De toestand te Darijs. BEIIGEHLIJKE STAM) DEK GEMEENTE HELDER. man en kinderen, heeft thans uit Parijs een brief geschreven, waarin zij haren wensch te kennen geeft om weder in de echtelijke woning opgenomen te wordeu haar echtgenoot is echter niet gezind, aan dezen wensch te voldoen. Onder de dienstpligtigen voor de nationale militie van dit jaar bevindt zich, naar men meldt, te Brielle een jongeling, wiens naam is Michiel Adriaanszoon de Ruyter, zeevareude van beroep. Hij heeft verzocht als zoodanig bij de zeemilitie te worden opgenomen. De Antwerpsche sigarenmakersdie het werk gestaakt hebben hielden Zaturdag eene vergadering. Uit hetgeen bij die gelegenheid verhandeld werd bleekdat op drie naal de sigarenfabrieken te Antwerpen gesloten zijn, waardoor 600 sigarenmakers zonder werk zijn. De fabriekanten weigeren onherroepelijk de eischen der grevisten toe te staan. Een jaar geleden hebben zij eene Yereeniging tot onderling hulp betoon gestichtmet de bepalingdat zijindien het tot werkstaking kwam aan ieder hunner 12 francs per week moest uitbetalen. Maar de jeugdige Yereeniging heeft nog slechts 6000 francs in kas zoodat de grevisten zich met 6 francs per week moeten vergenoegen. De vergadering heeft afgevaardigden benoemdten einde zich te verstaan met den Werkmansbond afdeeling van de Internationale. Een groot deel van de sigarenmakex-s schijnt voornemens te zijn zich naar Engeland te begeven ten einde daar werk te zoeken. De Pungolo meldt, dat de Vesuvius den 13 Maart eene ontzettende massa asch uitgebraakt heeft, zoodat de weide grond voor het vee onbruikbaar geworden is. Sterke ont ploffingen deden zich hooren, maar "s nachts werd de berg rustiger. Dit bewoog vele nieuwsgierigen het beneden ge deelte van den berg te bestijgen, om de vloeijende lava van nabij te bezien. Men zegt, dat zes personen, die zich te ver gewaagd hadden omgekomen zijn. Er komen in Duitschland verscheidene gevallen voor van personen, die den geheelen oorlog medegemaakt hebben, maar, nu zij in den schoot van hun gezin teruggekomen zijn, hun zenuwgestel zeer geschokt zien; bij sommigen is dit reeds tot verstandsverbijstering overgegaan. De verschillende berigten van Parijs zijn niet allen met elkander in overeenstemming, zoo als blijkt uit de onder staande Parijs, Zaturdag (des avonds.) De stad is rustig, de nationale garde heeft het beursplein en het plein voor St. Germain 1'Auxerrois ontruimd. Het vertrouwen keert terug. Genève, Zaturdag. Het Jonrn. de Genève verneemt uit Lyon van 23 Maart het volgende De muitende nationale gardes hebben op het stadhuis de roode vlag geheschen en de commune uitgeroepen. Er werd een comité van 14 leden gekozen, met Crestin aan het hoofd, die echter weder afge treden is. Het comité heeft bij proclamatie aangekondigd, dat een nieuw tijdperk aangebroken en de armoede afgeschaft is, en dat ook de belastingen verminderd zullen worden. Parijs, Zondag, (7 ure's ochtends). Het Journal Officiel der oproerlingen bevat een depêche uit Lyon, waarin verze kerd wordt, dat men daar zeer ten gunste van het centraal comité gestemd is. Versailles, Zaturdag. Thiers heeft de volgende circu laire aan de prefecten, onder-prefecten, procureurs-generaal en verdere militaire en bui'gerlijke autoriteiten uitgevaardigd. »De orde is in het grootste gedeelte van Frankrijk on gestoord gebleven en in Lyon weder hersteld. »In Marseille is de orde niet zoo gestoort, dat men zich daarover ongerust behoeft te maken. »In Parijs handhaaft zich de partij van de orde tegenover de partij der anarchie. De rust zal zeker hersteld worden, danlc zij de werkzaamheid der maires. »De armee bij Versailles is van al het noodige ruim voorzien en wordt dagelijks aanzienlijk versterkt Talrijke kavallerie is gister aangekomen. Alle uit het leger uitgetreden aanvoerders komen terug en bieden der regering hunne diensten aan. »De nationale vergadering komt dagelijks bijeen en is met de regering eensgezind. »Wij kunnen de bevolking slechts tot rust en kalmte aan sporen. Ons besluit staat vast, om de orde te handhaven, wij zullen de republiek redden, die alleen van de anarchie gevaar loopt." Picard heeft eene circulaire aan de prefecten uitgevaardigd, waarin hij meldt, dat te Lyon de orde hersteld en het stadhuis door de muiters ontruimd was. Evenzoo stond het te St. Etienne. Het comité te Parijs wordt dagelijks door een aantal nationale gardes in den steek gelaten, maar houdt zich door geweld dadige maatregelen staande. Parijs, Zondag namiddag 1 ure. Er heerscht volmaakte rust. De stad herneemt haar gewoon aanzien. De barricades blijven nog altijd, maar de mond der kanonnen, waarmede zij bewapend zijn, is naar binnen gekeerd. De barricaden worden voortdurend zorgvuldig bewaakt. De passage over de place Vendóme is nog verboden. De verkiezingen zijn heden ochtend begonnenmaar er komen weinig kiezers op. Londen, Maandag. De Daily News bevat een telegram uit Parijs van gister, waarin gemeld wordt dat de revolutio naire partij gezegevierd en zich eene groote meerderheid bij de verkiezingen verzekerd heeft. Saxsset heeft zijn opper bevel nedergelegd; de maires zijn afgetreden. De beweging breidt zich over alle groote steden uit. Binnen een week zal de toestand van het gouvernement onhoudbaar geworden zijn. Volgens de Timesdringt generaal Vinoy er op aan, om tegen Parijs op te rukken. Genoemd blad meldt ook, dat alles, wat men van het ver blijf van Menotti Garibaldi te Parijs verhaalt, onwaar is. Hij heeft Londen niet verlaten, waar hij de gast is van kolo nel Chambaxs. Men schrijft aan de Times uit Parijs: De heeren van Beïleville en uit de gevangenissen verliezen geen tijd zij weten zeer goed, dat zij de magt niet lang in handen zullen hebben en zij willen eerst nog hun wraakzucht voldoen en aan hun krankzinnigheid er is geen ander woord voor den vrijen loop laten. Jules Favre had wel gelijk toen hij God en den menschen vergiffenis vroeg, dat hij aan Bismarck de ontwa pening der nationale garde geweigerd had. Vuurwapenen passen niet in de handen van kinderen of van razende gekken nog minder in die van krankzinnigen. Er zijn drie middelen, om uit den tegenwoordigen toestand te geraken. De goedgezinde burgers kunnen, als zij zich flink houden, de orde herstellen; de departementen kunnen dit met behulp der armee van Ver sailles doen, of eindelijk de Duitschers kunnen Parijs bezetten, na Beïleville platgeschoten te hebben. Het laatste middel is het beste. De Koln. Zeitung deelt een artikel mede van Hans Wachenhusen, getiteld de Commune. Wat zij te Parijs willenzegt de schrijver onder anderen is voor de geheele wereld een raadsel, omdat zij het zeiven niet weten. Het is eigenlijk dezelfde vertooning, die den 31n October, dus tijdens de belegering van het raadhuis, heeft plaats gehad. Toen ging de kreet op: »Leve de republiek! Weg met de commune terwijl de anderen uitgalmden»Leve de commune! Weg met de republiek!" Maar wat is toch eigenlijk commune In den grond der zaak is zij het tegen overgestelde van de republique des honnêtes gens, die tijdens het beleg het ideaal was en zoo hoog geroemd werd. De commune is de dwingelandij der hoofdstad over de pro vinciën. Zij heeft ten doel, de herstelling van het gehate stelsel van centx'aiisatie, hetwelk met persoonlijk regime moest zijn verdwenen. Zij wil dat de gemeentelijke vertegenwoordiging der hoofdstad door een directorium, als commissie uit haar midden, het g^ieele land zal beheerschen. Van 17 24 Maart 1871. ONDERTROUWD en GEHUWD Geene. BEVALLEN E. Roodfc geb, Harkes, D. W. E. Bnsqnet gob. Bruins- ma, D. M. A. E. Nepius geb. Sarlemijn, D. A. M. Hoogcrvvorf geb. Rukland, Z. W. Mooij geb. de Vries, Z. N. Goudsvvaardt geb. Gerritsen, Z. M. C. Nijland geb. Verburgt, Z. E Clowting geb. Meeuwsen, D. A. Kluit geb. vau Wijk, 2 D. J. Diereudonck geb. van Akkeren, Z. OVERLEDEN: N. Kooger geb. Zoetelief, 75 jaren.— L J. G. lïensink, 21 jaren. M. Sol (ouderdom onbekend). S. G. Roodt, 5 dagen. J. Senhauser, 73 jareu. Levenloos aangegeven 2. M A K li T 15 If li I GT EN. ALKMAAR, 25 Maart. Heden zijn ter markt alhier aangevoerd 11 Paard f 35 tot 140; 7 Koeijcn f170 a 195, 141 nuchtere Kalveren f2.50 a 9, 280 Schapen f 16 a 31, - Geiten f-.200 magere Vaikcns fïOa 25, 140 Biggen f4 a 11, Boter per 0.630 Kilog. f 0.82^ a 0.87-£. HOORN, 25 Maart. heet. Tarwe f 3 heet. Rogge f8.25 a -.12 heet. Garst f7.a 8.29 heet. Haver f5.a 6.25, - heet. Witte Erwten fa -.2 heet. Groene Erwten f15.a 2 heet. Graauwe f 15.a 17.—, 1 heet. Yale Erwten fll a 4 heet. bruine Boonen f 14.a5 heet. Paardenboonen f 9.75 a Mosterzaad f 23. 24.25, Karweizaad f 16.a 17.14 Paarden f45 a 170, 57') schapen f 16.— a 29.—, 205 Kalveren f3.50 a 11.50, 50 Varkens f 12.—a 23.—, 5 Zeugen f25.a 45.250 Biggen f 4 a 9.50, 6 Bokken f0.90 a 5. 5 Geiten f 1.25 a 6120 Kippen f 0.80 a 1,50, Eenden f-.a-. 22500 Kipeijeren f 2.40 a 2.60, 13300 Eeudeijeren f3.per 11)0 st. 2200 kop Boter f 0.65 a 0.70 per kop. 60 mand Appelen f 1.25 a 1.70, 35 mand Peren f 0.90 a 1.per mand. LONDEN, 27 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 2525 RundereD, 17161 Schapen en Lammereu, 70 Kalveren en 175 Varkeus. Prijzen: Beste Runderen 5/4, Scha pen en Lammereu 6/4 Kalveren 6/-, Varkens 6/5. 275ste STAATSLOTERIJ. Eerste Klasse. Eerste Trekking. No. 15399 f5000; nos. 3644 en 5256 ieder f1500; nos. 4167, 10777 f 1000; no. 1 1695 f200 nos. 5037, 6448, 8609 en 13191 ieder f100. Vrijdag 31 dezer vertrekt van hier de West- Indische mail, per eerste trein. STAAT van BRItiVEN, geadresseerd aan Onbeken den, gedurende de 2e helft van Febr. 187 L. Z. Wimmers, mej. Schranders, Lefvens, wed. Verbruggen, A. Hofkamp, Wed. Hieschmöller, mej. F. Kalksma, A. Kra mer, allen te Arasterdam; J. J. B. Huber, Boskoop; tl. Flo rijn, Haarlemmermeer; L. Visser, Hellevoetsluis Aaltje Hoo- ger, IJoevenvaart; J. O. Brikstra, Joure; F. Ree, Kampen; F. B. Baste, Langendijk; L. F. Z. Vries, (niet vermeld); J. de Kuizer Nieuwediep. Van Wierikge^ A. v. d. Sluis, Schoonoord. De Directeur van het Postkantoor, HERWEIJER.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 3