HELDERSCHE COURANT. Jtè 1032. 1871. Jlieums-- en Zaturdag «flöoertentie-öfflö. 15 April. Elfde Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden. 1.00 Franco per post n 1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertenties van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intczenden. Ingezonden stukken minstens cén dag vroeger. Uitgever S. G IL T J E S. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, 14 April 1871. De verwachting van de op gisteren avond in het lo kaal Tivoli gegeven voorstelling is in geenen deele te leur gesteld. De wonderlijkste en onbegrijpelijkste toeren werden afgewisseld door zang, uitgevoerd door mejufvrouw Alexine Enck en den heer J. C. Exner. Beiden voldeden uitmuntend. Mejufvrouw Enck paart aan een modest en niet onbevallig uiterlijk, een goede voordragt en een lieve stem. De basstem van den heer Exner is vol en rond en heeft een welluidend timbre. Wat de kunstverrigtingen van de heeren Könjöt en Lunau aangaat, wij willen erkennen dat het ons onmogelijk is, daar van eene volledige beschrijving te geven dergelijke, onver klaarbare zaken moet men zien, om te kunnen gelooven dat ze uitvoerbaar zijn. Nimmer zagen wij iemand die den heer Könjöt in buig zaamheid van ledematen evenaarde, zoo dat hij niet ten on- regte den naam draagt van den elastieken manhij weet zijn ligchaam in de ongeloofelijkste 'oogten te wringen. Ook in het equilibrereu waren zijne toeren zeer verrassend. Wat Könjöt is als gymnasticus, is Lunau als Hercules. In achterover liggende houding, zoodat alleen de handen en de voeten, en niet het ligchaam den grond raken, zich een aanbeeld van de grootste soort op de borst te doen zetten en daarop drie smeden met den voorhamer het ijzer te doen hameren, behoort zeker tot de zeldzaamste vertooningen niet miuderisdit het geval met het afbijten van gloeijende sta ven, welke afgebeten stukken hij op een bord aan het publiek ter onderzoek aanbiedt. Met een gloeijende schop armen en beenen te bestrijken, en kokende olie als deri geurigste drank te zien drinkenzal menigeen ongeloofelijk toeschij nen en toch was ieder der aanwezigen overtuigt, dat Lunau deze artistieke toeren uitvoerde. Nog vele andere kunstverrigtingen werden met het meeste succes vertoond. Jammer genoeg voor de ondernemers dat het publiek niet talrijker was. Zaturdag avond echter geven die heeren eene tweede voor stelling; wij kunnen liefhebbers van het wonderbaarlijke en niet alle daagsche, zeer aanbevelen een kijkje te gaan nemen. Een volle zaal mag die heeren wel loouen voor de kosten, moeite en inspanning die zij aanwenden, om eene gelegen heid aan te bieden, die, niet alleen uitspanning en vermaak verschaft, maar den natuuronderzoeker zeer veel ter nadenking en bespreking achterlaat. In de Woensdag jl. gehouden algemeene vergadering van het artillerie-vrijkorps, werd medegedeeld a. Dat aan de schietoefeningen nog geregeld is deelgenomen, en met cijfers aangetoond dat goede vorderingen zijn gemaakt. b. Dat de ontvangsten hebben bedragen f318.16, de uit gaven f297,35, alzoo goed slot f20,81. Bij de verkiezing van bestuursleden, zijn herkozen de nh. mr. D. P. H. AbersonJ. H. de Meijer en P. H. Polak, en ter vervanging van den hr. P. H. Verberne de hr. S. Th. Beets benoemd. Tot leden der jury zijn herkozen de heeren P. L. Lammers en N. D. de Leur, en gekozen de hr. W. Appel Jr. Het nazien der rekening werd opgedragen aan de heeren J. Schuit, P. L. Lammers en D. Kemp. Dingsdag jl. werd door het bestuur van het comité alhier van het >/Roode Kruis", eene vergadering gehouden en bepaald, dat de eerste algemeene jaarlijksche vergadering zal gehouden worden op Dingsdag 25 dezer in Tivoli. Z. M. heeft den luitenant ter zee 2e klasse J. C. A. Wissel en den adelborst le klasse G. Moerland, op hun verzoek, met den lOn dezer eervol uit de zeedienst ontslagen. De Minister van Marine brengt ter kennis van belang hebbenden dat dit jaar drie jongelieden na afgelegd examen als scheepsklerk zullen kunnen worden aangesteld. De kun digheden, bij het examen vereischt en verdere bepalingen, zijn vermeld indeStaats-Courant van gisteren. De heer W. J. Driessen is herbenoemd tot plaats vervangend kantonregter in het kanton Helder (op het eiland Wieringen. Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Lijn- AmsterdamRotterdamHelderZaandam. Aantal reizigers- gedurende de maand Maart 1871, 127,079, opbrengst van reizigers, f 110,368.58*-, opbrengst van goederen, f 47,628.30, totaal f 157,996.88^. Sedert primo Januarij aantal reizigers 351,729. Opbrengst van reizigers en goederen f 499,19S.49,*-. De minister van binnenlandsche zaken heeft afwijzend beschikt op het adres der kamer van koophandel te Alkmaar, waarbij voor het besturen van stoomketels een examen ver langd werd, en meerendeels op de gronden, door de kamer van koophandel te Groningen tegen dat verlangen aangevoerd. Uit de bulletin no. 35 en 36 van het hoofdcommité van het Roode Kruis blijkt o. a. dat de ombulance te Rijssel, de laatste thans nog in werking, nog gedurende April werk zaam zal blijventevens is de commissie aldaar gemagtigd, oin een aantal houten beenen ten behoeve der geamputeerden te doen aanmaken; terwijl nog dezer dagen ten behoeve der 50 aldaar verpleegde gewonde krijgslieden uit het centraal magazijn een bezending levensmiddelen en wollen kleederen wordt verzonden. Aan de inrigting te Bazel, die onder directie van den hoogleeraar Sorin uitsluitend bestemd is om aan geamputeerden, voor zoover die tot een der oorlsgvoerende legers hebben gehoord, gratis kunstarmen en beenen te verschaffen, is door het hoofdcommité een som van 5000 francs toegestaan. Bij den penningmeester van het hoofdcommité is van de commissie der algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak, ten behoeve van het Roode Kruis, in verschil lende stortingen, ontvangen de som van f 50,000, zijnde de opbrengst van deze verloting, behoudens verrekening van eenige later op te komen posten. De gemeenteraad van Dordrecht heeft besloten om, wegens de heerschende pokken-epidemie in een aantal plaatsen van ons land, de kermis voor dit jaar te schorsen. De raad der gemeente Zwijndrecht heeft besloten, da kermis voor dit jaar te schorsen. Een varken van de wed. B. le Avezaath is bevallen van tien biggen en een hond. Het hondje, dat dood ter wereld kwam, was volkomen wel geschapen en geleek in alle deelen op een overleden hondje van genoemde weduwe. Men zegt, dat het varken door dien hond onverwachts in den neus gebeten werd en toen hevig schrikte. In het begin van 1872 begeeft Adeline Patti zich met den heer Strakosch naar Amerika, waar haar voor 100 voorstellingen 1,000,000 gulden, zegge een millioen gulden bij contract verzekerd is. Van de Kaap de Goede Hoop meldt men Dezer dagen is in Cawood's Hope een prachtige diamant gevonden van 93 karaten, toehehoorende aan de heeren Poster en de Looper van Clanwilliam welke alleen overtroffen wordt door die van het Natalische gezelschap van 107 ka raten. Deze diamant was gevonden door een inboorling, bij

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1