ons daarover in het belang der maatschappij. Dat bewijst echter minderdat de taakdie hem is opgelegdaangenaam is dan dat hij de kunst heeft beoefend zich die dragelijk te maken. In ieder geval staat de bezoldiging met den aard evenmin als met de hoeveel heid van zijnen arbeid in verhouding. Nog meer zal dat blijkenwanneer wij letten op het ge wigt zijner taak. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 21 Maart 1871. Het concert van vrijdag avond jl., gegeven door liet stafmuziekkorps der marine, ten voordeele der weduwe van den onlangs overleden cornettist van dit korps, heeft netto opgebragt de som van f73.19. De uitvoering van het ensemble was, zoo als wij het van dit uitmuntend korps immer gewoon zijn, zeer keurig en neteere daarvoor den kapelmeester, den heer W. L. Wec- kesser. Ook de solo's op cornet a pistons en fluit voldeden uitstekend. De heeren Craner en Kartering toonden weder zeer verdienstelijke artisten te zijn.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1