De toestand te Parijs. BURGERLIJKE SLIM) DER GEMEEME HELDER. de invoering van het burgerlijk wetboek als afgeschaft moet beschouwd worden en de koninklijke besluiten van 1853 en 3858 door het vervangen van de wet van 1851, waaropzij gegrond zijn, zijn vervallen, zoodat de ministers, dit noodig achtend, nieuwe bepalingen zouden moeten voordragen, werd de beraadslaging over de interpellatie gesloten. Volgens Frisos Weekblad zal concessie worden ge vraagd voor een spoorweg van AkkrumSneekBolsward- Hindeloopen naar MedemblikHoornPurmerend— Zaan dam, met een stoombootverbinding van Hindeloopen op Me demblik. Een bijzondere brief van Elmina, kust van Guinea, van 20 Maart jl., houdt in, dat het langs de kust in het Ncder- landsche gedeelte, thans rustig is. üe geruchten wegens den mogelijken afstand van de Nederlandsche bezittingen aan de kust, aan de Engelschen, zijn herwaarts gekomen en hebben onder de negersdie van oudsher aan Nederland getrouw geweest zijn, een ongunstigen indruk gemaakt. Zulk een afstaud zou hen gansch niet behagen. Zij meenen, in hunne eenvoudigheid, dat alleen geldgebrek tot zulk een maatregel zou kunnen doen besluiten, en dit heeft aanleiding gegeven tot een naïef ontwerp, om den afstand nog te verhoeden. De negers willen aan de regering schrijven hoeveel geld zij wel te betalen heeft; dan zouden zij, de Elmineezen, het voor haar betalen, maar zij moet beloven, dat zij het fort en de plaatsen vau Elinina, niet aan de Engelschen overgeven zal, //Zij willen altijd de kinderen van den Nederlandschen koning blijven, en, als het noodig is, er voor betalen. Bij zulke trouwhartige gevoelens mag men zich wel dubbel bedenken, eer men tot den afstand overgaat. De Amsterdamsche sectie der Internationale roept alle Nederlandsch sprekende werklieden op tot een congres te Am sterdam op de beide pinksterdagen, ter behandeling der vol gende punten1. De vertegenwoordiging vau den arbeid. 2. Het beramen van middelen tot oprigting van een dagblad voor Noord- en Zuid-Nederlandsche werklieden. 3. Is de vrijmaking van den arbeid mogelijk, met behoud van de be staande wetten op den eigendom P 4. Wat is de beweeg reden van de weinige aansluiting der arbeiders-vereenigingen aan de Internationalein Noord-Nederland? Tusschen Vrijdag en Zaturdag middag 4 uur zijn te 's Hage 8 nieuwe gevallen van pokken aangegeven. Totaal in de vorige week 44 In de vorige week hebben zieh de kinderpokken in 39 gezinnen te Delft geopenbaard. Er zijn in datzelfde tijds verloop 14 personen aan die ziekte overleden. Van 14- tot 21 April zijn te Kampen 18 personen door de kinderziekte aangetast en 5 daaraan overleden. - De aaDdacht van een heer in Boston werd getrokken terwijl hij, door de straten wandelde, door eene vrouw welke in groote droefheid scheen te verkeeren. Hij sprak haar aan en vroeg de reden van hare droefheid. Zij antwoordde op een klagenden toon «Mijn echtgenoot is dood, en ik heb geen geld om hem te laten begraven." De heer twijfelde, maar zij herhaalde haar vertelsel. Als gij mij niet gelooft zeide zij, kom dan met mij mede en overtuig u. Hij ging met haar naar huis en ja waarlijk, naar lag de echt genoot in de kist, gereed om begraven te worden. De heer, die medelijden met haar had, trok zijn handschoenen uit, gaf haar geld genoeg om haar man te doen begraven, wenschte haar goede morgen en vertrok maar slechts eenige voetstappen verder mist hij zijne handschoenen en gaat terug. Zonder aankloppen treedt hij binnen en is niet weinig ver wonderd den dooden man in de kist te zien, het geld tellende dat hij zijne vrouw kort te voren gegeven had. Hij nam zijn handschoenen, en zeide tot den man: dat hij het geld niet behoefde na te tellen, daar het juist gepast was en vertrok wel een beetje verstandiger dan hij gekomen was. Terwijl de berïgten uit Parijs aanhoudend van bloedige gevechten weten te melden, en, voor zoover zij van de aan voerders der opstandelingen afkomstig zijn, zells van behaalde voordeelen gewagen, verneemt men uit Versailles, dat er, be houdens een klein gevecht tot versterking der positie te Neuilly bijna niets voorgevallen is. Nog altijd zoo meldt men van daar wordt de beslissende aanval voorbereid. De Mont-Valdrien heeft zijn vuur heropend, ten gevolge waarvan de omtrek van de poort Maillot geheel in eene ruïne is herschapen ook de binnenstad heeft weder veel geleden door het bombardement de projectielen vallen tot in de rue du Collisée. Aan de zuidzijde der stad heeft geen feit van eenige beteekenis plaats gehad. Te Parijs verwacht men elk oogenblik den beslissenden strijd, daar men meent, dat Mac Mahons leger thans sterk genoeg is om eene uiterste poging te wagen. De Duitsche bevelhebber heeft verlof gegeven om zoovele manschappen binnen Parijs te brengen als de regering noodig zal oordeelen: zelfs werd gezegd, dat de forten aan den regteroever der Seine in handen dar Versaillanen zouden worden gesteld waarschijnlijk tegen betaling van 500 millioen francs. De arrestatie van den heer Polo, redacteur van een geïl lustreerd satiriek weekblad, is een van de groote schandalen, waarvan de laatste dagen getuigen waren. Hij werd in hech tenis genomen door den heer Pilotel, een teekenaar van ka rikaturen, die met hem concurreert. Deze drong, met een te* volver gewapend, zijne woning binnen en plunderde de kas, zonder zelfs een re<ju te geven. Dezelfde persoon, die behalve karikaturen teekenen zich vrij wel het bedrijf van plunderen heeft eigen gemaakt, heeft zich in de woning van den heer Ohaudey, den redacteur van de Libertd, begeven, die door de commune in hechtenis ge nomen is, en daar beslag gelegd op 700 van de 800 francs, die mevrouw Chaudey in hare secretaire had. Verscheidene soortgelijke requisitien zijn gedaan; kortom, het begint naar straatroof te gelijken. De berigtgever der Indépendance is van oordeel, dat men misschien aan den vooravond is van een der plotselinge en onwederstaanbare reactien der openbare meening, die ontstaat door den storm, welke op het punt is van los te breken. De kommandant van het 74ste bataljon, de heer Girot, is wegeDS verzet, om zijne manschappen te laten oprukken, door de commune ter dood veroordeeld. Uit aanmerking van zijne democratische beginselen, is echter zijne straf veranderd in gevangenschap zoolang de oorlog duurt. De kommandant van het 100 bataljon heeft zijnen man schappen verboden, hunne wapen af te staan. Zijn manifest is zeer krachtig. Hij gelast zijn bataljon om zich tegen elke inbreuk op de persoonlijke vrijheid te verzetten. Bij de artillerie der nationale garde openbare zich ingelijks teekeDen van verzet tegen de commune. Generaal Cluseret schijnt het gevaarlijke van den toestand te begrijpen, want hij heeft aan vele bataljons uit het middengedeelte van Parijs verlof gegeven, in hunne wijken te blijven, en hen ontslagen van de dienst bij de commune. De luitenant der gerdarmerie Desmaret, die Floürens heeft gedood, is tot kapitein benoemd. Parijs wordt met iederen dag dieper in rouw gedom peld, en, hoewel kalm, is het droevig, verlaten, wanhopig; het lijdt in stilte omdat het geen magt heeft tegenover het geweld, dat het zwaard in handen heeft. De Halles, waar anders de bedrijvigheid van den handel zoo groot is, zijn bijna ledig: er wordt geen handel meer gedreven, want er is geen aanvoer meer. Van 14. 21 April 1871. ONDERTROUWD P. Sluisman, zeeman, 30 jaren en J. de Lange, 20 jaren. P. Juch, schippersknecht, 30 jaren en N. Schelliugei', 30 jaren. A. Rovers, matroos bij de marine, 37 jaren en II. J. Touw, 22 jaren. D. Gorter, arbeider, 43 jaren, wouende te Callantsoog en T. Raven, 29 jaren. P. Filmer, werkman, 38 jaren, weduwnaar van C. Dito en C. J. Marchand, 33 jaren. GEHUWD H. Blok en N. Schrijver. W. van "Welsum en G. J. Jongsma. F. V. Pecters en C. W. Koster. BEVALLENG. R. vau Oscli geb. de Roos, Z. J. Schuitenmaker geb. Broers, Z. W. J. Klomp geb. Visser, D. T. van Leeuwen geb. Daalder, Z. N. van Riel geb. Gomes, Z. P. Kiesowetler geb. Kla as sen, Z. M. Makelaar geb. Kater, D. L. T. Koch geb. Kaletzki, Z. G. Bakker geb. Noot, D. M. du Pain geb. de Lange, D. S. dfe Haan geb. Valk, Z. M. C. Mahicu geb. Misdom, D. T. Kuiper geb. Vlaming, Z. W. C. Kohier geb Veiling, D. D. Ostenburg geb. Dekker, Z. M. Visser geb. Kuiper, Z. L. de Graaff geb. Bos, Z. G. Spigt geb. Bras, Z. M. Grunwald geb. Leew, D. A. W. G. Beii- geling geb. de Haas, D. OVERLEDEN J. M. Steutel, 19 jaren. R. Stelleman geb. Dekker, 25 jaren. V. Stoll, 16 maanden. T.Smit geb. de Graaf, 23 jaren. N. Slijkerman, 6 weken. R. Kluit, 3 weken. A. Tompot, 20 maanden. J. Beenhouwer, 14 maanden. U. F. Attema, 41 jaren. M. Hopstaken geb. Hemelrijk, circa 44 jaren. M. Smit geb. Sopjes, 70 jaren. H. Bielsma, 36 jaren. C. Buisman, 8 weken. G.H. Jans sen 62 jaren. F. Slot geb. Vlaming, 48 jaren. Levenloos aangegeven 2, MAKKTBERIGTEN. ROTTERDAM, 24 April. De prijzen der aardappelen waren als volgt: Zeeuwsche Jammen f3.25 4.25, Geldersche lange Wolkammers f3.70 a 4.00, Roode i'3.70. Met re delijken aanvoer. Vlas. üe handel in Vlas was gedurende de vorige week op het land zeer belangrijk tot ruim vorige prijzen. De aanvoer ter markt van heden, "welke redelijk groot was, vond tot iets hooger prijzen gereede koopers. ALKMAAR, 22 April. Heden zijn ter markt alhier aangevoerd 10 Paard f 30 tot 75; 10 Koeijen f 90 a 250, 46 nuchtere Kalveren f3.50 a 12.407 Schapen f 15. a 36, 16 Lammeren f 6 a 9, 8 Geiten f 3 a 5, 12 kleine Bokjes f 0.80 1.10, 101 magere Varkens f 10 a 24, 152 Biggen 1'3 a 9, - Ezel f-. Boter per kop van 0.630 Kilog. f 0.65 a 0.72.^. HOORN, 22 April. 3 heet. Tarwe f 12.a - heet. Rogge f-.a -.15 heet. Garst f6.25 a 7.50, 17 heet. Haver f5.50 a 6.-, 4 heet. Witte Erwten f 12.a4 heet. Groene Erwten f 15a - heet. Graauwe f a - heet. Vale Erwten fa 15 heet. bruine Boouen f16.a- heet. Paardeuboonen fa Mosterzaad 1'24.a 25.—, Karwcizaad f 16.a 17-6 Paarden 1"50 a 135, 450 schapen f 17.a 26.—, 60 Kalveren f4.a 9.30 Varkens f 12.— a 21.50, 4 Zeugen f35.— a 50.160 Biggen f4a 9.15 Bokken f().65 a5. lOGeiten f 1— a 6.50, 125 Kippen f 0.70 a 1.30, Eenden fa-.— 2500G Kipeijeren f 2.50 a 2.75, 14800 Eendeijeren f3.25 per lüO st., 2850 kop Boter f 0.50 a 0.65 per kop. 25 mnaden Appelen f 1.70 a 1.80, 15 mand Peren f 1.40 a 1.50 per mand. Kievitseijeren f 9.a 11 de 100 st. LONDEN, 24 April. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 2490 Runderen, 16390 Schapen en Lammeren, 130 Kalveren en 170 Varkens. Prijzen: Beste Runderen 5/10 a Schapen en Lammeren 6/2, Kalveren 4/6, Varkens 5/4 a -/-. 275ste STAATSLOTERIJ. Derde Klasse. Eerste Trekking. No. 13948 f25,000; no. 19278 f1000 no. 4874 f400no 7991 f200 nos. 488 2450 6376 11341 en 14689 ieder f 100. Zondag 30 dezer vertrekt van hier de West-Indische mail per eerste trein.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 3