Be toestand te Parijs. BURGERLIJKE ST4\D DER GEllEEÏÏE HELDER. BURGERLIJKE STAM DER GEllEEÏÏE ZIJPE BURGERLIJKE STAM DER GEllEEÏÏE W1ERIXGEM. waarop men vermeende, dat de schuldige de reis aanvaard had. Donderdag avond jl. meldde de Consul per telegram dat de ontstoleue gelden reeds in zijn bezit waren. Parijs, 2 April, (zes ure des avonds.) Sedert gisteren avond zijn er verscheidene gevechten geleverd tusschen de voorposten der nationale garden en de troepen van Versailles, te Neuiily gestationeerd. Tusschen 10 en 12 ure in den voor middag werd onophoudelijk kanongebulder gehoord. Het co mité heeft minstens 60,000 man vereenigd te Puteaux de nationale garden bezetten ook Courbevoie en Pon$-Neuilly. Het comité heeft in allerijl manschappen, krijgsbehoeften en artillerie gezonden naar de plaats van den strijd. De Liberté meldt, dat de bataillons van het comité eene beweging maakten naar Corbevoie. Ten half tien des morgens heeft de Mont-Valérien het vuur geopend tegen de voorhoede der kolonnesde gendarmes en boschwachters in den omtrek gekantonneerd, zijn op de troepen der Commune los gegaan. Langzamerhand werd de strijd heftiger, naarmate men het Rond Point van Courbevoie naderde. Ten half elf ving het peletonsvuur aan de Mont-Valérien heeft toen een krachtig vuur geopend. Ten elf ure werd het geweervuur heviger. Het bezit van Courbevoie schijnt het doel te zijn van beide partijen. De Teraps en de Liberté melden als gerucht, dat de nati onale garde veel geleden heeft en gedwongen werd terug te trekken. Londen, 3 April. De Times zegt, dat het gerucht als zouden de nationale garde Zondag 200 man verloren hebben, overdreven is. Men heeft de krijgsgevangen nationale garden gefusilleerd als opstandelingen. Een gewigtig nieuws wordt uit Parijs gemeld dat, als het bevestigd wordt, van on berekenbaren invloed kan zijn op den verderen loop der zaken in Frankrijk. De sedert lang voorbereide, doch telkens weder verdaagde vereeniging tusschen de beide takken der Bourbons is tot stand gekomen. De familie Orleans heeft zich tijdelijk opgeofferd en besloten dat de graaf van Chambord tot koning zal worden uitgeroepen. Waarschijnlijk is hierbij bepaald, dat bij overlijden van den graaf, die kinderloos is, zijne regten zullen overgaan op den graaf van Parijs, zoodat alsdan de jongere tak de re gering van Louis Philippe zou voortzetten. De partijen, die deze overeenkomst hebben gesloten, houden zich overtuigd, dat de meerderheid der vergadering te Ver sailles geneigd zal zijn den graaf van Chambord tot koning te verkiezen. Parijs biedt tegenwoordig een rampzalig tafereel aan. Vreemdelingen en gegoede familiën verlaten de stad, de winkels worden meer en meer gesloten, de welvaart wordt geheel on derdrukt. De stad is als geheel geïsoleerd. De Commune-: decreteert niettegenstaande dat alles voort. Nadat de ligting is opgeheven, en de huren van de drie laatste termijnen zijn kwijtgescholden, terwijl het postbureau in bezit is genomen, en overal huiszoekingen plaats hebben, wordt ieder ambtenaar, die aan de regering van Versailles gehoorzaamt, afgezet, en tevens alle loterijspel voor goed verboden, tegen dronkenschap krachtig opgetreden, en kosteloos verpligt-onderwijs afgekon digd. Rijp en groen door elkander In de provinciën is het gezag bijna overal gehandhaafd te Marseille door de marinealleen te Creuzot schijnt 't ge peupel de baas. Welke lieden willen iotusschen de wet stellen en Europa de universele republiek schenken Er zijn in Parijs 500,000 kiezers. Van dezen hebben slechts 180,000 gestemd, en de commune ontving van dezen 110,000 stemmen, 70,000 stemmen werden nog aan de kandidaten van de partij der orde gegeven. Daar de verkiezingen volgens de wet van 1848 plaats had, welke verklaart dat de stemmen van een achtste der kiezers een verkiezing geldig maken, zijn deze 110,000 stemmen voldoende geweest voor de benoeming der leden van de commune, en willen deze den toestand en een land van 37 millioen beheerschen De Commune moet reeds een deficit van 3 millioen hebben. Eiken dag betaalt ze 900,000 francs soldij, Te Parijs houden de geregtshoven geen zitting meer Er is niet één regter meer, alle zaken staan stil. Sinds 4 September zijn 35,000 regtszaken op de rol, als aanvragen tot ontbindingen van vennootschappen, tot echtscheidingen, enz. enz. De heer Paul de St. Victor heeft in de Liberté een feuilleton geschreven onder het opschriftHoe volken ten gronde gaan. Vooral het slot is opmerkelijk. Na aangetoond te hebben, hoe Polen onderging, zegt de schrijver »De toestand van Frankrijk is thans even treurig als die van Polen. Het vindt zijn Rusland in Pruisen. Een wereld van barbaren omringt het. Het heeft vreeselijke nederlagen geleden zijn verscheurde grenzen stellen het hart des lands bloot zijn mi litair genie schijnt verdoofd. Gelijk Polen draagt Frankrijk in zich zelf den kiem van zijn verderf. Verdeeld door de partijzucht der republikeinen en der drie monarchische frac- tiën, zijn de voortdurende opstanden der minderheid niet minder verderfelijk dan het libertum veto der Polen. Een eerste ver deeling van Frankrijk heeft reeds plaats gehad een tweede zal volgen, vervolgens een derde, als het door anarchie zich verzwakt, in plaats van door standvastigheid en eendragt zich te versterken. Pruisen wacht slechts op voorwendsels, om de orde in Frankrijk te herstellen. Eindelijk zal het de wereld tot getuige roepen, dat dit onverbeterlijk volk wel ge kneveld moet worden, en Europa zal het toelaten. Verachting zal de sympathie dooden. Orde zal er in Parijs heerschen, zooals zij in Warschau heerscht. Het graauw van Belleville en la Villette heeft vele rus tige burgers van Parijs voor een paar dagen hevigen schrik aangejaagd onverwachts werden de barricaden op verschil lende punten bezet, de vlaggen ontplooid, de kanonnen geplant, de geweren aangelegd de bevelhebbers stonden met getrokken sabel voorop. Was Vinoy in aantogt Zou de strijd be ginnen Neen de barricade-helden lieten zich photo- graferen, als tooneelhelden, Van 24 31 Maart 1871. ONDERTROUWD F. Schoeifclenberger, scheepstimmerman, 34 jaren en N. Bakker, 29 jaren. H. CKroon, sergeaut-majoor bij het 7de regemeut infanterie, 26 jaren, wonende te Amsterdam en E. A. Kloosterhuis, 23 ja ren. H. Gorter, kok bij de marine, 35 jaren en M. Swaen, 32 jaren. A. Mooij, metselaar, 28 jaren en G. Bood, 21 jaren. P. Bruin, melkventer, 26 jaren en A. Bood, J9 jaren. GEHUWD M. E. Tat eu E. van Bou. BEVALLENP. Geervliet geh. Poslma Z. E. Kastelein geb. Geus, D. T. de Rooze geb. vau der Hulst, Z. E. Heesters geb. Weetniet, Z. E. J. Kleene geb. Spigt, D. J. B. Krijnen geb. Nicrop, Z. L. P. Barends geb. Koene, Z. C. P. Hoelandt geb. Wondergem, D. C. P. Hoekscl geb. deu Hartog, D. A. de Wijn geb. Prins, D. E. Juli anus geb. Sluisman, Z, T. Fortuin geb. de Vroome, Z. A. Kuiper geb. Boon, Z. R Meeues geb. Sarfatij, D. C. W. Ruiter geb. Koster, Z. OVERLEDEN P. Sinjewel, 8 jaren. P. P. Duinker, 72 jaren. J. Herman, 13 maanden. C. Kaptein, 32 jaren.B. L. Goes, 16 ja ren. M. T. A. Smit, 5 maanden. M. Kliek, 30 dagen. J. Kossen, 1 jaar. L. H. M. Janzen, 3 maanden. C H. Salvesen, 7 maanden. W. Slort, 1 jaar. Levenloos aangegeven 8. over de maand Maart 1871. ONDERTROUWD H. Essenins en G. Groen. K. Koning en N. Krul. A v. d. Werf en T. Bijpost. G. Bronner en A. Raven. GETROUWD D. Buisman en D. Neefjes. K. Koning en N. Krul. A. v. d. Werf en T. Bijpost. 3. T. Schuit, te Kolhorn, en T. Hop man. H. Essenius en G. Groen. GEBOREN Dingenadochter van P. Noorden en J. Timmerman. Geeltje, dochter van C. Spierdijk en T. Kater. Melis, zoon van J.Spaans eu J. Visscher. Klaas, zoon van P. de Ruiter eu T. Prins. Simon, zoon van S. de Wit eu E. Harp. Aagje, dochter van J. Schrieken en M. Bregman. Gerardus, zoon van J. van Schaik en W. Bakker.Cor- nelis, zoon van S. Mulder en G. Bruin. Trijntje, dochter van P. Ma- rees en T. Stekelbos. Ncelije, dochter van P. Marees en T. Stekelbes. Gerrit, zoon van G. Broens en S. Krans. Hendrik, zoon van R. lte- zelraan en D. van Twuijver. Grietje, dochter van L. Schotvanger en C. Visser. Aaltje, dochter van C. Groenveld en C. M. Blokland. Aaltje, dochter vau J. Schouten eu J. van Twuijver. Anna Maria, dochter van D. Koning en G. de Vries. Pieter, zoon van C. Constant eu M. Opbem. Geertje, dochter van W. Heeman en Noiues. Willem Christiaan, zoon van W. C. Slijboora en H. Heerden. OVERLEDEN Antje Keijzer, 75 jaren, echtgenoote van Jacob de Boer. Simon, 2 maanden, zoon van S. Koger eu G Boot. Jacob, 4 maan den, zoon van H. Breed en N. Brommer. Conielis Siemers, 79 jaren, v.t,. weduwnaar vau C. Winkelhaak. Pieter Cornelis. 2 maanden, zoou van C. Zuidscherwoude en A. Dekker. Coruelis, 2£ jaar, zoon van K. Spaan en G. Braaf. Catharina, 7 jaren, dochter van J. Bas en G. Kwantes. Gerrit Walkeuler, 32 jaren, echtgenoot van M. Maars. Gedurende de maand Maart 1871. ONDERTROUWD V. de Wit, te Nieuwediep met Antje Ruijter. GETROUWD C. Bakker te Anna Paulowna met Geertje Kuit. S. Heijblok met Maartje Koorn. GEBOREN Trijntje, dochter van H. Uileman en Neeltje van den Berg. Jan, zoon van V. Koorn en Maartje Bakker. Neeltje, dochter van S. Tijsen en Maartje Kalf. Maartje, dochter van S. Klein en Maartje Lont.Maartje, dochter van C. Tijsen en Autje Kooij. Hendrik, zoon van O. Engel en Neeltje Mosk. Antje, dochter van P. Bekeudam en en Neeltje Schoenmaker. Trijntje, dochter van A. Klein en Maartje Maars. OVERLEDEN Immetje Smit, 49 jaren, weduwe Jb. Annes. Meijert Tijsen, 9 maanden, zoon vau P. Tijsen en Antje Asjes. MAUKTBERIGTCK. ROTTERDAM, 3 April. Meekrap. De handel was heden weder onbeduidend; de kooplust was zeer gering, de vorderingen meestal onveraudoi'd, hoewel hier en daar iets ma tiger. Voor directe behoefte werden enkele partijtjes verhandeld, meestal iu mooije kwaliteiten. Van Raciju komt weinig voor, doch ontbreekt het daar voor aan kooplust. Vlas. Gedurende de vorige week op het land met veel handel tot vaste prijzen. De groote aanvoer ter markt vau heden ruimde in dezelfde verhou ding grootendeels op. De prijzen der aardappelen waren als volgt: Zeeuwsche Jammen f 4.25 a 4 50, Gcldersche Ronde "Wolkammers f3.25 a 3.50, Roode f3.50. Met weinig aanvoel'. ALKMAAR, 1 April. Heden zijn ter markt alhier aaugevoerd 7 Paard f 20 tot 40; 5 Koeijen f 110 a 160, 64 nuchtere Kalveren f2.50 a S, 1 Ezel, 539 Schapen f 18 a 28, 190 magere Varkens f 10 a 30, 208 Biggen f5 a 9, 6 Bokken eu Geiten f 4 a 5, Boter per kop van 0.630 Kilog. 1' 0.90. HOORN, 1 April. 6 heet. Tarwe f 11.a 5 heet. Rogge f8.a -.27 heet. Garst f6.50 a 7.50, 23 heet. Haver f5.50 a 6.50, 4 heet. Witte Erwten f 11.a 14. 3 heet. Groene Erwten f 15.a 4 heet. Graauwe f 37-a 4 heet. Vale Erwten fll a 12 heet. bruine Booueu f 13.a 16 - heet Paardeuboonen f a Mosterzaad f 23.a 25.Karweizaad f 17.a 9 Paarden f45 a 175, 425 schapen f 16.— a 29.—, 130 Kalveren f3.50 a 11.50, 80 Varkens f 13.—a 22.50, 8 Zeugen f30.a 45.360 Biggen f4a 10.,6 Bokken f 1.a 4. 5 Geiten f 1.50 a 5.50, 125 Kippen f 0.90 a l 40, Eenden fa-. 25000 Kipeijeren f 2 65 a 2.80; 15500 Eendeijeren f3.per ll/O st. 3000 kop Boter f 0.70 a 0.77 per kop. 40 mand Appelen f 1.50 a 1.80, 25 maud Peren f l.a 1.20 per mand. LONDEN, 3 April. Ter veemarkt waren heden aaugevoerd 2555 Runderen, 17550 Schapen en Lammereu, 150 Kalveren en 110 Varkens. Prijzeu: Beste Runderen 5/8, Scha pen en Lammeren 6/6 Kalveren 6/-, Varkens 5/2.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 3