HELDERSCHE COURANT. Jlieums* en Zaturdag <flöoertmtte--6faÖ. 22 Julij. Elfde Jaargang. 1871. 50 Centen per kwartaal en 65 Centen franco per post; <$fficiëd gebeeïte. JSiet-uficiëel gebedte. Zitting van den Gemeenteraad, NIEUWSTIJDINGEN. Jiï. 1060. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden. 0.50 Franco per post 0.G5 Men abonneert zich bij nlle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 14 regels is 60 Ceuten; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. De prijs van dit blad is be langrijk verminderd en thans gesteld op ten einde een ieder in de gelegenheid te stellen het voor eigen rekening te kunnen aanschaffen. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter opeubare kennisdat de REKENING der Iukomsteu ou Uitgaven van de gemeente, over het dienstjaar 1870, aan den Raad aangeboden, van hedeu at' voor een ieder ter lezing op de Secretarie nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Helder, Burgemeester en Wethouders voornoemd, deu 20 Julij 1871. STAKMAN BOSSE, Burgemeester, L. VERHEY, Secretaris. op Woensdag 19 Julij 1871. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse, Burgemeester. Secretaris, de heer L. Verhey. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de hecren Janzen en van Kelckhoven. Vacatures: twee. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Alvorens tot de behandeling van de punten van beschrijving over te gaan, deelt de Voorzitter aan den Raad mede, een ingekomen kennisgeving van het overlijden vau het lid, den heer Joau Thomas Zur Mühlen. De Voorzitter breugt hulde aan dc vele verdieusten van den heer Zur Mühleu als lid vau deu Raad, gedurende zoovele jaren. Wordt goedgevouden een brief van rouwbeklag aau de familie van den overledene te zenden. 1). Aanbieding der rekening over 1870. Door den Secretaris wordt het concept-besluit daartoe voorgelezen, waar uit blijkt, dat wordt voorgesteld, het totaal der rekening in ontvangst en uitgaaf vast te stelleu als volgt Gemeente. Burgl. Armbest. Alg. Weesh. Art. Schutterij, Ontvangst ƒ176939.26 ƒ13858.47 ƒ15471.37 ƒ1592.36 Uitgaaf 157528.60^ 13554.64 13942.78£ 1440.90 Batig slot 19410.65^ 303.83 1528.58^ 151.46 Welk batig slot op rekening van 1872 zal worden gebragt, voor zooverre er niet reeds over is beschikt. Volgens reglement van orde splitst zich de vergadering, bij loting, in drie afdeelingen, tot het onderzoek der rekening. 2). Versoek om ontslag van een Hulponderwijzer Wordt eervol ontslag verleend aan den hulponderwijzer N. van Vucht, in te gaan met 15 Augustus a. s., of zoo veel eerder als in de vacature mogt zijn voorzien. 3). Uitgaven voor Schoolprijzen. Wordt toegestaan aan de plaatselijke schoolcommissie een som van 100.— als maximum. 4). Brief omtrent de verbruiksbelastingen. Wordt gelezen een geleidende missive vau den Commissaris des Konings en het daarbij gevoegd afschrift van den Minister van Staat en van Binnen- landsche Zakeu, waarbij in duidelijke bewoordingen wordt te kennen gegeven, dat niet is te denken, om het door den raad gedane verzoek toe te staan, d. i. om gedurende de eerstvolgende 8 jaren met de helling der verbruiksbelastingen te mogen voortgaan. En dat de daaruit voortvloeijeude vermindering van inkomsten, uit eene verhooging vau den hoofdelijken omslag en eene heffing van schoolgelden zal moeten worden gedekt. De Voorzitter deelt mede, dat dit antwoord een belangrijk punt van overweging bij het Dagel. Bestuur heeft uitgemaakt en eeu concept-antwoord is opgesteld. De lezing daarvan geschiedt door den Secretaris. In dit stuk wordt in beleefde bewoordingen, doch met waardigheid te kennen gegeven, dat de bijzondere toestand dezer gemeente in aanmerking genomen er niet aan te denken is, om den hoofdelijken omslag hooger op te voeren, dat de heffing van schoolgelden van te geringe beteekenis zou ziju ea reeds die heffing door de ingezetenen met groolen tegenzin zou worden ontvangen. Ten slotte wordt ZExc. verzocht tot het instellen van een opzettelijk onderzoek in deze gemeente, ten aanzien van de daartestellen openbare werken en de mindere gegoedheid der ingezetenen. Terwijl 't laatstgenoemde dan ook duidelijk kan blijken uit de classificatie vau deu hoofdelijken omslag; waar bij de verhouding zoo ongunstig is, dat eene verhooging niet kan geschieden. De Voorzitter doet de vraag, of de leden zich met den inhoud ca strek king van dit concept kunnen vereenigen. De heer de Breuk betuigt zijnen dank aan het D. B. voor de flinke wijze waarop dit stuk is gesteld, ook de overige ledeo betuigen hunne adhesie. De heeren Graat en de Breuk worden met den Voorzitter eu den Secreta ris iu commissie benoemd om, na de iudicning van dit antwoord eene audiëntie te verzoeken bij den Minister van Binnenlandsche Zaken, ter verdere onder steuning, toelichting eu ter bespreking van den exceptionelen toestand waarin deze gemeente verkeert. 5). Mededeetijig van ingekomen stukken. a. Dat op deu 17 dezer de verificatie heeft plaats gehad van de ge meente-kas, dat daarin is bevonden ƒ46,072.14, overeenkomstig de boeken en bescheiden. Alles in de stipste orde. b. Wordt voorgelezen een brief van den Schoolopziener, in dit district, waarin de aandacht op nieuw wordt gevestigd op het gebrek aan ruimte iu de openbare scholen, en aangedrongen op de voorziening daarin. Ook weuscht de Schoolopziener, dat door den Raad een besluit worde genomen, om op iedero 80 leerlingen een hulponderwijzer aan te stellen in plaats vau op de 100. De Voorzitter zegt, dat de aangetooude behoefte door het Dag. Bestuur ten volle is erkend en ter voorziening op de begrooting van het volgende jaar, zoo dc finantien het toelaten, eene som zal worden uitgetrokken tot het bouwen ecner nieuwe school op het daarvoor in der tijd aangekochte terrein in de Oostgrootslootstraat. Eu wat de bedoelde vermeerdering aangaat van het hulponder wij zes-perso neel, vermeent de Voorzitter, dat het voorzigtiger is, de nieuwe regeling af te wachten bij de ingebruikstelling van de bedoelde zesde gemeenteschool. Bij tekortkoming van personeel, zou meu tijdelijk eeu paar hulponderwijzers kunnen bijvoegen. De heer de Breuk verklaart zich ook vau dat gevoelen. Wordt goedgevouden den Schoolopziener in dien geest te antwoorden. Op voorstel van den Voorzitter wordt goedgevonden eene oproeping te doen van twee hulponderwijzers, ter voorziening in de ontstane vacatures. c. Wordt gelezeu eene missive van de al'deeling Helder der Maatschappij van Landbouw, waarin te keuneu wordt gegeveu, dat bij deze al'decliug bet voornemen bestaat, om binnen kort in deze gemeente eene harddraverij, muziekuitvoering eu volksfeesten te geven, voor welke laatstgenoemden zij verzoekt van het Molenplein gebruik te mogeu makeu eu zich tevens voor eenige bijdrage aanbevelende. Na eenige discussie wordt op voorstel van den heer Graat besloten, eene som toe te staan, uitsluitend tot aankoop van prijzen bij de harddraverij. Die som wordt bepaald op f 150.— Bij de gewone rondvraag bekomt de heer v. Bruggen het woord eu zegt, dat het hem gebleken is, de handhaving der verordening op den afslag vau visch veel te weuschen overlaat. Dat de klagt van den heer Berghuijs daar over in de vorige vergadering niet overdreven was. Hij wijst hoofdzakelijk op de overtreding van art. 5 het derde gedeelte. Daar de visch voor deze gemeeute een voornaam artikel van handel is, wenscht hij voorziening daarin en geeft in overweging boete toe te passeu. De Voorzitter merkt op, dat geene strafbepalingen ziju vastgesteld, omdat men is uitgegaan vau het gevoelen deu kooper en verkooper zooveel mogelijk te gerieven, ten einde door milde bepalingen een vaste markt in dat artikel alhier te doen vestigen. Eenmaal gevestigd zal men trapsgewijze tot betere bepalingen kunnen geraken. Spreker deelt mede, dat de Inspecteur vau politie in last heeft, om zoo veel mogelijk toezigt te houden, dat bij deu alslag orde eu regel worde iu acht genomen. De heeren de Breuk eu Braaksma zijn mede van gevoelen, dat ten aanzien vau den vischhandel nog veel veranderd en verbeterd moet worden. De heer Jelgcrsma maakt de bemerking, dat den vorigen dag, des voor middags ten 10 ure, een partij vleesch per spoor de gemeente is ingevoerd, dat in zeer slechteu toestand was. Hij verlangt dat daar voor worde gewaakt en het vleesch aan het oordeel der keurmeesters worde onderworpen. Nadat de Voorzitter hier op geautwoord heeft, wordt de vergadering ge sloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 21 Julij 1871. De benoeming .van den adelborst 3e kl. bij het Kon- Instituut voor de Marine alhier M. E. de Wildt, is, op ver zoek, ingetrokken en wordt beschouwd als niet te zijn ge schied, en alsnog met den 1 Sept. a. s. benoemd tot adelborst 3e kl. bij genoemd Instituut de adsp. H. J. van Bisselick. Door den minister van Marine wordt ter kennisse gebragt dat dit jaar drie jongelingen na afgelegd examen

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 1