Jlieums- en Zaturdag 29 April. M 1056. Eü'de Jaargang. 1871. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- ejx VRIJDAG-AVONJD. Abonnementsprijs voor 3 maanden. 1.00 Franco per post n, B 1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertenties van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men do Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT JE S. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 28 April 1871. De luitenant ter zee le klM E. L. baron van Heeckeren van Walien, laatst behpord hebbende tot het escader in Oost- Indië, en van daar den 19n dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op nou-activiteit gesteld. Men schrijft van Amsterdam, 25 April aan het Vaderl. De eerste stoomboot van Holland naar Java zal in de helft der volgende maand vertrekken de directeuren der Stoomvaartmaatschappij Nederland zijn niet alleen mannen van het initiatief, zij weten ook door te tasten. Tot dus verre is nog niets bekend van het feestprogramma bij het vertrekmaar het zou te betreuren zijn indien een handels- veste als Amsterdam, zulk een veelbeteekenende gebeurtenis niet met gouden letters en onder feestgeschater op haar ge schiedrol schreef. Er wordt zooveel geroemd in den goeden ouden tijdmen ontgeest elkander zoo aanhoudend door klagten over het bestaandedat geheel de burgerij bij deze gelegenheid in actie moet komen en wakker gemaakt voor de belangrijkheid van het feit. Het is te wenschen dat er extra-treinen zullen loopen naar het Nieuwediep en daarbij vooral de plaatsen 3® klasse goedkoop getariffeerd worden de oude vest hulle zich bij dit vredefeest in bonten dos, en late van dak en torentransen de driekleur op het koeltje dansen ware het kanaal door Holland op zijn smalst vol tooid en kon de sto.omer voor Amsterdam komen, dan zou den de mannen van 's Rijks Marine-werf haar komst met optogten en liederen moeten begroeten waarom zouden zij haar nu niet te gemoet reizen (1) Welke oude vest zou hier toch wel bedoeld worden; het Nieuwediep toch. niet? dat zou aller bespottelijkst zijn; daar beide woorden daarop in het minst niet van toepassing zijn. De benaming Nieuwediep bepaalt zich im mers alleen tot de haven. Of zou de schrijver d,e gemeente Helder op het oog hebben? In dat geval raden wij hem dringend aan, om de door hem gewenschte gelegenheid niet uf te wachten, maar vooraf zich eens te komen overtuigen dat de vestingwerken aldaar, ook op zijne dichterlijke ontboezeming niet de minste aanspraak hebben. Wegens gebrek aan lokale kennis met de situatie dezer gemeente, hare annexe haven-, vesting- en marinewerken, ziet men herhaaldelijk in de nieuwsbladen, ten dien opzigte, uitingen van zeer verwarde denkbeelden. Even zoo dwaas als bet zoude zijn om Amsterdam te willen aanduiden met de namen: het IJ, het Westerdok of het Oosterdok, is het ook om de naam Nieuwediep te gebruiken als men iets anders bedoelt dan dc haven te Helder. Red Men schrijft ons van Texel De raad dezer gemeente heeft in hare vergadering van den 25 April jl. met algemeene stemmen besloten, om de kermis, dit jaar invallende den 26 Junij a. s., voor on'oepaalden tijd uit te stellen. Benoemd tot heemraad van den polder Waard-Nieuw- land op Wielingen de heer P. Kooij Hz.tot heemraad van den polder Waard en Groet de haer T. J. Geertzema. Den 24, 25 en 26 Julij zal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam een internationaal concours met den handboog plaats hebben. Wij vernemen dat er reeds ongeveer een 50tal corpora- tiën, zoo binnenlandsche als buitenlandsche zijn, welke plan hebben daaraan deel te nemen. Eeuige Amsterdamsche lie dertafels zullen het feest door hunne medewerking opluisteren, en door het orchest van het Paleis voo.v Volksvlijt zullen matinees en soirees worden gegeven. De ontvangst der cor- poratiën zal op de Beurs plaats hebben, van daaruit zal eene optogt met muziek-corpsen gehouden worden begeleid door kavallerie. Bij de commissie bestaat het denkbeeld van cos- tumen der onderscheidene tijdperken van de handboog-schut- terijeu. Dit internationale feest wordt georganiseerd op eene zoo groote schaal als nog nimmer het geval was. Daar Am sterdam groot voordeel zal hebben door het bezoek van vreem delingen, is het te verwachten dat de burgers door het uit steken van vlaggen hunne sympathie zullen betuigen. Men zegt, dat er plan bestaat, om een deel van 't Paleis voor Volksvlijt tot schouwburgzaal in te rigten, en, daarvoor anderhalve ton te leenen. Voor eenigen tijd werd gemeld, dat de aanvoer van aardappelen uit het buitenland onbeduidend was thans ver neemt men, dat Dingsdag te Utrecht 2 schepen zijn aan gekomen, met ongeveer 2000 hectoliter. - In de gemeente Bedum deed zich in de vorige week het geval voor, dat niemand was te vinden, om een aan pok ziekte gestorven lijder te begraven. De veldwachter werd naar Groningen gezonden, om adsistentie te halenin de schuit vertelde hij, wat het doel zijner reis was, en onmid- delijk verklaarden twee Israëlieten, die daar waren, zich tot dat liefdewerk bereid. Zij keerden met den veldwachter terug en volbragten de vrijwillig op zich genomen taak. Men leest in de Zevenb. Ct. van 22 dezer Verle den Donderdag is bij den spekslager v. d. II. een brutale diefstal gepleegd. Twee welgekleede dames zooals zij voor gaven uit den Elzas komendebegaven zich in den winkel en vroegen aan de vrouw des huizesom muntstukken van zeker jaartal te koop. De niets kwaad vermoedende vrouw, liet haar het verlangde zelf uit de geldlade zoeken van welke gelegenheid zij gebruik moeten gemaakt hebben, het geld in hare mouwen te laten glippen althans werd na haar vertrek circa f 15..vermist. Volgens gerucht zouden zij hetzelfde ook in andere winkels beproefd hebben, en dadelijk achter volgd, te Klundert aangehouden zijn. Arbeid stakingen ziju ook te Berlijn aan de orde yqn, den dag. De schoenmakers hebben nu ook geweigerd den arbeid voort te zetten, indien hun loon niet verhoogd wordt. Ên, zooals de //Vossische Zeitung" meldt, zullen ook de werk sters in de fabriek van stalen veeren van Blankerz het werk staken, indien haar loon geene vermeerdering ondergaat. In het Arsenaal te Woolwich hebben, tengevolge van eene belangrijke vermindering der werkloonen, ongeregeldheden plaats gehad onder de knapeu en meisjes, die de Boxer-Suider- patronen vervaardigen. Er is vrij aanzienlijke schade toege- bragt aan machienen en gereedschap. Omtrent vijftig der meest oproerigen zijn weggezonden. Zondag middag werd in het Victoria Park te Londen eene talrijke bijeenkomst gehouden van belanghebbenden bij den lucifers-handelwaarin met algemeene stemmen de door den Minister Lowe voorgestelde belasting krachtig werd ver oordeeld en besloten er zich tegen te verzetten. Volgens een van de sprekers was met den lucifer-handel het dage- lijksch brood van 15,000 personen in oostelijk Londen ge moeid. Het plan was, Maandag middag een monster-optogt te houden om een. petitie ten behoeve dier arme lieden aan het Huis der Gemeenten te brengen. Nu de telegraaf ons heeft doen weten, dat de heer Lowe, waarschijnlijk verschrikt door den storm van oppositie, zijn plan tol 't heffen eener belasting op de lucifers heeft laten varen is 't opmerkelijk te zien, wat al equivalenten hem van verschillende zijden worden aanbevolen. Een //boek handelaar" stelt in den Times voor, dat het departement d,er posterijen de waarde van het papier der briefkaarten aan het publiek in rekening zal brengen daardoor zou, naar zijne schatting, jaarlijks 30,000 meer in 's Rijks kas vloeijen. Een ander schrijver, in de Daily Neiosbepleit eeu belasting op 't houden van katten. Waarom vraagt hij moet

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1