NIEUWST IJ DINGE N.= staat met andere, soms vrij dorre en vervelende, vakken van onderwijs Dat alles echter daargelaten de Staat kan on mogelijk bescherming verleenen aan den een ten nadeele van den ander, en zij, die dat verlangenmogen misschien gods dienstig heetenverstandig handelen zij zeker niet. Ziedaar nu wettig gezag naast ware vrijheidGeen welden kend mensch kan het anders verlangen. Zij, die dus een ingrij pen van den Staat wenschen maken zich aan groote inconse- kwentie schuldig, want zij bewerenvrijheid te verlangen, en zouden tevens een ondragelijken dwang in de hand werken. Het is nu zeer mogelijk, dat de voorstanders van het gods dienst-onderwijs hunne wenschen anders uitdrukken dan wij hier voor hebben gedaantoch gelooven wij dat zij in het wezen der zaak daarmede overeen komen en dus onvervuld zullen moeten blijven. Het verwondert ons daarom niet,dat tegenwoordig zich Ook in andere landen vrij algemeen een streven openbaart naar een stelseldat in Nederland som migen, in weerwil der goede vruchten, zouden willen afbreken. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 1 Augustus 1871. Nadat het stoomschip Prins van Oranjevan de stoomvaart-maatschappij NederlandZaturdag middag jl. uit de haven naar de reede is gestoomd, heeft bet Zondag morgen •omstreeks 4 ure het anker geligt en de reis aanvaard naar Indie, via Suez. Z. K. H. de prins Hendrik is tot de uiterton aan boord gebleven. Aldaar door middel van een stoombarkas op het ramtorenschip de Schorpioen overgegaan, om daarmede weder naar de haven te retourneeren. Z. K. H. is denzelfden morgen ten 9.15 uur weder van hier per spoor vertrokken. Bij welke gelegenheid de kommandant en directeur der marine -alhier, benevens vele andere officieren en het muziekkorps der marine, Z. K. H. uitgeleide deed. Zaturdag jl. vierde een geacht ingezeten dezer gemeente zijn vijfentwintigjarig huwelijksfeest, bij welke gelegenheid hij zeer vele blijken van belangstelling mogt ondervinden. Den volgenden dag werd door dit echtpaar hunne erkentelijkheid betoond door de weeskinderen in het Algemeen weeshuis alhier op regt feestelijke wijze te onthalen. Wederkeerig betoonden de weeskinderen hunnen dank, door het zingen van toepasselijke gezangen terwijl door een der jongens en een der meisjes eene toespraak werd gehouden, die wij woordelijk •onder onze rubriek ingezonden stukken hebben opgenomen. Naar wij vernemen bestaat het voornemen, dat welligt in den loop dezer maand een klein eskader oorlogsvaartuigen naar Antwerpen zal vertrekken, om van daar op eeuige pleg- tige en luisterijke wijze aftehalen de overblijfselen van de in -den jare 1832 op de citadel aldaar gesneuvelde en op een voudige wijze bijgezette Nederlandsche helden. Het is bekend dat wegens de uitlegging van de stad Ant werpen de citadel aldaar gesloopt zal worden. Bij de doopsgezinde gemeente aan den Burg op Texel is beroepen de heer H. Koekebakker, proponent. Z. M. heeft aan jhr. mr. S. M. S. de Savornin Lohman, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het collegie van regenten over het huis van arrest te Alkmaar, en is benoemd tot lid van genoemd collegie J. C. Koorn, koopman aldaar. Men .schrijft van Harlingen, 28 Julij Dingsdag jl. had alhier, tengevolge van een ingekomen telegram van het Duitsche geregt bij den commissaris van politie, de arrestatie plaats van een persoon, die zich, zooals uit het telegram bleek, met een aanzienlijke geldswaarde, welker bezorging hem was toevertrouwd, uit de voeten had gemaakt en op het punt stond per stoomboot via Engeland •naar Amerika te vertrekken. Al de voor zijn aanstaand vertrek .aangekochte en reeds betaalde goederen, voor 't grootste deel uit kleedingstukken bestaande, benevens de in zijn bezit zijnde gelden, zijn door de politie in beslag genomen. Hij gaf voor een Oost-Fries te zijn, die het land had verlaten, ten einde aan den krijgsdienst, tot welken men hem op nieuw had op geroepen, te ontkomen, welke bewering echter geheel bezijden de waarheid bleek te zijn. De man is uit Oldenburg af komstig en bakkersbediende van beroep. Daar hij zich, ge durende zijn verblijf alhier, van zijn waren naam had bediend, was de politie hem spoedig op het spoor. Heden morgen is hij gevankelijk naar Leeuwarden vervoerd. Heden voor acht dagen heeft een bediende van een kassierskantoor te Groningen zich uit de voeten gemaakt, en naar het schijnt aan de Associatie-cassa te Amsterdam een wissel van f 3000.met den naam der firma, waar hij in dienst was, betaald gekregeu. Men schrijft uit Meppel, 28 Julij De turfprijzen zijn tegenwoordig in de Drentsche en aan grenzende veenderijen, aanmerkelijk verhoogdeen gevolg van de aanhoudend natte weergesteldheid, waardoor 't droogen veel te wenschen overlaat. Beste spon- of baggerturf geldt f3.75 a f4.25 per 1000; beste lange- of steekturf 12 a 14 ct. per ton. De meeste leverantie is tegenwoordig aan de steen- en pannefabrieken aan Waal, IJsel, enz. Men meldt uit Bath, van 30 Julij Heden ochtend omstreeks 10 ure had op de hoogte van Bath onder Sachtingen op de Wester-Schelde een vreeselijk onheil plaats. Vier heeren uit Antwerpen van de jagt op waterwild op de Wester-Schelde, waarvan hier in dit jaar getijde veel gebruik wordt gemaakt, met bun pleiziervaartuigje naar Autwerpen willende terugkeeren, zijn door een hevige windvlaag met hun vaartuigje omgeslagen en niettegenstaande zij zich nog eenige minuten al zwemmenden trachtteu te redden, jammerlijk verdronken. Doordien er geene vaartuigen in de nabijheid waren, heeft men geene pogingen kunnen aanwenden tot hun behoud. Men zal beproeven hunne lijken op te visschen. De beweging onder de arbeiders te Berlijn neemt zeer in omvang toe. Het voorbeeld van werkstaking door de metselaarsknechts gegeven, vindt meer en meer navolging. De schrijnwerkers hielden dezer dagen eene vergadering, waarop het besluit werd genomen de werkzaamheden in het laatst van Augustus te staken, indien de patroons niet te bewegen waren het loon met 25 procent te verhoogen en de werkuren tot 9£ per dag te verminderen. De Spenersche Zeitung meldt, dat ook de timmerlieden het besluit hebben genomen den arbeid te staken. De beroemde zangeresChristine Nilsson heeft volgens de Athenaeum met haar laatste kunstreis in de Vereenigde Staten niet minder dan 30,000 p. st. zuivere winst overgehouden. De voornaamste binnen- en buitenlandsche Roode-Kruis- ridders worden door den heer Thiers successievelijk beschonken met het legioen van eer. Onder de nieuwe belastingen, waarvan men hoort spre ken is er eenedie in Frankrijk nog nooit geheven is nl. een op de kamervogels. Eene dergelijke belasting bestaat in Saksenwaar men voor een gevangen nachtegaal 20 £rs. te betalen heeft. Ook de kanarievogels vallen in deze termen. Op zekeren tijd van het jaar ziet men de controleurs der belastingen huis aan huis binnentreden, om zich van het aantal gevangen vogels te vergewissen; gelijk dat in andere landen geschiedt voor de houden. Eigenlijk zou er niets met grond tegen eene belasting van dezen aard te zeggen zijnwant het is een opbrengstwaarover niemand zich beklagen mag. Niemand toch 'zal in gemoede de noodza kelijkheid willen verdedigen, om aan het gevederd gedierte de vrijheid te ontnemendie zulk een hoofdelement van hun bestaan en leven uitmaakt. Kortelings zag het verslag 't licht van de commissie uit het Lagerhuis, belast met het instellen van een onderzoek naar de middelen tot voorkoming van 't zoogenaamde //baby farming." Aanbevolen wordtlo. gedwongen aangifte van alle geboorten en sterfgevallen; 2o. streng toezicht van de politie over alle inrigtingen tot geheime kraamuitlegging, en over alle huizen, waar kinderen worden uitbesteed. Een groote stadzegt de Timesis in voortdurende oorlogstoestand. Een leger van aartsschelmen en gaauwdieven heeft den oorlog aan de maatschappij verklaard en is steeds druk bezigom vijandelijkheden te plegen. Daar tegen over staat het leger der politiedat aan hun strooptogten paal en perk stelt en in Londen meer dan 9000 man sterk is. Dit leger doet goed zijn pligt. Tn het afgeloopen jaar heeft het menige expeditie tegen het geboefte met gunstig gevolg volbragt. De vijand heeft in dat jaar tijd maar 12,000 maal durven inbreken en 15,000 maal durven zak kenrollen. Het vorig jaar had hij 14,000 maal ingebroken en 16,000 maal gezakkenrold. De Levant Times maakt een brief uit Teheran open baar, waarin hartverscheurende bijzonderheden voorkomen omtrent den toestand in Perzië. Hongersnood, cholera en typhus decimeeren de bevolking zonder dat iets gedaan kan worden om de ellende te verzachten. Te Ispahan en Shiraz verslinden de inwoners hun eigen kinderen zelfs heeft de overheid wachten moeten plaatsen op de kerkhoven, ten einde te beletten dat de lijken door de ongelukkige landlieden zouden worden opgegraven en gegeten. De leden van de Britsche ambassade en de telegrafisten hebben de wijk genomen naar de bergen. Bovenstaande details worden ten deele bevestigd door een schrijven van den Eugelschen consul te Tabriz. Een der werklieden in de kaarsenfabriek te Borgerhont, bij Antwerpen, maakte Donderdag morgen een einde aan zijn leven, door in een der enorme ketels te springen waarin een groote hoeveelheid stearine uitgekookt werd. De ongelukkige was natuurlijk oogenblikkelijk een lijk. Hij laat een vrouw en vier jeugdige kinderen na. In het Belgische stadje St. Reiny is een zeventigjarige grijsaard in den nacht van den 24 dezer verradelijk vermoord. Met zijn vrouw en zoon 's nachts huiswaarts keerende, werd hij door eenige onverlaten overvallen, en zoodanig met knuppels geslagen, dat hij aan de gevolgen onmiddelijk overleed. De daders zijn reeds in handen der justitie. Prinses Paulina von Metternich, die tegenwoordig te Weenen woont t zond onlangs des morgens een knecht bij een rijken bankier om in te schrijven voor de Franscheu die door den oorlog geleden hebben. Deze bezag de lijst

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2