BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. van Assandelft de Coningh, J. C. Cramer, W. B. J. van Eyk, J. P. M. Kluppell, A. W. A. Löning, J. M. Noorduyn, L. A. T. J. P. van Oijen, J. M. M. Pfeill, J. B. Snethlage, K. F. Steinmetz, P. C. W. Yandevelde, W. Weijers, M. E. de Wildt, P. C. de Winter en P. C. Y. Zwaanshals. Naar wij vernemen wordt de werving van jongens voor Z. M. zeedienst met den 21 dezer weder open gesteld. De luit. t/z. der 2e kl. A. P. Hoogwinkel en J. H. Mijer, en de officier van administratie der le kl. J. H. C. ten Hove, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost- lndië, en van daar den 8n dezer in Nederland teruggekomen, worden met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Met Ij Augustus a. s. wordt van hier naar Botterdam verplaatst de 2e luitenant der mariniers H. A. J. Batteké, en vervangen door den 2n luitenant van het corps N. vau de Boemer. Bij koninklijk besluit van den 21n April 1871, no. 1, is aan mr. P. Mijer, onder dankbetuigiug voor de door hem aan den lande bewezen diensten, op zijn verzoek verleend, een eervol ontslag als gouverneur-generaal vau Nederlandsch Indië, met ingang van den dag, waarop hij zijne functien als zoo danig aan zijnen opvolger zal hebben overgegeven, na die gedurende vijf jaren te hebben vervuld. Bij koninklijk besluit van den 14n Mei 1871, no. 12, is 's Konings Commissaris van Zuid-Holland, Mr. J. Loudon, benoemd tot gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië. Tot heemraad van de Terschellingerpolder is benoemd de heer G. W. Kooijman. Door de predikanten D. Bijnders en J. Kraijenbelt te Alkmaar, is bedankt voor het op hun uitgebragte be roepen. Eerstgenoemde voor Herveld, de ander voor Lunteren. Als eene niet alledaagsche bijzonderheid kunnen wij vermelden, dat voor weinige dagen in de duiuen van Cal- lantsoog, in een der zeebaken is gevonden het nest van een paar steenarenden, waarin zich zes kuikens bevonden. De vinders hebben zich de kuikens toegeëigend en aan een lief hebber te dezer plaatse verkocht. Wij zijn in de gelegenheid geweest die kuikens te zien. Niettegenstaande zij nog met dons zijn overdekt, en slechts den ouderdom hebben van om streeks 14 dagen, hebben zij reeds de groote eener volwassen kip. Wanneer eenig levend wezen het getralied terrein na dert, waarin ze opgesloten zijn, geven zij terstond blijken van een verwoede roofzuchtige natuur, terwijl ze de vlerken ge heel en al uitslaan en reeds een vlugt hebben van ruim 10 palmen. Hieruit kan men eenigzins eene gevolgtrekking maken van de groote dezer vogels wanneer ze volwassen zijn. -rxr:- t;aac aaiiaacüt onzer lezers op de hierachter voorkomende advertentie weerbaarheids-loterij zonder nieten. Yoor de inleg van slechts f2.5Ü heeft men op 31 Julij reeds de kans, de som van f 75,000 te trekken of van zoovele andere kapitale prijzen, terwijl in allen gevalle geen enkel nommer wordt uitgetrokken met minder dan het inleggeld (f2.50.) De minister van Pinantien vestigt de aandacht der be langhebbenden op de gelegenheid die er bestaat tot verzending van brieven, gedrukte stukken en monsters van koopwareu naar Nederlandsch Indië, door middel vau het stoomschip de Prins van Oranje van de maatschappij Nederlandwaarvan het vertrek van het Nieuwediep is bepaald op den 25n Julij aanstaande. De brieven en verdere stukken die het publiek met de gemelde gelegenheid wenscht te verzenden, moeten voorzien zijn van eene bepaalde aanwijzing op het adres, waaruit van dat verlangen blijkt. Het port der brieven van 18 grammen en minder is twintig cent, met toepassing op de zwaardere brieven van de schaal van opklimming die voor de binnenlandsche brieven is vast gesteld. Voor gedrukte stukken en monsters van koopwaren is een port verschuldigd van vijf cents voor elke 40 grammen of gedeelten van 40 grammen. Een aantal aanzienlijke handelshuizen te Amsterdam heeft een adres aan de Tweede Kamer ter teekening gelegd, waarin wordt aangedrongen op het openlaten van de gele genheid, bij aannemiug van het voorstel van de heeren 's Jacob c. s. tot subsidiëring van een stoomvaartonderneming op Noord-Amerika, om een andere haven van afvaart en aankomst te kiezen dan Vlissingen en New-York, dus om de bepaalde aanwijzing dier havens uit het ontwerp te doen vervallen. Naar men verneemt zou er sprake zijn, om bij de nieuwe organisatie van het leger de betrekking van plaatselijk kominandant en van plaatselijk adjudant te doen vervallen. Gedurende de vorige week zijn er te Scheveniugen 16 gevallen van pokken aangegeven. Men schrijft uit Winkel 15 Julij In het welslagen eener deugdelijke onderneming mogten de landbouwers van Waard en Groet zich dezer dagen ver heugen. Yoor beide polders werd, in de nabijheid van Kolhorn een stoommachine, met centrifugaalpomp, van veertien paar- dekrachten geplaatst. Van wege den ingenieur, belast met het toezigt op het stoomwezen, is het werk onderzocht en goedgekeurd, nadat de proefneming aan de gestelde eischen had voldaan. Uit Harlingen is de heer S., kassier en wisselhandelaar, met de noorderzon naar Londen vertrokken, in het wederfëg- telijk bezit van f 150.000. Bij den overgang van den telegraafdienst aan Pruisen in de geannexeerde provinciën, heeft zich eene moeijelijkheid voorgedaan. Er was namelijk bepaald dat het bestaande per soneel in functie zou blijven, maar daaronder was een aantal meisjes en vrouwen, die eene formeele aanstelling hadden en ook reeds betrekkelijk langen tijd bij de telegraphie in dienst waren geweest. Daar de Pruisische administratie deze *telegrafistinnen" niet wil hebben, zijn zij allen op pensioen gesteld. Voor den dienst is het wel jammer; want over 't algemeen waren die dames zeer bekwaam. Menigmaal hebben zij bewijzen van gegeven van eene buitengewone vlugheid en naauwkeurigheid. Ongeregeldheden te Nieuw-York. De laatste telegrammen uit Nieuw-York hebben hen die volkomen vreemdelingen zijn in de geschiedenis, zeer verbaasd, en doen twijfelen ofwel werkelijk uit de Nieuwe Wereld die berigten kwamen, omtrent een aanval van katholieken op een optogt van protestanten. Toch was de zaak eenvoudig genoeg. De Ieren zijn gewoon de herinnering te vieren aan den slag bij de Boyoe, toen Willem III de volkomen overwinning be haalde op zijn verdreven schoonvader Jakob II, die eene po ging tot restauratie aanwendde. Jaarlijks in de maand Jnlij houden de protestanten de zoogenaamde orangisten een op togt ter herinnering aan die gewigtige gebeurtenis van het jaar 1689 en trachten de katholieken hen te verhinderen waarbij dan hevige vechtpartijen plaats hebben. In de laatste jaren zijn duizenden en duizenden Ieren als landverhuizers naar Noord-Amerika getrokken en hebben zich te Nieuw-York gevestigd, om het ruwe werk te doen waartoe de Yankee zich te voornaam acht. De heffe van die landverhuizers zijn katholieken de meer gegoeden protestanten. Deze orangisten houden de traditie van hun vaderland levendigmaar ditmaal wilden ook de katholieken de traditie levendig houden en den optogt verhinderen. De politie was onhandig genoeg om hen te verbieden en nu ontstond er eene algemeene oppositie want alle andere optogten waren toegelaten en zonder stoornis afgeloopen zoowel die van de katholieke Ieren op Sint Patrick als van de Duitscher3 na de de overwinning op Frankrijk behaald, co colfo Jic tci eertJ *au de teruggekeerde feniers. De politie trok dus haar verbod in, maar de gemoederen waren nu nog meer verbitterd en het gevolg was, gelijk de telegraaf melde dat 60 katholieken sneuvelden en 150 gewond werden, terwijl ook een 16-tal soldaten de vervulling van hun pligtmetden dood bekochten. Dat in Amerika nog een geloofsoorlog op kleine schaal ge voerd wordt, kan men daarom niet beweren. De strijd in de straten van Nieuw-York was slechts een gevolg van den ge loofshaat, dien het onverdraagzaamste gedeelte der Europe anen, de Ieren, zoowel de protestanten als katholieken, uit hun vaderland naar de Nieuwe Wereld hadden overgebragt. CORRESPONDENTIE. In ons volgend nommer znllcu wij aanvangen met de plaatsing eener nieuwe serie hoofdartikelen, onder den titel „Gezag en Vrijheid Het ingezonden artikel getiteld „Volksvermaken," zal in een volgend nommer worden opgenomen. Van 7 14 Julij. ONDERTROUWD: C. J. Valkenburg, schoenmaker, 37 jaren, weduwnaar van J. M. Harmse, en A. op 't Land, 28 jaren. A. vau der Woude, stuurman ter koopvaardij, 32 jaren en M. Tegel, 32 jaren. D. van Buu- ren, badketbakkersknccht, 40 jaren, weduwnaar van G. Bouwens, en A.Zwartjes, 26 jaren, wonende thans alhier, onlangs te Anna Paulowna. GEHUWD Geene. BEVALLEN S. P. van Knavengeb. Luijt, Z. M. Kersloot geb. Evers, D. E. H. A. Vinck geb. Langkemper, Z. C. J. Reus geb. Kuipers, Z. A. Visser geb. Bruin, D. J. W. Schnijt geb. Schuijt, Z. P. Gomes geb. Janssen, Z. A. M. P. van Es geb. Janssen, D. A. Sel derbeek geb. Groot, D. C. de Bruin, Z, F. C. Dam geb. Pfeijfier, D. E. Meerens geb. Bakker, D. OVERLEDEN D. Leijen geb. Koehoorn, 56 jaren. J. A. Broest, 4 jaren en 11 maanden. H. van Hooren, 48 jaren. A. C. Paustian geb. Blom, 30 jaren. Levenloos aangegeven 2. MARKTBERIGTEN. ROTTERDAM, 17 Julij. Mekkeap. De handel was ook heden weder beperkt, daar de meeste hou ders hunne vorderingen te hoog stelden en de koopers niet boven de laatst betaalde prijzen wilden besteden. Enkele puike partijtjes vonden weder koopers. ALKMAAR, 15 Julij. Heden zijn ter markt alhier aangevoerd: 8 Paard f 40 tot 125; 23 Koeijen f 110 a 210, 12 nuchtere Kalveren f7.— a 18.78 Schapen f 16.—

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2