H9LDEHSCH1 COURANT. JïieuHJS- en Woensdag <ftÜoertenfie--öfaD. 21 Junij. BERI6T. M 105 Elfde Jaargang. 1871. 50 Centen per kwartaal en 65 Centen franco per post. JJict-ojficicel gc&cdtc. De Runderpest. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 8 maanden. 1.00 'Franco per post nu n 1.25 Men abonneert zich bij nlle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advektentien van 1—4 regels is GO Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Adverteirtiën intezeuden. Ingezonden stukken minbtens één dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. *Eene meer algemeene verspreiding der Couranten in alle standen der maatschappijter bevordering van volksbeschaving en volksontwikkeling." Dit denkbeeld heeft ten grondslag gelegen bij de afschaffing van het zegelregt op de nieuwsbladen. Of het ten volle bereikt is, daaraan twijfelen wij zeer. Behalve eenige nieuw opgerigtezijn vele der bestaande couranten vergroot, de een meer de ander minderwaarvan de prijzen meestal dezelfde zijn gebleven; het groote publiek is er dus zeer weinig mede gebaat; want eene meerdere vulling der couranten, met minder belangrijke en dikwijls zeer on beduidende zaken, dat was het niet wat men verlangde men wilde: GOEDKOOPE Couranten. Reeds bij de afschaffing der zegelregten was dit onze overtuiging, daarom verminderden wij den prijs raet 30 en 25 Centen per kwartaal. De gunstige uitwerking die wij daarvan hebben mogen ondervinden stelt ons thans in de gele genheid den prijs meer belangrijk te verminderen. Die wij met 1 JU LIJ a. s. stellen op slechts Men zal moeten erkennen dat dit fabelachtig laag is. Hierdoor wordt dit blad dan ook het goedkoopste van geheel Nederland. Voor bovenstaanden prijs ontvangt men 26 Couranten (de bijvoegsels daarenboven), dat is dus ongeveer 2 Centen per Courant. Waardoor een ieder in de gelegenheid wordt gesteld het blad voor eigen rekening aan te schaffen en niet meer, zoo als tot nog toe meestal geschiedde, het onderling met vier, vijf of meer personen te lezen. Daar wij onzen eigen lof liever niet willen verkondigeiv, zullen wij niets tot aanbeveling hierbij voegen, maar raden een ieder, die met de strekking en inhoud van dit blad nog niet voldoende bekend is, om voor de eerstvolgende drie maanden eens de proef te willen nemen, tegen boven staand gering bedrag. Daarenboven ontvangt men de nog in deze maand uitko mende nommers gratis, van het oogenblik af dat men van zijn verlangen tot abonnement kennis geeft aan den Uitgever HelderJunij 1871. S. GILTJES. QftffitiM geüccïte. Vaststelling der 276ste Staats-Loterij. Het Gemeentebestuur van den Helder brengt ter openbare kennis, dat bij resolutie van Z. Exc. den Minister van Finnn- tien van den 26 Mei 11., No. 47, krachtens de daartoe door den Koning verleende magtiging, is vastgesteld de 276e STAATS LOTERIJ, bestaaude uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premiè'n, overeenkomstig het plan aan de resolutie gehecht. Beide stukken geplaatst in de Staats-Courant, zijn voor belanghebbenden aan de Secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd. Het Gemeentebestuur voornoemd, HelderSTAKMAN BOSSE, Burgemeester. 19 Junij 1871. L. VERHEY, Secretaris. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat gevonden een Gouden BROCHE en een Zilveren KNIPJE. De regtmatige eigenaars kunnen zich ter terugbekoining aanmelden ten burele van den ondergeteekende. A. C. BOONZAJER, Helder, 20 Juuij 1871. Commissaris van Politie. Ons blad is wel geen Landbouwbladmaar met het oog op de vele landlieden die wij onder onze lezers mogen tel len zullen wij steeds gaarne gebruik maken van elke gele genheid die zich aanbiedt, om in beschouwingen te treden, of mededeelingen te doen aangaande onderwerpen die voor den landbouwstand regtstreeks en dus tevens voor alle an dere standen middelijk belangrijk mogen worden genoemd. Het onderwerp aan het hoofd van dit artikel geplaatst is als zoodanig zeker niet ongepast. Wij erkennen gaarne dat wij zeiven niet in staat zijn, daarover iets nieuws te zeg gen maar wij hebben aanleiding gekregen om dat onder werp te behandelendoor het lezen eener studie over die ziekte van den heer Magneopgenomen in de Revue des deux Mondeswelke wij, verkort aan onze lezende landlie den willen mededeelen. Welligt geeft dat aanleiding tot nieuwe denkbeelden dewijlnaar wij meenen in de laatste verga dering der Maatschappij van landbouw die zaak uitvoerig be sproken is. In ieder geval is het nuttig te weten wat een vreemdelingeen Franschmandaarover denkt, welke blijk baar die plaag tot een onderwerp van gezette studie heeft De runderpest heeft verschillende namen ontvangen, naar de verschillende vormen waaronder zij zich vertoont. Déze naam is echter wel het meest gepast, wegens hare overeen komst met de pest die onder de menschen heerscht, want zij is evenzeer oorspronkelijk uit het oosten, en niet minder be smettelijk dan gene. Wanneer zij vergezeld gaat met huid uitslag, komen de builen geheel overeen met die, welke men ontwaarde bij de Londensche pest in 1664. Ook andere over eenkomstige verschijnselen worden daarbij opgemerkt, als beving, huivering, zwaarte in het hoofd, moeijelijke ademhaling, loop, enz. Wel is waar, het rund braakt nieteen gevolg van de inrigtingvan zijn ligchaammaar toch kan men bij de aangetaste runderen aan de beweging van den nek en den kop doorgaans ontwaren, dat ook bij hen neiging tot braken bestaat. Lang is men van oordeel geweest, dat alleen runderen werden aangetast; het is echter gebleken, dat ook schapen en geiten, zelfs kameelen, gazellen, antilopen en herten vatbaarheid daartoe bezitten, ofschoon het geslacht der runderen het meest ge vaar loopt. De runderpest heeft op den mensch geen invloed. Ofschoon hij vaak de besmetting van de aangetaste dieren op de gezonde overbrengt, ofschoon hij het vleesch van zieke beesten gebruikt, zelfs van hen, die daaraan gestorven zijn, heeft hij zelf daarvan geen nadeel ondervonden. Toch blijft het altijd zaak voor- zigtig met hen om te gaan, vooral wanneer men wonden aan de handen heeft. Allen, die de runderpest hebben nagespoord en gadegeslagen, komen daarin overeen dat zij niet kan worden toegeschreven aan de gewone oorzaken van andere ziekten, zij hangt niet af van de ligchaamsgesteldheid, noch van het voedsel, noch van den dampkring. Men weet echter niet, wat haar doet ontstaan of ontwikkelt in streken, waar zij inheemsch iswel weet men, dat zij in onze streken (Frankrijk) altijd door besmetting wordt teweeggebragt. Sommigen houden staande, dat zij in alle landen plotseling kan ontstaan onder de runderen, wanneer dezen aan dezelfde oorzaken zijn blootgesteld, die ze onder de Hongaarsche runderen ontwikkelenwant Hongarije wordt nog altijd beschouwd als het land, van waar zij oorspronkelijk is. Anderen echter zoeken de bakermat in de steppen van Rusland, in Europa of Azië, zoodat het aan de meerdere na bijheid van Hongarije zou toe te schrijven zijn, dat zij daar meer heerschende is. De runderpest is uiterst besmettelijk. Alle deelen van een ziek beest, ook na zijn dood, de beenderen, het vleesch, de

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1