Uit Parijs dd. 22 Aug. wordt het volgende gemeld: Men verzekert, dat er waarschijnlijk een schikking ge troffen is over de verlenging van het mandaat des heeren Thiers. Dit mandaat zou zoo lang duren als de Nationale Vergadering bijeen is. De aardappelziekte openbaart zich in Ierland met zoo groote hevigheiddat men voor 't geheele mislukken van den oogst vreest. In het graafschap Tipperary is reeds 9/10 verwoesten er is weinig uitzigt dat men liet overige zal kunnen redden. Te New-Castle zijn ongeregeldheden uitgebarsten tus- schen de werklieden die den arbeid gestaakt hadden en de nieuw aangekomenen. Men vreest nieuwe botsingen. In Engeland maakt een vonnis van het hof der admi raliteit grooten indrukwaarbij een vice-admiraaleen schout-bij-nacht en twee scheeps-commandanten geschorst zijn in hunnen rangterwijl onderscheidene hoogere en lagere officieren berispingen hebben bekomen en op wachtgeld zijn gesteld. Dit strenge vonniswaarvan de wedergade tot de grootste zeldzaamheden behoort, vindt zijne aanleiding in het stranden van de Agincourtmaar waarschijnlijk zou de straf ligter zijn geweest, indien de publieke opinie, in den laatsten tijd, zich niet tegen de hoofden der marine had gekeerd wegens de vele ongelukken aan Engelsche oorlogschepen overkomen. In het Mei-nummer van Blackwoods-Magazine ver scheen een artikel van een militair-profetisch genie, dat onder den titel //de slag van Dorking" eene pikante be schrijving gaf, hoe in 1S75 Engeland door de Pruisen uit de rij der volken werd gewisenl. Het nummer, waarin dit verhaal voorkomt, is reeds herhaaldelijk herdrukt. Het bevat eene in 1925 door een oud man aan zijne kleinkinderen vertelde geschiedenis van den slag van Dorking, waarin Pruisen, toen 50 jaar geleden, dus in 1875, Engeland veroverde. Tevens worden daarin de oorzaken aangegeven, waardoor het Pruisen gelukte, het aan zoo vele kwalen lij dende Engeland, even als vroeger het Eransche keizerrijk, te vernederen. In 4 episoden schildert de schrijver eerst de vernietiging der Britsche vloot, vervolgens de slag bij Dor king, daarna de iuneming van Londen en eindelijk den val van het het Britsche rijk. Dit geschrift heeft in Engeland veel opgang gemaakt. Van de afzonderlijke uitgaaf onder den titel van uThe Fall of Engeland. 18751925. The Battle of Dorking. Reminescences of a VolunleeY zijn reeds 200,000 exempl. verkocht. Het Atheneum schrijft het vaderschap aan den kolonel George Chesneyde Revue Britannique van Junij 11. (waarin eene vertaling van dit artikel voorkomt) aan den heer Disraël toe. Yan dit werkje zal eerstdaags eene Hol- landsche vertaling door dr. G. J. Bozybij H. J. ter Gunne ■te Deventer, uitgegeven worden. De Duitsche marine zal volgens de Bromb. Ztg. eene belangrijke vermeerdering ondergaan. Er zijn nl. drie schepen in aanbouw, met het doel, om in oorlogstijden torpedo's te leggen onder de vijandelijke oorlogsbodems. De schepen worden geheel van ijzer gebouwd zij zijn langwerpig en hebben eene lengte van ongeveer 60 voeten en eene breedte van 6 7 voeten. De schepen zien er uit als reusachtige walvisscheu. Het dek is niet glad, maar rond, om te minder mikpunt op te leveren voor de vijandelijke kogels. Als het schip ma- noevreert is er niemand op het dek te zien. Het wordt van voren gestuurd bij het roer is eene kleine hoogte aaugebragt, om den stuurman het zien mogelijk te maken. De ijzeren platen zijn van het zwaarste kaliber. De machines worden met petroleum gestookt. Achter in het schip bevindt zich de voorraad in zoogenaamde Bunkersde schoorsteen is zóó dun en laag, dat hij geen mikpunt oplevert. De ruimte voor de torpedo's is in het midden van het schip, en daarin moeten zich ook de weinige lieden ophouden, die met het leggen zijn belast. Een dezer schepen, die op Duitsche werven geheel voltooid worden, is reeds te water gelaten. Spoedig zal het van eene machine worden voorzien. Den 1 September den verjaardag van den slag van Sedan, zal in Pruisen een algemeene collecte worden gehou den ten voordeele van de Krieger-Siiftung. Het comité der oud-katholieken heeft de katholieken van Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland, uitgenoodigd tot bijwoning van een katholiek congres, hetwelk Yan 22 tot 24 September te Munchen zal plaats hebben. Te Berlijn woonde voor eenigen tijd op een klein ka mertje, vierde étage, een arm man, die in zijn onderhoud voorzag door het vlechten van mandjes, die hij zelf aan de huizen verkocht. Hij was echter eigenaar van een ouden adelijken naamdie reeds in de kruistogten genoemd, maar vooral tijdens de hervorming in eer en aanzien kwam. Deze arme afstammeling van zoo aanzienlijke voorouders werd op een goeden dag verrastdoor de verschijning van een net- gckleede schoone damedie den edelman zonder veel com plimenten haar hand aanbood, hem tevens zeggende, dat zij haar uitverkorene een klein kapitaal mee ten- huwelijk zou brengen, waarover hij onmiddellijk na de plegtigheid de vrije beschikking zou erlangen. De edelman laat zich overhalen, dag en uur worden afgesproken, waarop de jonkvrouw hem zal afhalen om de noodige formaliteiten te vervullen maar om opspraak te vermijden zal het beter zijn dat hij haar niet bezoekt. De gewenschte dag breekt aan. Op de miuuut af wordt de net gekleede bruigom afgehaald en in een een voudig rijtuig rijdt men weg. Het huwelijk is gesloten, en reeds stijgt de jonge vrouw weer in het rijtuighet portier wordt echter onmiddellijk achter haar gesloten en zij reikt haar overbluften echtgenoot de handgeeft hem een enve loppe over, en zegt: //Vaarwel Koetsier, rijd door!" De enveloppe bevatte een biljet van 25 Thaler. En dat was het laatste wat de jonge man van zijn vrouwtje sinds hoorde of zag. Hij geeft zich niet veel moeite om haar op te sporen; maar is alleen bezorgd, dat zij een smet op zijn ouden adel lijken naam zal werpen. Aan het Kaapsche Volksblad van 20 Julij wordt het volgende medegedeeld Wat de opbrengst der werkzaamheden in de diamantvelden detreft, als men haar beschouwt uit het oogpunt van cijfers en waarde alleen, dan mag ze waarlijk verbazend heeten, maar verdeelt men haar over de duizenden, die hunkeren naar een deel daarvan, dan is het te betwijfelen, of de risiko, het tijd verlies, de verwaarloozing van andere zaken, om nog niet eens van de moeite en opofferingen te spreken, eene eenigszins billijke belooning vinden. Sommigen worden in een oogenblik schatrijk; anderen tobben en zwoegen maauden aaneen en keeren armer terug, dan zij gekomen waren. Onder de jongste opgaven van drie weken koinen enkele diamanten van 125 of 150, 90 en afwaarts tot 40 karaten voor vervolgens twee en drietallen van allerlei zwaarte tot 10 karaten, terwijl ze beneden dat gewigt bij honderden gevonden zijn. Op het landgoed Dutoitspan alleen zijn in drie maanden tijds 1500 diamanten aan 't licht gebragt, en van al de mijnplaatsen te zamen genomen werden soms in ééne week tusschen 400 en 500 stuks gerapporteerd. Maar wat beteekenen zelfs die hooge cijfers voor een zoo groote schare van gelukzoekers Te Edinburg is een kind van één jaar oud, dat on gelooflijk rijk is het heeft vader en moeder, twee grootva ders en twee grootmoeders, vier overgrootvaders en vier overgrootmoeders, vier tantes en vijf ooms, dertien oudtantes en acht oudooms, allen in leven. Een der overgrootvaders telt 83 en zijne vrouw 86 jaren, ze zijn 61 jaren gehuwd. Een ander overgrootvader en zijne vrouw zijn ieder 81 jaren en 52 jaren getrouwd. De New-York-Times bevatte onlangs een artikelge titeld Twee Dieven waarin men o. a. leest//ongeveer ne gentig millioen gingen door de handen van Hall (den mayor) en van Couolly (den stads-thesaurier)en een groot deel daarvan wordt door hen en hunne handlangers gestolen. In dien mayor Hall en de controller Conolly er tegen hebben als dieven en zwendelaars gebrandmerkt te worden dan mogen zij ons aanklagen als lasteraarsen wij zullen onze aantijgingen bewijzen." Onder de uitgaven citeert het blad de volgende voor het onderhoud van tien zalen voor stu- cadoorwerk 197,330.24 doll., voor loodgieterswerk 142,329.71 doll.voor stoelen 170,729.60 doll., voor timmermanswerk 434,064.31 doll. Totaal 944,4-53.86 doll. Verder bewees de Times uit Conollys eigene boeken dat er voor onder houd voorde lands-gebouwen over de 9 millioen betaald was in twee jaren, De boeken van Hall en Conolly zijn door eene commissie uit de kamer van koophandel nagezien. Deze verklaardedat de boeken sloten; maar dat voor meubels in de wapenzalen honderd malen het bedrag betaald werd, dat zij behoorden te kostenging hun, naar het schijnt, niet aan. Zulke schandalen zijn zoo schrijft men een ge volg van het algemeen stemregt. In Nieuw-York zijn ruim 181,000 stemgeregtigden. Daarvan zijn ruim 50,000 Ieren, 4-0,000 Duitschers20,000 van andere nationaliteiten en 70,000 geboren Amerikanen. Die 50,000 Ieren, geholpen door vele Duitschershebben zich eerst meester gemaakt van de stads-regeringvervolgens van die van den staat Nieuw-York, en in de geregtshoven nieuwe creaturen geplaatst. In twee jaren is de schuld der stad met 50 millioen doll: vermeerderd. Dit zijn de gevolgen van de <?kauaillokratie." Onder den naam van scifarin-waren worden sedert korten tijd in Bijn-Pruisen allerlei voorwerpen van weelde en huisraad uit afval van hout, voornamelijk uit spaanders vervaardigd, welke, wanneer men ze vereenigt en aan eene sterke drukking onderwerpt, weer zoo stevig worden als het schoonste hout. De massa (het fabricaat heet nog een geheim) kan gezaagd, gesneden, geboord, gelijmd en op heete ijzeren platen gebogen worden, en neemt olie, politoer, vernis en verguldsel aan door eene sterke drukking geeft men er den gewenschten vorm en de fijnste versieringen aan waardoor het scifarin in de plaats van snij- en beeldhouwwerk treedt. Bij de genoemde waren worden de kleuren van ebbenhout, palisander,-noten- eu mahonyhout nagebootstde kleuren zijn sterk evenals de stof zelve, die niet spoediger breekt dan gewoon hout. Uit scifarin worden zeer kunstig versierde omslagen voor photo-

Heldersche Courant | 1871 | | pagina 2