De toestand te Parijs. In het algemeen belang, Zaturdagavond jl. is de stoomboot Paragouwayvan New-York op Londen, bij Dungeness in aanzeiling geweest met een schroefstoomboot, die onmiddelijk zonk en van welke 13 van de 20 man sterke equipage het leven verloren. Op de Zuid-Oostkust van Nieuw-Brunswijk nabij Shediae is een stuk papier gevonden waarop in het Engelsch het volgende geschreven staat //21 Maart 1870." //City of Boston." //Het schip zinkthet is nu meer dan half vol water. Vaartwel allen! Zorgt voor mijn zoontje. //Binnen twee uur zal alles gedaan zijn. Thompson." De //City of Boston," eeu stoomboot van de" Inmanlijn vertrok in Maart 1870 uit Halifax naar Europa en sedert is er niets van haar vernomen. De naam Thompson kwam voor op de lijst der passagiersdie zich op het verloren schip bevonden. Te Londen, in //Williss Roomswordt onder de be naming van //tweehoofdige nachtegaal" een allerzonderlingst voortbrengsel der natuur vertoond. De nachtegaal is een negermeisje Millie Christine, of, als men 't liever wil een paar negermeisjes, 19 jaar geleden in een slavenhut in North Carolina geboren. Dit schepsel is tot en met de borst dubbel, enkel wat het lijf betreft, en heeft weder vier been en. Het is dus veel merkwaardiger nog dan de Siame- sche tweelingen. Het is klein van gestalte, maar ziet er niet kwaad uit en heeft een zorgvuldige opvoeding genoten. Het zingt zeer aardige duetten en danst walsen en andere dansen met merkwaardige bevalligheid. Het is vrolijk eu volstrekt niet van vernuft misdeeld. In Engeland is het voorstel der regering om den verkoop van officiersrangen af te schaffen, in het lagerhuis aangenomen* Duitschland heeft aan Engeland eene schadevergoeding van 177,000 fr. toegekend, voor de vijf Engelsche schepen, die indertijd door Duitsche troepen beneden Rouaan op de Seine in den groud geboord zijn. Volgens eene officiële opgave van het departement van Oorlog, zijn in den Fransch-Duitschen krijg van de zijde der Duitschers gesneuveld 1165 officieren en 18,131 manschappen; gewond 3995 officieren en 87,742 manschappen vermist 30 officieren en 6165 manschappen. Alzoo in het geheel 4990 officieren en 112,038 manschappen. Te zamen 117,028. Hier onder zijn alleen begrepen die op het veld gesneuveld, gekwetst of vermist werden. Te Straatsburg is een telegram ontvangen van den ad- jonct-maire Klein, die zich te Berlijn bevindt, inhoudende dat aan Straatsburg een bedrag van 10 millioen fr. is toegekend, tot den herbouw van huizen en andere gebouwen, die bij het bombardement vernield zijn. Ook zal de stad binnen kort worden ontheven van den drukkenden last der nog voortdu rende inkwartiering. Volgens sommige bladen zal op den dag van den intogt der Duitsche ti*oepen te Berlijn zich eene députatie uit de Keulsche burgerij bij generaal Möltke aanmelden, om hem een origineel geschenk aan te bieden, namelijk een prachtig bewerkt vat Eau de Cologne, inhoudende 7000 flesschen en van binnen verdeeld in verscheidene kleine afdeelingen, die aan den bui tenkant door middel van gouden kraantjes kunnen worden afgesloten. De Nord Deutsche Allg. Zeitung deelt eene circulaire mede, die verzonden is aan de Fransche handelshuizen in Frankrijk en Egypte, tot oprigting van een »Fransch anti- Pruisisch handels-en industrieel Verbond." De benaming geeft duidelijk genoeg te kennen wat het doel i3. Volgens de ex emplaren die in Egypte zijn verspreid, is de firma Caire Co., te Alexandrie, voor dat land als hoofdcorrespondent van het Verbond opgetreden. De Fransehen worden daarin uitgenoodigd, in de eerste plaats er toe mede te werken, dat de Duitschers, waarvan vele in Egypte op de kantoren de voornaamste betrek kingen en in handel en nijverheid voordeelige relatien hebben, door alle mogelijke tegenwerking en andere middelen genood zaakt worden het land te verlaten. Een Londensch blad verhaalt eene zonderlinge geschie denis. Een tiental jaren geleden dineerde een jeugdig Ame rikaan van New-York, Walter Hastings geheeten, in gezelschap van lord C. in eene Londensche club. Hij uitte bij die ge legenheid de meening, dat eenzame opsluiting in eene donkere cel niet zulk een verschrikkelijke straf was als men wel be weerde. Lord C. wilde gaarne eenige ondervinding daaromtrent opdoen, en bood Hastings 10,000 pond sterling (f 120,000. aan, wanneer hij eene gevangenschap van 10 jaren ondergaan wilde. Dit voorstel werd aangenomen en eene cel van vijftien op tien voet, volkomen donker, werd in het huis van lord C. ter beschikking gesteld van Hastings. Men kwam overeen, dat do gevangene kaarsen zou mogen gebruiken, eenige boeken kon hebben, alsmede papier om te schrijven en overvloedig voedselmaar dat hij zou worden bediend door een knecht, die onzigtbaar voor hem bleef. Deze voorwaarden werden stipt nagekomen. Hastings bleef tien jaren in zijn cel opgesloten en heeft den ln dezer maand het daglicht weder aanschouwd. Het geld, dat hij zoo zuur heeft verdiend, heeft hij waarschijnlijk gekregen. De verandering, welke zijn ligchaam ondergaan heeft, is echter allermerkwaardigst. Ofschoon hij naauwelijks vijf en dertig jaar oud is, schijnt hij ruim zestig. Zijn gestalte is gebogen, zijn gang wankelend zijn gelaat is bleek, zyn haren en baard geheel grijs, en bij heeft moeite om een woord uit te brengen. Hij is thans te New-York aangekomen, en het zou niet onmogelijk zijn dat Barnum hem opzoekt. Versaïlles, 23 Mei 10 uur. Behalve het Louvre en de Tuileriën staken de oproerlingen het paleis van het Legioen van Eer, dat van den Raad van State en nog andere ge bouwen in brand. Onze troepen rukken lang3 den linker oever der Seine voort tot achter Belleville. Het centrum der troepen heeft het Louvre en de Halles reeds bereikt. Een ander gedeelte staat reeds voor het observatorium. Men gelooft dat de opstand nog heden avond volkomen onderdrukt zal zijn. Alle branden worden door de muitelingen met petroleum aangestoken. De atmosfeer van Parijs is door een sterken petroleum- walm bezwangerd. Parijs 24 Mei (1 uur.) In het centrum van Parijs, waarschijnlijk op het stadshuis, had daareven een vreeselijke ontploffing plaats. Overal woeden ontzaggelijke branden, die een zware rook door de stad verspreiden. Parijs, 24 Mei (10 ure 's avonds.) Een verschrikkelijke brand woedt op verschillende punten der stad. De batterijen der troepen van Versailles vuren hevig op de wijken, die nog tegenstand bieden. Door middel van sterke telescopen heeft men zich van het verschrikkelijke feit kunnen overtuigen, dat vele dooden en gewonden in de straten blijven liggen, zonder dat hun hulp of zorg wordt verleend. Versailles, 25 Mei. De heer Thiers heeft eene dépêche gerigt aan de onder-prefecten, waarin hij constateert dat de troepen van Versailles meester zijn van Parijs, met uitzon dering van een klein gedeelte. Het gebouw der Tuilerïen is in asch verkeerd. Het Louvre is gered. Het hotel van het ministerie van Finantiën de paleizen op de Quay d'Orsay zijn verbrand. Wij hebben 12,000 gevangenen gemaakt. De grond van Parijs is doortrokken van bloed en hij ligt vol lijken. Het vreeselijk schouwspel zal tot een les dienen. Dank zij het wijs beleid der generaals leden onze troepen slechts weinig verliezen. Dombrowski is niet gearresteerd. Hij ontsnapte van La Muette toen de troepen binnenrukten in de kamer waar hij gezeten had om zijn diner te gebruiken vond men een zilveren servies. Van Assy, die thans te Versailles gevangen zit, maakte men zich op de Quai de Billy meester. Bij het verhoor heeft hij gezegd, dat in Parijs slechts op Montmartre en Belleville te genstand zou worden geboden. Ten twee ure waren de troepen meester van Montmartre, De driekleur wapperde van de hoogten. BELANGRIJK VOOR VELEN In alle branchen, bijzonder echter met betrekking tot de algemeen gezochte originele loten, is het vertrouwen geregt- vaardigd, eenerzijds door de erkende soliditeit der firma en ten anderen door den daardoor voortgevloeiden enormen af trek. De wegens naauwkeurigheid en stiptheid bekende Staats- Effectenhandel van ADOLPH HAAS, in Hamburg, wordt aan ieder met warmte aanbevolen; en doet men een ieders aandacht vestigen op hare heden in dit blad voorkomende advertentie. Men maakt hierbij inzonderheid op de in 't blad van heden staande advertentie der Heeren S. STEINDECKER Comp. te Hamburg opmerkzaam. Hier is sprake van Origineel-Loten tot eene zoo overvloedig met prijzen voorziene verloting, dat zich ook hier te lande eene aanmerkelijke deelneming ver onderstellen laat. Die onderneming verdient des te meer het volle vertrouwen, daar de beste waarborgen des staats ge boden zijn en ook voornoemd huis door eene steeds streng reëele handelwijze en prompte uitbetaling van talrijke prijzen algemeen bekend is. wordt men opmerkzaam gemaakt op de in deze courant voor komende advertentie van den Heer GUSTAV SCHWARZ- SCHILD te Hamburg. De daarbij geannonceerde loten kan men, in aanmerking der vele prijzen die in deze lotery zijn, ten beste aanbevelen, terwijl het genoemde huis, dat met de verkoop dezer loten belast is, en waarvan de realiteit en soliditeit algemeen bekend is, de beste waarborg oplevert. Het is dan ook niet te bevreemden dat het vele orders ontvangt, die immer met de meeste zorg ten spoedigste worden uitgevoerd. ^niKSonöcn. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur Van de vrijmoedige taal en onpartijdigheid waardoor uw blad zich steeds zoo lofwaardig onderscheidt, durf ik verwachten, dat gij niet schroomen zult het volgende een plaatsje in te ruimen. Voor eenige dagen bevond ik mij op reis en las in mijn logement het „Algemeen Handelsblad." Een opstel over de Commune trok bijzonder mijne opmerkzaamheid, en waarom bijzonder? Omdat genoemd blad de beginselen en de feiten, waardoor de Communialen zich kenmerken, ten deele lof toezwaaide, en daar, waar dat niet regt door den beugel kon, ten minste vergoelijkte.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2