BURGERLIJKE STAIND DER GEMEENTE HELDER. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ZIJPE ADV ERTENTIEN. nietwie of wat zijt gij men vroeg slechts waar kunnen wij heden weldoen Hoogst te prijzen voorbeeld van verdraag zaamheid, liefde en godsdienstzin. De Veencl. Ct. deelt mede, dat de meer dan 70 jaren tellende landbouwer H. D.uit de Maten, dezer dagen op reis is gegaan naar Rome, om den Heiligen Vader zijne geluk- wenschen te brengen bij gelegenheid van diens 25jarig jubilé. Men schrijft van Harlingen, 14 Junij De kerkeraad der Hervormde gemeente alhier heeft bij hoogere kerkelijke autoriteit eene aanklacht ingediend tegen dr. H. Oort, die bij de bediening van den kinderdoop niet al de kleintjes heeft toegesproken met de voorgeschreven doops- formule, maar zich bij de besprenkeling eenige variatie heeft veroorloofd in de woorden van inzegening. Dingsdag 1.1. had op de lijn der '/Grand Central Belgie" van Maastricht naar Aken een treurig ongeval glaats. Een opzigter aan het station der laatstgemelde stad, bezig zijnde met het geven van van bevelen omtrent het manoeuvreeren van treinen, had het ongeluk door een aankomende locometief te worden overreden, en een uur later aan de gevolgen te overlijden, De Etoil Beige berigt, dat Zaturdag avond te Brussel ongeregeldheden plaats hadden. Eene bende van omstreeks 150 jongelieden, allen tot den burgerstand behoorende, liep het benedengedeelte der stad door, liederen zingende en kreten slakende, die tegen den paus gerigt waren. Toen de politie daartegen in verzet trad, werd zij onthaald met de kreten uWeg met de politie »Weg met de verklikkers!" Een der belhamels werd toen gearresteerd, de overigen trachtten hem te ontzetten; men werd handgemeen, maar de politie behield het veld en bragt een twaalftal welgekleede jongelieden achter slot, die alsnu teregt zullen staan wegens rebellie en geweld jegens de politie gepleegd. Ook in het bovengedeelte der stad had eene demonstratie plaats. De studenten hebben in de straat Cantersteen een sociëteit. Zij begaven zich in optogt daarheen, onder het aanheffen van allerlei liederen, waarna eene reusachtige Itali- aansche vlag van het gebouw werd geheschen. Zondag is het te Brussel tot nog ernstiger ongeregeldheden gekomen. De burgerwacht heeft aldaar gebruik moeten ma ken van bajonnetten, om uit het gedrang der menigte te komen. Vele personen zijn daarbij gekwetst. Ook te Luik heeft eene demonstratie tegen den paus plaats gehad. Een groot aantal jongelieden trok de stad door met een Italiaansche vlag. De menigte hield herhaaldelijk voor het Bisschoppelijk hotel en het college der Jesuiten stand, waar met allerlei kreten tegen de geestelijkheid een oorver- doovend geraas werd gemaakt. De versieringen, die ter eere van den paus waren aangelegd, werden hier en daar vernield. De woning van den Italiaanschen consul werd geruimen tijd belegerd. Die consul had de Italiaansche vlag niet durven uit steken en voor de pauselijke vlag was hij eveneens terugge deinsd. De menigte eischte nu dat hij de Italiaansche vlag zou uitsteken, maar moest onverrigter zake aftrekken. De Pruisische officieren hebben naar aanleiding van den oorlogniet minder dan 1712 vreemde ridderorden ont vangen Von Moltke alleen 10. Uit Goblenz schrijft men Een Fransch soldaat zag eene vrouw in het water vallen en had de zelfvoldoening, hoewel met levensgevaar haar te redden. Men bood hem 100 thalers als belooning die hij echter weigerde er bij voegendedat 100 thalers hem niet zoo aangenaam zouden zijn als de Pruisische reddings-medailje. Voor eenige dagen is hem dezelve te Coblenz, waar hij, met andere naar Frank rijk terugkeerende gevangenen* voorbij kwam, overhandigd. Een Pruisische landweerman verhaalt van de Badener troepen, dat deze zich bij Straatsburg en in het bijzonder bij Belfort zoo ridderlijk gedragen hebben. Ze drongen zich door de Pruisische landweer en zeiden tot hen »Wapen- broedersgijlieden hebt vrouw en kinderen te huis, wij wil len vooraan den vijand bedwingen volgt onsen wanneer wij niet meer in staat zijn alle'én te handelen sta ons dan dapper ter zijde." Een Londensch kindermeisje is gearresteerd die een kind van vijf maanden dat haar ter oppassing was toever trouwd, met laudanum vergiftigd had, omdat, zooals ze zeide, de duivel het haar had verzocht. Dg „Glasgow Herald" maakt melding van eene operatie van het gebit van een sterken leeuw, die zich te Glasgow in den dierentuin bevindt. Door een slag van den dierentemmer Maccomo, was een tand van het dier los geworden. Langzamerhand werd de leeuw droevig gestemd, hij at met moeite. Een beroemd chirurgijn bood zich aan, om het dier te opereren, mits men den leeuw goed vastmaakte. Het aanbod werd aangenomen. Voor eenige dagen werden de voorste pooten van bet dier gegrepen en aan de spijlen van het hok stevig vastgebonden. Daarna wierp men het dier een strik over het hoofd en bond touwen om zijn hals, om de beweging van den kop zooveel mogelijk te voorkomen, en de muil zoo digt mogelijk aan do traliën te krijgen. Toen de leeuw bijna uitgeput was, door zijne pogingen om weer stand te bieden, klom de chirurgijn op een vat naast de kooi. Een stuk hout werd tusscheu de kinnebakken van den leeuw geplaatst, waarop het dier den bek opende; dadelijk stak men een klos tusschen de tanden, zoo dat de leeuw zijn muil niet weer kon digt doen nu begon men den mond van binnen te. wasschon. De doctor stak nu zijn hand door de traliën in de bek van het dier en voud de losse tand. Nu begon het dier razend tc worden. Het schudde vrcesselijk met zijn kop cn schopte met de achterste pooten. Maar de doctor kwam ten laatste al deze moeijelijkbeden en gevaren te boven en het gelukte hem deu tand uit te trekken, die bij den wortel was gebroken. Toen dit gebeurd was, zeeg de leeuw uitgeput neer, en ter wijl hij rustig bleef liggen, deed de geneesheer eenige insnijdingen, waarbij hij bevond dat het kakebeen vreesselijk gekneusd, zoo al niet gebroken was. Maar men oordeelde het niet raadzaam het dier nog eene operatie te doen ondergaan men heeft daarom niets aan het kakebeen verrigt. Volgens Je laatste bcriglen is het dier aan de beterhand men dient het vlceschnat ou Bourdeaux-wijn toe. De gcheele operatic heeft anderhalf uur geduurd. Iemand bestelde onlangs een „fijn gouden horologc" bij een van de opllgters-gezelschappen te New-York. Nadat hij 10 dollars- vracht had moeten betalen, ontving hij, netjes en wel ingepakteen prachtigen „glazen knikker." Er was een briefje bijgevoegd van den volgenden inhoud „Waarde Mijnheer! Het geheim van dit gevalletje is: het sleutelgat te vinden, om liet op tc winden. Verscheidene personen hebben het in den loop van dit jaar beproefd, maar het is hun mislukt. Wij hopen dat gij gelukkiger zult zijn. Met achting, Williams Co. P.S. Alle dwazen leeren bij ondervinding." Van 9 16 Junij. ONDERTROUWDF. W. Götte, broodbakker, 28 jaren, weduwnaar van M. Balhuizen, wonende te Amsterdam en H. J. H. Lutz, 22 jaren. D. de Vries, matroos hij de marine, 38 jaren en M. Klinkenberg, 38 jaren, weduwe van H. Smit. M. Oudkcrk, kleermaker, 24 jaren en G. Trij- betz, 20 jaren, wonende te Alkmaar. GEHUWD: P. C. Smit en D. Jonker. R.Knik en A. P. de Mnnck. A. J. Grollé en N. Stam. W. Klaversteijn en L. G. van Melle. J. Kok en A. GraalF. S. de Wit en N. de Roos. BEVALLENW. C. Kelbling geb. Hemelrijk, Z. M. W. C. Minneboo geb. PenuiiigholT, Z. M. L. C. Möller, D. E. Marchand geb. de Vries van Coevenhoveu, D. A. C. Dunselman geb. Hoogenboscb, D. F. H. Hagcdoorn geb. Decamps, D. G. Anderson geb. Selderbcck, Z. M. Drijver geb. vau Grouw, Z. M. A. J. van Saarloos geb. Bruijn, Z. M. Kamp geb. de Hartog D. OVERLEDENE. Bradburg ouderdom onbekend. A. Gooien geb. Dalmeijer, 54 jaren. A. Mulder, 35 jaren. J. Bruijn, 55 jaren. A. Kikkert geb. Jongejan, 78 jaren. G. Mooij geb. Bood, 22 jaren. P. Verstraaten, 47 jaren. Levenloos aaugegeven 2. Van 1 15 Junij 1871. ONDERTROUWD Joh. Chr. Groen en Ca. Schotvanger. GETROUWD Jan Hendrik van IJseudoorn, te Anna Paulowna, en Jan netje van Pelt. Pieter de Boer, te Barsingcrhorn, en Jacoba Maria Jemmink. GEBOREN Beatrix, dochter van H. Blom eu A. Deutekom. Cor- nelis zoon van G. Swarthof en G. Nottelman. Gornclis Gerardus, zoon van J. Bakker en G. Limmen. Jacob, zoon van C. Klerk en J. Bruin. Rens, zoon van Antje Kooij. Hendrik, zoon van C. Dalenberg en G. de Moor. OVERLEDEN Neeltje Jongerling, 64 jaren, cclitgenoote van D. Swarthof. Bregina, 2 jaren, dochter van C. Constant en M. Ophem. Jan Slommer, 60 jaren, eclitgen. van Aagje Mooij. Jansje, 15 maanden, dochter van L. Schotvanger en C. Visser. Trijntje Marees, 31 jaren, vrouw van C. Keizer. MARRTBERIGTEN. AMSTERDAM, 19 Juuij. De prijzen der aardappelen waren als volgt: Zecuwsche Jammen en Frie- scho dito f 2.25 a 3.Mnnstersche f 1.75 a 2.25. ROTTERDAM 19 Junij. Vlas. Gedurende de vorige weck op het land met cenigen handel. De aanvoer ter markt van heden vond slechts langzaam en gedeeltelijk koopera. De prijzen der aardappelen waren als volgt Zeeuwscho Jammen f 2.50 a 3.10. Met redelijken aanvoer. ALKMAAR, 17 Junij. Heden zijn ter markt alhier aangevoerd: 8 Paard f 35 tot 112; 14 Koeijen f 85 h 195, 22 nuchtere Kalveren f5.a 16.310 Schapen f 13. 82, 161 Lammeren f4 50 a IJ, 7 Geiten f 4 8, 8 kleine Bokjes f0.45 a 0.90, 102 magere Varkeus f 8 a 25, 168 Biggen f 4.a 7.Boter per kop van 0.630 Kilo f0.77£ a 0.90 per KG. HOORN, 17 Junij. - heet. Tarwe f -.4 heet. Rogge f 8.-.17 heet. Garst f6.— a 7.—, 4 heet. Haver f5.— a - heet. Witte Erwten f1 heet. Groene Erwten f 13.a 14.2 heet. Graauwa f15.a -.heet. Vale Erwten f- a 2 heet. bruine Boonen f15,—a - heet. witte Boonen f-.a - Paardenboonen f-. h Mosterzaad f 25.a 27.Karweizaad f 16.a 17.50, 17 Paar den f 45 d 150, - Koeijen f a 425 schapen f 17.a 28. 175 Lammeren f6 a 14.25 Kalveren f6.a 15.20 Varkens f 13 20.4 Zeugen f 30.45.—, 390 Biggen f 3.50 a 8.Bokken f-. a Geiten f-.a -.Kippen f-.a -.,17500 Kipeijeren a 2.G5 a 2.75, 7500 Eendeijeren f3.20 per 100 st., 1500 kop Boter f0.70 a 0.75 per kop. 20 liect. aardappelen f 10 a 11.900 kilo kruisbessen f8. LONDEN, 19 Junij. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 3485 Runderen, 28,785 Schapen en Lammeren, 468 Kalveren en Ï45 Varkens. Prijzen: Beste Runderen 5/8, Schapen eu Lammeren 6/4, Kalveren 6/-, Varkens 4/8 a -/-. 275ste STAATSLOTERIJ. Vijfde Klasse. Zestiende en Zeventiende trekking. No. 11146, premie van f31000; no. f17045, f2000; no. 1331, 5645, 9229, 10936, 15391,17842,18074 en 19604, ieder f 1000; no. 8148 en 14Lil, ieder f 400: no. 7513,14819 en 19497, ieder f200, no. 6308, 6520,9122,11182,14072,15002 en 18367 ieder f100. No. 7224, premie van f3000. Vrijdag 23 Junij vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Brindisi, per eerste trein. Woensdag 28 Junij vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Triest, per eerste trein. Heden overleed mijne geliefde Echtgenoot B. S. B. OTTENHOFE, in den ouderdom van bijna 49 en eene echtvereeuiging van 23 jaren. Groningen14 Junij 1871. H. W. SLOTHOUWER. Volstrekt eenigste kennisgeving

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 3