VOLKSVOORSTELLING, IE COS SC RIT. (LOTILIl.) Na afloop Bal. .Openbare Fer&oopitig. Twee goede Werkpaarden De toestand te Parijs. BUitiiiLiJKE smi) m\\ gemïïr iilIT 1SIVE II T EST1 E M. te geven door de Oiider-OIBcieren der Infanterie, IEMAND BIJ DE NEUS GENOMEN. DE LEKKERBEK ZONDER GELD. Parijs 18 Maart. Er heerscht nog altoos agitatie, zoo dat de toestand nog onzeker is. De militaire autoriteit heeft hare troepen uit de voorsteden terug ontboden, omdat de volks geest aldaar zeer vijandig is. Generaal Taron is er in ge slaagd van daar terug te komen, doch eerst nadat hij drie barricades had moeten bemagtigen, waarbij zijne soldaten genoodzaakt waren met de bajonet er op ïn te gaan. Generaal Paturel is gekwetst. In den faubourg St. Antoine, Montmartre en Belleville wer den barricades aangelegd. Van de 40 kanonnen, die de troepen heden morgen uit Montmartre hebben weggehaald, hebben de insurgenten er zonder tegenstand vijf hernomen. Het gouvernement heeft op nieuw tot de nationale gardes van Parijs eene proclamatie gerigt. Daarin wordt gezegd: »Men heeft het ongerijmd gerucht verspreid, dat de Regering een coup d' etat voorbereidt. Het gouvernement der Republiek heeft en kan geen ander doel hebben dan het welzijn der Republiek. De genomen maatregelen waren onvermijdelyk. Het gouvernement wilde een einde maken aan het insurrectio- neel comité, welks leden meest allen bij de bevolking onbe kend zijn, terwijl het slechts communistische beginselen ver kondigt. Zij zouden Parijs aan plunderen prijs geven en Frankrijk ten onder brengen, wanneer de nationole gardeen de armee niet opstonden, om gemeenschappelijk het vaderland en de Republiek te verdedigen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij proclamatie de nationale garde uitgenoodigd de wapens op te vatten, om het gezag der wet te handhaven en de Republiek van de anarchie te redden. Te Belleville, op de Place de la Bastille, overal zag men de kanonnen en de gewapende magt, maar ook overal zag men de soldaten gemeene zaak maken met de muitende nationale gardes. De Boulevards zijn opgevuld. Hier en daar was eene digte menigte bijeen. De soldaten riepen om het luidst: »Leve de Republiekleve de nationale gardecn sloegen met de kolf van 't geweer in de lucht. Op de Place Royale geeft een kapitein der jagers bevel om op eenige compagniën der nationale gardes in de straat Houdos te schieten. De kapitein herhaalt zijn order, en woedend omdat hij niet gehoorzaamd wordt, geeft hij een zyner man schappen een degenstoot. Op hetzelfde oogenblik legt een ka meraad van den gekwetsten soldaat op den kapitein aan, en doodt hem onder het gejuich der menigte. Terzelfder plaatse werpt een generaal zich op een nationale garde en doorboort hem de hand met zijn degen. Een garde grijpt zijn geweer bij den loop, en wil den generaal een doo- delijken slag toebrengen. Maar door een sprong van het paard ontging de generaal het gevaar dat hem dreigde. Omtrent het lot van de generaals le Comte en Clément Thomas worden in den Gaulois en andere bladen de volgende bijzonderheden vermeld Generaal le Comte werd op eene hoogte van Montmartre, aan het hoofd zijner troepen, door de insurgenten gevangen genomen en onmiddelijk naar Chateau Rouge vervoerd. Ge neraal Clément Thomas, die zich in burgerkleeding bij den hoek der rue Marie Antoinette bevond, werd herkend, gegre pen en insgelijks naar Chateau Rouge weggebragt. Dit een en ander gebeurde omstreeks 8 uur in den namiddag. Een uur later werden de beide generaals naar de rue des Rosiers in het huis no. 6 gebragt, alwaar zich een aantal manschappen der linietroepen, Garibaldiauen en andere personen bevonden. Na een schijn van regtspraak werden zij naar den achterkant van den tuin gesleurd, alwaar zij aan elkander vastgebonden en bij den voet van den muur uedergesmeten werden. Een officier der Garibaldianen ging daarop naar de eerste ver dieping en riep uit het. raam dat generaal Thomas door eene militaire regtbank behoorde gevonnisd te worden, zoodat men zich moest te vreden stellen met hem in arrest te houden, zonder hem eenig geweld aan te doen. De stem van den officier ging echter in het verward geschreeuw verloren en eer hij nog van het raam was teruggetreden, hoorde hij reeds een tiental geweren afvuren. De generaals werden dus reeds gefusilleerd. Le Comte had een kogel fan achteren door het oor in het hoofd gekregen, met het gevolg dat hij onmiddelijk dood bleef. Zijn lotgenoot Thomas daarentegen was niet ge raakt. Op nieuw werden er tien geweren op hem gerigt, maar slechts één kogel trof en veroorzakte slechts eene kwetsuur. «Lafaardsi'iep hij, en op hetzelfde oogenblik volgden weder tien schoten, thans eerst viel hij dood neder. Bijna gelijktijdig werden de luitenant ter zee de Monte- bello en de heer Du vil, die in de rue des Martyrs door de insurgenten waren gevangen genomen, het genoemde huis iu de rue des Rosiers binnengebragt. Zij werden voor een co mité gebragt, hetwelk ronduit verklaarde, niet bij magte te zijn geweest om de manschappen tegen te houden, die met alle geweld de beide generaals wilden fusilleren. Met Mon- tebelio en Duvil liep het intusschen goed af, daar zij tegen 6 ure op vrije voeten werden gesteld. Op dat oogenblik lagen de lijken der beide generaals nog op den grond. Men wil, dat een deel der leiders van de oproermakers op Montmartre uit Bonapartisten bestaat, wier doel het is, de boeren te doen zien dat er zonder het keizerrijk geen orde mogelijk is. Voor 't overige zou de zaak ernstig worden, wanneer de kleine burgerstand en de arbeiders, die zeer on tevreden zijn over de regeling van den vervaltijd der wissels en der huishuur, met de oproerlingen gemeene zaak maakten, 't Zal weinig zijn voorgekomen, dat oproerlingen ïn het bezit waren van zooveel krijgsmaterieel. Behalve hun kanonnen en chassepots habben zij 40,000 bommen en granaten, waar van 15,000 geladen zijn, 16 millioen patronen en eenige hon- derde vaten buskruit. In Parijs baart het eenig opzien, dat Menotti Garibaldi daar plotseling verschenen isook Victor Hugo en Louis Blanc zijn er aangekomen. Men hoopt ïn republikeinsche kringen dat ze de menigte tot kalmte zul len aansporen. La France bevat onder hare laatste berigten de vol gende tijding «18 Maart 4s ure 's namiddags. Het gerucht wordt ver spreid dat het stadhuis zou zijn overweldigd en de commune zou zijn geproclameerd. De ministers zouden vergaderd zijn onder de hoede der gendarmerie. Wij maken onder alle voor behoud van deze geruchten gewag. Van 10 17 Maart 1871. ONDERTROUWD: II. Blok, veehaudelaar, 30 jaren, wonende tc lem- sterland e:i N. Schrijver, 2S jaren. GEHUWD S. Makelaar en M. Kater. BEVALLEN: S. J. de Ruijter gcb. Peters, Z. A. Visser gcb. Bakker, D. M. vuil der Fluit geb. Slijkerman, D. J. M. van Halen geb. Langhorst, D. S. Lutcrs, geb. Caljauw, Z. C. Unimcls geb. Rippens, D. E. M. de Carpentier geb. van de Lande, D. 'J. Capteiu gcb. Spnudau, Z. C. A. vnu Bruggen geb. Franke, Z. S. van Tol geb. vau HoolwerlT, Z. G. Schorsij geb. Klein, D. H. Vink geb. Visser, D. 1T. Klein gcb. vau der Vliet Z. S. van der Maas geb. Arkeroo, D. OVERLEDEN: B. Weber, 31 jaren. C. Bakker, 32 jaren. G. J. 8. Jauzon, 9 maanden. M. M. Senhauser, geb. Dukcrs, 68 jaren. G. van Buurea, 3 jaien. F. Smit, 33 jaren. Levenloos aangegeven 3. 81 A n K T II E R I G T E A ALKMAAR, 18 Maart. Heden zijn ter markt alhier aangevoerd 8 Paard f 30 tot 160; 6 Kocijen f120 a 150, 1-14 nuchtere Kalveren f3.a 9, 738 Schapen f 16 a 30, 2 Geiten f4.220 magere Varkens fl6a 28, 230 Biggen i:4 a 11, Boter per 0 630 Kilog. f0 80 a 0.85. HOORN, 18 Maart. 4 heet. Tarwe f 10 50 a - beet. Rogge f-.a -.29 heet. Garst 1 7.a 7.50, 36 beet. Haver f5 50 a 6.25, beet. Witte Erwten fa -.3 heet. Groene Erwten f 15.a 4 beet. Graauwe f 17.a 5 heet. Vale Erwten fll a 7 heet. bruine Booueu f 15.a12 heet. Paardenboonen f 10 a Mosterzaad f23.a 26.Karwcizaad flG.a 17.9 Paarden f40 a 200, 500 schapen f 15.— a 27.—, 225 Kalveren i' 3.50 a 9.50, 120 Varkeus f 16.— a 24.—, 5 Zengen f 35.a 52.240 Biggen f4.50 a 12, 75 Kippen f0.75 a l.25, Eenden f-.a-.20500 Kipeijereu f 2 40 a 2.60, 14000 Ecndeijcrcn f3.per luO st. 2750 kop Boter f 0.65 1 0.70 per kop. 50 mand Appe len f 1.50 a 1.S0. 25 mand Peren f 0.90 a 1.per mand. STAAT van Brieven, geadresseerd aan onbekende, gedurende de le helft van Februarij. K. Dekker, van der Yaard, F. C. Weber, J. Paron, J. J. Zeidema, C. Kleune, II. Bante, wed. v. D. Hust, C. J. de Lange, Amsterdam; mej. A. M. v. d Poel, Delft. De Directeur van het Postkantoor, 11 ER WEIJ ER. Vrijdag 24 dezer vertrekt van kier de Oost Indische landmail via Brindisi. ten voordeele der Algerneene armen dezer gemeente, op ZONDAG den 26- MAART 1871 in liet Lokaal 'ï1 S V 5B Sj S. Blijspel mot Zang in ecu Bedrijf. DAARNA Blijspol in één Bedrijf met Zang. TOT SI.OT Blijspel met Zang in één Bedrijf. Vrij naar bet Fransch van Eknest Sceibe en Beulaij, door J. H. Gkave. Entré9 fO.25- Aanvang 7 uur. De ADMINISTRATIE van het 3* Bat». 7e RegUnf* zal, op Maandag den 27 Maart a. s., des namiddags ten twee uur precies, iu het fort 'Erfprin-s te Ilelilerten overstaan van den Deurwaarder C. S WA VING aldaar, en tegen contante betalingin het openbaar verkoopeu: (1 Ruin- en 1 Me?'riep aard). Informatiën te bekomen aan de Stalhouderij vaii den heer M AALST EED te Helder.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 3