DIENSTBODE. EEN KNAPPE JONGEN De toestand te Parijs. BURGERLIJKE STAM) DER GEMEE.ÏÏE HELDER. Mejufvrouw J. COLOM TEGEN GOED LOON Sedert eenige dagen is te 's Hage algemeen het ge rucht in omloop, dat de heer inr. J. Loudon, vroeger mi nister van koloniën, thans commissaris des konings in de provincie Zuidholland, nu werkelijk benoemd zou zijn tot gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indie. Men ziet eer- laDg de bevestiging van dit gerucht te gemoet. Reeds worden omtrent zijne vervanging als commissaris des konings ver schillende namen genoemd. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den spoorwegopziener B. Sleyster. Zaturdag jl. is te Feijenoord met het uitstekendste gevolg te water gelaten de monitor Haai. Op de gisteren te Utrecht gehouden Pinkster-paarden markt waren 465 paarden aangevoerd; de handel was voor het binnenland van weinig beteekenis, de buitenlandsche koop lieden, vooral de Fransche, besteedden hooge prijzen voor goede paarden, ofschoon, daar het hun vooral om de kwan titeit te doen was, ook mindere soorten door hen gekocht werden Uit Wijhe meldt men van 19 Mei. Per telegraaf ontvangen wij uit Londen het berigt, dat in de vorige week aldaar een vat boter is ontvangen, voor de helft met zout gevuld, hetwelk op de weekmarkt alhier verkocht is. Mogt de dader toch spoedig opgespoord en hiervoor streng gestraft worden. Wegens de behoefte aan goede soorten van aardappelen zijn voor het eerst in ons land aardappelen uit Portugal aangevoerd. Zij worden per kist verkocht, die ongeveer een mud bevat, voor f12.de aardappel is echter van uitmun tend gehalte. Donderdag in den vroegen morgen verliet zekere D. S., bijna 21 jaren, zijne woning te Zwolle, om te gaan dauw- treden. Omstreeks 10 ure kwam hij in beschonken toe stand verkleumd en druipnat van den regen terug en be gaf zich naar bed. Toen men hem 's avonds wilde wekken was hij een lijk. De vorige week had de spoorwegwachter bij het ge hucht Bocholtspoorweglijn AkenMaastricht, het ongeluk, bij het naderen van een trein over de rails te struikelen met het droevig gevolg dat hem door de raderen van de locomotief het hoofd van het ligchaam werd gescheiden. Te Lonneker is een oud man, die 's avonds even zijn deur uitkwam, doodgeslagen door iemand, die daar denzoon des grijsaards met booze bedoeling stond op te wachten en in de duisternis den vader aanzag voor den zoon. Omtrent den brand te Bremen, waarvan per telegraaf melding is gemaaktwordt thans nader het volgende ge meld De braud is Zaturdag avond omstreeks half 9 ure uitgebroken in een der vijf pakhuizen van Konitzky aan den Nieuwestadsdijkniet ver van de spoorbrug. Van die pakhuizen waren er vier geheel en was het vijfde alleen in het benedenste gedeelte met goederen gevuld meest katoen en tabak. Des nachts ten 3 ure waren al die gebouwen een prooi der vlammen geworden. Onmiddellijk na den brand werd de schade op 600,000 thalers begrootwaarbij men in aanmerking moet nemen, dat de gebouwen zelven eene waarde van 100,000 thalers vertegenwoordigen. Het wareu nieuwe, hechte gebouwen, met vier verdiepingen. Zie hier eene anekdote uit den laatsten oorlog: Een grond eigenaar uit de omstreken van Senlis had drie stukken wijn, die hij tegen eiken prijs wilde behouden. Hoe hen beschermen tegen de Pruisen: zijn kelder zou onder zocht worden en de Pruisen weten alles te vinden als een speurhond. Onze goede man wist dat zijn respectable vij and een grooten eerbied heeft voor grafsteden; hij maak te in een naburig veld een kuil, begroef er de drie stukken wijn in, overdekte ze met aarde, plaatste er een groot zwart kruis op, met het volgene opschrift in het Duitsch: „Hier liegen drei Cameraden". Die plek voorbij trekkende, salueer den de Pruisen eerbiediglijk, en de eerlijke eigenaar zat in zijn vuistje te lagchen. - Een koopman verloor op de straat zijn patent, waar in een baukbillet was gevouwen van 1000 doll. Weinige uien daarna ontving hij een brief waarin netjes zijn patent was in gesloten, met het berigt tevens, dat de schrijver, die het stuk had gevonden, in groote verlegenheid verkeer de, en, na een harden strijd met zijn geweten, besloten had zich het daarin gesloten bankbiljet niet toe te eigenen, maar het voor eenigen tijd te leenen, in de hoop, daardoor in staat te worden gesteld, zijne positie te verbeteren. „Wanneer," dus besloot de briefschrijver, ,.ik mijn doel zal hebben bereikt, zal ik uw geld in dank terug zenden, terwijl gij de voldoening zult smaken, dat gij aan een eer lijk man eene dienst hebt bewezen. Onder de verwarde berigten omtrent de oorlogsfeiten voor Parijs, is er gister een bekend geworden, dat het einde doet voorzien van den treurigen toestand, die Frankrijk met on dergang bedreigt. »De troepen van Versailles hebben op twee punten den ringmuur van Parijs, die door de muiters verlaten is. bezet." Zij hebben dus vasten voet gezet in de stad en hunne po sitie brengt mede, dat zij zonder veel oponthoud verder moeten gaan. Parijs, 21 Mei-. Alle gemeenschap met Parijs is afge sneden; het Noorder-spoorwegstation is bezet door de Pruisische troepen, die niemand doorlaten uit of naar Parijs. Men zegt, dat Dombrowski, die ontsnapt was, weder is gevat. Het bom bardement duurt voort. Versailles21 Mei. Eene depêche van den majoor Céves meldt, dat hij ten half vier ure, na den middag, Parijs binnengetrokken is, door de poort van St. Cloud met de ma riniers die positie namen bij de poort en de telegraaf af sneden. Een andere depêche van 5 uur meldt dat de parlemen taire vlag op de poort van Auteuil waait men denkt dat de oproerlingen de poort willen overgeven. Volgens particuliere berigten drong het 34ste linieregiment van het leger van Vinoy het eerst Parijs binnen door de poort van St. Cloud. Generaal Cessy meldtdat parlementairen berigt hebben gebragt van de ontruiming van Malakoff en van het fort Montrougemaar de batterijen op de wallen vuurden 's namiddags nog. De laatste berigten van 7 uur zeggen, dat ongeveer 2 re gimenten door de poort van Auteuil in Parijs gekomen zijn. Zij zijn den spoorweg-viadukt gepasseerd en ontmoetten slechts een zwakken tegenstand. In Parijs heerscht een panische schrik. Men zegt, dat Pyat Grousset en andere aanvoerders ver dwenen zijn. Londen, 22 Mei. De helft van het leger van Versailles is Parijs binnengedrukt, 15,000 a 20,000 man zijn heden morgen de stad ingerukt door de porte de Vaugirard en de porte de Montrouge. Een ander gedeelte zal volgen door de porte d'Au- teuil en de porte de la Muette. Een burger van Parijs heeft 200,000 fr. uitgeloofd aan dengene, die Thiers levend binnen die stad brengt. De Temps schrijft over den toestand van Parijs. Op het oogenblik bestaat de Commune bijna niet meer. De leden komen niet bijeen, want zij willen allen elkander gevangen nemen. Men moet het zien om het te kunnen gelooven. Er zijn oogenblikken, dat 200 soldaten gemakkelijk de stad zouden kunnen binnen dringen, waar alleen nog orde heerscht, omdat niet iedereen deel aan de regering neemt. Als men een der magtigen van het oogenblik spreekt, vertelt hij u dadelijk van de domheid en onbekwaamheid zijner ambtgenooten, en bekent hij, dat alles verloren is. Overigens zijn er genoeg, die niet blindelings met de Commune zijn ingenomen, maar die ver zekeren dat de regering van Versailles verloren is, dat het zuiden opstaat en dat de vergadering naar Tours verhuist. Rossel, Delescluze en Pyat spelen verstoppertje. Pyat heeft het comité, Delescluze de Commune op zijn hand. Rossel heeft een goede schuilplaats gevonden, waaruit hij niet te voorschijn wil komen, omdat hij even bang is dat men hem dictator zal willen maken, als dat men hem wil laten fusilleren. De Commune heeft een korps mariniers en matrozen opgerigt, die nooit de zee gezien hebben. Zij rekende er op, dat de uniform der zeelieden moed en vertrouwen zou inboe zemen. Tot kapitein ter zee, bevelhebber harer scheepmagt op de Seine benoemde zij Durassierdie in zijne vroegere betrekking van portier zeker de zeevaartkunde slechts the oretisch heeft kunnen bestuderen. Iemand, die een matroos, die bij den are de V étoile op schildwacht stond aansprak ontdekte tot zijn verbazingdat hij een bakkersknecht voor zich had. De luitenantdie de wacht kommandeerde was een stucadoor. Dezer dagen is er te Parijs eene wapenschouwing ge houden over het korps Amazonendat aangevoerd wordt door officieren van het mannelijk geslacht. Het korp3 telt 2500 vrouwen. Hare uniform is,: een blauwe jaquette, kepi met pluim met roode cocarde. Bij de ï-evue heerschtte er volstrekt geen stilte in de gelederen. De heldinnen roerden braaf den mond. Deze burgeressen-soldaten ontvangen da gelijks 1£ franc soldij. Tot dien prijs zal de Commune 10,000 Amazonen kunnen krijgen. Wij maken hierbij inzonderheid op de in 't blad van heden staande advertentie der Heeren S. STEINDECKER Comp. te Hambui'g opmerkzaam. Hier is sprake van Origineel-Loten tot eene zoo overvloedig met prijzen voorziene verloting, dat zich ook hier te lande eene aanmerkelijke deelneming ver onderstellen laat. Die onderneming verdient des te meer het volle vertrouwen, daar de 'beste waarborgen des staats ge boden zijn en ook voornoemd huis door eene steeds streng reëele handelwijze en prompte uitbetaling van talrijke prijzen algemeen bekend is. CORRESPONDENTIE Yan Texel ontvingen wij twee artikeltjes; een over kerke lijke stemmingen en het ander over onderwijzers traktementen. Beiden zijn van te twijfelachtigen aard, om geplaatst te kunnen worden. Wij geven den inzender in bedenking, zich vooraf meer van de waarheid te overtuigen. Van 12 19 1871 Mei. ONDERTROUWD: W. J. Huurman, sjouwerman, 27 jaren en D. Buis man, 23 jaren. J. de Wit, matroos bij de Marine, 30 jaren en A. I-I. Kerkener, 36 jaren, weduwe van C. Bon. W. Putman, stoker bij de Marine, 42 jaren en A. Bos, 42 jaren, wonende te Alkmaar. GEHUWD N. Zipp en N. Smit. M. Piscaar en C. H. Smit. BEVALLEN T. S. Kraak geb. Willems, Z. M. Nicolai geb. Bosch, Z. S. van Praag geb. Kool Z. P. J. Schade geb. Kalatz, D. M. de Wit geb. van de Graaff, D. G. Bakker geb. Vliek, D. E. Cornielje geb. Dekker, Z M. Harkes geb. Krul, Z. T. Maarleveld geb. Jansen, Z. H. B. Fenthur geb. Brandt, Z. C. Leewens geb. Overtoom, D. OVERLEDENII. C. Huisman geb. van Elburg, 52 jaren. J. Te gelaar, 37 jaren. C. C. Beukenkamp geb. Wallin, 35 jaren. J. J. van der Kolk, 24'jaren en 11 maanden. S. Kluit, 8 weken. N. Spigt, 5 jaren en 7 maanden. W. M. de lieer geb. Duijnkerke, 49 ja ren. F. J. van Loo, 11 jaren. G. van Osch, 2 jaren. M A K K T B E K I G T E N. ALKMAAR, 20 Mei. Heden zijn ter markt alhier aangevoerd: 8 Paard f 35 tot 350; 20 Koeijen f140 a 210, 24 nuchtere Kalveren f4.— a 16.562 Schapen f 15. a 31, 800 Lammeren f6 a 13, 16 Geiten f 5 A 2, 16 kleine Bokjes 10 60 a 1.40, 152 magere Varkens f10 a 20, 368 Biggen f4.a 10.Boter per kop van 0.630 Kilog. 0.72^- a f0.80. HOORN, 20 Mei. - heet. Tarwe f-.a 1 heet. Rogge 18.a -.19 heet. Garst f6.a 7.7 heet. Haver f5.a 6.- heet. Witte Erwten f h - heet. Groene Erwten f-.a -.1 heet. Graauwe f 16.a - heet. Vale Erwten fa 9 heet. bruine Booneu f 14.a 17-- beet. witte Boouen f a 5 Paardenboonen f 9. a Mosterzaad f23.a 25.Karweizaad f 16.a 16.50, 9 Paar den f40 a 125, 185 Koeijen f 80 a 200, 650 schapen f 14.a 26.50, 975 Lammeren f5 a 12, 40 Kalveren f4.a 12.55 Varkens f 12.— a 21.—, 9 Zeugen f 30.— a 45.—, 425 Biggen f 4 a 8.—, 50 Bokken f0.70 a 4.50,38 Geiten f 1.a 6.50,40 Kippen f0.60 a 1.22300 Kipeijeren f 2.30 a 2.50, 6300 Eeudcijercn f 3.15 per 100 st., 2500 kop Boter f-jÓ.57^- a 0.70 per kop. 275ste STAATSLOTERIJ. Vijfde Klasse. Eerste Trekking. No. 2847, 3750 en 12077 ieder f1000, no. 4663, 6270, 13002, 15282 en 16588, ieder f400; no. 8529, 9036, 11667, 13462, 15219, 47467 en 18449, ieder f100. AFLOOP DER VERPACHTING gehouden door den Ontvanger der Registratie en Domeinen, op 22 Mei, in het lokaal Tivoli alhier, van de navolgende perceelen Land, als: a. Yijf perceelen Milit. Rijksgrond in de verschillende forten. Perc. 1. J. Roodt, flO; perc. 2. dezelfde, f 51 perc. 3. W. C. Thijssen, f40; perc. 4. J. Slijkerman, f96; perc. 5. L. Kroon, f92 b. Vijf perceelen Rijksgrond aan de ICoopv. Binnenhaven. Perc. 6. J. Hz. Mens, f 17; perc. 7. dezelfde, f10; perc. 8. C. W. K. van Strijen, f70; perc. 9. L. C.E. van der Brugh, f77; perc. 10. H. J. Tweehuijs, f79; alles per jaar. De gunning is voorbehouden. Vrijdag 26 dezer vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Brindisi, per laatste trein. Woensdag 31 dezer vertrekt van hier de Oost-Indische landmail via Triest en de West- Indische mail, beide per eerste trein. ADVERTENTIES. Ondertrouwd H. J. SCHUIJT en M. C. SCHOOFF, van Rotterdam. Helder19 Mei 1871. Receptie Zondag 28 Mei, Hoofdgracht Wijk K, No. 32a. Voorspoedig bevallen van een ZOON W. M. VERHOEVE BBUINVIS- -Morée. Nieuwediep22 Mei 1871. Bevallen van een ZOONB. FASOL geliefde Echtgenoote van Helder22 Mei 1871. C. de BOER Jr. vraagt eene WORDT GEVRAAGD VOOIt LOOPEHD WERK. Adres bij den Boek- en Papierhandelaar W. P. KOOY, Binnenhaven, No. 29.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 3