DIENSTBODE, =HeE[lLUKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. ADVEItTENTIEIY. De Christelijke Jongelings-Vereeniging alhier, te TEXEL, is een uitstekend oogheelkundige. Hij heeft te Elmina zeven personen genezen, die te voren geheel blind waren. Wij betreuren het zeer, dat wij de bijzonderheden niet kennen vau de verschillende genezingen, door dezen heer verrigt, wiens naam is dr. Maniku3maar wij staan in voor de waarheid van hetgeen wij gezegd hebben, daar onze zegslieden volkomen vertrouwen verdienen. Onder de personen, aan wie dr. Manikus het gezigt heeft teruggegeven, is een oud-ambtenaar, die eerst geruimen tijd met de oogen had gesukkeld en eindelijk geheel blind was geworden en twee k drie jaren in dien toestand had verkeerd. Hij kan nu zien en lezen, zelfs zonder hulp van een bril. Kapitein E. H. Popken, gezagvoerder van het schip Manbitvan Amsterdam naar Batavia, schrijft onder dag- teekening van 8 Junij uit Darmouth het volgende over de aanzeiling van voormeld schip door het Engelsch stoomschip Lady A-mie, gezagvoerder A. Rackley, van St. Nazaire naar Shields //Nadat wij Dingsdag 6 Junij uit het Nieuwediep ver trokken waren, hadden wij gedurende het eerste etmaal har den noordelijken wind, die ouzen overtogt naar het kanaal zeer gunstig deed zijn, zoodat wij met de eerste 24 uren Bevesier reeds gepasseerd waren. //Alles ging naar wensch tot den 7n, 's avonds 10 ure, toen wij met helderen hemel, niettegenstaande wij onze sein lichten hadden branden, werden aangevaren door een stoom boot, en wel zoo hevig, dat wij aan bakboordzijde in den boeg twee gaten in de ijzeren huid bekomen hebben, twee k 3 spanten braken, de kraanbalk, bovenverschansing en waterstagen aan stuk, zoo ook buitenkluiverboom, het anker met 30 vadem ketting weg sloeg, banden van de boegspriet en waterstagplaten gebroken waren, in één woord eene ge- heele verwoesting op het voorschip. //Nadat de stoomboot van ons was losgeraakt, zagen wij haar doorstoomen, doch na ongeveer 10 minuten terugkeeren zij bleef toen op ongeveer 5 kabellengten vau ons liggen, om te zien of wij zee konden blijven bouwen. *Wij hadden inmiddels tegengebrast om haar in te wachten, doch spoedig daarop verwijderde zij zich en was weldra uit het gezigt. //Het oogenblik der aanvaring was vreeselijk; het geschreeuw en de angst van passagiers en bemanning gaan alle beschrij ving te boven. De eerste gedachte van allen was naar de booten te snellen ééu daarvan, die in de davids hing, was in een oogenblik bezet, en ik kwam nog juist bij tijds om het afsnijden en wegvoeren te beletten. Mijn eerste werk was te onderzoeken of het schip water maakte, doch ik werd spoedig overtuigd dat van dien kant niets te vreezen was, de equipage bleef gehoorzaam en volgde stipt de bevelen op, zoodat wij na onderzoek met licht buiten boord op de hoogte van de toegebragte schade kwamen, en besloten werd de eerste haven in ons bereik in te loopen, waarop wij naar hier koers zetten en heden morgen ten 8 ure werden binnengesleept. //Nadat de grootste paniek eenigszins geweken was, ont dekten wij aan boord te hebben een Engelsclien matroos, John Shilling, van wien wij vernamen, dat de bewuste stoomboot genaamd was Lady Anniete huis behoorende te Sunderland en op reis van St.-Nazaire naar Shields, gevoerd door kapt. A. Rackley. Deze matroos had tijdens den schok in kooi gelegen en was, aan dek kotnende, half naakt bij ons over gesprongen. //Hoe het mogelijk is dat op zulk een helderen zomeravond, terwijl alle voorschriften op het uitwijken en voeren van lichten door ons waren in acht genomen, zoo iets gebeuren kan, is mij onbegrijpelijkik zelf en de le stunrman stonden beiden op de campagne en hadden hare lichten ruim 10 minuten vóór de aanvaring gezien, en zij had de onze nog beter kunnen waarnemen. (Amst. Ct.) Yelsen speelt thans in de contre-mene met Amsterdam. In plaats van het aan eerstgenoemde stad over te laten, om feest le vieren wanneer eenmaal de eerste schooner uit zee via Yelsen te Amsterdam arriveert, viert thans Yelsen feest, omdat aldaar een schooner via Amsterdam is aangekomen. Niettegenstaande de tegenwoordig gevoerde kruistogten tegen de kermissen, schijnt inderdaad het feestvieren thans een manie te zullen worden. Men schrijft uit 's Gravenhage Dingsdag vertoonde zich in enkele bier- en koffijhuizen een persoon van middelbare lengte, donker haar, donkeren snor, gezigt rond, oogen groot en sprekend, door de zon verbrand gezigt, gekleed in een donkeren digtgeknoopten jas en met een laag hoedje met ronde bol. Onder zijn jas droeg hij een rooden sjerp. (Sommige personen meenen te hebben op gemerkt dat zijn gezigt niet door den zon verbrand was maar dat hij in 't aangezigt teekenen heeft alsof hij zich gebrand had.) Naar gissing is hij tusschen de 30 en 40 jaar oud. Aan een jongman te dezer stede vroeg hij brutaal weg f 10. als onderstand, deze gaf hem ongeveer f 3.juist hetgeen hij bij zich had. DiDgsdagavond omstreeks 6 uur vertoonde een persoon, vol komen beantwoordende aan bovenstaand signalement, zich bij mevr. B. op //Klein Zorgvliet" (wier echtgenoot sedert jaren ernstig ongesteld is.) Zonder zich te laten aanmelden kwam hij binnen, deed zich als lid van de commune kennen en vorderde in de Duitsche taal onderstand. Toen men hem te kennen gaf dat men niets voor hem kon doen, antwoorde hij in de Eransche taal, met een Duitschen tongval, en later sprak hij Engelsch. Dreigende bij de eerste gelegenheid, te gelijk met alle Roorasche kerken, de villa die mevrouw B. bewoonde in brand te doen steken, iets wat niet lang kon uitblijven, daar na Brussel, 's Gravenhage wel aan de beurt zou komen, vertrok hij. De commissaris van politie van de 8e afdeeling (Scneve- ningen,) de heer Schoonhoven, maakte proces-verbaal op en nam de noodige voorzorgsmaatregelen, waarna o. a. de heeren hoofdinspecteur Kloppert en inspecteur Mertz op weg zijn gegaan om den brutalen bedelaar op te sporen. Men vermoedt dat hij deel heeft gehad in de jongste on geregeldheden te Brussel. Het Vaderland van heden meldt, dat bedoelde persoon reeds gearresteerd is. Per telegraaf meldt men uit Ylaardingen De Amsterdamsche logger, buiten de jagerij gemeenschap, is binnen met 20 ton nieuwe hering. In de week vau 1117 Junij 11. zijn te Amsterdam aan pokken overleden 44 m. en 40 vr.te zamen 84 waar onder 56 kiuderen. De epidemie vermindert niet noemenswaardig. Het hoogste aantal sterfgevallen per week is geweest 120. De meeste gevallen komen voor in de buurten E.E-, E.E., G.G., B.B., ook op de eilanden Kattenburg, Wittenburg en Oostenburg en op de paden der buitensingels. Tusschen Dingsdag- en Woensdag-namiddag zijn te 's Hage 7 gevallen van pokken aangegeven. Sedert de vorige opgave zijn te Leiden door pokken aangetast 12 personenals hersteld opgegeven 6 overleden 2 zoodat nu in behandeling zijn 141. Te Meppel zijn de pokken op nieuw uitgebroken; dit maal in 3 verschillende huisgezinuen men beschouwde al gemeen de ziekte reeds als geweken. Bij den burgemeester van Amsterdam is ontvangen ten behoeve van de algemeene armen der gemeenteeen bankbiljet groot f1000, van een Roomsch-katholiek bij gelegenheid der Piusfeesten. In het hospitaal te Presburg bevindt zich thans een jongmensch van 22 jaar, die sedert 50 Mei, dus het be- rigt is gedagteekend van 13 Junij 23 dagen slaapt. Alle pogingen om hem te doen ontwaken, zelfs galvano-magnetische, mislukken. Elke houding, die men den slapende geeft, behoudt hij, tot men ze verandert. Men voedt hem door inspuitingen, want slikken doet hij niet. Hij is zeer vermagerd en genees- heeren gelooven niet, dat zij hem, zoo zijn slaap voortduurt langer dan zes maanden in het leven zullen kunnen houden. Een zeer eigenaardig geschil tusschen twee spoorweg maatschappijen is aanhangig in Illinois in Noord-Amerika. Twee spoorwegmaalschappijen te Peoria betwisten elkander het regt, om treinen op een zekeren zijtak te doen loopen. Een der maatschappijen sloot de lijn af door er eenige waggons op te plaatsen, doch de andere maatschappij besloot met geweld zich van de lijn meester te maken. Hiertoe werd een zware trein met vijf locomotieven gebezigd, die de baan moest schoonvegen. De eerste maatschappij stelde drie locomotieven daartegen en na ongeveer een uur worstelens behield de trein met vijf locomotieven de overmagt en stoomde de baan op, zijn tegenstander voor zich uit drijvende. De politie heeft geweigerd tusschenbeide te komen en het is nu aan de uitspraak van den regter overgelaten, op welke wijze de zijtak zal ge ëxploiteerd worden, daar geen der beide partijen er nu gebruik van maakt. C ORRESPONDENTIE. Aan de zich noemende Eenige Katholieke Nederlanders" in de Heldersche en Nieutoedieper Courantautwoorden wij, dat het zeer moeijelijk is te schrijven voor menschen die niet knnnen lezen, of die bevooroordeeld lezen welligt dat wij het in het volgend nommer nog eens proberen. Van 14 21 Junij. ONDERTROUWD Jan Blom en Hendrikje Zegel. GETROUWD Geene. GEBOREN Adriana, dochter van Arie Eelman en Maria Gerritsen. Jan Adriaan en Johan Dirk, zonen van Dirk Hcnkes en Aafje Duijnmaijer. Tctje, dochter van Albert Koopman en Grietje List. Aagje, dochter van Jan Burger en Grietje Boon. OVERLEDENJan Jacob Bakker, 4 weken, zoon van Dirk en Grietje Eelman. Aafje Bakker, oud 57 jaren, weduwe Cornelis Huisman. Klaas Smit, oud 86 jaren, gehuwd met Remptje van Grouw. MARKTBER1GTEN. AMSTERDAM, 21 Junij. De prijzen van het vee waren: Kalveren le kw. f 70 a 90; 2e kw. f60 a 80; 3e kw. f 50 a 70; Schapen f 32 a40; Varkens f 58 a 62 ct. per kilo. ROTTERDAM, 22 Junij. De prijzen der aardappelen waren als volgtZeeuwsche Jammen f 2.50 a 3.10. Met redelijken aanvoar. SCHAGEN, 22 Junij. 160 Paard f 40 a 400, - Osen f h ,2 Stieren f 118 k 150, Koeijen, 49 Gelde dito f160 a 220, Kalf dito{ f 90 a 120, Vaarsen f45 k 80, Gras-Kalveren f 35 a 45, Nuchtere Kalveren f -.a - Rammen fa 460 Magere Schapen f 13 a 26, Vette dito f 23 a 27, 540 Lammeren f5 a 12.- Bokken en Geiten f 2.a 7. 28 Magere Varkens f 8 a 14, 12 Biggen f 4.— a 6.Konijnen 20 a 80 ets., Kippen f0.40 a 0.90, Eenden a ets. Boter f 1.13 per KG., Kaas 27^ a 42^ ets., per KG. Kipeijeren f2.80 a 3.Eendeijeren 3.10 a 3.20 per 100. PURMEREND, 20 Junij. Aangevoerd 261 stapels kleine kaas, 3 Middelbare. Boter van f 1.17% tot 1.25 per KG., gemiddeld f 1.20. Aangevoerd 245 Runderen. Vette Koeijen hoog in prijs, handel langzaam. Gelde Koeijen hoogcr in prijs, Melkkoeijen prijshoudend. 13 Paarden, 132 Vette Kalveren Prijs van f0.70 tot 0.90 per kilogr. Han del levendig. 46 nuchtere Kalveren, Prijs van f 7 tot 16 per stuk. Handel vlug. 116 vette Varkens, Prijs was van 41 tot 52 Cts per kilog. Handel matig. 10 magere Varkens van f 10 tot 12 en 300 Biggen van f4 tot 6, Handel zeer stug, 956 Schapen en Lammeren, Vette Schapen hoog in prijs. Overhouders hooger in prijs, Lammeren prijshoudend. Kip-eijcren f2.80 tot 2.90, Eendeijeren f3.35 de 100 st. ENKHÜIZEN, 21 Jnuij. Aangevoerd 79 stapels Kaas, wegende 23057 kilo; Graskaas f 80.50 tot f26.Karweizaad f 16.50 tot 17.Bruin Mosterdzaad f25 tot 27. WORMERVEER, 21 Junij. Aangevoerd 24 stapels Kaas, hoogste prijs kleine f 29.50. AVIGNON, 17 Junij. Meekrap. De markt schijnt in eene iets betere stemming to verkceren. Napclsche vast en oplevering gevraagd; men ziet weldra eene herlevendigiDg of wel eene rijzing in de prijzen te gemoet. Men noteert: Alizaris rosé fr. 76 82, Napelsche in loco fr. 102 a 104, op levering fr. 91a 92, verstompte rosé fr. 100 a 104, Paluds fr. 105 a 110 per 100 kilo. LONDEN, 22 Junij. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 713 Runderen, 15,250 Schapen en Lammeren, 728 Kalveren en 80 Varkens. Prijzen: Beste Runderen 6/ Schapen en Lammerou 6/4, Kalveren 5/8, Varkens 4/8 a -/-. STAAT van BRIEVEN, geadresseerd aan Onbeken den, gedurende de 2e helft van Mei 1871. Vrouw Brouwer, wed. Sanders, P. J. "Weeken, Schaalberg, ZegersRolleng C.(briefkaart)allen te Amsterdam Huiserte Buitensluis Hendrik Bonges (2 stuks) te Har- lingen Sougbergte Maastricht; wed. v. Bergen, te Rot terdam Spaan te "Westchrafhorn. In de maand April: P. v. d. Waal, te Kedkuk; Madam Krother, te Hamburg J. J. Klijn, te North Shields G. C. Weisste Sunderland. De Directeur van het Postkantoor HERWEIJER. Woensdag 28 Junij vertrekt van kier de Oost- Indische landmail via Triest, per eerste trein. Getrouwd MARTINUS MARMELSTEIN en JOHANNA CATRINA KAMPER. Helder22 Junij 1871. frnsiBe ondergeteekende betuigt hareu liartolij- ken dank aan den heer A. Ï5. WEKER, voor de ten haren voordeele gehouden VOLKS VOOR DRAGT, en aan allen die het hunue hebben bijgedragen, om haar, als de zuivere opbrengst daarvan, de som van ƒ92.80 te doen toekomen. Wed. A. HOOGER DUTJN kr aft. (Afdeeling: Nederl. Jongelings-Verbond,) hoopt,zoo de Heer wilop a. S. Zondag namiddag ten 5 ure, in het Gebouw voor Evangelisatie, haar T W KALFDE «I A A R- VERS1LAG te doen, bij welke gelegenheid de Zang- Vereeniging uEensgezindheid" zich zal doen hooren. Namens het bestuur W. JONKER Jr., President. Ph. KAMP, Secretaris. MEN VRAAGT EENE die een burgerpot kan koken. Adres bij den Uitgever dezer Courant. worden berigt, dat van af heden consenten tot maaijen en droogen van ZEEGRAS worden afgegeven, als te Oudeschild bij H. SCHELLINGER, te Oostere?id P. VERMEULEN, na bevorens Contract te hebben geteekend. Texel16 Junij 1871. KONING Co.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 3