Door den brandraad in deze gemeente werd dezer dagen eene vergadering gehoudeu, gewijd aan de belangen van het brandwezen. De opperbrandmeester, de heer K. J. Krul, opende, als voorzitter, deze vergadering met een korte gepaste toespraak, daarin drukte hij uit zijne te vredenheid over de wijze waar op de brandmeesters, adsistent-brandmeesters en manschappen der verschillende spuiten, bij het ontstaan van brand alhier, zich van hunne taak hadden gekweten, over den ijver daar bij aan den dag gelegd en over de goede orde die daarbij was in acht genomen. Nadat de notule der vorigen vergadering waren gelezen en goedgekeurd, werd overgegaan tot de ge wone werkzaamheden, ter voldoening aau art. 8, 10 en 13, waarbij de ingebragte verslagen, allen zeer gunstig waren, zoodat hieruit bleekdat de verschillende brandbluschmid- delen zich allen in zeer goeden staat bevinden. Na het behandelen der gewone werkzaamheden, sloot de opperbrandmeester met een woord van dank de vergaderiug. Naar wij vernemen zijn door burgemeester en wethouders bij de brandspuit 110. 3 benoemd: tot'2de adsistent-brand- meester de heer Jb. Hoogerduin, en tot kommandeur de heer Jan Kwant, ter vervanging van de heeren C. D. Bood en C. Kindt. Z. M. heeft benoemd: bij de provincialen staf, tot luitenant-kolonel en proviuciaal-adj. in Friesland den majoor A. H. Mommers, van het le regement vesting-artillerie; bij den plaatselijken staf tot kolonel plaatselijk-komman- dant 2e klasse te Breda, den luitenant-kolonel jhr. H. G. F. Leijssius van het 3e regement infanterie; tot kapitein den ln luitenant J. J. Mathijsen, magazijn meester der artillerie van de 2e klasse alhier; tot ridder der orde van de eikenkroon den heer J. J. Backer Dirks, leeraar aan het koninklijk instituut voor de marine alhier op non-activiteit gesteld den kapiteiu J. Bomein, van het le regement vesting-artillerie. De luitenants ter zee der 2e klasse P. le Comte, N. A. de Vries en H. J. B. Sutherland, dienende aan boord van het transportschip met stoomvermogen Javaworden met •den 25 dezer op non-activiteit gesteld. Men schrijft van Schagen del. 17 Maart. In den afgeloopeu winter zijn alhier, evenals in de twee vorige jaren, voordragten gehouden, die door vele belangstel lenden werden bijgewoond. De regeling dezer zaak is toe vertrouwd aan eene commissie, bestaande uit ingezetenen van Schagen,Barsingerhorn, Wieringerwaard, Winkel, Nieuwe- Niedorp, Haringkarspel, St. Maarten, de Zijpe en Anna Pau- lowna, uit elke gemeente twee leden. Deze commissie noodigde eenige op letterkundigen natuurkundig gebied gevierde spre kers uit, en zoo hadden wij in dezen winter het genoegen de heeren VrugtmanHavërschmidtvan Koten en van Boekcren te hooren, die, elk op zijne wijze, ons een genot vollen avond verschaften, waarvoor wij hun bij deze gele genheid nogmaals openlijk dank betuigen. Gisteren hield deze commissie een vergadering alhier, waarin de heeren Groneman, Loder en Kok, respectivelijk als president, se cretaris en penningmeester, bij aclamatie werden herkozen, en tevens is bepaald, dat deze onderneming ook in den volgenden winter zal worden voortgezet, tot verzekering waarvan men tijdig in correspondentie zal treden met eenigen der meest gevierde sprekers in den lande, die uitgenoodigd zullen worden in Schagen eene voordragt te houden. Aan allen, die bij deze voordragten tegenwoordig wenschen te zijn, zal tevens bijtijds de gelegenheid tot inteekening worden aangeboden. Men schrijft ons van Alkmaar, 20 Maart. Op heden vierde de majoor-kommandant der dd. schutterij alhier, zijn 25jarige dienst en officierschap bij die schutterij. Bij die gelegenheid werd hem door het korps officieren ten geschenke gegeven een millieu de table op zilveren voet, met het opschrift: A-llunnen vriend den majoor H. P. Ibink Meelenbrink, ten feestdage van zijne benoeming tot officier der dd. schutterij 20 Maart 1846 20 Maart 1871." Het korps officieren en de auditeur-militair der dd. schutterij te Alkmaar. Ook werd hem van wege het kader der dd. schutterij vereert, als blijke van hoogachting, een eere-sabel met inscriptie: //Het kader der dd. schutterij aan hun majoor-kommandant H. //P. Ibink Meelenbrink, 25jarige dienst. Alkmaar 1846-1871." De feestviering van den dag werd opgeluisterd en gesloten met eene serenade van het stedelijk muziek-korps der dd. schutterij. Men schrijft ons van Texel dd. 20 Maart. Als eene bijzonderheid deelen wij mede, dat er zich aan den Hoorn twee gouddelvers uit Californie bevinden, die gedurende 20 jaar allerlei avonturen hebben beleefd en nu grooten lust gevoelden hun geboorte eiland eens te bezoeken. Door liet vertrek van ds. Bakker is de predikantsplaats bij de doopsgezinde gemeente van Waal c. a. vacant. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van het Ambacht van West-Friesland genaamd de Schager en Niedorperkoggen, provincie Noordholland, J.Spaans Jr.tot heemraad van den polder het Hoornder Nienwland op Texel, provincie Noordholland, H. Bruin Jbz. Bij koninklijk besluit is ten laste van den staat een pensioen verleend aan G. Olthoft', gewezen rijksveldwachter te Alkmaar, teil bedrage van f142. Te Alkmaar is ook sprake van het niet houden der voorjaarskermis. In de Arnh. CL leest men. Wij vernemen dat bij de jongste expeditie te Bandjer- masin een Arnhemmer, de luitenant t/z. 2e klasse H. O. Feith, zich bijzonder heeft onderscheiden. Aan een brief van een ooggetuige ontleenen wij hieromtrent het volgende: //De luitenant ter zee Feith heeft zich prachtig gedragen, en allen waren verwonderd over de ongeloofelijke inspanning, waarmede hij zijne sloep zooverre gebragt heeft. Uit dén mond roemen wij de uiterste koelbloedigheid, waarmede hij handelde, op £0 pas van den vijand schot voor schot juist in het doel brengende. Ook volgens getuigenis van de land- magt, hebben wij aan de marine, vooral aan Feith, dezen goeden uitslag te dauken." Voor het toelatings-examen tot dienstneming bij het instructie-bataillon te Kampen, zijn Donderdag jl. van de 64 jongelingen 60 opgekomen. Van dezen werd 1 om lig- chaamsgebreken en werden 2 om onvoldoend examen afge wezen, zoodat er 57 zijn ingelijfd. Tegen het begin van Mei a.s. wordt er weder een oproeping voor dit bataillon verwacht. De examens ter verkrijging van akten van bekwaam heid tot het geven van lager- en middelbaar onderwijs, die in de maand April e. k. een aanvang zouden nemen, zijn, uithoofde der heerschende ziekte, tot nadere aankondiging uitgesteld. Naar men wil, bestaat liet plan om in liet Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, op het tooneel een partij schaak te doen spelen door twee personen, die zich daarbij van levende menschen als van stukken zullen bedienen. Deze bezielde stukken, gecostumeerd in overeenstemming met hunnen rang in het spel, zullen, op te geven seinen, al de zetten maken, voor- en achteruitgang, opschuiven, enz. enz., en door muziek zullen al die bewegingen afgewisseld worden. Het geregt te Antwerpen heeft op dit oogenblik eene zeer belangrijke zaak onder handen. De oud-wachter L., in de cellulaire gevangenis aldaar, en op dit oogenblik agent van politie te Gent, is eenige weken geleden met een meisje van 't Kiel aldaar getrouwd. De moeder van L.welke nog leeft en gezond is, en als keukenmeid in een hotel te Ant werpen dient, heeft nu eene klagt ingediend, dat zij hoege naamd geene kennis heeft gehad van het huwelijk haars zoons, dat ze op de trouwplegtigheid niet tegenwoordig is geweest, dat ze niets geteekeud heeft, enz., enz., en dat nogtans haar zoon, volgens de bewijzen der trouwacten met volle toestemming zijner moeder in het huwelijk getreden is. De regter van instructie heeft onmiddelijk een onderzoek ingesteld, waaruit blijkt dat eene andere vrouw zich voor de moeder van L. had doen doorgaan. Er zijn onmiddelijk be velen van aanhouding uitgevaardigd tegen al de personen die L. bij zijnen trouw als getuigen hebben bijgestaan, als ook tegen de vrouw, welke zich voor zijne moeder heeft doen doorgaan. Drie personen zijn aangehouden, te wetenhet meisje van het Kiel, echtgenoote van den oud gevangeniswachter, zijn oom en zijne tante. Op dit oogenblik is L. zelve te Gent aangehouden. Verscheidene getuigen zijn over deze belangrijke zaak bij den regter van instructie verhoord. Onder hen bevinden zich de gemeente-overheid van Kiel, de veldwachter, enz. Deze zaak verwekt veel ophef in den omtrek van Antwerpen. Donderdag is te Chambéry de patronen-fabriek ïn de lucht gevlogen. 18 menschen werden daarbij gedood en 40 gewond. Is men te Parijs anti-Duitsch, men is te Berlijn ook anti-Fransch. In de eerste familiën, waar veelal Fransche bonnes werden gekozen, zendt men deze thans vrij algemeen weg, om er Duitsche of Engelsche voor in de plaats te nemen Een Pruisisch 2e luitenant v. Hess werd bij le Mans door 32 kogels uit een mitrailleuse getroffen. De keizer voor zag hem van een bekwaam geneeskundige alsmede van een paar verplegers, om hunne zorgen alleen aan liem te wijden; hij zalhoopt men herstellen. Zoodra de vrede gesloten was schreef Carl Heinrich von Neuhausen infanterist bij het 32e linie-regement o. a. het volgende aan zijne ouders »Nu heb ik 't geraden of niet Veertien dagen geleden heb ik gezegddat we vrede kregen. Zoolang de veldtogt heeft geduurdsprak onze oberluitenant ons aan met den vereerenden naam van: Heldenmaar vóór 14 dagen riep hij ons toe: Schweinegel! Ha, dacht ik, nu staat de vrede voor de deur; zij hebben ons zeker niet meer noodig." [Historisch.)

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2