NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 22 Augustus 1871. Zondag en Maandag jl. mogten wij alhier het Rot- frerdamsche tooneelgezelschap van de heereu Albregt van Ollefen zien optredeu, met de tooneelstukken De Gifmeng- ster en Fernande. Aard, strekking en moraal der stukken zullen wij voor rekening laten der Fransche schrijvers, doch onmogelijk is het ons, te zwijgen over het keurig spel en de schoone taal, waarin de leden van dit gezelschap zich van hunne taak hebben gekweten. Inzonderheid was het mej. Beersmans, die door de haar alleen eigene gave van opvatting harer rollen, door haar waardig, immer natuurlijk en dikwijls naïef eenvoudig spel, aller aandacht weet te boeijen. Zonder te kort te willen doen aan de talenten van de overige leden van dit talrijk gezelschap, vermeenen wij ook onze hulde te moeten brengen aan mej. S. de Vries, voor de wijze waarop zij de rol van Fernande vervulde. Als de tolk van Helders getrouwe tooneelbezoekers, uitten wij den wensch de heeren Albregt en van Ollefen met hun keurig gezelschap voortaau zeer dikwijls in het lokaal Tivoli te zien optreden. Bij den tweeden huishoudelijken schietwedstrijd van het Artillerie-Vrijkorps alhier, op Zondag jl., hebben de vol gende leden prijzen behaald, als Op 200 passen de majoor-kommand, mr. D. P. H. Aberson en de sergeant J. J. Beckers. Eerstgenoemde heeft na den prijs in ontvangst te hebben genomen, dien beschikbaar gesteld voor eene volgende huishoudelijken wedstrijd. Op 100 passen de leden M. L. Beek en G. Lemmens, de sergeanten F. J. Bussing en C. Thomasz terwijl de ro- zenprijs behaald is door den korporaal K. Graaft'. Be prijzen werden 's avonds in de fraai gedecoreerde zaal Musis Sacrumin tegenwoordigheid van eene talrijke verga dering, aan de overwinnaren uitgereikt terwijl aan de jeugdige tamboers van Peursen en Groot bewijzen van erkentelijkheid werden uitgereikt voor hunne bewezene diensten. Na het woord voeren door den president der feestcommissie, en meerdere leden en genoodigden, werd de avond besloten met een geanimeerd bal. Deze tweede huishoudelijke schietwedstrijd kan, even als de vorige, als volkomen geslaagd beschouwd worden, dank zij de ijver der werkende leden, dank zij de feestcommissie, die zich op zoo een loffelijke wijze van hare taak heeft ge kweten. Aan den heer J. C. J. Graat is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2en luitenant bij het Artillerie- Vrijkorps alhier. Door den minister van Marine zijn, met 1 Oct. a. s., benoemd tot studenten voor de militaire geneeskundige dienst bij de zeemagt, de jongelingen C. de Rooy, J. M. Korver, P. J. Kintz en B. C. Schuylenburg. De luit. t/z. 2e kl. J. A. Vening, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier, wordt met den 20n dezer op non-activiteit gesteld. Op noodlottige wijze heeft Zaturdag jl., op de reede alhier, de jongeling J. Dalmaijer, oud 19 jaren, het leven verloren. Hij was de steun zijner bejaarde ouders die, nog geen twee jaar geleden, door het omslaan eener sloep, een oudere zoon op bijna gelijke wijze hebben verloren. Hunnen toestand is allertreurigst, te meer daar de oude man sedert jaren zijn gehoor orgaan geheel heeft verloren, en thans ook lijdende is aan een gebrek in den mond, waardoor hem het spreken ontzegd is. Eenige werklieden hebben Zondag jl., op het terrein tus- schen de beide scheepstimmerwerven aan de binnenhaven, eenige volksvermakelijkheden gehouden, als spriet- en zak- loopen om prijzen. Niettegenstaande er geene openbare pu bliciteit aan was gegeven, was het aantal toeschouwers zeer talrijk en is alles in de beste orde en ten algemeene genoegen afgeloopen. De jagt op klein wild in Noord-holland zal voor dit jaar worden geopend op Zaturdag den 9n September a. s., na zonsopgang de korte jagt zal dagelijks met uitzonde ring van den Zondagen de lange jagt alleen op Woens dag en Zaturdag mogen worden uitgeoefend. Den 20n October a. s. worden in werkelijken dienst opgeroepen al de militiensbehoorende tot de troepen te paard die in de maand Mei 11. tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, ten einde gekleed en geoefend te worden. Aan den heer mr. G. Groen van Prinsterer te 's Gra- venhage, is gisteren, bij gelegenheid van zijn 70sten verjaar dag, namens de gezamenlijke hoofd- en hulponderwijzers bij 't christelijk nationaal schoolonderwijs in ons vaderland, een prachtalbum aangeboden, met de photographische portretten van ieder hunner en voorzien van een fraai geschreven op- dragt, vóór in 't album, met bijvoeging van de namen der belangstellenden. In de N. R. Ct. leest men Tot verbetering van het berigt omtrent het ongeluk, een rijkscomraies te Hellevoetsluis overkomen, zijn wij verzocht mede te deelen, dat de bedoelde persoon uit de derde (niet vierde) verdieping gevallen is, terwijl hij trachtte een zon neblind te sluiten. Voorts is het zeker, dat de man, die sedert twee dagen, wegens ligte ongesteldheid, zijn kamer hield, op het oogeublik van het ongeluk volstrekt niet ver keerde onder den invloed van sterken drank. Ook de correspondent, die ons het eerste berigt mededeelde, schrijft ons nader, dat het geval aan een ongeluk moet worden geweten. Men schrijft uit Meppel, 18 Aug. Als een bewijs dat onze markt goed vooruitgaat kan dienen, dat op de weekmarkt van gisteren voor het eerst jonge var kens uit Noord-Holland (Purmerende) waren aangevoerd, die tegen stevige prijzen door Brabantsche kooplieden opgekocht, en over de de greuzen gevoerd werden. De gunstige gelegen heid ter verzending naar het buitenland, als centraalpunt van drie spoorweglijnen (Overijssel, Groningen en Friesland) be vordert den handel alhier bij uitnemendheid. Uit Middelburg wordt van 18 Augustus gemeld: Heden middag omstreeks twaalf ure heeft een winkelier uit Vlissingen getracht een opzigter aan de spoorwegwerken alhier, toen hij van zijne bezigheden huiswaarts keerde, met een dolk om het leven te brengen gelukkig dat de steek op de jas afstuitte, waardoor de wond thans niet gevaarlijk is. De dader is oumiddelijk in hechtenis genomen. Men verneemt als reden van de daad, dat genoemde op zigter een minnehandel had aangekuoopt met de dochter van den winkelier, tegen den zin van den vader. Naar wij vernemen, heeft het te Utrecht gevestigde Comité tot verbreiding van het hoornloos rundvee eene zil veren medaille toegekend aan den heer dr. L. Mulder voor zijne artikelen over dit vee-ras in eenige nommers van de Land- bouw-Courant van dit jaar. De medaille is versierd met het borstbeeld van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden. Het Weekblad van het Regt bevat het volgende in gezonden artikel over den eed der israëlieten//Ik heb in uw Weekblad van het Regt gelezen dat de Hooge Raad heeft beslist, op grond van een besluit van Koning Willem I, dat alle Joden moesten zweren met een hoed opevenwel, het besluit staat niet in het Staatsblad. Maar waar dan Het is immers van belang het te lezen. Een mensch kan er al gaauw toe komen oin te moeten zweren. Hoe moet ik dat doen Met mijn hoed op Maar als ik dan niets bij mij heb dau een pet Krijg ik dan den hoed van ZEd. Achtb. ter leen Daar is voor gezorgder staat //met gedekten hoofde." Dus is het genoeg als ik een pruik draag In dat geval zweeren ook de christenen, neem mij niet kwalijk, met ge- dekten hoofde, want zij zetten hun pruik niet af. Of maakt het onderscheid, of ik een hoofddeksel heb van menschen- haar ofte van schapenhaarbv. een blaauwe wollen slaapmuts En dan en dan de vrouwen. Het is een teer punt, maar gezegd moet het worden, niet velen zweren een goeden eed. De vrouwen van de Joden hebben hun hoofd gedekt. Als ze zweren, doen zij het dus met gedekten hoofdeen de Hooge Raad zal zeggen, dat haar eed geldig is. Maar nu komen de Christenvrouwen. Moeten die nu haar hoed af zetten Dat kleine hoedje en dien grooten hoed van haar ophouden! Waarom zit juist in een dingetje, dat wij hoedje noemen, de waarde of onwaarde van een eed Noemen, want de chignon is meestal de eigenlijke hoofdbedekking en het hoedje slechts een ornement. Wat moet dus af, de haarbuudel of zijn sequeel. //Maar die dingen droeg men niet in 1818 Is het daarom geen tijd, thans nu de dragten zoo ver ouderd zijn, dat de minister Jolles nog eens met die com missie ga spreken Daarenboven, de burgervrouwen droegen toen mutsen, kor- netjes, kappen, kovels, trekmutsjes en losse dito's, en dat doen ze nog, hoewel kornetjes met een pelikaantje zeldzaam zijn geworden. Hoe moet dat nu daarmede De dragt maakt geen onderscheid tusschen Christinnetjes en Jodinnetjes. Hoe komen er nu de eersten toe, om met ongedekten hoofde te zweren Of krijgen de laatsten, om het onderscheid, ook den hoed van Zijn Edel Achtbare te leen Mijuheer de Redacteur daar moet ge eens op doordenken (Gaarne beantwoorden wij ééne der vragen van den schrijver, voegt de red. van het W. hierbij. Het besluit van 18IS is even moeijelijk bijna te vinden als de commissie, waarmede het overlegd is. Het is echter opgenomen in de Chron. Ferz. van Luttenberg, 1818.) Hoe gevaarlijk het gebruik van raauw varkensvleesch nog altijd is, ondanks de voorgeschreven en nagekomen mi- kroscopische onderzoekingen, blijkt uit een geval waarvan alle gevolgen nog niet te overzien zijn. In Maagdenburg ligt in garnizoen een divisie mineurs deze zijn gewoon bij een spekslager regt over de kazerne hunne eetwaren in te koopen. Hoewel deze beweert dat hij zijn varkens mikroscopisch laat

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2