altijd veel volk, dat aan de Bilt zal de vorige naar alle waarschijnlijkheid, ook in aantal bezoekers overtreden. Thans is in beginsel beslist, dat ook meisjes tot de rijks hoogere burgerscholen kunnen worden toegelaten. Althans door den minister van binnenlandsche zaken is, op een re- quest desbetreffende van een ingezeten uit Sappemeergoed gunstig beschiktzoodat diens dochter met het begin van den nieuwen cursus de lessen aan de rijks hoogere burgerschool te Sappemeer zal volgen. Men schrijft uit Middelburg 1 Aug. Eergisteren na middag is een directietrein, ook met eenige genoodigden uit de tusschengelegen plaatsen, uit Mechelen langs de nieuw aangelegde spoorlijn te Neuzen gearriveerd. De opening van den weg wordt spoedig, waarschijnlijk in de laatste helft dezer maand, te gemoet gezien. Men schrijft uit Zaandam, 31 Julij: Ofschoon door den raad dezer gemeente ten vorigen jare werd besloten den minister van Binnenlandsche Zaken te verzoeken met de heffing van belastingen op het gemaal en het gedistilleerd te mogen voortgaan tot het jaar 1876, en daarop een ongunstig antwoord werd ontvangen, althans dat aan de heffing van beide belastingen niet te denken was, heeft de raad thans besloten, met 1 Januarij a. s. van de heffing der beide belastingen af te zien. Onze gewone correspondent uit het voormalig 4e dis trict der provincie Zeeland meldt ons, dat te Groede uit arbeidersmenschen een tweede mannelijk exemplaar der Sia- mesche tweelingen werd geboren. Zijdelings waren deze twee lingen, die voor zulk een toestand betrekkelijk volmaakt waren, aan elkander verbonden. Het hoofd van ieder hunner en de voeten waren gelijk aan dat van alle audere jonggebo renen alléén bezaten zij slechts met hun beiden een drietal armen de twee buitenste armen waren van handen voorzien, waarvan één met vijf vingers en een duim, terwijl de derde arm door den rug van den ander was heengegroeid en, aan de andere zijde er uit komende, gevormd was tot een stompje, waaraan zich dus geen vingers bevonden. Wel mag het als gelukkig worden beschouwd, dat een dergelijk waugedrogt levenloos ter wereld is gekomen. (2V. R. Ct.) Naar aanleiding van een vonnis van 't hof van Drenthe, waarbij iemand wegens frauduleus bankroet tot 7 jaren tuchthuisstraf is veroordeeldzegt het N. v. d. B. o. a. //dat het geen kwaad kandat er eens zoo'n bankroetier uit lo geren gezonden wordtwant men heeft tegenwoordig ban- kroetiers-Artistof Artist-bankroetiers, hoe moet ik zeggen? heele lastige lui voor eerlijke kooplui en goed vertrouwende leveranciersmaar overigens groote Artisten die flinkweg zeggen Mijn heeren mijn duiten zijn op, en zich daarna failliet doen verklarengelijk een eerlijk koopman betaamt. Later, nadat zij eenige maanden onder het opzigt van een curator gestaan hebben en zich de onaangenaamheid hebben moeten laten welgevallen van met vrouw en kinderen van de toelage, door de regtbank hun toegekend, te leven, bieden zij een accoord aan, een accoord van een percentbijvoorb. 't Is niet veel, maar 't wordt heel wat door de heilige be lofte dat zij tot beter staat gekomen als eerlijk man de ontbrekende percenten zullen bijpassen. Wie zou zooveel eerlijkheid en goeden wil niet steunen Een rijke oom een aangetrouwde neef, of een ouwe tante die, wegens ge leend geld de grootste crediteuren zijuwillen zich gaarne met een percent tevreden stellen; waarom zouden de gewone crediteuren dan tegen het aangeboden accoord stemmen Allen treden dus toe; neen niet allen want er is een tien tal kleine crediteuren, die al eens meer met zoo'n eerlijke- mans-belofte van een accoord-aanbiedend-failliet te doen gehad hebben, en die nu stokstijf staande houden, dat die beloften allemaal kwik en niets dan kwik zijn waarom zij niet tot het accoord willen toetreden. Maarlaat ze maar praten, de meerderheid //is er verzekert de advocaat van den failliet enuit is 't faillissement. De ongelukkige koopman betaalt zijn één percentje en (loon voor zooveel eerlijkheid!) als gij een paar jaar daarnain den achterhoek of soms ook niet in den achterhoek een klein buitentje passeert waar een heer met een dikken buik een lange pijpen roode pantoffels, onder de warande zijn middagslaapje doet, is het u soms net alsof ge dien man meer gezien hebt heusch ergens in een winkel of in een kantoor... Nu, dan hebt ge soms heel goed gezien, dan is het de man van de één percentde artist-bankroetier, die bezig is het ont brekende als eerlijk man op zijn pantoffels te vergaderen om hetaan zijn erven achter te laten." Te Haarlem had een onbekende een prachtige villa gehuurdvan een ander villa-bewoner. Dit gaf hem cre- diet bij Haarlems nijveren en neringdoenden. De onbekende grootheid rigtte zich in overeenkomstig de eischen van ziju huis prachtig ameublementzilverwerkallerlei weelde-ar- tikeleu en luisterrijke onbruikbaarheden worden besteld en grootendeels met den meesten spoed geleverd. Nog voordat alles de schoone villa versierde, blijkt hetdat men te doen heeft met een chevaller d' industrie een soort van lieden, voor wie ons burgerlijk Hollandsch gelukkig geen woord heeft. Nu outstaat er een paniek onder de ligtgeloovigen; het huis van den grooten onbekende wordt door al wat uit winkel en werkplaats geleverd heeftletterlijk bestormd. Men eischt zijn goed terugmen dringt het hekja het huis binnenmen doet dit onder het oog van het hoofd der politie, dien men ontbodenvhad, om de orde te hand haven bij dit beleg. Ten aanschouwe van een breede schaar nieuwsgierigen wordt al het huisraad naar buiten ge dragen uit kamer en salon, van zolder en uit kelder. Wel dra is de overschoone villa ontdaan van haar inwendigen tooi. Maar ook de bewoner wordt uitgeschud. Men schaart zich om hem heen en belet hem zich anders dan passief te moeijen in de zaak. //Ja menheer," zoo vertelde men ons, *ze hebben dien leelijken bedrieger de laarzen uitgetrokken; die zouden toch ook nooit betaald zijnNa ontrui ming en aftakeling van huis en bewonertrok de schaar der belegeraars in triomftogt heen onder loezigt van het wakend oog der wakkere Haarlemsche politie. De Arnh. Ct. waaraan we bovenstaand verhaal ontleeuen is volstrekt niet gesticht over dit voorbeeld van //eigenregting." Zulke buitensporigheden gebeuren niet in een welgeordenden staat, zegt zij. Herhaaldelijk is melding gemaakt van de werkstaking der Antwerpsche sigarenmakers. De grève is reeds sinds eenigen tijd geëindigd, maar heeft niettemin Zaturdagavond nog tot wanordelijkheden aanleiding gegeven. Een aantal Hol- laudsche sigarenmakers waren door de fabriekanten ontboden en in het werk gesteld ten einde de plaats der grévisten in te nemen. Zaturdagavond troffen vele Antwerpsche en Hol- landsche sigarenmakers elkander op de Paardenmarkt aan in een estaminet. De Antwerpsche werklieden begonnen hatelijk te worden; de drank droeg het zijne bij, om de hartstogten verder in beweging te brengen. De Belgen vielen de Hol landers aan, hetgeen tot een algemeen en verwoed gevecht aanleiding gaf, te midden waarvan de gansche inboedel van den estaminet-houder en ook al de glasruiten in den buiten gevel vernield en verbrijzeld werden. Verscheidene personen ontvingen ernstige kneuzingen. Een aanzienlijke volksmenigte was op de been. Eindelijk verscheen de politie, maar te laat. Belgen en Hollanders hadden zich uit de voeten gemaakt, den wanhopigen waard te midden van een puinhoop achter latende. In Parijs worden nog steeds lijken opgedolvendie men tijdens de inneming van de stad door de troepen van Versailles op de openbare pleinen en in de straten onder den beganen grond weggestopt heeft. In de vorige week werden gedurende één nacht, in de nabijheid van het wester spoorwegstation, bij fakkellicht honderd lijken opgegraven en weggevoerd. Om de plunderaars in handen te krijgen heeft de pa- rijsche politie de volgende list gebruikt. Zij heeft advertentien in de dagbladen doen plaatsen, dat in deze of gene straat n°. zooveelgoud, zilver, en edelgesteenten tegen contant geld worden opgekocht. De dieven en helers komen hunne gestolen voorwerpen dan zeiven in handen der politie af geven. Andere opkoopers hebben 6edert lang aanzegging ge kregen, dat zij zich van die aankoopen onthouden moesten. De branden te Moscou duren voort; vooral fabrieken en magazijnen van koopmansgoederen worden hierdoor aan getast. Men vermoedde reeds lang dat de socialistische of Nihiliiische partij de hand in 't werk had, en is daarin ver sterkt door het betrappen van vier jeugdige brandstichters van 1214 jaar, die de verklaring aflegden, dat zij tot dit werk werden opgeleid door hun onbekende personen. Een arbeider en een soldaat zijn op hun aanwijzing gearresteerd. Er heeft te Londen een ongeluk op den onderaard- schen spoorweg plaats gehaddoordat twee treinen in botsing kwamen. Men gelooft, dat 50 personen ernstig gewond zijn. De South Bondon Press zegtdat er eene nieuwe uitvinding is gedaan tot het bewegen van tramway-rijtuigen zonder paarden of stoomer wordt een zeer krachtige spi- raalveer aangebragtdie even als bij de horloges en pen dules in een trommel ligten die lang genoeg is om het rijtuig vijf mijlen te doen doorloopen voor zij weder op gewonden behoeft te worden. De inrigting om de kracht te regelen de rijtuigen stil te houden of in beweging te brengen moet ook zeer eenvoudig wezen. Aan den Times wordt uit Shanghai gemeld dat de moordenaar van den onderkoning Ma voor eenige weken is ter dood gebragt. Hij werd in 100,000 stukjes gesneden en bleef dit tot zijn dood toe met hetzelfde stoïcisme ver dragen, als waarmede hij al de martelingen had doorstaan, die men hem had opgelegd, om hem tot meerdere beken tenissen te brengen. Zoo had hij 20 dagen lang op een gloeijende plaat moeten knielen, totdat men hem, uitgeput van verzwakking,nog meende te moeten sparen, wijl hij nog niets had bekend, dan alleen dat hij Ma doodde, omdat deze een verzoekschrift had ter

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2