NIEUWSTIJDINGEN. mentale restrictie* dat kan ons de overtuiging niet ontrooven, dat de liberale pers, voor zoo verre zij do zaak onbevangen heeft behandeld, oneindig veel heeft toegebragt, om aan de minder ontwikkelde, doch opregte katholieken de oogen te openen, en de protestanten te waarschuwen. Wanneer nu bij den uitslag blijkt, dat de feestviering in Nederland de een- dragt niet heeft verstoord, dan verheugen wij ons 1. over de bezadigdheid der protestanten; 2. over de zelfstandigheid der opregte katholieken; 3. over beider verdraagzaamheid, en 4. over den invlood der liberale pers. En nu vragen wij onzen lezers in gemoede: of wij, die ware verdraagzaamheid zonder karakterloosheid trachten te bevorderen, ons niet mogen verheugen, dat in Nederland de pauselijke feesten, in weerwil der taal van den heer A. Th., zijn afgeloopen zonder wanordelijkheden te veroorzaken Wij zien in onze vreugde niet de minste inconsekwentie, maar gevoelen ons door die verschijnselen des te sterker aange spoord, om getrouw te blijven aan het plan, dat wij ons hebben voorgesteldde waarheid uit te spreken, wanneer zij nut kan stichten, zonder daarbij angstig te vragen, of zij ook iemand, die niet genoegzaam nadenkt, kan kwetsen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 30 Junij 1871. Na dat gepasseerde jaar alhier eenige proeven genomen zijn door een deel der torpedo-compagnie, ouder bevel van twee officierenheeft men toen ter tijd een der torpedo's, nabij Kijkduin, in zee laten liggen, om te beproeven of, na geruimen tijd onder water te hebben gelegen, de uitwerking nog dezelfde zoude zijn. Sedert eenige dagen zijn beide officieren weder alhier aangekomen, tot het nemen van be doelde proef. Men heeft de torpedo op de plaats waar men die heeft laten zinken weder opgevischt. Na zich overtuigd te hebben, dat er geene beschadiging heeft plaats gehad en het kruid nog in goeden staat was, heeft men de torpedo weder gesloten en op nieuw laten zinken, om heden namiddag ten 2 ure te doen springen, nadat men er vooraf een oud ver dedigingsvaartuig boven had gemeerd. ,Van af den wal, op geruimen afstand, werd de torpedo ontstoken door middel eener galvanische batterij. De ontploffing volgde, met een allervornielendst succes, het verdedigings-vaartuig vloog aan spaanders, de schok was ontzettend en liet water bruischtte met groote kracht in de hoogte. Naar wij vernemen was dc torpedo geladen met 100 kilo buskruid. Vele liooge militaire autoriteiten woonden deze uitmun tend geslaagde proefneming bij. Gisteren ten 1 ure had in het lokaal Tivoli alhier eene openbare gymnastiek-les plaats; vele ouders der leerlingen waren tegenwoordig, benevens een groot aantal belanghebbenden. Het eerste uur was bestemd voor meisjes het tweede voor jongens. Doch van allen mag gezegd worden dat zij zoowel door ordelijke als sierlijke bewegingen aller goedkeuriug mog- ten wegdragen. Naar ons oordeel heeft deze les een zeer goeden indruk achtergelaten bij de aanwezigen en houden wij ons overtuigd dat de belangstelling in deze zoo nuttige ligchaams-oefeningen, daardoor bijzonder is opgewektvooral bij hen die van gymnastiek nog een verkeerd denkbeeld hadden. Wij juichen daarom de pogingen van het bestuur dier inrigting ten zeerste toe en hopen meermalen in de gelegenheid gesteld te zullen worden zoodanige oefeningen te kunnen bijwonen. Gisteren namiddag is door den kolouel D. Vreedenberg bij zijn vertrek naar Amsterdam wegens benoeming tot kom- mandant van het korps mariniers, op treffende wijze afscheid genomen van het gedeelte alhier, dat hij sedert 8 jaren kom mandeerde, gedurende welken tijd hij zich waardig heeft gemaakt de achting en liefde die hem door zijne inferieuren steeds zoo ruimschoots werd toegedragen. Vele officieren en onder-officieren deden Z.H.Edg. uitgeleide tot aan het station. Z. M. heeft goedgevonden HD. bijzondere tevredenheid te betuigen aan den kapt. t/z. P. van der Velden Erdbrink; de luits. t/z. 2e kl. M. J. G. Lucardie, A. P. Tadema, W. P. Wesselink en H. J. J. Keinpe de le luit. bij het korps mariniers A. E. de Wendten den officier van administratie 3e kl. E. H. W. Wijnmalen; over hun gehouden gedrag aan boord van het stoomschip Willem 111tijdens de ramp aan gemeld stoomschip overgekomen en over de zaakkundige, be leidvolle en ijverige hulp die zij verleenden tot redding der opvarenden met bepaling, dat daarvan bij afzonderlijke dag orders hier te lande en in de overzeesche bezittingen melding zal worden gemaakt. Als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, is de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, no. 64, alsmede een loffelijk getuigschrift toegekendaan Th. D. Acton, gezagvoerder van den schoener Edithwegens de redding van vijf schipbreukelingen van den in den nacht van 24 op 25 Januarij jl. ter hoogte van Bear'sramp (kust van Suriname) omgeslagen schoener JoTiankomende van Corono; en aan Kudjo Koentjum, inlander ter Kuste van Guinea, wegens de herhaalde redding van den resident te dier Kuste uit volle zee, de eerste maal op 5 Mei 1869 voor Bein en de tweede maal op 21 Nov. 1870 ter reede van Assinie; Aan J. W. Eamström, kapt. van het Eiulandsche bark schip Anto is, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevre denheid wegens de redding van de bemanning van het Nederl. galjootschip de Bood °P 17 Mei jl., tusschen Gothland eu Dagerort verongelukt, toegekend de zilveren medaille, inge steld bij besluit van 22 Sept. 1855, no. 64, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft benoemd tot telegrafist le klasse, H. E. J. Grafie en C. H. Eang, thans telegrafisten 2e kl.tot tele grafist 2e kl., G. C. Meijer, G. II. Ilasselkies en H. Bensman, thans telegrafisten 3e kl.tot telegrafist 3e kl. P. B. van Swieten, thans leerling-telegrafist. -Bij de herstemming voor een lid der Tweede Kamer te Amsterdam op Dingsdagjl., is gekozen mr. E. H. 's Jacob, met 1017 stemmen. Op den heer J. P. de Bordes waren 994 stemmen uitgebragt. Bij de herstemming te Amerfoort is gekozen mr. E. M. baron van Hardenbroek van Lokhorst, met 1559 stemmen. Op den hr. J. A. Alberdingk Thym waren 560 st. uitgebragt. Bij de herstemming te Utrecht is gekozen mr. N. P. J. Kien, met 818 stemmen, Op den heer Boer waren 517 stemmen uitgebragt. Men schrijft ons van Texel, 29 Junij. De tooneelvoorstelling gisteren avond aan het Oude Schild door de leden der Sociëteit //Neptunus" gegeven, verdient een woord van hulde en dank. Door de heeren W. Mets, J. Zwanenburg. J. Vos, W. Zegel, K. Bakker en J. Veen- boer werden achtereenvolgens met het grootste succes en den levendigsten bijval vier stukken opgevoerd. Het eerste stuk, Een oud Soldaatin drie bedrijven, viel zoo algemeen in den smaak, dat de spelers met een daverend applaudisse- ment werden teruggeroepen. Even net werden de drie volgende stukken: Een oude rat in den valZonder geld op reis en Een ongelukkig minnaar afgespeeld. De president der sociëteit weuschte het gezelschap in hartelijke woorden geluk met deu goeden uitslag hunner pogingen, om den bewoners van ons dorp een aangenamen avond te verschaffen. Dit doel is dan ook volkomen bereikt. De heer W. Hillenius komt den dank toe, dat hij zoo be reidvaardig en belangeloos zijn gebouw voor dit doel afstond. De goede orde waarop alles geschiedde en waarmee alles afliep, doet ons hopen, dat wij later dezelfde heeren aan dezelfde plaats nogmaals mogen ontmoeten. Heden avond geeft het tooneelgezelschap van Oude Schild, -op uitnoodiging, in het lokaal van den heer W. Mooijen aan den Burg, andermaal eene voorstelling. De weleerwaarde heer A. Janssonius heeft toezegging van beroep ontvaugen naar de gemeente Hollum en Balluin op Ameland. Naar men mededeelt, zijn de prijzen der wol rijzende. De heer D. Eijnders, predikant te Alkmaar, heeft toezeg ging van beroep ontvangen naar de herv. gemeente te Herveld. Tot predikant te Wieringerwaard is beroepen de lieer Buisman, predikant te Oosterend op Texel. Men schrijft uit Alkmaar, 28 Junij De gemeenteraad heeft in zijn vergadering van heden be sloten om de najaarskermis niet op de gewone wijze te doen plaats hebben, maar het is aan Burgemeester en Wethouders overgelaten om een gewijzigde kermis te doen houden. De voornaamste beweegreden tot dit besluit was, dat hier tot nog toe wel pokzieken zijn, maar gelukkig weinig in aantal. Van 1 Januarij tot heden zijn hier als aangetast 23 personen bekend, waarvan overleden 9, hersteld 4 en 10 in behandeling. De burgemeester uit de buurt van Arnhem, die wegens hoon was aangeklaagd omdat hij in twee publieke raads vergaderingen tamelijk ongemotiveerd zekeren geneesheer een leugenaar genoemd had, is voor een dier feiten veroor deeld tot f50 boete; de eerste maal verklaarde de regtbank den uitval des burgemeesters voor een advies, in de discussie uitgebragt. Wij herinneren, dat voor de binnenlandsche geldver- zendingen door middel van postwissels, te rekenen van 1 Julij a. s. nieuwe bepalingen in werking treden. Woensdag viel de eerste haringjager te Vlaardingen binnen, medebrengende 74 ton maatjes en 20 ton volle haring, waarvan onmiddelijk de gewone geschenken aan het Vorstelijk Huis werden gezonden. De eerste Maassluissche haringjager, met eene vangst van 95 ton is Woensdag morgen te Hellevoet binnen gekomen. 3n de week van 18 tot 24 Junij jl. zijn te Amster dam aan pokken overleden 37 m. en 46 vr.te zamen 83, waaronder 64 kinderen. Een oppassend en eerlijk man, koffijhuisbediende te 's Bosch, Maandag in den laten avond'lmet zijn zoon huiswaarts keerende, werd eensklaps, zonder eenige aanleiding, dooreen misschien dronken militair, zoodanig met een sabelhouw aan

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2