BlGËItLIJKE SM DER GEMEENTE UUIl. hersteld. De lading en de steenkolen worden gelost. Den 17 dezer waren er *256 kollis geborgenmen is van plan de geborgen goederen publiek te Portsmouth te verkoopen. De regering heeft zeer breedvoerig geantwoord op het verslag der afdeelingen van de Tweede Kamer, nopens de tractaten met Engeland, aangaande den afstand van onze bezittingen ter Kuste van Guinea en omtrent de toepassing van het tractaat van 1 Eebruarij 1858 met den sultan van Siak. De regering verdedigt beiden uit het oogpunt van ons belang, eenerzijds om niet langer een lastpost als de Kust, welke telkens bovendien aanleiding geeft tot verwikkelingen en van geen overwegend handels- of nijverheidsbelang is, te blijven behouden, waar daarenboven anderzijds een langdurig misverstand met eene bevriende mogendheid nopens de op vatting van een tractaat wordt uit den weg geruimd, ter wijl tot de bevestiging en uitbreiding van het Nederlandsch gezag de volledige vrijheid wordt terug verkregen, die door de verklaring van 1824 was beperkt. Men heeft er, zegt de regering, o. a. van Nederlandsche zijde prijs opgesteld om, terwijl men meende dat op goede gronden en met het oog op de ongelegenheden, verbonden aan gemengd bezit of gemengde heerschappij het afstaan van de kust aanbeveling verdiende, het niet zonder belang was, gelijktijdig de gelegenheid te verkrijgen om het Nederlandsch gezag op Sumatra te bevestigen en uit te breiden, zóó, dat ook daar het geheel onder ééne heerschappij kan vereenigd worden. Juist voor Sumatra, wordt in het antwoord nog gezegd, bestaat aanleiding tot grootere inspanning van krachten. De steenkolen-beddingen aldaar verdienen veel belangstelling en tot bevordering van exploitatie der rijkdommeu van dat eiland zijn op betere gronden opofferingen te doen, dan zoo langen tijd zonder noemenswaardig nut ten behoeve van de Kust zijn gedragen geworden. Overigens staat ook met deze beide tractaten in verband de regeling der aangelegenheden van de immigratie in Suriname. Men schrijft uit Harlingen, 24 Junij. De stoomboot van Nieuwediep naar hier, heeft niet ver van onze haven, een gebrek aan de machine gekregen, zoodat zij de reis niet kon volbrengen. Ofschoon door een visscherschuit de passa giers zeer geschikt naar wal konden gebragt worden, weigerden deze dat togtje te ondernemen, niettegenstaande het prachtige weder en de kalme zee. Men verwacht dat de sleepboot Magnet haar morgen zal binnenslepen. Uit Eriesland meldt men Naar men verneemt zijn in onderscheidene gemeenten dezer provincie adressen aan de hooge regering in omloopom aan te dringen op het ver- leenen der concessie voor den West-Friesehen spoorweg, ter verbinding van de provinciën Noord-Holland en Eriesland. Wordt de aangevraagde concessie verleend, dan moet er nu reeds zekerheid bestaan dat dit voor beide provinciën zoo gewigtige plantot uitvoering zal komen als wanneer het noorden van ons vaderland een belangrijke lijn meer zal tellen die in hooge mate tot bloei en welvaart van 't geheel het hare zal bijdragen. Gedurende de afgeloopen week zijn te 's Gravenhage aangegeven 33 gevallen vau pokken. Het geheele getal be draagt alzoo 2 minder dan in de laatst vorige week. Het getal van hen, die in de afgeloopene week aan die ziekte zijn overleden, beloopt 17, zijnde 5 meer dan in de laatst vorige week. Gisteren is te Groningen het Iandbouwcongres geopend. Heden zullen de eigenlijke werkzaamheden aanvangen. Men meldt van Haaften, 22 Junij. Bij besluit van den raad dezer gemeente is voortaan in de dorpen Haaften, Heilouw en Tuil de kermis voor goed afgeschaft. Men schrijft uit Meppel, 24 Junij Tn de laaggelegen overlanden, tusschen hier en Zwartsluis, is het met den hooioogst treurig gesteld. Door de aanhou dende regens en opstuwende westewind, staat het hooigras op sommige plaatsen meer dan een voet hoog onder waterhet gemaaide moet door middel van punters naar huis worden gehaald, ten einde het op de hooggelegen landen der onder scheiden pachters te de Wijk, Ruinerwold, enz. voorloopig in oppers te zettèn, om het bij gunstig weder te drogen. De moeite en kosten, gevoegd bij de hooge pachtsommen, doet elk voer hooi (p. m. 500 kilo) nu reeds op meer dan f 25.te staan komen. Nopens den brand onder Lutjewolde (aan de Groninger grenzen in Eriesland), waarbij, door het inslaan van heton- weder, een man gedood werd en eenige anderen, waaronder de boer, bedwelmd nedersloegen, verneemt men nader, dat de dienstmeid van den boer zich zeer kordaat heeft gedragen. Dadelijk na het inslaan sleepte zij nl. de bewustelooze per sonen naar buiten, wierp haar goed uit hare kist, deed daarin het zilverwerk van den boer en bragt een en ander in vei ligheid sneed ook het paard en eenig ander vee los en redde mede die bezittingen van den ondergang. De buitengewone koude in het verloopen voorjaar en het begin van den zomer, heeft voorzeker de aandacht van velen getrokken. Onwillekeurig vraagt men zich af, of der gelijke buitengewone, negatieve afwijkingen - van den thermo meterstand van den normalen meer hebben plaats gehad. Dat dit werkelijk het geval is, blijkt uit de volgende regelen, die men aan eene oude Amsterdamsche kroniek ontleent//Anno 1435. Dit jaer was merkwaerdig omtrent half Eebruary was de wind veel Oost, ofte Noordoost; en des nagts was 't klaer tot ses ofte seven uuren toeende des daegs was 't donkergraauw weer, 's avonds zeer koud tot ses ofte seven uuren toeende 't regende niet, nog 't en doude niet in de maenden Maert April nog in de Mey. Ende op Siute Pancresdag den 12den Mey (oude stijl) hadt 't hard ys ge maakt, so dat er een kraey op staen kon, en daer wies lover, nog gras nog koren, nog pruymen, ende de boomen en bloeyden niet, nog kerssen, nog appelen, nog peeren, nog geen wijngaard en was ontlaten. Ende daer en waren mensschen die geen betrouwen op Godt hadden en keerden haerlieder lant anderwerf om, en sij en hadden geen vrugten. Ende andere seyden met Job: Godt gaff, Godt nam, en daer sy een hoedt tarwe af plegen te hebben, daer hadden sy vier hoedt af in die somer. Ende op St. Jansdag den 24 Juny saten de oude wijven met groote lollepolten in de kerck ende 't volk en konde haer niet ver warmen, die by de straeten en gingen. Ende 't begon te warmen daegs na St. Peteren Pauwelis den 30sten Juny; des daegs scheen de son helder ende klaer ende des nagts regende 't soetelyk, zoodat alle vrugten op 't veld wiesen ende men kogt daerna tarw om 8 groot, rogge om 6 groot gerst om 4 groot haver om 10 duijten alsmede guldeling appelen om 1 braspenning, schyvers om 3 groot, gysjans om 8 duyten, peeren om 2 stuyvers en alle oogst so daerna-" Van harte hoopt men, dat de somer van 3 871 niet alleen door de koude maar ook door een ruimen oogst, op die van 1435 zal gelijken. De bekende Barbara Ubryk, die als //non van Krakau" indertijd zoo veel van zich deed spreken, is voor eenige dagen in het krankzinnigengesticht te Krakau overleden. In een rapport van den heer Bouley, inspecteur der veeartsenijscholen in Eraukrijk komt het volgende voor ten opzigte der hondsdolheid Van de 320 personen daaraan lijdende waren 284 gebeten door mannelijke honden, 26 door teeven, 5 door katten en 5 door wolven. Bij paarden komt dolheid zeer zelden voor. Het geheele jaar door komt de ziekte voor, het meest misschien in de lente. Groote warmte is niet meer bevordelijk voor de ontwikkeling der ziekte dan koude. De ziekte vertoont zich bij gebeten personen zelden later dan twee maanden drie maanden na den beet bestaat er hoogst zelden nog. gevaar. Als de ziekte zich vertoont, volgt de dood gewoonlijk binnen drie dagen. Wonden aan het gezicht zijn bijna altijd doodelijk aan de handen voor wonden aan beenen of armen zijn niet zelden onschadelijk, waarschijnlijk wegens de kleederen, die deze deelen bedekken. Zoo spoedig mogelijk flink branden meteen gloeijend ijzer is het beste voorbehoedmiddel tegen schadelijke gevolgen. Van 134 gebrande wonden zijn 92 zonder schadelijke gevolgen gebleven, terwijl het nog zeer mogelijk is dat in de andere gevallen het branden te laat heeft plaats gehad. Is het brand ijzer niet terstond gereed, dan is, wachtende, het uitzuigen der wond en het drukken om de bloeding te bevorderen, aanbevelenswaardig. De Min. van Kooph. in Oostenrijk heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarin hij constateert, dat in den omtrek van Weenen thans de runderpest heerscht. De besmetting is door melkvee uit Opper-Oostenrijk overgebragt; het is meer dan waarschijnlijk dat dit vee, dat gezond werd afgeleverd, besmet is geworden op de spoorwaggons, die tot het vervoer van vee dienst hebben gedaan op het terrein van den oorlog. Dien ten gevolge heeft de Minister bevolendat alle wag- gons die uit het buitenland terug zijn gekomen, behoorlijk moeten gedesinfecteerd worden. Te Niedermendig is de veepest uitgebroken er zijn krachtdadige maatregelen genomen, om de verspreiding te be letten voor 6000 thlr. is reeds aan vee afgemaakt; de ziekte schijnt overgebragt uit Mannheim. Te Dortmund heeft een man zijn huis door buskruid half in de lucht laten vliegen, om van zijn vrouw ontslagen te raken die meer van een ander hield dan van hem de vrouw is den dans ontsprongen en de beleedigde echtgenoot is zich zelf by de politie gaan aangeven. De patronenfabriek te Vincennes is in de lucht gespron gen. Slechts twee paarden zijn gekwetst, maar de schade is aanzienlijk. De vrees voor de petroleuses der Parijsche Commune was te Brnssel zoo groot, dat de verkoop van petroleum op de straat gestaakt werd. Thans beginnen de wagentjes, waarin deze olie vervoerd wordt, weder te circuleren. Van de 32,000 gevangenen, die naar Yersailles zijn ge bragt werden by het eerste verhoor ongeveer 6000 vrij ge laten. Wat zal men nu met de anderen doen "Volgens de berekening van sommige personen zou de gewone justitie in geen drie jaren met hunne processen gereed komen en de krijgsraden zouden nog de helft van den tijd behoeven. Daarom wordt ondersteld dat de Begering gemengde commissien zal benoemen even als na de Junij-revolutie in 1848. Zij die met de wapenen in de hand werden gearresteerd zullen naar Nieuw Calidonië worden getransporteerdom daar nieuwe koloniën te stichten. Ieder banneling zou een zekere opper vlakte grond krijgen benevens landbouw- en handwerksge reedschappen. Hunne vrouwen en kinderen zouden zij kun nen medenemen. Men verzekert ook, dat een nieuwe strafkolonie op een der Antillen zal worden gesticht, waar het klimaat bijzonder ge zond moet zijn. Die kolonie zou door de gefedereerden wor den ingewijd, waarvan er bepaald geen enkele naar Cayenne zal worden gezonden. Een geleerde heeft met behulp van het mikroskoop ont dekt, dat op het oogenblik, dat men melk in een kopje thee doet, het albumine der melk en het tanninezuur der thee leder vormen of ten minste kleine weefsels van dezelfde zamenstelling als leder. Bedoelde geleerde heeft berekend, dat iemand die dagelijks drie kopjes thee drinkt, jaarlijks genoeg leder ver zwelgt, om een paar laarzen van te maken. Zoo meldt de Indepenclance Beige. De "New-York Times" deelt mede, dat Brigham Young, de profeet der Mormonen, op den 12 dezer zijn 70cn ver jaardag vierde. Op een feestbanket, door hem bij die heuge lijke gelegenheid gegeven, las zijn secretaris een tot hem gerigt adres van de geloovigen voor, eindigende aldus: //Moogt gij leven, tot de regeerders van elke natie de wijsheid Gods in uw bestuur zullen erkend hebben tot ze allen bij u om raad komen, en u huldigen zullen voor hetgeen ge zijt de vriend van God en menschen Moet deze wensch vervuld worden dan heeft vermoedelijk de profeet met zijn laatste beschikkingen nog geen haast te maken. Van 16 23 Junij. ONDERTROUWD F. S. G. Heining, koffijhuishouder, 32 jaren we duwnaar vau G. A. van der Schoor, woneudc te Alkmaar en M. G. de GraafT, ]S jareu. D. Bethlehcm, wijnslckersknecht, 29 jaren eu M. Langcdijk, bijna 21 jaren, wonende te Enkhuizen. GEHUWD J. VVorms en J. Paij. H. C. van Elburg eu S. Boon. A. J. 1. Hellegers en M. J. van Elburg. J, P. Lubscn en J. E. Tiets. M. Marmelstein en J. C. Kamper. W. Fluiter eu C. L. Kok. BEVALLEN K. de Boer geb. Molenaar, Z. E. Out gcb. Bakker, D. L. Lastdrager geb. Sok, D. A. Pluijlaar geb. Bontes, Z. F. Beneker geb. do Rover, D. G. de Graaf geb. Visser, Z. J. Blokhoff geb. Paauw, Z. A. Schaap geb. de Ruijter, D. J. Kramer gcb. van der Ham, Z. J. Zeeuw geb. Kamer, W. de Kamps geb. Klik, Z. M. W. Nobels geb. llolthuijzcn, Z. J. Duinker geb. Zwagerman, D. OVERLEDEN G. vau Steenbergen, 14 jaren. J. M. Horsman geb. Boon, 49 jarcu, Levenloos aangegeven 1. MAKKTBERIGTEN» ALKMAAR, 24 Junij Heden zijn tor markt alhier aangevoerd: 9 Paard f 60 tot 230; 16 Koeijen f95 a 180, 22 nuchtere Kalveren f5.a 18.177 Schapen f 16. a 32, 50 Lammeren f4.a 12, 4 Geiten f 4 a 7, 4 kleine Bokjes f0.40 a 0.60, 80 magere Varkens fSa!6, 226 Biggen f2.25 a 6.Boter per kop van 0.65 Kilo f0.75 a 0.82^ per KG. HOORN, 24 Junij. heet. Tarwe f-.a 4 heet. Rogge f8.12 heet. Garst f6.a 7.25, 5 heet. Haver f5.a -.- heet. Witte Erwten f a 1 heet. Groene Erwten f 13.a 14.- heet. Graauwo f a heet. Vale Erwten f- a 5 heet. bruine Boonen f 15.— - heet. witte Boonen fa -.Paardenhoonen f— h Mostcrzaad f26.a 27.Karweizaad f 16.a 17.15 Paar den f50 a 175, Koeijen f a 220 schapen f 17.a 29. 40 Lammeren f7 a 13.25 Kalveren f6.a 15.30 Varkens f 13 18.- Zeugen f a 250 Biggen f 4.a 8.50, Bokken f-. Geiten f—a -.Kippen f-.a-.18300 Kipeijeren k 2.70 a 2.90, 85G0 Ecndcijcreu f 3.20 per 100 st., 2400 kop Boter f 0.60 a 0.63 per kop. 300 heet. aardappelen f 6 a 6.50, 3000 kilo kruisbessen f 6.25 a 6.50 de lOOKg. LEIDEN, 24 Junij. Boter, le kwal. f53 a 57, 2e kwal. f48 h 52 per f vat; le kwal. f 1.32^ a 1.42£, 2c kwal. 1 1.20 a 1.30 per f§. Verkocht 10,860 §8. Ter veemarkt waren aangevoerd280 runderen, 140 kalveren, 1064 schapen en 819 lammeren. LONDEN, 26 Junij. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 4030 Runderen, 25,1C0 Schapen en Lammeren, 445 Kalveren en 35 Varkens. Prijzen: Beste Runderen 0/ Schapen en Lammeren 6/4, Kalveren 5/8, Varkens 4/8 a -/-. MILAAN, Aandeelen a frs. 10 van 1866. Negentiende Uitloting op 16 Juni 1871waarbij getrokken werden, de seriën 366, 989, 1743, 3842, 4019. Prijzen tot en met frs. 20. Serie. Nos. Frs. Serie. No. Frs. Serie. Nos. Frs. 366 21 20 989 70 50 3842 34 20 30 50 98 500 42 100 n 61 20 1743 4 20 71 20 n 54 50 n 21 20 76 50 M 85 20 u 25 20 H 80 20 98 20 n 49 20 4019 1 50 n 99 50 75 50 12 50 989 24 20 84 1000 14 50 u 25 100 97 100 15 20 28 20 3842 8 100 41 100,000 47 20 18 20 n 81 20 49 50 23 20 91 100 Nieuwediep, P. GROEN, den 24 Juni 1871. Makelaar in Effecten.

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 3